Jump to content
Guest cheaty

Чупиш си колата в дупка...

Recommended Posts

Guest cheaty

Тук ще разкажа една история, която за съжаление е истинска и може спокойно да бъде наречена „мила родна картинка”. Убеден съм, че има и по-неприятни истории, но тази е лично моя и затова искам да я споделя с максимално широка аудитория. Не вярвам с публикуването й да променя нещо, просто искам да разкажа какво ми се случи, а пък всеки, който има глава на раменете да си прави изводите сам.

 

31.12.2005: Някъде към 22:30 тръгнах от Бояна към Младост по Околовръстното на София с личния ми автомобил. Около 22:45 имах лошия късмет да уцеля дупка на средата на пътното платно – точно преди автоцентър „Диана”. Резултатите – двете десни гуми спукани, а както се разбра впоследствие – джантите и двете криви, предната спукана. Тъй като бързах за среща оставих колата там и с друга кола ходих където беше предвидено. Охраната на автоцентъра се дразнеха, че оставям колата там. Явно недоволни от непрекъснато спиращите за ремонт коли пред тях и от моята, че не мога да я преместя са се обадили в КАТ, където са съобщили за моето ПТП.

 

1.1.2006: Ч.Н.Г. След празнуването първата ми задача от новата година беше да си взема протокол за ПТП-то и да си прибера колата. Обадих се на КАТ и отидох на мястото на случката. Полицаите дойдоха, поогледаха дупката и колата, поцъкаха с език и започнаха да пишат. Протокол за произшествието получих. По-интересното е, че ми написаха и акт, накратко казано за напускане на местопроизшествието, надълго – чл.123, ал.1, т.3, б.в от ЗДП. Обяснявах им кога е станало, как, че съм бързал и т.н. – все едно си говорех с някоя от спуканите гуми. Тяхната теория беше, че съм бил пиян и затова не съм ги извикал. Не бях пил вечерта, поне десет човека могат да го потвърдят, но в България явно логиката е „виновен до доказване на противното”. Не успях да обясня, че съм отишъл да си празнувам новата година както беше планувано преди седмици с приятелката ми, вместо да посрещна 2006 на околовръстното с няколко полицаи. Опитах и някаква човещина да получа – потрошил съм си колата, не съм виновен за нищо, дупка уцелих, колата не е местена – не. По закон е така – виновен.

 

3 и 4.1.2006: Тези два дни ги изгубих в обикаляне при застрахователите, да си оправя колата, джантите и да търся нови гуми и т.н. Застрахователите писаха всичко, благодарение на протокола. Щетите – споменатите гуми и джанти, а за щастие по ходовата част всичко се оправи с един реглаж. Дупката на шосето беше замазана на 4ти следобяд. Казвам замазана, защото след по-малко от месец пак започна да се изравя, след още един-два пак ще стане лунен пейзаж. Който от вас е минавал по Околовръстното около празниците сигурно ще разбере какво имам предвид под „лунен пейзаж”. Или пък ако въобще се е движил в прекрасната ни столица.

 

1.2.2006: Тридесетдневния срок на акта изтече и отидох да си взема синьото талонче от КАТ. Очаквах като наказание някаква малка глоба за нарушението и няколко точки, което не ме притеснява защото имам много. Все пак съм горе-долу примерен шофьор. За 5 години стаж имам две нарушения – паркиране на забранено място преди около 4 години и неправилно изпреварване преди повече от 2. Бях много изненадан като разбрах размера на наказанието: 50 лв + 1 месец лишаване от право да управлявам МПС, т.е. взеха ми книжката. Служителката на гишето ме посъветва да не обжалвам, защото това било минималното наказание и можело да стане по-лошо за мен ако обжалвам.

 

Консултирах се с адвокат. По закон съм виновен, но наложеното ми наказание е твърде голямо като се вземат предвид обстоятелствата на нарушението. Имах шансове да ги осъдя, но причините да не се захващам с тази работа бяха две. Първо те нямат за къде да бързат, съответно ще протакат делото максимално – сигурен съм, че има по-важни и по-спешни случаи от моя. Като следствие от това е втората причина - аз ще губя неопределени количества време и пари /нервите никой не ги брои/, а за съжаление тези неща са твърде ценни за мен – студент съм, завършвам бакалавърска степен, започвам магистърска а и работя на пълен работен ден. Пределно ясно беше, че за 2-3 седмици няма да стане нищо, което да ми върне книжката по-рано. Пък и обезщетение няма да мога да получа, защото наистина съм нарушил буквата на закона. Може би щеше глобата от 50 лв да отпадне, но в отпуски покрай делото бих загубил много повече.

