Jump to content
Guest charlie

Проект за мулти гориво.

Recommended Posts

Guest charlie

Ето с какво се захващам: От два дена съм на база '90 Honda Prelude 2.0SI 4ws. Избор който направих почти за наколко часа, но за сега смятам, че точно тази кола отговаря на емоционалното ми и житейско ниво. :lol:Та като стъпки ще направя това:1. Ще заменя компа с Megasquirt. Подобена смяна има тук:http://www.msruns.com/viewtopic.php?t=12814. За целта ми е нужно техническа информация за този двидател. Поразтърсих в аутодатата и по нета но не намерих нещо пълно за двигателя. Също така ми трябва корпус и конекторите от гръмнал компютър за този двигател (може да бъде и друг стига конектора да е същия). Защо минавам на опън сорс комп е дълга тема, но може би по-нататък ще обясня защо... До колкот знам има един два прелюда пуснати с Мега и ако се свържа с хората да ми пуснат таблиците си наготово ще ми спестят поне първоначалните мъки по оптимизацията. По тази първа точка може би ще карам до края на септември, а после...2. Доста интересно звучи положението с LPI, но за сега, като гледам цифрите е направо отчайващо положението. Като цяло след като имам вече работещ двигател с Мега по сегашна информация не смятам че е много трудно да се пусна на втора таблица било то на метан или газ. В тази посока също събирам информация за дирктно впръскване с допълнителни дюзи. 3. Ами на трето място може би ще сложа и турбинка, защото доста неща вече ще бъдат ясни. Тогава ще видиме ще разреждам ли ще пускам до 0,5 ~ 0,7, но на това когато ми дойде времето. Като цяло не съм запознат отвътре с Пълните инжекции при Хондите, но с времето ще се образовам. Та мисълта ми да пием бирачка с хора запознати в подобни начинания, а пак от моя страна ще Ви бъда полезен с заснемане на гонки (разполагам с мини камери и всякви джаджи за снимки) и каране на картиг ( с колегата Илиян - Вектра оверклок на 2,5 с Мега и чарджер) имаме две спортни рами.Не бих искал тази тема да отиде в ниво клюкарница и Ви призовавам с смислени отговори.Благодаря!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Guest 1net

Освен да ти пожелая успех.....С каквото можем ще помагаме. Направи поне една снимка на куплунзите на ЕЦУ-то, да видим дали ще се намери едно за корпус.Пък на бирички може да помъдрим и да ти поразгледаме двигателя. Мен лично Мегата не ме интересува, по-скоро двигателя ми е интересен.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Guest r2d2

Аз лично съм с отделна таблици за газ и бенз. Не знам каква ти е точно ползата от Мегата и с П08 или П28 ЕЦУ могат да се правят доста неща.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Guest 1net

е да де, ама той е с 3ген прелюд.... кой знае какво му е ЕЦУ-то и дали може да се замени. Пък и явно човека иска да се занимава с Мегаскуирт-а.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Guest charlie

По данни от нета Екуто е:OBD0 ECUs (88-91) PK2 : 88-91 Prelude Si B20A engine DOHC 140 HP , но през укенда ще отворя и ще знам точно кво има там. Да Вярно, че искам да се знимавам с Мегата, но това й не пречи да се помоткам с оригиналното ЕКУ. Виждам за каво иде реч в : http://pgmfi.org/twiki/bin/view може и на първо време да погледна там какво е положението. Твиговете са готина работа и на времето подобна магария съм правил за GSM-и, но ми трябва повече да прочета до къде се простират границите на крака при Хондите. По принцип подхождам доста консервативно за това ще видя дали на първо място не сложа широкобановата сонда с крак на оригиналното Еку и така леко по леко.Още от сега мога Ви кажа, че целта не ми е да ринем асвалта, а максимално оптимален режим на двигателя във всички режими. Щом от Опел 1.2 купе и дв. 1.3 с 5 степенна кутия катерим с 130 км тунела към София при разход 7 на сто газ, би трябвало тука да имам по добър резултат. Чесно казано те първа започвам за това може и някоя глупост да направя, но ...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Guest charlie

