Jump to content
atoma

Акт или фиш в Румъния

Recommended Posts

Здравейте,

днес карайки в Румънско, ни спряха за превишена скорост, 20км/ч повече от разрешеното, написаха ни нещо като фиш, всичко е на румънски и ни казаха че глобата е 350леи като ако се платят до 48 часа глобата е 170леи. Та питането ми е следното, да го плащаме ли това нещо нещо или не? Някой запознат ли е?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Няма кой да се занимава с международни отношения зарди един обикновен акт или фиш...

  • Нагоре 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мисля да го засиля в коша, няма какво да ми вземат :)

  • Нагоре 1
  • Надолу 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Евентуално на границата!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Отговорено (Редактирано)

Трябва човек с този казус за точен отговор, което е трудна работа. При краткото си пребиваване не забелязах следене на скорост, освен от многобройни стационарни камери. Мислех, че са зарязали мобилните радари вече.  Много е възможно да се спестят 75 лева заради неработеща система, както казва колегата горе.

Редактирано от pamo

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Отговорено (Редактирано)

Пращай го в коша. Ако ти дойде в българския КАТ един ден ще си платиш тези 350 леи / 150лв, но съм доста сигурен, че никога няма да бъде обработен.

Редактирано от Veseliq

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Отговорено (Редактирано)

Имам опит...доста.Първо в България няма как да платиш акт направен в чужбина.Второ няма проблем да те съдят там в Румъния,че не си платил акта.Следва призовка,която Ако се получи можеш да откажеш да вземеш/разпишеш.Трето има някакво негласно споразумение между Румъния-България за скорост да не се пишат актове,та съм изненадан от твоя.

Сам си реши каво ще направиш,но не влизай повече с тая кола в Румъния ако не си платиш.Ще те закопчеят още на границата.Даже и българският митничар да те пусне там,на бензиностанцията като си купиш винетка,ще светнеш веднага.При тях винетките са в система и излизат при полицаите.

Пътувам през ден до там ,ако искаш още инфо ще питам ченгетата....познавам почти половината.

 

Едит2:

Да поясня на колегите.Това не е акт ,а е фиш.В Румъния за неправилно паркиране се плаща 300 леи,1200 е паяка.

Фиш обикновно не очакват да се плати,ако много държат те водят за ръчичка до най-близкото районно.

За рушвет или опит за рушвет влизаш в ареста.Ако се усмихваш и продължаваш да говориш глупости с "Комшо"накрая обикновено ти показват строг пръст и те пускат.

Ако спориш или се правиш на мъж следствията са плачевни...свършват в нашето посолство след 3 дена престой в ареста.

Ако знаеш румънски нещата са коренно различни.Дотук обеснявах само за ситуация с мимики.

Правилното изречение е:Господин офицер,не съм нарушил правилата съзнателно,надявам се ,че няма да има проблем,както всички румънци в България.

Върши перфектна работа за скорост.

Всички други проблеми:минаване на червен светофар,ударен пешеходец/колоездач,ПТП в което ти си виновен...там и господ не може да ти помогне.АКо независимо от това нещо лошо се случи не Бягайте!След 5 мин на всички КПП-та ще ви има номера и имената.Има ви на всички камери заснети 15 пъти.

Ако стане ПТП нашата гражданска отговорност важи 100% без зелена карта,ако чекчето в полицата е зачеркнато.Не всички граждански покриват чужбина.Зелена карта за Евросъюза не се изисква,но вие сте длъжен да питате застрахователя си дали включва щети в чужбина.

Редактирано от Markony
  • Нагоре 4

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 4 месеца ме спряха с +25км в Тимишуара и съответно ми написаха фиш за 300 леи. Мъчиха ме да им го платя на място в евро (искаха 70 евро), отказах им и все още нищо не съм получил тук. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Малко ново инфо, на колега също са му писали фиш за скорост в населено място и дори искали да му вземат книжката. В крайна сметка полицая му върнал документите и му казал че му пише този фиш но може да не го плаща. От което колегата ми, останал същисан. Като цяло в северната ни съседка се снима стабилно и се пишат глоби. Днес ще видим да питаме някой местен.Колега Markony ако може питай някой полицай :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Митаче не си научил румънските песни : )

никакъв фиш няма да имаш да плащаш на границата, след границата и тн :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

При положение че ще поседим още не малко време тук, предпочитам да не рискуваме нещо и за това и питам.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Отговорено (Редактирано)

Въпрос на късмет.Ако не те спрат повторно ще се разминеш,ако те хванат 2-ри път ще ходиш в райното.Хубавото е че имаш 1 месец да го платиш.Ако се прибереш до седмица -2 няма проблем.Спрели са те в централна румъния някъде или по сръбската граница?

Спират българи случйно.То е ясно че фиш няма да се плати,но като пътен полицай него го наблюдават дали си върши работата,съответно трябва да пише.Спират се български коли на поразия по простата причина,че румънци карат с бълг.номера ,даже и с бълг.гражданска полица ,само с договор за ползване.В Букурещ и Гюргево,тука по границата има над 15000 русенски автомобила.Полицая като вдигне палката не знае кой кара ..българин или румънец.За централна Румъния нямам инфо.