 

За да запазя добрия тон ще премълча всичко лично, което искам да кажа на общината, кмета, тия дето „ремонтират” пътищата ни, законотворците, полицаите и близките и далечни роднини на всички споменати.

 

Аз мисля, че:

 не съм виновен за каквото и да е

 бях несправедливо наказан

 е редно в това положение да получа извинение, а не наказание

 напускането на местопроизшествие в някои случаи е сериозно нарушение и трябва да бъде наказвано, но моят случай определено не е такъв

 не получавам нищо за парите, които плащам като данъци

 в ЗДВП има сериозни пропуски и недообмислени неща

 органите на реда би трябвало да проявяват малко мисъл, а не просто да отчитат дейност с такива като мен

 цялата държава е така организирана, че на обикновените хора като мен да не им се иска да си търсят правата

 

Много бих се радвал да получа отговори на следните въпроси:

1. Ако се бях движил с по-висока скорост, примерно 80 км/ч и като резултат от удара в дупката колата се беше завъртяла по неподходящ начин и след това се налагаше да ме събират с лъжичка в чувал – какви биха били последствията? Дали щеше да има някой осъден? Според мен би трябвало и то не само един, а цели купчини от хрантутниците живеещи от парите на народа, без да дават нищо в замяна. Или всички ще кажат „Той си е виновен, да не е карал толкова бързо”? Сигурно аз съм си виновен и за други неща – никой не ме е карал да минавам по околовръстното например.

2. Ако регистрационния номер на колата ми е примерно С1111АА, дали полицаите въобще биха си помислили да ми пишат акт?

3. Има ли някой, който си мисли, че след този един месец пешеходно наказание ще стана по-добър и по-съвестен шофьор? Че това ще има някакъв възпитателен ефект?

4. Нормално ли е дупките по пътищата да бъдат така „ремонтирани”, че след 1-2 месеца да са пак на същото положение? Толкова ли е трудно, когато се налага да бъдат поправени, това да става в срок и качествено?

 

Пожелавам на КАТ-аджиите, които ми писаха акта да попаднат в по-неприятна ситуация от моята и някой да стовари цялата сила на някой малоумен закон върху тях. Да видят колко е хубаво.

 

На всички съвестни граждани пожелавам много късмет. Защото без късмет в тази скапана държава е много лошо. Дано да имате възможност да си плащате данъците, застраховките, винетките и т.н. и дано да виждате смисъл от всичките тия разходи, защото аз не откривам никакъв.

 

Ето и малко снимки. На някои съм слагал телефона ми (Nokia 1100) за да може да се уловят пропорциите. Гумата се е появила след моя инцидент, също и синия Форд.

 

Дупката: Публикувано изображение В детайли: Публикувано изображение Още детайли: Публикувано изображение Аз (175 см): Публикувано изображение

Друг "късметлия": Публикувано изображение Пейзаж: Публикувано изображение Моята кола: Публикувано изображение

 

 

P.S.: Мамо, благодаря за всички услуги, помощта и возенето!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Guest 100NX Golf Destroyer
:D Искрени съболезнования за напълно абсурдната ситуация, в която си изпаднал! Това е пълно безумие!Рабирам логиката на закона за ненапускане на мястото на произшествие, но в този случй ти не си причинил щети никому. Само и единсвено на твоята си собственост и то в следствие на катастрофалното състояние на българските пътища! :D:D Не стига, че си претърпял материални щети не по твоя вина, а на всичкото отгоре те накзават?! :) майката!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Guest Didko

Освен да изкажа и моето съжаление, май друго няма какво да направим :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Guest gena_g

Кво да ти кажа братле :) ??? - то просто няма кво да се каже...............поредният ъбсурд в шибаната ни държава. Освен да се молиме да не ни сполети същият "късмет", друго не можем да направим.

