Jump to content
delano

Въпрос към застрахователи и не само...

Recommended Posts

Случаят е следният: Автомобил с БГ регистрация е на паркинг в Германия от няколко месеца, но междувременно са му изтекли прегледа и гражданската. Възможно ли е там да мине преглед и да се направи застраховка, че да го докараме безпроблемно до БГ?. Или да ми изпратят талона, да направя застраховка и да се надяваме да не ни спират за проверка, рисковано ми се вижда. А и на нашата граница може да прегледат всички документи...и става лошо. Целта е да се пътува с автомобила, няма вариант за платформа /ще сме 3ма човека  и куче, чудна картинка :)/.

Приемам всякави съвети и коментари, стига да сте сигурни. Ще помоля без импровизации и предположения, тъй като нямам време за догадки и експерименти - след 10тина дена трябва да ходя да прибирам автомобила!

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Привет колега.За застраховка и зелена карта можеш да си снимаш големия талон на колата на ксерокс и да го изпратиш по факс във България при твой човек,те ще му издадът документите и той ще ти ги изпрати по поща(препоръчано писмо до твоя адрес).С застраховката можеш спокойно да караш,а ГТП се налага да рисковаш(аз така преди 1 седмица карах старата кола от Македония до България)на граница нямаш никъкви проблеми за технически,а ако те спрят полицай обясни им положението и мисля че ще те разберат.Успех !

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Явно ще ползвам факса за документите и ще я застраховам, а с прегледа ще е на късмет...Че вече отмина времето на прегледи само на хартия...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравей колега, преди около 3 години бях питал тюфаджиите дали не могат да ми направят прегледа, понеже ми изтичаше. Не става, в германия никой не те и пита за него. Два пъти съм се прибирал с изтекъл преглед, никъде не са ме питали, а и по принцип досега не са ме питали за него, но имам познати, които не са имали този късмет. Спирали са ги на унгаро-румънската граница заради преглед, аз карам през сърбия. На българската граница никога не са ми искали преглед.

Успех по пътя.

Редактирано от ilias

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Шофирането без ГТП е сериозно нарушение. При липсата му мпсто се води за технически неизправно !!! Глобата е солена , а ако те удари някои виновният ще си ти най вероятно . Питай там кьдето си за прегледа дали може . Ако те барнат обаче бьлгарските полицаи ще ти треснат солен акт.

Редактирано от iso_eu

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Няма ли просто да му лепнат един стикер Спрян от движение и да може да кара в светлата част на деня с до 40км ли колко беше. Аз бях така няколко дни заради английските фарове и после каналче с новите.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Акта надали ще е много солен:

 

 

Чл. 181. Наказва се с глоба до 50 лв.:
1. собственик или длъжностно лице, което без уважителни причини не представи в определения срок превозно средство за технически преглед;

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Само че забравяш че полицая решава по кой член ще ти напише акта :) щото може да напише че е неизправно и тогава още 150лв и пьк ако превозваш пьтници без ГТП още некой лев и точки и работата може да стане 300-500лева! Особенно ако са минали доста месеци от изтичането на прегледа. При ПТП на МПС без ГТП застрахователите не покриват нищо . В БГ можеш да мимнеш ГТП вьв всеки град. И в Германия трябва да е така - само че там прегледа е много сериозен и може да те вьрнат примерноо ако не си сменал спирачна течност редовно. ТЮФ не е за подценяваме.Т.е. най вероятно ще се наложи да ти е обслужена колата по техните правила.

Редактирано от iso_eu

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако ти изтекъл ГТП не ти важат и застраховките и ако стане ПТП все едно нямаш и Гражданска...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако ти изтекъл ГТП не ти важат и застраховките и ако стане ПТП все едно нямаш и Гражданска...

 

Именно. Отделно, че гледаме как глобата в БГ е 50лв, но ако те спрат в чужбина, нещата може да са съвсем различни.

 

Друг е въпросът, че колкото пъти съм карал в западна европа - имам много километри там, едно спиране за проверка и една глоба. И в двата случая са ми искали паспорт/лк и най-много шофьорска книжка. Никога не са ми искали каквито и да е документи на колата, дори талон. Но при малшанса да се случи ПТП, дори да не е по твоя вина, вероятно ще ти трябва ВСИЧКО или ще загазиш сериозно.

