Jump to content
H22_turbo_Vtec

Актуално тази зима.

Recommended Posts

По принцип знам, че до миналата зима полицаите нямаха право да глобяват за летни гуми през зимата.Имаха право само да глобяват за износени гуми под 2мм (по-спомен).Имали нов закон за тази зима?Медиите постоянно бълват информация за смяна на летните гуми.Имало акция в София и глобявали 50лв за не сменени гуми.Но не уточнават нищо, може би е полужителна маниполация полужителна.Аз съм ЗА зимните гуми и ще ги сменя тия дни но питам принципно имат ли право да глобяват.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тая статия е поредната писана от пишман-журналисти, търсещи хорското неудобрение, че да стане сензация.

 

Докато в закона не е дефинирано какво е това "зимен период" и какво са "зимни условия", никой не може да ти каже да караш със "зимни" гуми. Ако някой тръгне да се заяжда за гумите, питайте по кой член искат да ви наложат наказание. Докато органа на реда не може да цитира за какво констатирано нарушение (отразено в конституцията) иска да наложи наказине, това са празни приказки.

 

Аз примерно си имам зимни гуми, но упорито още си карам с летните, понеже го чувствам есен :D

Редактирано от Veseliq
  • Нагоре 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И аз го гледах това по новините, но мисля, че няма такова нещо все още. Поне в lex.bg няма никаква информация, а там уж обновяват информацията.Вероятно са имали предвид за това да не караш с износени гуми? Не знам.П.С. Не ми се мисли какво ще правят тези с всесезонни гуми... ще трябва да си купуват зимни. :lol:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Поредните измислици.Летен период- 1.6мм грайфер, зимен- 4мм. Това пише в закона :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Единствената катастрофа, през почти 30-годишният ми стаж зад волана, ежедневно.В един прекрасен, слънчев, "есенен", ноемврийски ден, ме изпратиха командировка в Кюстендил. С летни гуми, естествено! На другия ден осъмнах с 50 см. сняг. След 2 дни си тръгвам, през София, да не рискувам през Боровец, с летни гуми.Таа, карам си с 30-ина км., по един прав, дълъг участък, с непочистен, идеално утъпкан сняг. Отстрани едни хубави дървета покрай пътя. Свършват дърветата и задницата тръгна да ме изпреварва - безумен страничен вятър. Успях да я овладея, дотолкова, доколкото да скоча с предницата, точно в дупката на тръбата под пътя. Добре че карах много бавно, и нямаше насрещно движение.Таа, тетака с летните гуми през есента :cool:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Според закона за движение по пътищата няма такова нещо като зимна или лятна гума, а има изисквания за минималната дълбочина на грайфера. Налагането на глоба чрез прилагането на закона за движение е както следва: глава 2, чл.10 , точка 9: " г) Дълбочината на протекторния рисунък на гумите на автомобилите и мотоциклетите е по малък от 1.6мм"единствено и само в този случай в който грайфера ви е под 1.6мм имат прави да ви съставят АКТ по чл.10 т.9 г. Така че това дали ще карате с зимни или с летни гуми си е право на ваш избор!п.п. тук можете да видите Правилника за прилагане на закона за движение по пътищата въз основа на който се съставят АКТ-товете в който е включено и последното изменение от тази година ППЗДП п.п.п. а тук може да видите и последното изменение за 2012 което вече е в сила от обнародването си в Държавен вестник. Изменение на ЗДП п.п.п.п. всичко друго са само слухове и приказки, защото за какъвто и закон да се говори то той влиза в сила само и единствено след обнародването му в Държавен вестник а до момента няма такъв!

  • Нагоре 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Никой не спори, че в сняг НЕ ТРЯБВА да се кара с летни гуми. За мен това е престъпление, като знам какви катастрофи стават (би трябвало да има закон, който да казва че при под еди си какви температури/условия, не може да се кара с летни гуми). Но въпроса е, че можеш да не искаш да купуваш зимни гуми и да караш само в сухите дни. Или ако си от Петрич - там има години когато сняг за повече от няколко дни няма. Та ако е 15 градуса някой слънчев януари, от какъв зор ще ме глобят, че съм си изкарал колата, която в сняг не карам?ПП: Поста ми беше насочен към колега Красимир, с който съм напълно съгласен :)

Редактирано от Veseliq
  • Нагоре 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Със сняг или без сняг летните гуми се вкоченясват под определени температури. Просто такъв им е каучука. От скромния ми опит съм установил, че много малък процент от шофьорите всъщност усещат автомобила които карат. От там следват реакции на автомобила за които съответните шофьори не са подготвени... казано просто колата ги изненадва.Общоприетото правило е ... под 10 градуса = зимни гуми. Някой производители твърдят 7 градуса и -т.н но 10 се помни лесно и е редно да се спазва. Другото си е на собствен риск, но само докато не навредим на някой друг ... на което май му се вика престъпна небрежност.Интересен въпрос е също зимната гума какъв живот има и кога спира да върши работа като такава. Маса народ гледам по гумаджииниците слага някакви нацепени зимни галоши. Аз мисля, че живота на една чисто нова зимна гума е 3 години макс (да се разбира 3 сезона). След това сцеплението на мокро, снежно, кално отива в пъти надолу.

