Jump to content
MetaDream

Избор на зимни/летни гуми за Акорд

Recommended Posts

Довечера ще измеря и ще кача снимка.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Преди 2 часа, crown_bg написа:

Довечера ще измеря и ще кача снимка.

Успях и по-рано, ето това показва уредчето:

 

IMG_20180312_091546.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

:offtopic: извинявам се за офф-топика, но се сетих за един път, когато спрорих с един "коректен продавач" в OLX, който се кълнеше, че ползвания му мишелин с видимо 5-5.5mm бил с 11mm грайфер, дори имаше наглостта да ми изпрати снимка на шублер, разпънат на 10,5mm - с думите "ето виж".:rant:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря, @crown_bg ,значи моята има още 2 мм до чисто нова.

 

:offtopic: Жалко, защото купих джантите с гуми и чак после видях, че едната е срязана, та си купих две нови гуми. Иначе човекът ми ги предложи с гумите само за +100 лева спрямо без гумите, което за такива гуми ми се струва добро предложение. Постъпи малко некоректно, като ми каза, че са в добро състояние, а се оказа, че едната е срязана от вътрешната страна и имаше балон там. Дори да ги бях видял на място, нямаше да се откажа, но може би щях да искам отстъпка. Нямаше как да се свалят гумите и да взема само джантите, защото беше неделя късно вечерта в друг град, бях отишъл специално за джантите и нямаше как да си тръгна без тях, защото ги търсех от 3 месеца и бяха в състояние, което напълно ме устройва. Някои го наричат "нормални следи от употреба", макар че не намирам за нормално да си блъскаш и жулиш джантите в тротоарите и да си мислиш, че е ок. А срязаната гума с джантата сигурно е карана така, защото си държеше налягане и не беше правена вътрешно нищо, но предпочетох да не си правя екперименти. Пих малко студена вода, така да се каже и си купих нови. Няма да се правим на герои за някви 260 лева, е*аси.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В повечето случаи, търговците са тарикатите, а когато видят "запалянко", се възползват на макс.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Някой може ли да даде мнение за ТОYO proxes sport 225/45/17 ? 

 

 

Мисля да отнеса 4 идния уикенд

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Преди 2 часа, GeorgiD написа:

Някой може ли да даде мнение за ТОYO proxes sport 225/45/17 ? 

 

 

Мисля да отнеса 4 идния уикенд

най-вероятно знаеш, но в случай, че ти е убягнало - 225/50/17 е размерът за 8-ма Акорд

  • Нагоре 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
На 3/12/2018 at 10:09, Чавдар K написа:

:offtopic: извинявам се за офф-топика, но се сетих за един път, когато спрорих с един "коректен продавач" в OLX, който се кълнеше, че ползвания му мишелин с видимо 5-5.5mm бил с 11mm грайфер, дори имаше наглостта да ми изпрати снимка на шублер, разпънат на 10,5mm - с думите "ето виж".:rant:

Уоу, ти да видиш! Че те от завода излизат с около 8мм...

 

Скоро пък аз гледах един, където са му с видимо около 3мм и снимал с шублер да показва 5мм, ама така че да не се вижда основата на шублера (т.е. леко повдигната може да е). Извод: отваряйте си очите!

 

Аз лично като ги продавам винаги снимам дълбокомера от-до - нямам какво да крия, пък и да го скрия, като дойде човекът, ще стане тъпо. Моите гуми страдат от некаране и остаряване на дот-а, отколкото от износен протектор, но супернов дот.

 

 

 

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
преди 53 минути, Чавдар K написа:

най-вероятно знаеш, но в случай, че ти е убягнало - 225/50/17 е размерът за 8-ма Акорд


Интересно, на теория знаех, но гледах 225/45/17 като по универсален размер. По - интересното е, че 225/50/17 е със ~50 лева по-скъпа гума на парче...

 

225/45/17 -> https://www.gumi7.com/bg/avtomobilni-gumi/TOYO-PROXES-SPORT-225-45-R17-94Y-XL/VBTO2254517ZPXSPXL.html

225/50/17 -> https://www.gumi7.com/bg/avtomobilni-gumi/TOYO-PROXES-SPORT-225-50-R17-98Y-XL/VBTO2255017ZPSXPXL.html

215/50/17 -> https://www.gumi7.com/bg/avtomobilni-gumi/TOYO-PROXES-CF2-215-50-R17-95V-XL/VBTO2155017VCF2XL.html

 

Питане 215/50/17 удачен ли е ? 