Като се има предвид колко р.туристи минават покрай камерите с 200,не знам някой да е платил досега :)

 

Едит:Колегата дето са искали да му вземат книжката,най-вероятно е спорил или ръкомахал...Вземането на книжката е начин да платиш веднага,даже може да те придружат....ако си много съмнителен.

Редактирано от Markony

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Отговорено (Редактирано)
Markony не си прав :) Румънските полицаи си взимат книжката като стой та гледай.  На мой приятел му я взеха в Румъния (караше след мен) не спря на пешеходна пътека в някакво селце (между Букурещ и Питещи ) Градското там беше 70 км/ч и на една пешеходна аз минах, някаква циганка понечила да пресече видяла колата му и го изчакала моя приятел. Там дебнела цивилна патрулка обадила се по станцията и след 3 км го отбиха. Взеха му книжката и плати глоба 75 евро (тамошните леи , не ги помня) . Книжката му дойде по пощата 3 месеца по-късно в КАТ Дървеница за взимане. Нито сме се разправяли , просто има нарушения за които си ги взимат.
На мой шофьор също му взеха книжката (става въпрос за професионален шофьор на камион) , за неправилно изпреварване в Тимишоара. Тогава оспорвахме и си пратихме адвокатката (румънка) и след 1 тон разправии той си взе книжката 4 дни по-късно, но не веднага.
Ако не са му взели книжката на нашият форумец да си свирка и да не ходи в Румъния. Изградиха си добра система и постояно ни спират камионите за нарушения на други шофьори на наши камиони и ни спират.
Редактирано от kokalbokal
  • Нагоре 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Отговорено (Редактирано)

Колега,говорим за 20 км скорост,не за нарушение.По-горе съм писал и за светофарите и за пешеходците.....

Адвокатката е била добра да занеш,актовете при тях са като нашите х 10.

Птувам до Букурещ през седмица ,някой път през ден.В София ходя 2 пъти в годината...

Нравите в централна Румъния може и да са по-различни.

Примерно разликата от това да ме спрат в Плевен,Търново и Русе и ...преди седмица като се връщах от Боровец е доста голяма..

Редактирано от Markony

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Лошото е че може би ще сме тук до Септември, май ще се наложи да сменяме колата, за да нямаме ядове. Колегата ми с книжката е карал с около 70 в населено място, срещу него идва патрулка и пуска бурканите, той не е разбрал че ги пускат заради него и продължил да си кара, патрулката обръща и след него с буркани, спират го и му казват че му махали с палката за да спре но не спрял и за това искали да му земат книжката, в крайна сметка се разминава с фиш за 320леи.

Намираме се в най източната част на Румъния, нас ни спряха в Мангалия а колегата в Браила. Иначе да, за не спиране на пешеходна земат книжки, за превишена пак, друг колега вчера го спряли за "рисково изпреварване" според тях е изпреварил рисково защото колата идваща срещу него му била присветнала :D но след разговор нямало ядове. За ся няма да плащаме фиш-а да видим какво ще се случи :D най-много да нощуваме в някое районно.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Недей бе,не ви знам работите и бизнеса там.Ако ползваш колата и някой те удари...което не зависи от теб и поиска румънеца да викате ченгета,става миш-маш.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Нека и аз да споделя нещо за румънските полицаи. Спряха ме на връщане от Германия малко преди Калафат. Не за превишена скорост, а за да ми провери документите. Накара ме да отворя багажника. Бях изряден отвсякъде. Накрая като видя, че няма за какво да ме хване ми вика на развален български: "Малко кафенце да имаш?", после ми примига и вика: "Пет еуро, дай пет еуро и бягай.: :) Викам му: "Няма еуро, изхарчих всичко в Германия." Накрая видя, че няма да му дам, махна с ръка и ми вика да си ходя със здраве. :) Поне се пробва човека.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да му беше дал Немско шоколадче :lol: 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Markony, командировани сме. Явно ще се плаща, хората са го казали, безплатен обяд няма.....

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мда и аз ходя по работа или до Джурджу или Букурещ.Таксите за моста ме убиват,винетката и тя.Знам ги къде седят и ме спират да им давам подаръци.Няколко пъти са ме гонили/Много често по магистралата те стрелят отзад.Става когато са вардели на другото платно и са те забелязали че караш бързичко в другата посока.Палят и те настигат./

Като ме настигнат и викат:БТ има ли?.... или караш бързо? БТ е БулгарТабак.....Но са готини.Купуват коли от Русе и части купуват,масла и ангренажи сменям на нормални цени...при тях е  тройно.Но това си е отдавна....откакто само митничари можеха да се възползват от евтенията в Русе...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Абе Митаче,нищо не плащай!Карай и си свиркай,никой няма да те търси.