  • Нагоре 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Значи на под 5 градуса летната гума вече не става. А зимната се износва като се ствърди грайфера. То си се усеща. Спира да копа в снега и ако нямаш лев- довърваш зимата с тях... После стават само за задни. п.п. Летна гума се усеща най-добре като е мокро времето. Почнат ли да мотат при нормално тръгване и при по-интензивно спиране да влачат- към кошчето. И за задни не стават. Опитно- около 4 сезона и за двата вида при нормално каране и експлоатация :cool:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А случайно да ви е направило впечатление, че някои (казвам някои, щот не съм сигурен за всички) зимни гуми имат две маркировки в каналите между грайфера?! Едната е на 1.6 мм., другата малко повече, на около 3-4 мм. Имат ги дори и тези с маркировка "M+S".И колко от "перфектните" зимни гуми, втора употреба, идващи от "белите държави", са износени точно до този зимен лимит?!

Редактирано от Krasi-mir

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това е ограничителя :) Стигне ли до там почваш да виждаш череп с кости :D С други думи- време е за нови :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тази "новина" е пълен ташак, та няма смисъл да пишем дори по темата.Ако въобще някой дръзне да ме спре и да ми прави забележки че още съм с летните гуми, ще ги питам що досега не са скъсали от глобяване шофьорите дето цяло лято карат зимните си гуми,щото това е със сигурност престъпна небрежност?Едва ли има вероятност цяло лято температурите да не се качат над 7 градуса примерно.

  • Нагоре 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ами ако си със всесезонни гуми :) кво праим нито летни нито зимни :) закона не е казал какви и кога :) така че възползвайте се :) всеки знае че зимата с летни не става особено в кишите :) това е изговорено отдавна ако ви напишат акт идете до патрулката да проверите грайфера й :) бтв и аз карам със зимни зимата и то на 2сезона максимум :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не само под 7 градуса са по-стабилни а като цяло и при 0 градуса ако си с летни гуми на сух път каквито са в чужбина , лятната е по-оферта.Зимната е за сняг а не за дъжд и сух път.Мога да имам гумаджийница и да ги въртя всеки ден , тогава какво правим ?

  • Нагоре 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ДАНО не ни подготвят за поредната недомислица!Иначе другото сме го разисквали всяка година и зимните са за сняг и киша другото е фирмени трикове на гумите!Пиша от виртуална клавиатура и за това пунктоацията ми куца така!

  • Нагоре 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тая статия е поредната писана от пишман-журналисти, търсещи хорското неудобрение, че да стане сензация.

 

Докато в закона не е дефинирано какво е това "зимен период" и какво са "зимни условия", никой не може да ти каже да караш със "зимни" гуми. Ако някой тръгне да се заяжда за гумите, питайте по кой член искат да ви наложат наказание. Докато органа на реда не може да цитира за какво констатирано нарушение (отразено в конституцията) иска да наложи наказине, това са празни приказки.

 

Аз примерно си имам зимни гуми, но упорито още си карам с летните, понеже го чувствам есен :D

 

А, е за те това говорех /ти си знаеш/ , а и напълно те подкрепям в случая!

Веднага имаш ( + )!

Едно време ,какви зими имаше....., ама никой не беше и чувал за зимни гуми /само Видинки и руски/ ,ама чистеха пътищата и нямаше проблем!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Наистина, дори със хубави зимни гуми е проблем ако пътищата не са почистени.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Имало акция в София и глобявали 50лв за не сменени гуми.Но не уточнават нищо, може би е полужителна маниполация полужителна. НЕ ви ли писна от глупаци................... :angry: :angry: :angry: :angry: :angry:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

K1r1L, това няма как да е истина. Кой са го глобили за несменени гуми в коя акция? Наказание се прави за констатирано нарушение. Ако си карал със сликове зимата, може да са написали акт. Но иначе просто няма по кой член да ти го напишат това нарушение.Ако тая акция за зимни гуми е била по време на януарските-февруарските студове и половин метрови снегове, евала им правя на хората, които са я организирали - тука по булевардите под наклон винаги имаше по някой тъпанар с летни гуми дето в снеговалежа не може да се изкачи или не може да спре и прави катастрофи, задръствания и изнерва допълнително останалите, което пак води до предпоставки за нарушения и ПТП-та.И да, писна ни от глупаци. Мен по-конкретно ми писна от мрънкачи, които не си знаят правата, бутат по 20лв на чичко полицай и се оплакват, че им е корумпирана и крива държавата. Точно тези хора са в основата на проблемите ни :)

Редактирано от Veseliq
  • Нагоре 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Дано тази зима няма много сняг,че е кофти да се кара с тея коловози.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

 

Ако тая акция за зимни гуми е била по време на януарските-февруарските студове и половин метрови снегове, евала им правя на хората, които са я организирали - тука по булевардите под наклон винаги имаше по някой тъпанар с летни гуми дето в снеговалежа не може да се изкачи или не може да спре и прави катастрофи, задръствания и изнерва допълнително останалите, което пак води до предпоставки за нарушения и ПТП-та.