Ето видео на компа:http://www.dvariysky.com/Preluda/start.htmlВсе ми е тая какъв копус е стига куплунзите да са същите. Ако някой има такъв, който не става за чеп - ще почерпя !Също така търся:- 2 броя еднакви 3 или 4 жична Ламда Сонда ( с подгряване) - идеята да се еднакви. Аз имам една от Омега 2.5, но ми трябва още една. - Замяна на Катализатора: права тръба с фланците. Ако има и дупка за Ламда още по-добре.До скоро!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Guest 1net

извинявай, бях забравил темата.значи ако те разбирам правилно, не искаш да съсипваш твойто ЕЦУ?принципно имам такава кутия. ЕЦУ-то работи, но ще го съсипем за части и експерименти :unsure: освен ако някой друг не предложи изгоряло такова... ако не, ще ти го дам.офертата за бирите важи, ама не знам кога ще мога да ти звънна че съм малко до козирката в момента.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Guest charlie

Да именно няма да пипам "много" ел. инсталация и ще джиткам извесно време с двата компа. Даже ако не се намери цяла кутия ми трябват 3-те мъжки щекера А,Б и C. Май като гледам може и тест кабели дето са за сервизи пак ще станат, но не знам от къде се се поръчват.Друга странна история се получи. Изкубах Ламдите (при мен са две от старите) и компа не се освети, странно. По принцип изобщо не отмецваха на на повече от 0.1 Волт и явно са боклука. Разхода ми е над 12 /100 градско което е доста. Днес ще сложа една с подгряване и ще пусна сигнала закъсен към двата канала да видиме кво ще каже разхода и така до петъка когато ще бодна още една с подгряване. Та за сега се мъча да зацепя къв му е алгоритъма на компа PK2 с двете ламди. Ами такива ми ти работи...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Guest 1net

на тези принципно не е много лесно да им светнеш ламбдата... дори сигнала леко да играе и лампата няма да светне. Аз редовно откачам сондата и карам по цял ден докато светне.... и светва чак като я изръчкам и я оставя дълго време да намалява на скорост. Алгоритъма за ч-вата ламбда е прост: ЕЦУ-то кара по таблиците и АКО натоварването което се отчита по МАП и ТПС е ниско, ЕЦУ-то гони икономия. Ако е високо, кара само по таблици. Като гони икономия прави следното: ако е богата сместа почва прогресивно да обеднява до някаква граница, като стане бедна, почва пак така да обогатява. При мен, този цикъл се случва около 1 път в секунда. За 2-рата ламбда нищо не знам.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Guest stan4o

извинявам се че пиша в чужда тема, но моя проблем е че със лабда сонда го прави това.

Аз редовно откачам сондата и карам по цял ден докато светне.... и светва чак като я изръчкам и я оставя дълго време да намалява на скорост.

Проверявал ли си кой номер грешка изкарва? При мен точно след "изръчкване и след това спиране на скорост" излиза грешка, но номера е 43, а не 1. Също така започва да мирише на бензин:dry:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Guest charlie

Hmm . То и при мен като го взех имаше грешка 14 IDLE контрола, но като почистих с карбуратор шпрей и рисет на компа се освести - сега имаме малко танц в обороти 1500 - 900 при студен двигател (даже и като изключа IDLE), но предполагам че има връзка за втората ламда щото сега съм ги закъсил. Явно ще почистам наред едно по едно, защото там от сумати време никой не е пипал.Та имам един друг въпрос. На хондите правили ли сте да елиминирате ЕГР-а, като направо запушите потока от изходящия колектор. Демек осветка ли се компа и минава ли на авариен режим? Щото при Опелите не минава номера. И от друга страна има ли ефект байпаса на ЕГР-а?