  • Нагоре 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте всички,

Днес платих един такъв фиш на стойност 85 леи и реших да обясня как точно се прави това, щото романеще са го измислили с .... си. Не звънете и не пращайте e-mail на Румънското посолство, тва е загуба на време, отговор няма да получите никакъв, какъвто не получих и аз. Та след кратко разследване на оскъдната информация в нета си палнах колата и отидох до границата. Там намерих англоговорящ митничар румънец - супееер. Човека обясни че от BG не става да се плати по никакъв начин и ме упъти до най-близкия по-голям град Мангалия, там се плащало, както и във всички по-големи градове в общината (City hall), използвах да поразпитам какво става ако не се плати, и той ми обясни, че нямa проблем да си ходя в Румъния дори и да не си платя глобата стига да не карам, щото ако карам с неплатена глоба и вече е изтекъл срока за плащане, който е един месец, и след това ме спрат ще ми напишат втора глоба - следва отнемане на книжката, плащане и на двете глоби а по тяхно осмотрение можело и да поседиш в ареста, абе неприятни истории, така че аз реших да платя. Стигнах до общината на Мангалия ( Srtada Mihai Viteazu X Srtada Stefan cel Mare ) където на чист английски една дама ми обясни, че имат обща система и всеки фиш издаден в Румъния може да се плати в общината на който и да е град, ама на крака трябва да отидеш, няма банкови преводи, карти, записи никви такива само на място. До тук добре, после ме заведе на гърба на сградата, където има гишета за плащане на такси и глоби, които гишета са с работно време до 15:30 часа, така че е хубаво да се отиде по-ранко. За 30тина минути ми попълниха някви данни в тяхната система, след което се оказа, че не мога да платя с карта, приемат само КЕШ леи и нищо друго!!! Добреее, отскочих до близкия банкомат и изтеглих леи. Платих и ми дадоха две квитанции, с обяснението, че едната трябва да я дам на полицията а другата е за мен. Отидох до полицията, която е в края на града на главната улица, малко преди табелата за край на Мангалия и им дадох квитанцията, те я приеха и казаха, че всичко е ОК.

  • Нагоре 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Нека да използвам това че колегата е вдигнал темата, та случи се най-лошото, взеха книжката на единия ми колега, молихме се говорихме и не полицая я взе, това стана за пресичане на 2-на непрекъсната линия. Та спряха ни след като колегата пресече линията с цел да избегне легнали полицаи, написаха му фиш зеха му книжката и му дадоха една бележка с която може да кара 50 дни в Румъния. Но тая бележка не му помага в БГ. Отиде той плати си глобата (в пощенски клон и само кеш) от там му дадоха бележка, с нея отиде в полицията но ядец, трябва да попълни молба която да е преведена от лицензирана преводаческа агенция и да е нотариално заверена (дотук 170 леи глоба, 25 превод и 25 нотариус) отиде с всичките бумаги в полицията и от там му казаха че му връщат книжката но след 15-дневен срок няма право да кара в Румъния за 1 месец. Като на въпрос ако кара и го спрат какво следва, му е казано по добре да не разбира.

 

Извода от всичко написано до сега е че, тука си тачат законите и трябва да се кара внимателно. 

 

 

Поздрави и карайте внимателно не само в чужбина ами и в родната ни България.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Внимавайте и в Сърбия. Там директно те отвозват до съда, съдят те и постановяват "Присуда", която трябва да платиш на място. Алтернативата ако нямаш пари - колкото км/ч си превишил, толкова дни ще пребиваваш зад решетките.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте всички,

 

Някой има ли нови случки от този род? Скоро и аз имах случай с фиш за +20км. Беше събота, естествено нямаше как да платим. Полицаят не можа да даде адекватен отговор какво правим ако няма как да платим, нито до кога може да платим. Естествено няма да ходим пак специално само за една глоба. Минавахме транзитно през Румъния, след 7 дни пак в събота минахме пак транзитно, купихме си винетка, никой нищо не ни попита. Неизбежно пак ще ходим след около година, та се надявам да не стане тогава проблем. Най-много да кара жената в началото като минаваме границата, та и да ни спрат да няма какво да ни направят.

 

Поздрави!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако не са ви взели нищо карайте и си свиркайте :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Нека и аз да споделя нещо за румънските полицаи. Спряха ме на връщане от Германия малко преди Калафат. Не за превишена скорост, а за да ми провери документите. Накара ме да отворя багажника. Бях изряден отвсякъде. Накрая като видя, че няма за какво да ме хване ми вика на развален български: "Малко кафенце да имаш?", после ми примига и вика: "Пет еуро, дай пет еуро и бягай.: :) Викам му: "Няма еуро, изхарчих всичко в Германия." Накрая видя, че няма да му дам, махна с ръка и ми вика да си ходя със здраве. :) Поне се пробва човека.

Колега ако се сещаш полицаят мургавичък ли беше? 10 еуро ми взе за липса на пожарогасител.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    No registered users viewing this page.

  • Предстоящи събития

    No upcoming events found
×
×
  • Създай нов...