 

 

Как прецени че тъпанара е с летни гуми аз със чисто нови барумки ЗИМНИ на паветата на Цар Борис 3 по светофарите едвам тръгвах. Сега с клебеките тръгвам и на лед но това е друга тема ;)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Пичове кой крив и кой прав няма да се разбере, защото всеки си е прав за себе си.Има хора който не могат да отделят пари за зимни гуми и да ги сменят,и затова карат с каквото имат.Съгласен съм че е опасно, не споря за това, но и аз карам с летни гуми постоянно поради горе споменатата причина, и съм помагал на доста хора да потеглят в снега а те са били със зимни гуми.Дано не се налага и на мен да помагат да потегля, че е кофти тръпка.А това дали съм тъпанар както споменават някой колеги по горе, това да си мисли кой каквото иска, никой не ми е минал по пътя или да ми е дал пари за гуми, така че всеки да гледа него си а не да коментира другите.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Как прецени че тъпанара е с летни гуми аз със чисто нови барумки ЗИМНИ на паветата на Цар Борис 3 по светофарите едвам тръгвах. Сега с клебеките тръгвам и на лед но това е друга тема ;)

Прав си, че няма как да знам какви са му били гумите и не е редно да конкретизирам. То дали летни или 6ти сезон зимни, все тая. За паважите е ясно, там е смърт като е мокро и студено с каквито и гуми да си. Но си личи да кажем по алея Яворов, Драган Цанков, Свети Наум, Симеоновско Шосе, където асфалта в никакъв случай не е лош, но има значителен наклон, кой е с читави гуми, кой не.Към GTS_81, на пътя не можеш да гледаш само себе си, защото не си сам. Като се наложи да натисна спирачката на -10 зимата, очаквам, че колата зад мен е оборудвана адекватно и на разумна дистанция, че да спре. При сняг и лед, със зимните гуми спирачния ми път може да е до 50% по-малък от този на кола с летни гуми, без да броим времето, за което шофьора отзад ще осъзнае, че съм натиснал спирачката и ще направи същото. Така че ако ти например си зад мен, може аз да не съм вървял по твоя път, да не съм ти дал пари за гуми, но ще ти сърбам попарата. Ето малко тестове:http://www.national.co.uk/information/winter-tyres.aspxТова, което искам да кажа като цяло в темата е, че закона няма как да те принуди да караш със "зимни" гуми и абсолютно подкрепям това, не всеки му се налага да кара в тежки условия. Но когато трябва да караш в такива, трябва да ползваш главата на раменете си и да не застрашаваш останалите с решенията, които си взел. За мен карането със скапани гуми (летни, всесезонни, зимни на над 3-4 сезона) в тежки зимни условия (разбирай минусови температури съчетани със сняг, киша, лед) е тъпанарска постъпка. Ако говорим за суха настилка, тогава нещата са коренно различни. Редактирано от Veseliq
  • Нагоре 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не само под 7 градуса са по-стабилни а като цяло и при 0 градуса ако си с летни гуми на сух път каквито са в чужбина , лятната е по-оферта.

Кажи ми честно, сериозно ли го мислиш това? :ph34r: :ph34r:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И аз не само го мисля ами и го усещам всеки ден. Лятната си държи на сухо дори и при 0гр. по добре от нови зимни. Как разбрах ли? Ами на служебната сложих зимните които са втори сезон и доста често усещам ABS при непроменен стил на каране. При Хондата не усещам никаква промена в сцеплението и си карам още с летните. Ще ги сменя когато кажат, че се очакват валежи и температури под 0-та. Дотогава - excuse me.

  • Нагоре 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Темата може да се трие.Нямат право да глобяват за летни гуми през зимният сезон.Няма промяна в закона.Допитах се и до адвокат, така и така ходих.Карайте внимателно!!!И не си мислете, че като гумите са зимни и вършат чудеса.Физиката си е физика.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И аз не само го мисля ами и го усещам всеки ден. Лятната си държи на сухо дори и при 0гр. по добре от нови зимни. Как разбрах ли? Ами на служебната сложих зимните които са втори сезон и доста често усещам ABS при непроменен стил на каране. При Хондата не усещам никаква промена в сцеплението и си карам още с летните. Ще ги сменя когато кажат, че се очакват валежи и температури под 0-та. Дотогава - excuse me.

