Jump to content
stranger in moscow

Препоръчайте зарядно за акумулатор.

Recommended Posts

Продължаваме със снимки за феновете :)

https://goo.gl/photos/huf4K8wLBMqkiF8t5

Въпросното зарядно от по-горните ми постове. 2.8 ампера, 4А RMS.

Пише за акута от 15 до 65Ah.

 

https://goo.gl/photos/RaLa1MJtckxWy9kg7

Въпросният акумулатор дойде с колата от Италия. Мислех, че пише Mordor :D

От края на Април си седи вкъщи.

Викам чакай да видя дозареждане не ще ли, ма явно няма да трябва.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На работа ползваме зарядно на Бош модел ц3 , А за вкъщи съм си купил от тези на Лидл.Честно казано и двете вършат чудесна работа.

  • Нагоре 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колеги, като си говорим за тези зарядни от Лидл, ако може и аз да попитам нещо. Купих си и аз такова и решех пробно да го закача на моя акумулатор. След десетата минута светва лампичката Full charge и на полюсите на акумулатора има 13.03 V. Въпреки това го оставих цяла нощ и на сутринта беше някъде на 13.40 V. Та, това нормалното му поведение ли е или да ходя да им го връщам?

П.С. Давах го и на баща ми да съживи един паднал акумулатор и той каза, че пак след 10-15 мин. е изключило, а ток за стартера няма.

Моля да споделите опита си с такова животно. https://www.manualguru.com/ultimate-speed/ulg-3-8-a1-battery-charger/operation-manual

Благодаря предварително!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз съм много доволен от това зарядно https://maxcar.bg/akumulatori/bosch-c3?search_query=zaryadno+za+akumulator&results=1 . Имам го от 1 година, ползвал съм го много пъти и съм доволен от него. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

kotarankat,това се получава понеже умните зарядни са за напълно изправен акумулатор ,имат зададен алгоритъм и следят кривата на тока ,напрежението и вътрешното съпротивление на акумулатора ,ако е сдухан и по тяхната логика в едно положение отговарящо на условията им ,го считат за зареден ,ама той не е .Аз съм техничар човек ,обаче не ги одобрявам процесорните зарядни ,най си е добре траф с диод ,напомпва се хубаво акумулатора ,както си трябва ,независимо от останалия му капацитет.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Адмирации за borko 30!

Има си и други зарядни - истински, които се справят със старите акумулатори! Не визирам само старите диодни зарядни зареждачки, а и съвременни импулсни. Ама трябва да знае човек какво да си вземе...

Редактирано от dandilov

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Dandilov ,що ги правиха навремето старите български зарядни със 4 селенови плочки ,след като по- добрия заряд става със един диод само ?

Те даже на руските слагаха и една лампа след диода да се вижда че зарежда ,проста работа ,но с нея ставаше десулфатизацията ,мощен заряден импулс през диода при положителната полувълна и  по-слаб разреждащ през лампата при отрицателната полувълна ,просто и гениално .

Редактирано от borko 30

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ползвам Bosch C1 и върши добра работа,доволен съм от зарядното.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз от зарядни не разбирам, но преди 2-3 години на едно ходене на Нюрбургринг се наложи да посетиме сервиз в близкото до пистата село Аденау и там в бая сериозен сервиз с над 12 клетки ето с какво зареждаха едно скромно нисанче v-шпек :D

DSC0225.jpg
 
1271446_646585748735297_1338304936_o.jpg
 
1504385_646585545401984_1810882563_o.jpg
 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

 

Те даже на руските слагаха и една лампа след диода да се вижда че зарежда ,проста работа ,но с нея ставаше десулфатизацията ,мощен заряден импулс през диода при положителната полувълна и  по-слаб разреждащ през лампата при отрицателната полувълна ,просто и гениално .

Точно! И при това тази схема върши работа, за разлика от лидълската зарядка! :)

Но има и съвременни електронни зарядни, които освен другите режими, имат отделен специален режим за десулфатизация. Правят цикли от импулс (няколко секунди) с напрежение 15,6 - 16V и последваш лек разряд, при който напрежението пада до 14.4V. Този режим работи макс до 6 часа, но кърти сулфата като фаянсови плочки. :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

+1 за зарядното на ctek. Ползвам го от няколко години и мога да споделя само хубави неща.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Лятото ми донесоха за ремонт бош с3 -200лв зарядно ,пълен автомат ,всички защити ,ма нашия намерил начин да го изгори,една седмица му търсих части и накрая го подкарах ,закачих го първо на един стар акумулатор има-нямаше 10 волта ,след 5 минути сметна че е зареден,помислих че нещо с ремонта не е наред ,ама после го закачих на моя от колата и както е зареден го помпи 6 часа преди да го обяви за зареден ,човека и той доволен ,вече 5 месеца го ползва без ядове и каза че работи като ново .Не ги обичам аз тез процесорни зарядни и това е .Аз пък си имам едно 30 годишно -пернишко ,траф и грец ,каня се от години да го автоматизирам ,ама все не остава време ,пък и аз кога ми се налага да зареждам ,освен тренировъчните цикли които правя на 6 месеца ,ама тогава слагам уреда и през час му хвърлям по едно око .