Зимните ми гуми са бюджетен клас, искам летните ми гуми да са Мишлен/Пирели/Дънлоп/Конти/Гудиър/Тоуо.

 

 

 

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Отговорено (Редактирано)

Да, по-скъпи са, защото не са най-масовия 17" размер, който е 225/45.

Няма нищо кой знае какво да се случи ако караш с по-ниски гуми... разхода ще ти се "подобри", като километража ще отчита, че до Варна е 500, вместо 450км :), ще вози малко по-твърдо защото са по-ниски и това е май...

а да и може да ти се струва, че върви повече, по същата причина, заради която ще се "подобри" разхода :)

 

Според мен е важно зимните да са маркови/качествени, много повече отколкото летните, като лятото дори и с най-тъпите гуми има тонове повече сцепление отколкото зимата с най-добрите зимни. 

...аз летните не бих ги мислил особено, дори и корморан, ако са тихи, защо не?

Онзи ден купих ето такива на жената, и съм запланувал да е много доволна от тях :D

https://bg.avtogumi.bg/oscommerce/letni-gumi/nexen/fera-22550-p-181578.html

 

Преди 1 час, Zlatozator написа:

Уоу, ти да видиш! Че те от завода излизат с около 8мм...

 

...аз това го написах, по повод на снимката на @crown_bg, на която се вижда, че 8,5mm е дълбочината на грайфера на нови гуми. 

 

 

Редактирано от Чавдар K

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз мисля да заложа на тези:

https://www.autodoc.bg/gumi/dunlop-5452000437716-530099

 

Само чакам и още една офертата от BG търговец.

  • Нагоре 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Преди 3 часа, GeorgiD написа:

Питане 215/50/17 удачен ли е ? 

 

 

Щом можеш да събереш два размера, няма особен смисъл да караш с по-тесни гуми. По-тясна и по-висока гума няма особено предимство пред по-широка и малко по-ниска. То зависи и от стила на шофиране, от желанието ти за комфорт и други неща.

 

Самите гуми "на хартия" са доста шумни. Аз лично не понасям шумни гуми, затова не гледам гуми с различен показател от 67 и 68 децибела. 71 децибела е 2 пъти повече от 68 децибела. Преди да поръчаш, питай къде са произведени, защото има немски гуми от Полша, немски гуми от Чехия, френски от Словакия, и тем подобни. Просто да си подготвен, да няма изненади. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Пф бая ме подразва шума на гумите но ... 

 

Това с децибелите за 71 = х2 на 68 също не го знаех.. 

 

Стана още по интересно сега.. Кумхо / Фулда 

 

https://www.gumi7.com/bg/avtomobilni-gumi/FULDA-SPORTCONTROL-2-225-45-R17-94Y-XL-FP/VBFU2254517YSPO2XL.html

 

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

:offtopic:

 

Понеже скалата за измерване на децибелите е логаритмична, не е линейна, затова така се получава, и горе-долу е така: 

 

- разлика с 3 единици е равно на два пъти разлика в звуковото налягане

- разлика с 10 единици е равно на десет пъти 

 

Звук 68 е два пъти по-слаб от 71, звук 65 е два пъти по-слаб от 68, 62 -> 2 пъти по-слаб от 65. Така 62 е равно на 2*2*2 = 8 пъти по-слаб от 71. Звук 50 децибела е 10 пъти по-слаб от 60 децибела, 60 е 10 пъти по-слабо от 70, от там - 50 е 100 пъти по-слабо от 70... такива разни. Край :offtopic:

 

Не знам какви са ти финансите, но мисля, че Goodyear Eagle F1 A3 също е чудесен избор. По-нагоре май писах, но пак - aз съм с Фулдата на предния мост и с Goodyear-а на задния. Няма разлика в шума между зимните (4 Fulda, 67 dB) и летните ми, и двата комплекта са много тихи. 

 

Успех в избора и ако е нужно - напъни се с финансите колкото можеш и вземи колкото се може по-добри гуми. 

  • Нагоре 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Отговорено (Редактирано)

@ogi28b въпреки, че това което казваш, теоретично е вярно - не е толкова просто.

Понеже на мен комфортът и ниският шум са ми най-важни и съм попадал на разминаване, между добри показатели "по етикет" и реалността, се опитах да се информирам и попаднах на една интересна дискусия:

https://www.pistonheads.com/gassing/topic.asp?t=1343700

С 2 думи тези етикетните шумове, се мерят отвън и те не винаги кореспондират точно с шума в купето. 