Редактирано от charlie

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Guest 1net

да, шунтирал съм го но за съжаление не знам дали ще светне ЧЕК-а. Ако светне, просто му закачи клапана. Малко ми е мътна тая, ама ЕГР-то няма датчици които ЕЦУ-то да следи. Малко наизуст мога да ти кажа че можеш да го изолираш, но трябва да го погледна за да ти кажа със сигурност как.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Guest charlie

Като гледам при мен има некъв байпас соленойд на изход А10, а има и входове на С8, абе смета си нещо май.

 

Ето и схемата:

Публикувано изображение

 

Та си викам нека си смета, ама кат му резнем входа на изгорелите газове да видиме кво ще прави.

И това като цяло незнам кой болен мозък го е измислил. Сума ти електроника се мъчи да нагласи добра смес и не щеш ли дай да доизгаряме пак боклука от аспуха. Виж там дето има двигатели с още един цилиндър само за изгорелите газове си е друга работа, ама...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Guest 1net

екология и по-добра работа на студено :hondarulez:именно, запуши му пътищата пък той да си отваря, да си следи :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Guest prelude

Чочо,ето ти линк където можеш да намериш по-пълна информация за двигателя си и не само за него.Внимавай само,че в САЩ има един мотор който е Б21 и е различен от Б20-ката която ти имаш макар и малко.линк:http://preludepower.com/forums/showthread.php?t=211212Имаш и ЛС за повече помощ.Успех

Редактирано от prelude

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ще си изровя темата от прахта с инфо до къде стигна ровичкането по Прелюда:За сега:- Спортен филтър JR- Премахване на катализатора и права тръба 63 плюс смана на меката връзка.- Ръчна направа на двуцефката от тръба 100 сплескана в овал. Оказа се че двуцефката макар и да изглежда като 2 по 45-50 тръби в действителност е 2 по ~ 25 -30 mm. Стопера за изгорелите газове сега е в изходната генерация до гърнето - все пак не искам да изсуша двигателя, ще карам атмосферка, все пак.- Блокиране на EGR-a. Направих си гарнитурка от тенекийка и блокирах изходните газове. На моменти оригиналния комп се осветква(само при яка ръчка), но компа не минава в авариен режим, както при Опели и подобни. Сместа стана по-богата, но рахода пак е в границите на 12/100 градско. Малко множко е но пък върви та се не трае. :) Предстой да се направи:- Премахване на вакумната магистрала от бензиновите пари на бензина от резервуара. - Подмяна на стандартни конектори за връзка компа с МегаСкуирт комп. Така и не намерих стар комп за моят Прелюд и ще играят малко клещите и поялника.- Байпас на дросела за промяна сечението на входящия колектор. Тука има малко експерименти, защото при мен се управлява от компа. Ще се измерят точно напреженията на селенойда в обороти до 2000 да видя какви напрежения дава и ще го управлявам с Мегата след това. Предполагам че може и да се направи и като на новите Астри - там е на вакум преди дроселната клапа и е по елемнтарно, но ще видя дали ще стане. - Мапване на Мега компа. Сигурно ще го направя с два ВР датчика, защото никой до сега не го е правил. Като цялосно инфо LPI за сега в БГ го забравям, защото проблема се оказа в Газта която се продава масово по Газастанциите - за никъв чеп не става. Колеги казаха че са пробвали и от калпавата газ се разбива помпата в газовата ботилка та пушек се дига. Не съм чак толкова с магизите та да си сменям помпи ей така. Това е за сега.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Новини по моя си проект.1. От преди месец вече изцяло карам на Мега без никаква промяна на оригиналната инсталация. Като цяло не си намерих стандартни конектори и се наложи да си пригода конектори за оригиналния комп и Мегата. Бая кабели трябваше да срежа и запоя наново, но за резултата е супер. Запалихме почти от първи път.2. Слагане на широчка Ламбадата: Тази3. Подмяна на Свещите с 4 of BCPR6EIX NGK IX Iridium Spark Plug - Излизат ми по 20 -22 лв. пар

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Евалата за промените които си направил. Сигурен съм че ще има и други колеги, които биха се захванали с подобно нещо. Това че постваш всичко с подробностите е за :ph34r: Така пътя вече е утъпкан и за други ентусиасти.П.П.Съжалявам че не помагам с нищо с поста си, но това че помагаш е за адмирации. Приеми го като благодарност.