Абсолютно вярно е. И под нулата на сух асфалт летните гуми на тестовете изкарват по-кратък спирачен път и по-ниско време от 0 до 100. Но температури под 10 градуса в съчетание с вода, започват да се изравняват със зимните. А ако са под нулата заедно със сняг/лед, всичко става коренно различно.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Много общо говорите, зимни и летни гуми има стотици марки. Каучуковата смес варира, както и грайферната шарка, следователно и сцеплението.Имам зимни гуми, които до температура от 20 градуса(нагоре вече си е лято) имат по-добро сцепление от летните, които са полуслик на Фалкен. Та въпросния полуслик, ако не се загрее на писта с 3-4 обиколки го няма никакъв.Карал съм и 2 лета с различни коли само на зимни гуми и сцеплението е влошено, но може да се шофира спокойно, ако има 1 наум шофьорът. Масово проблемът не е в гумите, а в умението за управление на МПС и като цяло знанието за това кое как работи.Освен всичко и автомобилите са различни и в снега не може да се очаква две коли с различна маса да спират/завиват еднакво при еднакви гуми. Също виждам, че някой спомена износване и съм 100% сигурен, че по-твърда гума се износва по-бавно. А ниските температури увеличават твърдост. И някои хора си правят илюзия, че има значение какви гуми карат върху лед.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Умението си е умение.И професионалист да си като нямаш добри гуми си чао.Лошата/стара/изтрита гума е опасна и колкото да си добър зад волана няма какво да направиш като тръгне колата.

  • Нагоре 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Има, имаааа!Пример:два ТИР-а.Първият - 30+ годишен стаж.Вторият - 3-месечен.Равен път, завой, и след него прав заледен участък.Вторият - сгънат на 1-ица нахлу през стената в отсрещната сграда. Двадесет годишният шофьор беше разбрал по трудният начин, как се кара ТИР върху лед, и защо първият е пуснал спирачките щом е стъпил на леда.Знаеш ли колко коли съм описвал из канавките, когато преди 20-ина години средностатистическият Българин се качи от Жигулка на западна кола с предно, ABS, и 4х4?!

Редактирано от Krasi-mir

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Много общо говорите, зимни и летни гуми има стотици марки. Каучуковата смес варира, както и грайферната шарка, следователно и сцеплението.

Става дума за еквивалентен клас/размер нови зимни/летни гуми, разбира се. Не е редно да сравняваме нови зимни с 5 сезона летни и тн.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Има колега има... Добрия шофьор затова е добър,а именно да не допусне да ТРЪГНЕ колата. Той затова се зове добър , за да предвиди да съобрази да избегне "тръгването". Управлението на автомобил изисква знания и усилия за да прилагаме тези знания. В този така наречен нов,съвременен,модерен...свят,всичко което създаваме се прави с една цел-по малко усилие за човека-умственно и физически. Автомобилите не са изключение. Така наречения добър шофьор сам решава дали качвайки се в един автомобил оборудван с всевъзможните му там ABS ESP TC ACC и 200 к.с.под къпака ,ще си напрегне мозъка и накърни самочувствието си ,за да прецени ситуацията и избегне "тръгването" или ПТП-то. А то иначе самочувствието му се базира точно там - в ABS-те,в GPS-те в басоветееее и ооо в конете... Главните букви не са повишен тон

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Подкрепям напълно Атанас.Гледам че темата се разводни а модераторите не вземат отношение да я изтрият.Възползвам се от създалата се ситуация за да си кажа и аз мнението по появилата се нова тема.Всичко зависи от задкормилното устройство.Предпочитам съвестен и разумен водач с летни гуми отколкото селски гъзар сложил зимна гума с лошо качество и си мисли, че действат като магнит.Незнам дали това е главният проблем по пътищата, че всички се хванахте за гушите.Аз лично имам 5 близки приятели, които не знам кой им даде книжка.Абсолютно винаги карат не адектватно и въобще не познават правилника.Потенциални убийци са и не се отказват.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

1. съвестен и разумен водач сложил зимна гума 2. съвестен и разумен водач с летни гуми 3. селски гъзар сложил зимна гума 4. селски гъзар с летни гуми

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Подредени по начина, по който искаш да ги срещнеш на пътя :dry:/>

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Само при мен ли е така, но на стария ми Сивик - без никакви електроники и системи зимата ми беше перфектно. Последно време се случва да управлявам автомобили все с някакви екстри и нови системи - общо взето луда работа ама зимата ми е тегавинка.

Редактирано от PIKap

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    No registered users viewing this page.

  • Предстоящи събития

    No upcoming events found
×
×
  • Създай нов...