 

Цитат

This is the sort of thing that makes me think the noise rating on tyres is totally meaningless to interior noise.
I can only assume the design of this Nokian Z G2 tyre is deflecting the road noise away from the car.

The Nokian Z G2 tyres has a noise rating of 73db and labelled as noisy tyre. But the majority of people using them say how quiet they are when compared to much much quieter rated premium brand tyres. 
Even in an Autoexpress group test review said it was quiet and rated it second for interior noise.

qAkVjCDd.jpg?0314

 

 

Редактирано от Чавдар K
  • Нагоре 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Съгласен съм, че е относително и не винаги етикетът гарантира какво ще се чува в купето, но в общи линии дава приблизителна представа и е добра отправна точка. Но при разлики от 3 и над 3 децибела, мисля категорично, че разликата в шума вътре в купето ще е значителна. Обаче това какво си мисля е друг въпрос, все пак не съм лаборатория и няма да задълбавам да меря шума. Остава ми да вярвам на етикетите и на това, че производителите не лъжат. Повече бих задълбал да разбера защо и моите вериги вият, без никога да са сменяни, а останах с впечатление, че вият само при колеги, които са ги сменили. Но мен пък си ме кефи този звук, ако изчезне - ще ми липсва. Малко отклонение.   

 

Ако съдя по моята кола, когато беше с Michelin Primacy 3 отпред (69 дБ) и Michelin Energy Saver отзад (70 дБ), всички с размер 205 / 55 / 16, всички испански, ОЕМ-джанти, при скорост от порядъка на извънградско каране, отзад се чуваше едно малко неприятно бучене, подобно на бученето от повреден лагер, но не толкова шумно, каквото наистина е от лагер. Като сложих зимните, същия размер, това бучене доста намаля. Сега с летните (67 дБ отпред и 68 отзад, само че вече на 225 / 45 / 17, пак на ОЕМ-джанти) - твърдя, че този шум значително намаля и почти изчезна. В този случай мисля, че написаното на етикетите за шум отговаря на реалната звукова картина, която чувам и очакванията ми се оправдаха. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз нямах предвид, че лъжат с етикетите.

Ако прочетеш дискусията, към която съм прикачил линк, и се заглеждаш в примера с Нокиана, ще видиш, че много хора се кълнат, че гуми по-етикет оценени, като много шумни -73дБ (което значи 4 пъти по силен звук, от гуми с 67дБ) в конкретния тест за шум в купето се класират на 2-ро място, и в юзър ревютата хората се кълнат, че са тихи.

 

На мен също ми се е случвало гуми 68дБ, да с по-шумни от гуми 70дБ.

 

"Етикетният" шум, всъщност е шума от преминаващ покрай теб автомобил - извършва се т. нар. "drive by test"  или "The test consists of a test car driving past a microphone 7.5meters away at 50mph". Това звучи логично, като шума в купето зависи много и от това на какъв автомобил са монтирани, и излиза, че външния шум е по-добър еталон за сранение.

 

Обааааче, очевидно, няма точна корелация между външния и вътрешния шум, поне според мен. 

Някои хора твърдят, че вероятна причина за това е: 

Цитат

Jaguar steve said:

I did read that manufactures are biasing tyre design to be quiet in the drive by test and do so by designing a tread that actually deflects rolling noise into the wheel arch and therefore the car body instead. Which won't help much 

I had read that somewhere too, so a tyre that's gets a very quiet rating on test might just be deflecting all the noise into the wheel arch for a quiet drive by result but creating a lot of cabin noise in turn.

...което е малко "една жена казала", но явно има нещо, като аз иначе нямам как да си обясня, как гумите ми със 70дБ са по-тихи от тези с 68дБ

  • Нагоре 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Отговорено (Редактирано)

Аз обух моята с двата нови модела на Ханкук (летни и зимни) и честно казано съм супер разочарован. Никаква разлика не намирам с предишните ми летни Фалкен, освен че тези са към 30% по-скъпи. От друга страна зимните ми сравнени със стария Гиславед са към 40% по-скъпи и към 5 пъти по-шумни, но същевременно съумяват да са същата пикня на мокро.

От тук насетне или ще си взимам някой от топ моделите - Мишелин, Конти и Дънлоп или най-евтината възможна НЕкитайска гума, която намеря. Аз поне за себе си стигнах до това заключение, не ангажирам никой.