Редактирано от Antony

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колега в много отношения и аз съм супер лайк. Е помага ми инжинерството и жичкаджиството, ама ако не е вече тоновете бира изпита с "клуба на знаещите" нищо няма да стане.Иначе благодарско за подкрепата и ще информирам, ако има и други "успехи" или ...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Малко "успехи" в опитите ми да оптимизирам таблиците. Успях в продължение на 8-10 опита(толкова защото да съм сигурен в резултата) да докарам разход градско до 9 - 10 л/ 100 км при смес 15.5 AFR до 3500 обората, над тези обороти съм пуснал около 14.5 AFR за да се "мачкам" с отвореняците по светофарите. Вярно старта ми е смотан, ама този бенз ... А във варината "бегачка" при смес около 12.5 AFR (във всички диапазони, без ламда корекция) разход градско 15 л. /100 км. Гори много ама поне знам защо.. :)Много ми е интересно, ако някой с д15з1(каквато ми беше и първоначалната идея) да подхване същия проект с Мега и да видиме тогава икономичния VTEK какво чудо ще направи в разхода. За в близко бъдеще: 1. ще пусна една газова инсталация (най-прост изпарител и плочка на входящия колектор) да направя малко автоматики за двете теблици на хранене. За целта ако някой даде идея как да си направя "автоматично въртящо се кранче на газовия клапан" да кажеме по напрежение или по ток все ми е тая, ще черпим бира на корем.2. Захващам темата с метанола(за момента цена 1.30 лв. на литър), но най ме спира прочисването на резервура от боклуци, защото хич не ми се сменят помпи... Тука поне е ясно: докарвам смес 6.5 AFR и хоп колата движи на метанол. Е може малко инжектори и помпа да се сменят, ама кеф...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^Чарли,аз си взех Уолбро 255 литра/час така че оригиналната ми помпа е в един кашон.ако решиш че ти трябва свиркай.другия вариант е да вземеш и ти едно Уолбро-струва към 100$ ама вътре колелцата му са метални,а не пластмасови като на стандартните помпи и няма да има ядове с боклуците ако въобще ги има в резервоара ти:)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Guest lookcho

За в близко бъдеще:

1. ще пусна една газова инсталация (най-прост изпарител и плочка на входящия колектор) да направя малко автоматики за двете теблици на хранене. За целта ако някой даде идея как да си направя "автоматично въртящо се кранче на газовия клапан" да кажеме по напрежение или по ток все ми е тая, ще черпим бира на корем.

може да опиташ EACV или даже не знам дали при рено нямаше регулатор със стъпков мотор - не знам обаче как се оправлява ... не че е идея да взимаш части точно от рено де , ама може и при други коли да е така

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

мда, рено имат някви прословути решения със стъпкови мотори, ама може всякаки стандартни моторчета да се сложат, да каже човека какво има пред вид.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

prelude: мисля че мога на първо време да мина и с оригиналната. Може да ти искам тази в кашончето временно, за да я ползвам само за промивката на гюма. По отношение на газовата уредба: Разполагам с един изпрител дето е с вакумен рекулатор. Играл съм си доста с него на един Опел 1.2 двигател. Там бях си боднах една ламда сонда само за визуален контрол и се оказа, че като си наглася аванса на близо +5 градуса отгоре, кранчетата дето се връткат за докараш смес си трябва лека корекция в момента на движение на колата.Един вид самия смесител прави "някаква" смес и мембраните вътре в него по вакума в колектора прави смесите, но никога не са верни. По експерименти ако нагласиш ниските обороти (до 2500 -3000 оборота) във високите ставаш доста беден и обратното. Та аз бях си направил едно жило което е закачено за кранчето и ако карам на магистралата дръпвам жилото и обогатявам високите обороти, а в града обратното.Та сега с Мегата каква ми е идеята. Аз имам доста изходи за външни източници за управление и по каквото си поискам. Та когато минавам на Газ, режа инжекторите на бензин, пускам друга таблица на аванса и оставям вакумния изпрарител да се оправя сам за сместа. Но сигурно ще имам същия проблем със "храненето" на двигателя, както го описах по горе. Та си мисля ако има възможност да си пусна един клапан ли, моторче за празен ход ли, или някакъв стар ижектор (примерно разпробит с голяма дупка) защото управлението по pulse width modulation (PWM) (не помня тоно превода на български на фразата) най ми е добре. Имам готова нагласена таблица по MAP спрямо обороти и ще си глася храненето както си искам на Газ. Та тва ми е идеята за това автоматично въртящо се кранче на газовия клапан...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Guest charlie