Дано да имате възможност да си плащате данъците, застраховките, винетките и т.н. и дано да виждате смисъл от всичките тия разходи, защото аз не откривам никакъв.

И аз все още не мога да разбера за чий х*й ги даваме тея пари и къде отиват те ????????????

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Guest Magnum

Кво да ти кажа братле  :) ??? - то просто няма кво да се каже...............поредният ъбсурд в шибаната ни държава. Освен да се молиме да не ни сполети същият "късмет", друго не можем да направим.

Дано да имате възможност да си плащате данъците, застраховките, винетките и т.н. и дано да виждате смисъл от всичките тия разходи, защото аз не откривам никакъв.

И аз все още не мога да разбера за чий х*й ги даваме тея пари и къде отиват те ????????????

<{POST_SNAPBACK}>

нали всичките тея Мерцедеси и БМВ-та пари струват! и гранатометите да не са без пари?!?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Guest cheaty

cheaty ти май си забравил че си го пускал това преди...

 

http://forums.hondabg.com/index.php?showtopic=4225&hl=

<{POST_SNAPBACK}>

Не съм забравил, просто исках да сложа историята цяла (преди беше на парчета и непълна) и да си кажа коментарите :) Ако администраторите на форума имат желание - моля да изтрият или да заключат старата тема.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Guest DrOxBoLi

Много тъпа ситуация колега :D На никой не го пожелавам ... Заради тези кратери аз оня ден пръснах картер ... и все още ходя по мъките с майстори и тем подобни :D НЯМА ДА СИ КУПЯ ВИНЕТКА ... И ДАНЪКА НЯМА ДА СИ ПЛАТЯ Докато не оправят това безобразие :DА колкото до акта който имаш ... естествено че ще ти кажат че няма смисъл да обжалваш ... нали те са другата страна и е ясно че ако не да падне този акт то наказанието ще е по малко. Няма да изгубиш кой знае колко време :D А пари за обжалване на наказателно постановление никой няма да ти вземе. А също така при обжалване би трябвало да ти върнат книжката :) При все че наказателното постановление не е влязло в сила :D никой не може да ти задържа книжката :D "То" влиза в сила едва след изтичането на зоконовия срок за обжалване, ако не е обжалвано ;) Желая ти успех. Ако искаш драсни едно Л.С. може и да мога да помогна ;)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Guest PARADOX_sf

Колега сорри но ще ти кажа каква е грешката.Трявало е да им се обадиш на 166 и да им кажеш какво е станало, щяха да ти издадът входящ номер и на следващия ден да ти пишат акт за несъобразена скорост с пътната обстановка. Ако искаш съдиш държавата да докажеш че си невинен.Аз съм пукал гума там, но на една друга яма поне 2 пъти по-дълбока:( Алианц ми платиха и без протокол...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Guest Vaso

Така си е приятелю.Ми в една :( държава с едни ;) управници така ще е.И де да бяха само по околовръстното тия дупки, ма те са на всякъде.Отиваш някъде където не си карал и движиш като ОХЛЮВ за да не паднеш в някоя дупка с размерите на басейн.Плащаш си данъка за да има пътища уж ама на теб никой не ти плаща ремонтите, пък и секви е такива недоизклатени закончета има.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Guest grizli

Наистина доста неприятна ситуация, която на никого не пожелавам. Гадно и тъпо е да си плащаш данъците, а държавата да не прави нищо. Дори напротив, да те наказва и да те дои заради некъдърността на своите служители, които естествено получават заплатите си от данъците които ти си платил. Да не забравяме, че това е страната на абсурдите и такива неща в никоя що годе цивилизована страна не могат да се случат. Имено поради тези и много други причини аз се махнах от тази кочина и ни най-малко не съжалявам. Отклонявам се от темата, но искам само един пример да дам. Например в Германия ако нещо подобно се случи просто общината ще има мнооооого да ти плаща. Загубено време, материални щети, заради уплахата, пропуснати срещи, психо травма, а ако си извадиш и медицинско, че поради злополуката ти се е нарушил здравословния статус просто не ми се мисли какво ще им си случи. Да обаче това не може да се стане по простата причина, че хората знаят какво ги очаква ако не си свършат работата. Миналата година през зимата една позната на излизане от един магазин се подхлъзва пада и си чупи крака. Завежда дело срещу собственика на магазина, който е длъжен да почисти тротоара пред него и общината която не си е изпълнявала функцийте да контролира почистването и да санкционира собственика. Постига извънсъдебно споразумение и като обещетение получава скромната сума от 15 000 Евро. Еми това е в по-белите страни. Дано скоро и в БГ да стане така и да няма повод да се оплакваме по форумите.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Guest ma4o