Редактирано от Cap_Slow

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте,  колеги! Някой има ли отзиви за този модел летни гуми. https://www.gumi7.com/bg/avtomobilni-gumi/FALKEN-ZIEX-ZE310EC-205-55-R16-91V/RK000000000010370846.html

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз се спрях на тези гуми 

NEXEN N'FERA SU1 225/45R17 94Y XL 131лв на брой. Първи впечатления - тихи гуми. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

https://www.bggumi.com/eshop/productinfo/1/325010220339932/

Днес ги платих, но ги оставих там, ако всичко мине по план (колата излезе от боя утре), пазаря жансите и слагам гумите :)

Редактирано от GeorgiD
  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
На 4/12/2018 at 20:35, Nikito82 написа:

Аз се спрях на тези гуми 

NEXEN N'FERA SU1 225/45R17 94Y XL 131лв на брой. Първи впечатления - тихи гуми. 

Колега аз си взех Debica Presto UHP2 225/45R17 за 105лв за брой без да е подсилвана и затова е доста лека, както и е с ниво на шума 66дБ. Иначе на дъжд и разход на гориво е със същите показатели. На това викам тихо аз :D Нищо лично просто за по-малко пари мисля по-добро ;)

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
На 4/12/2018 at 20:35, Nikito82 написа:

Аз се спрях на тези гуми 

NEXEN N'FERA SU1 225/45R17 94Y XL 131лв на брой. Първи впечатления - тихи гуми. 

Отличен избор и отлични гуми съотношение цена/качество :thumbs1:
Миналата година май месец взех същите, предопочетох ги пред SU4 и съм много доволен до сега. Навъртях им вече няколко хиляди и се представят отлично. Интересното е че производителя ги води всесезонни предполагам заради по подходяща и за студено време смес. Иначе шарката си е лятна.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Оп оп, малко късно, но къде джантите, къде гумите: https://drive.google.com/open?id=1HSWXbjVYtQ_mqjP6r-Ie2x_8cBHOm7Cr

 

Най-накрая, не и седят като подарени! 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Намирам противоречива информация относно това дали мога да сложа 225/45R17 гума на 7j джанта, вие как мислите?

Стоковите джанти 17ки за Акорд 7 пак ли са 7j, с какъв размер гуми препоръчва производителя да се карат?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Отговорено (Редактирано)

@slacker

225/45/17 ще паснат дори на 8J, така че няма проблем.

Това е стоковия размер на 17 за Акорд 7.

Редактирано от crown_bg
  • Харесвам 1
  • Благодаря 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
На 3/7/2018 at 9:53, isullivan написа:

И аз ще купувам Fulda Sport Control 2, 4 броя. 225/45/17

Доволен съм, гумите са доста "тихи"

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Отговорено (Редактирано)

Да си подкрепя тезата от по-горе, че това какво пише на етикета за стойност на външен шум, не винаги кореспондира с комфорт в купето.

а гумите по етикет са 68dB, което е едно от най-ниските нива шум.

https://bg.avtogumi.bg/oscommerce/letni-gumi/michelin/primacy-20555-p-219335.html

 

Редактирано от Чавдар K

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Отговорено (Редактирано)

Здравейте, първи смених тук май зимните с лятни,:Dа сега май първи ще търся зимни.:D

Та някой ако има личен опит с тези марки и модели,моля да сподели:

Размер 205 55 16 -

https://bg.avtogumi.bg/oscommerce/zimni-gumi/yokohama/v905-bluearth-20555-p-214295.html

 

https://bg.avtogumi.bg/oscommerce/zimni-gumi/goodrich/gforce-winter2-20555r16-p-212030.html

 

https://bg.avtogumi.bg/oscommerce/zimni-gumi/hankook/w452-20555-p-176602.html

 

https://bg.avtogumi.bg/oscommerce/zimni-gumi/pirelli/cinturato-winter-20555-p-192114.html

 

За контито,знам че е на върха,както и ценово.:blink:

 

Редактирано от JHM

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Йокохамата е страхотна гума но върхът им е летният комплект.Другите две ги подминавам.Пирелито също са страхотни но и при тях най доброто е при летните модели.Бих ти дал съвет (не акъл) да погледнеш зимните на Фулда,- качеството надминава цената и по скала от 1 до 10 бих им дал 8.

Аз купувам само ново (втора употреба НЕ) любима марка са ми Мишлен и Конти,няма да ти казвам какви пари са най високият им клас да не останеш с фалшиво впечатление от ме.На една от колите ползвам от 4 години зимни Фулда и имам преки наблюдения към тях ако те кача зимата и се повозиш няма да откриеш разлика коя кола с каква марка е.

