Jump to content
Faboone

Данъка и Евро стандарта

Recommended Posts

Здравейте колеги! Въпроса ми е породен от зачестилите новини свързани с тарифата за изчисление на годишния данък според евро стандарта на нашите коли.Дали нас ще ни хване процентно намаление и фигурират ли са нашите модели, като конкретен евро стандарт, защото не намирам точна информация?Ако трябва да се вади документ, сертификат, описващ евро стандарта от производителя, колко ще ни струва това?Задавам въпроса към Вас, защото на някой места срещам HRV с ЕВРО3 а на други с ЕВРО2.Естествено намалението от цената на данъка важи за стандарти от Евро3 нагоре и въпроса смятам, че е належащ сега преди да е дошло време да се плаща.Също така HR-V - има ли разлика в стандарта спрямо годината на производство?Предполагам темата касае и CR-V...Ето линк към новината, която прочетох за да отворя въпросната дискусия. LinkПс'При мен в  талона не видях нищо свързано с евро стандарт, явно е пропуснато.Данъка за 2013г за Варна ми струваше 128лв. 

Редактирано от Faboone

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравей , общо взето за коли над 100 конски  , е без значение еврото , отстъпки няма никакви . 

  • Нагоре 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

До сега така беше.

По новите правила /закон/, не мога да разбера дали над 100кс ,но с Евро-3,4,5,6,  ще се ползва някаква отстъпка, защото не съм срещал категорично становище?

Реално това им беше замисъла, колкото по-нова, по-малко замърсява една кола, с по-голям Евро стандарт,съответно по-малко коне, толкова по-малък данък.

Защото една кола примерно: на 1-2г. с 150кс. с Евро-5 , би трябвало да замърсява много по-малко, от една кошница на около 20-тина години, пък била тя и под 100кс дори и с катализатор /който едва ли работи и съществува още/.

Но може и да са го "побългарили", за по-голяма лапаница.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Пак си е така , просто сега искат да вземат някой лев повече от старите коли...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте, отстъпката важи само за коли с мощност на двигателя до 74 kW с екологична категория Евро 3,4, 5 и 6. По интерсно е обаче, че категорията се доказва с документ издаден от компететен орган и това е ваша грижа. Доколкото разбрах вносителите са започнали да искат по 30-35 лв за такова удостоверение.

Значи аз имам един Ярис с данък 25 лв. и за да ползвам отстъпка от 40 % или 10 лв, трябва да дам 35 лв на ТМ ауто, и да отделя един ден време да обикалям вносителя и данъчната служба. Не мерси! Времето ми е по-ценно.

Поздрави.

П.П. Отнася се за местните данъци в гр.София.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

малко в страни от темата-не съм съгласен ,че старите коли са кошници

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не го приемай лично, сравнението "кошници" беше образно казано.

Ако се загледаш малко по-добре, какви пушещи,виещи,тракащи,криви и т.н. гнилочи / та дори и по-нови на години/  се движи по улиците, ще разбереш какво искам да кажа.

За жалост, такъв е масовия стандарт в  :bg: , такива са и колите ни - втора/трета категория,втора/трета употреба и всичко от втора назад.  :sad:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И аз до колкото съм разбрал, евро стандарта е само за колите под 74kw. За тези над тази граница и евро 12 да имаш данъка ще е все едно нямаш и евро 1. Това са измислили нашите тиквеници.... :-)

Редактирано от cucy

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Съгласно последните изменения на Закона за местните данъци и такси за автомобили до 74 kw включително и притежаващи категория Евро 3 и Евро 4 могат да ползват отстъпка от данъка на превозното средство в размер на 50 %.

За автомобили до 74 kw включително и притежаващи категория Евро 5 и Евро 6 могат да ползват отстъпка от данъка на превозното средство в размер на 60 %.

На коя екологична категория отговаря превозното средство се доказва с информацията записана в талона - т. V9, или с документ издаден единствено от производителя на автомобили или неговия официален представител за страната. Документи издадени от друго място не се признават.

За автомобили до 74 kw, неотговарящи на тези екологични категории, но с действащо катализаторно устройство могат да ползват отстъпка от размера на данъка между 20% и 40% (зависи какво са решили общинските съветници на съответната община).

Всички автомобили с мощност над 74 kw заплащат пълен размер на данъка без значение на коя екологична категория отговарят и дали имат катализатор. Размерът на данъка вече зависи от решението на общинския съвет на всяка община отделно.

  • Нагоре 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да доста изчерпателен отговор на a.aleksandrov, благодаря за което.

Явно няма да ни огрее това намаление, защото прехвърляме границата 74kw (101 конски сили).Благодаря и на всички за отговорите по темата! :)

Редактирано от Faboone

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да допълня за тези, които за напред ще стават собственици на автомобили отговарящи на Евро 3 4 5 6 или с действащо катализаторно устройство до 74 kw, че при деклариране на такъв автомобил в данъчното трябва изрично да посочат това обстоятелство в декларацията (има отделна точка) в противен случай няма да ползват отстъпката :)

  • Нагоре 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Отговорено (Редактирано)

Освен в Данъчното , първо трябва при регистрацията в КАТ трябва да ти впишат евро-то ! Ако го нямаш в талона става интересно - какво ще декларираш ?

