Jump to content
Bella

Брак с чужденец

Recommended Posts

Здравейте колеги,наскоро пуснах обява във форума за продажба на моята Хонда, и причината за това е ,че се омъжвам в Хърватска, и става много сложно да си докарам колата тук. Но вчера бъдещият ми съпруг претърпя катастрофира с неговата кола и сега сме без никаква кола и скоро няма да може да я вкараме в движение.И ето, че съдбата е решила да си запазя баба Хонда засега. Но искам да попитам ако някой знае кой е най-удачния вариант да си взема колата тук след като се омъжа?!Доколкото знам, тук не регистрират коли по-стари от 7год., така че варианта за хърватска регистрация отпада. Но ако я взема тук с бг регистрацията, колко време ще може да остане колата в страната и какво следва след това. Трябва ли да я закарам пак до БГ и обратно, или само трябва да изляза от границите на Хърватска- до Босна например. Ще Ви бъда благодарна за всякаква информация по въпроса, и ще бъда адски щастлива ако продължа да се радвам на моята Хонда, защото сърцето ме боли само при мисълта, че трябва да се разделя с нея.Поздрави

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Взимай си колата и си я карай с наши номера,трябва само 2 пъти в годината да излизаш и веднага пак да влизаш в страната и обезателно зелена карта

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Точно така! Вземай колата. Имаш право на 6 месеца престой, след това те задължават да сменяш регистрация. Проблема се решава като излезеш извън страната, за кафе до най-близката държава и влезеш пак. Тогава ще имаш нови 6 месеца и така. :rolleyes:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
http://www.hondafanclub.hr/forum/index.php?showtopic=31279Надявам се че се намери някой юрист хондаджия и да даде истинска информация. За кафе на 6 месеци от другата страна на границата не съм сигурен. Примерно, в Македония позволен престой на МПС с чужди номера е 6 месеци. За една година. Ако МПС с чужди номера остане над 6 месеци в период от 1 година, смятат го за внос с неплатено мито, неплатен ДДС ...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

"Vozila registrirana u inozemstvu koja su u vlasništvu stranaca na privremenom boravku u Republici Hrvatskoj ili hrvat­skih državljana koji iz inozemstva privremeno dođu u Republiku Hrvatsku, mogu sudjelovati u prometu najduže tri mjeseca od dana ulaska u Republiku Hrvatsku."

Ще трябва да се провери "Zakon o sigurnosti prometa na cestama", в добрия случай на 3 месеци ще пиеш по кафе някъде извън Хърватска.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колега 3 месеца е за жители с регистрация извън ЕС.6 месеца е периода за жители с регистрация в държава от ЕС.Тези неща са гласувани в Европейската конвенция в Лисабон 2007г. Пътувам доста и се налага да ги знам тея неща. :rolleyes:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В Англия така правеха литовците.Идваха си с колите и на всеки 6 месеца ходеха до Франция примерно на разходка:DНе знам как стои въпросът с ГТП-то де,особено ако няма да си идваш до БГ за да си правиш такова.Иначе миналата година минах и през Хърватска-доста красива природа и готини хора.Да отидеш на Плитвичките езера ако не си ходила;)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мерси за отговорите на всички!Днес майка ми е говорила с Хърватското посолство в София и са и казали, че имам право да карам колата тук 6м. и после 6м. нямам право, което е глупаво. Аз не мога да я връщам до БГ за 6м......или я карам само тук, или не. Сега остава да проверя със сигурност какви са законите тук-дали мога да я продам на бъдещия ми съпруг и той да я регистрира на негово име. Много се надявам да може и моята Хонда да стане хърватка :lol:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Отговорено (Редактирано)

В Англия така правеха литовците.Идваха си с колите и на всеки 6 месеца ходеха до Франция примерно на разходка:lol:Не знам как стои въпросът с ГТП-то де,особено ако няма да си идваш до БГ за да си правиш такова.Иначе миналата година минах и през Хърватска-доста красива природа и готини хора.Да отидеш на Плитвичките езера ако не си ходила:huh:

