Нямат нищо общо. Господин Дариус, Вие слагате линк в който над всяка страница има "Коване" и това ви обърква.
Видове операции при свободно коване
Формоизменението на заготовката се осъществява чрез приложение на единични или комбиниран брой ковашки операции: сплескване, изтегляне, пробиване, огъване, усукване, отсичане.
Сплескването е технологична операция, при която се намалява височината на изходната заготовка в направление на действието на приложените активни сили и едновременно с това се увеличава големината на напречното й сечение. Сплескването се характеризира със следните особености:
- Под действие на деформиращата сила F се поражда реакция на неподвижната част на инструмента F'. Заготовката би трябвало да се намира в условие на едномерно напрегнато състояние - натиск (фиг.5.2.). Но върху двете равнини на контакта възникват контактни сили на триене Т и Т', които се стремят да се противопоставят на движението на заготовката. Така се създава обемно напрегнато състояние на метала. Вследствие на това напрегнатото състояние е неравномерно с три зони, които придават бъчвообразен вид на цилиндричната заготовка.
Формоизменението на метала при сплескване е неравномерно поради силите на триене, които се пораждат между инструмента и заготовката - появяват се области на затруднена деформация, на прилепване на метала към инструмента. Вследствие на това, в метала на заготовката се създава обемно напрегнато състояние с неравномерна деформация. Тази технологична операция се прилага като предварителна операция за изработване на изковки от типа на барабани, зъбни колела др. и като предварителна операция за получаване на еднородни механични свойства на метала. При сплескване на цилиндрични заготовки се получават зони с различна степен на феформиране (фиг.5.3.). Експериментално е установено, че зона I практически е недеформирана и има най-малка твърдост. Най-интензивна е деформацията в зона II, в която металът формоизменя от центъра към периферията. В зона III има по-равномерна деформация. Съотношението на зоните зависи от съотношението do / ho. С увеличаване на съотношението do / ho големината на зона I се намалява, зона III също се намалява.
Етапи на процеса обемно щамповане
Формоизменението при щамповане се извършва на два етапа. В началото формоизменението се извършва вследствие на определено сплескване, при което изходната заготовка увеличава размера на напречното си сечение и намалява височината си. Този етап продължава, докато деформираният метал достигне страничните стени на щампата. Той се характеризира с триосен натиск, съпроводен с нарастване на съпротивлението срещу деформация. При вторият етап се запълват останалите свободни кухини, като металът обикновено изтича от кухини с по-голямо сечение в кухини с по-малко.
Открито щамповане се извършва в два етапа:
- запълване на пространството на щампата с едновременно изтичане на метал в израстъците и преразпределяне на метала;
- окончателно запълване на щамповъчното пространство и изтичане на излишния метал в израстъците.
В първият период израстъците имат голямо значение, защото създават съпротивление срещу изтичане на метала, което води до запълване на вътрешността на щампата. При преместването на горната половина на щампата надолу, дебелината на израстъците намалява, което увеличава съпротивлението на метала в израстъците срещу изтичането му навън. С това би трябвало да приключи щамповането. Но понеже на практика заготовката има по-голям обем, дължащ се на неточности в изчисленията и отрязването, металът изтича през втория период на щамповането в технологичен израстък като сатурнов пръстен около изковката.
Отпадъкът от метал в израстъците при откритото щамповане достига 15-20% от обема на изковката, а в някои случаи и повече. Ето защо откритото щамповане отстъпва по неточност на закритото щамповане.
При закритото щамповане обемите на щамповъчната кухина и обемът на заготовката трябва да бъдат еднакви. Кухините на щампите, в които на заготовката се предава определена форма, се наричат деформационни пространства (гнезда). Те се разделят на подготвителни и окончателни. Процесът на формообразуване при закрито обемно щамповане се състои от следите стадии:
Първи стадий. Деформацията се състои в свободно сплескване, открито изтичане, открито пробиване или съчетание на тези операции в зависимост от конфигурацията на изковката и с щамповъчните кухини.
Втори стадий. В зависимост от посочените фактори деформацията може да бъде закрито изтичане, закрито пробиване или някои съчетания.
Трети стадий. Окончателно се запълват на ъглите в формата на най-дълбоките части в кухината на щампата.
http://www.castingar...ion/nt/tm06.htm