Защото в данъчното се представя оригинал на талона и копие !

Редактирано от iso_eu

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Просто за информация, документът от Бултрако (Варна) за евростандарта струва 36лв., няма давност и се вади за един ден.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Отговорено (Редактирано)

и за какво ги искат тези пари - да си отворят каталозите ли да ги тракам ...

Редактирано от iso_eu

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Отговорено (Редактирано)

.

Редактирано от iso_eu

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Как за какво ги искат - щото са свикнали само да лапат. Щом номера минава. 

Неща, които тъпата и раздута администрация не само не ги върши, а те кара ти да ги свършиш и работиш вместо тях, да си губиш времето, нервите и накрая и да им платиш...

От това по - хубаво има ли. Както е казал поетът - Докато има будали, работата върви.

 

п.п. Може да си мислим, че сме излезнали от селото..., но още много хляб трябва да изядем, докато то излезе от нас!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Просто за информация, документът от Бултрако (Варна) за евростандарта струва 36лв., няма давност и се вади за един ден.

Да, лапат хората.

Днес се наложи да проверя, как стои въпроса и при Пежо.

Същата работа- 36лв.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Предполагам,че във всяко ГТП ще ги издават на по-тънка цена ;) 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Документ от ГТП няма да свърши работа, тъй като се признават само данните от големия талон или документ от официалния представител на съответната марка за страната. Всякакви други документи не се признават, така че се пазете от недобросъвестни собственици на пунктове за ГТП, за да не ви вземат пари за нищо

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да допълня за тези, които за напред ще стават собственици на автомобили отговарящи на Евро 3 4 5 6 или с действащо катализаторно устройство до 74 kw, че при деклариране на такъв автомобил в данъчното трябва изрично да посочат това обстоятелство в декларацията (има отделна точка) в противен случай няма да ползват отстъпката :)

 Това е повече от ясно, обаче имам конкретен въпрос и то към някой който знае, или е регистрирал кола в данъчното ,от началото на този месец.

 

Ако в големия талон нямаш отбелязано Евро, може ли да минеш в общината само с деклариране на катализатор /както беше до сега/ или вече задължително трябва да им приложиш и документ от производителя? 

Реално , към днешна дата как стоят нещата - защото и от началото на тази година, не трябваше вече да се минава  при нотариус, но всичко си остана по-старому? 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Отговорено (Редактирано)

Да споделя малко личен опит, току-що идвам от данъчното. Както е ясно вече отстъпката от 50% за коли с Евро 3 4 5 6 важи САМО за коли с до 74 kW. Моята е с Евро 4, но това НЕ Е написано в талона на колата (на съответното място има *****). Съответно от данъчното ми изискаха "официален документ от производителя", с който да докажа, че колата ми има Евро 4 стандарт. Отговорих, че това е абсурдно и няма как да занимавам производителя (Хонда) с това. После ми казаха да се обърна към официалния представител на Хонда за България. Отговорих, че това също е абсурдно, тъй като не съм си купувал колата от тях и няма на каква база да им искам някакви си документи.

 

В интерес на истината купувал съм колата от официален дистрибутор на Хонда в Германия. Прерових си всички документи, които слава богу пазя. Намерих един лист, на който пълната спецификация на колата е описана подробно и на който някъде между всичките редове се чете едно нищо и никакво "Euro 4". Документът е изцяло на немски. Дори не мисля, че е кой знае колко официален. Просто дистрибуторът на Хонда е набрал текста в Word, принтирал го е и после е ударил един печат, ей така за купувача да си има. Аз от немски не разбирам и не знам какво точно пише. Реших, че това няма как да мине - първо, че документът не ми се виждаше да има тежест, и второ, че е на немски език. Момчето от гишето го погледна и вика, че не разбира немски. Викам му: "Нямам друго, това е". В същия момент се появи старшата, която дори не го погледна, ами направо му нареди: "Щом има документ - регистрирай го!" Натисна няколко клавиша и Хондата вече беше регистрирана с Евро 4 стандарт. Друг е въпросът, че се оказа че няма голям смисъл - вместо досегашните 40% отстъпка (заради катализатора) ми дадоха 50% (10% разлика в моя случай е около 3 лева :)). Не групират намаленията (както наивно смятах), а взимат за база само най-високото.

 

Накратко, съветът ми е да си преровите по документите и ако намерите някъде да пише "Евро 4 / Euro 4 / EU4, или подобна простотия - минавате! :) Ако не - фотошоп чувам е могъщ софтуер :) Другото са главоболия и ходене по мъките.

Редактирано от wampeters

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    No registered users viewing this page.

  • Предстоящи събития

    No upcoming events found
×
×
  • Създай нов...