скапана държава ;) те пътищата на половин София са като Лунна повърхност ;) а като завали и ги покрие стават такива неприатни изненадки, че немога да спра да псувам 20тина минути слет това ;) незнам ;) нямам думи ;););):P;);););):(

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Guest cK1

Ами брат ми изпадна в почти същата ситуация ...

на констативния акт пишеше " причиняване на щети на собствения си автомобил " за което и му наложиха глоба ;);) така че радвай се, че не са те глобили и за това :(

Естесвено в съда това отпадна ,но ... след повече от 6 месеца .... и той беше без книжка, така че ....

Забавят делата и го правят умишлено ! ! !

А са те наказали за назидание на другите който ,ако евентуално си помислят да съдят общината или държавата ,при мисълта какво ги чака да се откажат ... Моя съвет е когато си струва - съд до край,трябва да си търсим правата, в твоя случаи верно не си струва ;)

Иначе катаджийте + всички тъпи чиновници са си педали и си го знаят, а ние и да си го казваме нищо няма да променим

Време е отговорните да влязат в затора , лошото е че всички в държавната машина са много по-добри от Бекъм в подаването на топката по между си и отговорен никога няма ;)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Guest Stass

както казваше бащата на един приятел - "ако се закрие полицията и на хората се позволи да носят оръжие, престъпността ще спадне "Преди време така на един светофар светва зелено , аз тръгвам леко , като спирам за да изчакам пешеходците да преминат , понеже аз завивам надясно и на тях също им свети зелено. В същия момент чувам свирене на гуми и в огледалото виждам как бързо ме доближава бяла кола. Вече си пресмятах наум щетите...Особено "приятно" ми стана, когато въпросната кола се изравни с мен и двамата полицай в нея свалиха прозореца и започнаха да ме псуват задето съм щял да предизвикамкатастрофа.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Guest Dominic

както казваше бащата на един приятел - "ако се закрие полицията и на хората се позволи да носят оръжие, престъпността ще спадне "

 

Преди време така на един светофар светва зелено , аз тръгвам леко , като спирам за да изчакам пешеходците да преминат , понеже аз завивам надясно и на тях също им свети зелено. В същия момент чувам свирене на гуми и в огледалото виждам как бързо ме доближава бяла кола. Вече си пресмятах наум щетите...

Особено "приятно" ми стана, когато въпросната кола се изравни с мен и двамата полицай в нея свалиха прозореца и започнаха да ме псуват задето съм щял да предизвикамкатастрофа.

<{POST_SNAPBACK}>

Еййййй, не мога да го повярвам това дето го казваш, то и колегата дето споменава за книжката....... НЯМАМ какво да ви кажа момчета.......

И на мен ми е жал понякога да карамколата си по пътищата......

Лошото е, че не знам кога ще дойде възмездието за виновните.......

Като за Доктора явно идва, ама до кога ще чакаме... не е ясно. Само се пазете и оставете бързината за лятото, аз вече карам бавно като със жигулка :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Guest DrOxBoLi

В допълнение на това което писах вчера сега искам да кажа и че .... ако са и написали акт както се изрази - напуснал си птп-то .... чакай бре тука къде видяха птп :P Единственото което има е "застрахователно събитие" за което е редно ти да получиш обезщетение, а ченгетата са ЗАДЪЛЖЕНИ :) да ти издадат протокол. Няма ПТП. Единственото за което могат ти напишат акт е за това че си карал с несъобразена с пътната настилка скорост, което те практически няма как да докажат. Т.е. и този акт ще падне още на обжалване. Пич обжалвай :P Няма основание да се стига до съд! Най-малкото защото при обжалване ще си вземеш книжката. Направо ме амбицираш да ти напиша жалбата ;) УспехП.С. Драсни едно лс да измислим нещо

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    No registered users viewing this page.

  • Предстоящи събития

    No upcoming events found
×
×
  • Създай нов...