Ами единия вариант ти е стъпков мотор. Ако обаче имаш pwm готов по-скоро нещо от рода на електромагнит с котва ще ти свърши по-добра работа. Въпросът е обаче какъв клапан да се измисли...

може би варианта закачаш за болта, който е на маркуча един лост и с моторче от централно си го бутваш напред и назад, а моторчето го закачаш някъде наблизо. Ама говоря на изуст, белким някоя идея ти допадне :unsure:

Варианти:

 

1. Абе наизуст, ама именно това второто най ще стане далаверка. Примерно мога и да взема от стар касетофон червячния механизъм за вадене на касетата и да го закача към кранчето на газовата. С токови импулси ще връткам червяка напред назад и ето ти модификацията за сместа. Това и аз си го мислех че е най лесно решение.

 

2. За стъпковия имам некакво управлвние по 4 ри канала, ама софтуера не ми позволява да си правя прецизно въртене примерно по обороти. Тези 4 ри канала за стъпковото мотерче по принцип го ползват само за празен ход в повечето американски модели.

 

3. За pwm. Те така ми се управляват инжекторите. В този вариант на Мегата имам два канала. Ако резна единия канал само за бензин (Тогава този канал ще стреля по 4 ри пъти, всички инжектори ще се отварят едновременно за всяка Горна Точка на Буталото), а другия си ползвам един инжектор за Газ, примерно. Ама проблема май ще излезе в това дали инжектора ще храни смотания двигател на газ.

 

Абе май пиша глупости по - добре е на утрешната среща на Екото да намина да пием бира и да си изясня тези газови инжекции как бацат, ча май там е номера.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

имах на Гранадата подобно приспособление, но работеше с вакуум - нещо като игла, която посредством вакуум от смукателния колектор отваря с увеличаване на оборотите и съответно при намаляне затваря отвора на газта (постоянния приток се регулира с болт за повдиганена иглата) Абе просто устройство, но имаше ефект като го монтирах, някъв пловдивски майстор ги правеше, но му изгубих спатиите

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Отговорено (Редактирано)

Мнооо сложнотии! Те хората затова продават ламбда контрол! :cool: Следи си сместта и си врътка кран4ето накъдето трябва.Между другото аз съм с отделни таблици за газ и съм дал предварение 20% от бензиновите и нямам детонации и върви добре.

Редактирано от r2d2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мнооо сложнотии! Те хората затова продават ламбда контрол! :hondarulez: Следи си сместта и си врътка кран4ето накъдето трябва.Между другото аз съм с отделни таблици за газ и съм дал предварение 20% от бензиновите и нямам детонации и върви добре.

1. Ха пусни да ги видя кой са тези хора или некъв линк на ламда контролата и какво кранче врътка?!2. Би ли ми дал повече инфо на каква кола с какво ЕКУ и по какво следиш таблиците ( По TPS, по МАП, по Дебитомер ?...)Ако говориш за газов инжекция то е ясно че си гласят смесите и EGO корекцията с ламбадата, но по-горе пише за най елементарен смесител за газ.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
http://www.runel-tech.com/Аз съм с П08 ЕЦУ с двоен чип от 1Нет.Таблиците са по абсолютно налягане в колектора и обороти!Естествено при газ играе само таблицата с ъгъла на изпреварване на запалването!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    No registered users viewing this page.

  • Предстоящи събития

    No upcoming events found
×
×
  • Създай нов...