Да, колега. Имат много красива природа(не че ние си нямаме) и особено тези старинни малки градчета. Наскоро минахме покраи Плитвичките езера, но се прибирахме от БГ след гости в Загреб и беше късно да спираме, а и както казва мъжа ми - "имаш време цял живот да разгледам Хърватска"! Но след сватбата сме планирали да отидем до там с моето семейство рано сутринта и да имаме време да разгледаме. А също и Крка ако си чувал е адски красиво място с много водопади, което ми предстой да разгледам, и е само на 50км. от нас.А колкото до хората- ами готини са....щом се омъжвам за хърватин :) , имат същия манталитет като нашия, езика не ми е толкова чужд, разбирам почти всичко, нрави, кухня, традиций....не ми е съвсем чуждо! А и България е само на 1100км.!!!Ние живеем в Сплит, но имаме голяма къща в много красиво курортно градче на 30км от Сплит близо до град Трогир(също много красив старинен град). В тази къща имаме 2 чисто нови апартамента за туристи, така че ако някой реши да си направи екскурзия до Хърватска, няма да съжалявате. Редактирано от Bella

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Отговорено (Редактирано)

Ей, супер! Винаги съм искал да разгледам Хърватия. Чувал съм, че е много красиво, а сега и тази оферта...едвам ме нави. Ххаххаа.По въпроса - защо тогава не провериш колко ще ти струва да я регистрираш в Хърватия. Не вярвам да е много. Така или иначе вариянта със 6 месеца е временно решение, ако например работиш в страната 9м. или година, защото после няма къде да минеш ГТП и пак трябва да я върнеш в БГ, което обезсмисля цялата процедура. В дългосрочен план е по-добре да я регистрираш там. :lol:

Редактирано от Тодор

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ние караме така джипа със софийските номера вече 2ра година,без да си идваме с него до БГ само до франция пием по кафе в калайс и на обратно с ферито.Оня ден даже му минах преглед тук в Бургас без да идвал джипа до Бг :worthy:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колегите от Хърватския форум писали.http://www.hondafanclub.hr/forum/index.php?showtopic=31279Ако колата е на твое име повече от 1 година няма да имаш проблеми, колата не подлежи на хомологация и без проблеми ще можеш да си я регистрираш с хърватски номера.Последният пост е с линк към ХАК (Хърватски Авто Клуб). Ако имаш нужда от превод-пиши.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колегите от Хърватския форум писали.http://www.hondafanclub.hr/forum/index.php?showtopic=31279Ако колата е на твое име повече от 1 година няма да имаш проблеми, колата не подлежи на хомологация и без проблеми ще можеш да си я регистрираш с хърватски номера.Последният пост е с линк към ХАК (Хърватски Авто Клуб). Ако имаш нужда от превод-пиши.

Колега, не ми отваря темата, иска ми регистрация. Мога да си направя такава, само ако можеш ми напиши как точно да търся темите по този въпрос.Мерси много

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Отговорено (Редактирано)

Колегите от Хърватския форум писали.

http://www.hondafanclub.hr/forum/index.php?showtopic=31279

Ако колата е на твое име повече от 1 година няма да имаш проблеми, колата не подлежи на хомологация и без проблеми ще можеш да си я регистрираш с хърватски номера.

Последният пост е с линк към ХАК (Хърватски Авто Клуб).

Ако имаш нужда от превод-пиши.

Колега, не ми отваря темата, иска ми регистрация. Мога да си направя такава, само ако можеш ми напиши как точно да търся темите по този въпрос.

Мерси много

 

Предполагам когато се регистрираш ще можеш директно да използваш линка. Ето и структурата на форума до темата:

 

* Honda Fan Club (начало) (http://hondafanclub.hr/forum/)

- Ostalo (група на под форуми) (http://www.hondafanclub.hr/forum/index.php?showforum=32)

- Tehnicki pregled, registracija, osiguranja (под форуми) (http://www.hondafanclub.hr/forum/index.php?showforum=97)

- bugarske tablice u HR (koliko vremena je dopusteni prestoj) (темата за теб) (http://www.hondafanclub.hr/forum/index.php?showtopic=31279).

Надявам се да съм ти полезен, ако трябва още нещо, свободно пиши.

Редактирано от d_r_tushe

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

колежке аз знам че ако автомобила ти е с бг регистрацияи си в ЕС можеш да си караш колата и наистина на всеки 6 месеца да напускаш границата и няма проблем само излизаш и влизашно за регистрацията стоят друго яче нещата,доста трудно се регистрира стара кола там.то не че е трудно ми е доста скъпоголями мита и ддс.караи си я така докато може само преглед по пощата и зелена карта и няма проблем.казвам ти го защото съм се интересувал и са ми го казали хора които са в час с нещата

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    No registered users viewing this page.

  • Предстоящи събития

    No upcoming events found
×
×
  • Създай нов...