Да не стане грешка -Много добре виждам какво си показал колега и предполагам,че очакваш мнения за тях но не напразно ти пиша за Фулдата защото си във финансовия марш на тези модели даже и малко на долу,а качеството е като тях да не е и малко отгоре.

  • Благодаря 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Кой модел на фулда?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Отговорено (Редактирано)

Кристал Монтеро 3. Имат и по скъпи но тогава аз това исках по препоръка.Зимата на 2014г

Сега имат и други модели с други имена за които също чувам много добри отзиви.

https://www.fulda.com/fulda_bg_bg/tires/passenger/kristall-montero-3/

Редактирано от Митко Йотов

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Точно с посочената от Митко Fulda изкарах последните четири зими и съм много доволен. Единствено последната зима започнаха да тресат при скорост над 120-130км., но го отдавам на това, че октомври и след това март им направих на магистралата окло 1200км. и въпреки това на снега преди март пак се държаха добре.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря ви колеги,но май ще гоня  някой от върховите премиум брандове.Между другото си продадох зимният мишелин алпин 5 със 7мм. протектор заради незадоволителното представяне (лично мнение) на сняг.Доказано и с класирането в теста на adac 2015 за този размер.

Yokohama-та е втора в теста след континентал,но има фабрично около 6-7 десети от мм по-нисък протектор от лидера конти ts 860.Това разбира се,не може да бъде критерий за качествата на гумата.Бих желал тазгодишен дот,но за него ще трябва да изчакам до края на този или от средата на др. месец,когато почват новите зимни, зареждания по складовете на дистрибуторите.;)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Отговорено (Редактирано)
На 28.06.2018 г. at 23:06, JHM написа:

Здравейте, първи смених тук май зимните с лятни,:Dа сега май първи ще търся зимни.:D

Та някой ако има личен опит с тези марки и модели,моля да сподели:

Размер 205 55 16 -

https://bg.avtogumi.bg/oscommerce/zimni-gumi/yokohama/v905-bluearth-20555-p-214295.html

 

https://bg.avtogumi.bg/oscommerce/zimni-gumi/goodrich/gforce-winter2-20555r16-p-212030.html

 

https://bg.avtogumi.bg/oscommerce/zimni-gumi/hankook/w452-20555-p-176602.html

 

https://bg.avtogumi.bg/oscommerce/zimni-gumi/pirelli/cinturato-winter-20555-p-192114.html

 

За контито,знам че е на върха,както и ценово.:blink:

 

Миналата година накупих, където имаше нужда (приятели, колеги, роднини) гуудрич/клебер, заради много добрите тестови резултати. В малкото дни, когато имаше нужда от хубави зимни гуми, всички, които караха с тях останаха много доволни.

Аз лично карам моята с Конти ТС860 и се чувсвам леко прецакан, че съм си купил толкова хубава и скъпа зимна гума, а тя вече 2 сезона почти не е видяла зима. 

След като добих много добри впечателния от мишелин крос климат през зимата, мисля да минавам точно на такива, като дойде време да купувам пак гуми.

Редактирано от Чавдар K

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да наистина тези "средняци" на мишелин са доста на високо в таблиците на adac и за това и аз ги загледах .:blink:Предполагам си доволен от контито,как са от гледна точка на шум?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не мога да се оплача от контито, но както казах, почти не са виждали зима. В комбинация с това, че карам, като баба, не мисля, че мога да съм критерий за качествата им :)

Сравнително тихи са, като за зимни. Със сигурност се чуват повече от летните ми обаче. 

  • Благодаря 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Отговорено (Редактирано)

Здравейте, някой дали знае нещо за марката Sumitomo? Карал ли е с някой модел? Каквото виждам, изглежда добре за парите си.

Редактирано от madmaxxxx

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да отбележа,че първата двойка Continental TS 860 205 55 16 H FR  с DOT 2518 са вече на тъмно и хладно в къщи !:)

 

  • Нагоре 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
На 12.07.2018 г. at 23:44, madmaxxxx написа:

Здравейте, някой дали знае нещо за марката Sumitomo? Карал ли е с някой модел? Каквото виждам, изглежда добре за парите си.

Sumitomo са японска компания, която произвежда Falken. Карал съм и летни и зимни Falken и нямам оплаквания. 

Един от последните модели летни Falken (Azenis FK510), се представи много добре на сравнителните тестове.

Редактирано от Чавдар K

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Guest
Темата е заключена и Вие нямате право да коментирате в нея.

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    No registered users viewing this page.

  • Предстоящи събития

    No upcoming events found
×
×
  • Създай нов...