 

Моя съвет е да провериш в Германия какво се иска, за да минеш ГТП. Ако искат валидна застраховка - изкарай си гражданска от тук. Защото примерно гражданската в Австрия е 1500 евро на година. Ако не, можеш да обмислиш и варианта да си пратиш обратно колата с автовоз на някоя от автокъщите, ще ти излезе 300-500 евро.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не може да мине там преглед,както колегата в първите постове е писал-варианта сканира талона и после получава по пощата или куриерска фирма.Шофират внимателно.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Няма такова нещо кола с български номера да мине преглед в чужбина. Трябва да е регистрирана в страната в която искате да минете преглед. Аз лично съм все още с български номера и си подновявам застраховката по пощата. Да не говорим, че в чужбина никой не ти иска повече от книжка и максимум застраховка, която и без това повечето не могат да разберат какво пише. По границите са малко по-стриктни. 

За прегледа специално мисля, че единствено на бълграската граница биха ти искали и тогава вече не знам какво се прави. Аз също съм без преглед, няма къде да го мина тук. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На българска граница не ти искат преглед,а и в България можеш да минеш технически било каде,но да им дадеш квинтацията че ти е платен данъкат за годината...Да съм на твое място бих тръгнал(първо ще се помоля да не ме спрат(както и направих когато карах моята от Мк към Бг)) но,това съм аз-аз така бих постъпил защото много са големи разходите,но имаш много километри...Абе аз ти пожелавам да те пази Господ Исус  :rolleyes:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Няма такова нещо кола с български номера да мине преглед в чужбина. Трябва да е регистрирана в страната в която искате да минете преглед. Аз лично съм все още с български номера и си подновявам застраховката по пощата. Да не говорим, че в чужбина никой не ти иска повече от книжка и максимум застраховка, която и без това повечето не могат да разберат какво пише. По границите са малко по-стриктни. 

За прегледа специално мисля, че единствено на бълграската граница биха ти искали и тогава вече не знам какво се прави. Аз също съм без преглед, няма къде да го мина тук.

Колега говориш малко наизуст, не мога да кажа за Германия, но в Испания за да регистрираш кола с чужда регистрация първото нещо което трябва да направиш е да миниеш технически преглед (ITV), за да потвърдят че колата е годна за движение по техните стандарти, и чак тогава отиваш в трафикото за промяна на регистрацията.

Редактирано от icko22

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Е какьв е проблема в която и било дьржава да ти проверят техническото сьстояние на МПС ? Май само се намирате на лаф ?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Както написах в първия си пост по темата, аз съм ходил да питам в германия! Хората ми обясниха, че не става, както не става немска кола примерно да си изкара тюфа в българия! За тях нашия преглед е невалиден и не ги интересува имаш ли нямаш ли!

Всяка държава си има различни критерии.

И пак казвам, бил съм спиран мноооого пъти в германия, всяка година пътувам до българия и никога не са ми искали технически преглед!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Интересно .

ТЮФ -а в България няма да е като Немския :yes: .

Питай в КАТ по телефона където ти е регистрирана колата примерно. Не може да няма някакъв законен вариант.

 

Нали уж сме в Европейския съюз - питай и в Германия в тяхната пътна полиция.

Не знам от къде ще минаваш но в Унгария много държат на прегледа.

 

Преди време един познат беше минал във Швейцария преглед !

 

В кой град си в Германия ?

 

http://www.uab.org/index.php?option=com_content&view=article&id=100&Itemid=139&lang=bg

Виж какво пише тук във КОМЕНТАРИ .

Редактирано от iso_eu

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колата е във Франкфурт, вече е застрахована, прегледа вероятно така ще си остане...Май ще пропусна Унгария, като чета коментарите.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колега аз миналата година се прибирах от Испания и минах през Словения, Хърватска и Сърбия, единствено в Сърбия ми поискаха някакъв документ за колата и то само регистрацията, не ги интересуваха нито застраховки нито преглед, странно ми беше че дори и в Хърватска, които тогава бяха извън ЕС, ни поискаха само паспортите, а за колата не искаха нищо. Така че можеш да пробваш да минеш през Австрия и после Словения, Хърватска и Сърбия. Австрия и Словения са в шенген така че там на граница няма да спираш, чак в Хърватска а тях като ги видях колко са "заинтересовани" едва ли ще имаш проблеми. Успех

Редактирано от icko22

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Точно такъв е плана, благодаря! Не съм никак фен на тия изпълнения, но за съжаление обстоятелствата го налагат.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    No registered users viewing this page.

  • Предстоящи събития

    No upcoming events found
×
×
  • Създай нов...