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това изглежда, че би могло да върши работа.

Задава му се типа на акумулатора: Стартерен, тягов, гелов или AGM.

В инструкциите му пише, че дори може да дава стартов ток до 75А в режим "Jump starting", но този режим е за акумулатори над 45Ah.

Иначе има още три режима:

- Fast Charge. Бърз заряд - може да се използва за десулфатизация до 6 часа.

- Normal Charge. Нормален заряд до 12 часа.

- Trickle Charge. Поддържащ заряд до 6 месеца.

Абе, така както са го написали, изглежда читаво.

Не видях цената каква му е...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

По-евтино с такива възможности не съм виждал на пазара. Но колко ще е надеждно... не се знае....

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В инструкциите му пише, че дори може да дава стартов ток до 75А в режим "Jump starting", но този режим е за акумулатори над 45Ah.

 

Някой може ли да обясни каква е логиката?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами и аз се зачудих като го четох, но стигнах до извода, че може да се включи директно в колата към акумулатора (когато акумулаторът се е разредил) и да се подаде допълнително стартов ток за стартиране на двигателя.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Въпросът ми беше по-скоро каква е логиката да може да даде стартов ток на големи акумулатори, където изискването е по-голямо а на по-малки да не може...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Понеже се включва директно на клемите на разредения акумулатор. А той понеже е разреден, вътрешното му съпротивление е много малко. При това положение 75А, които ще му подаде зарядното, до момента да завъртане на стартера, може да повредят акумулатора. Малките акумулатори имат по-малки по размери и площ плочи и решетки на клетките, а от там могат да понесат и по-малки токове на "ударен" заряд. Много големият заряден ток (макар и за кратко време) може да причини механични повреди като изкривяване на плочите и решетките например... Съвсем друго е положението при стартиране. Тогава акумулаторът може да отдаде за няколко секунди много голям ток без проблеми. Те за това са наречени "стартови акумулатори".

Има и още нещо, което малко хора знаят. А именно когато се дава ток от един акумулатор на друг с кабели. Това  не е препоръчително да се прави, защото скъсява живота на и на двата акумулатора! Веднъж на разредения, заради големият заряден ток, който ще дръпне и втори път на даващия ток акумулатор. Даващият ще трябва да осигури, в един и същ момент, хем големият заряден ток за разредения акумулатор, хем и големият стартов ток за стартера!

Така, че давайте ток на друг от своя акумулатор само в крайна нужда!

Редактирано от dandilov

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тези 75 ампера не са заряден ток ,не мисля че ще повредят акумулатора стартовите зарядни -тука е по други формули схемата ,отделно че това зарядно трябва да има едно поне 800 вата траф и супер яки диоди ,да тежи много и да струва доста повече .Има вариант да е импулсно ,обаче пък ще струва още повече ,може би данните му са доста преувеличени и това е .То по тази логика и даване на ток от чужда кола ще повреди акумулатора ,всъщност като давате ток на някой ,запомнете ,да не палите вашия двигател-регулатора на алтернатора ви може да стане на дроб .

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Все полезна информация, благодаря.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да! Не са "заряден", а "стартов". В инструкцията пишеше, ако не ме лъже паметта, че дава 75А няколко секунди, след което почива 180 секунди...

Но за клекналия акумулатор си се падат "заряден"! ;)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не са заряден щото напрежението рязко спада .1000 ватовите ,примерно клас D моноблокове усилватели за автомобилите от къде черпят ток докато колата е в движение ?От алтернатора нали ,това са доста ампери ,но не са заряд за акумулатора ако изключите усилвателя.

Това зарядно от линка ,хич не му вярвам да дава тез ампери .

 

Стартерните зарядни по принцип са конструирани за голям ток -над 100 ампера ,само че имат тиристор примерно сложен на първичната на трафа за режим заряд чрез който може да се регулира зарядния ток ,схема регулира в кой момент от полувълната да го отпуши и така става регулацията ,в стартерен режим има бутон шунтиращ тиристора ,и така се осигурява максималния ток от апарата ,ама той не бива да трае повече от 10 секунди ,понеже диодите стават огън и отлитат към силиконовия рай.Истински добрите стартови зарядни имат термистори навсякъде по силовите елементи и контролера не допуска претоварване или прегряване на елементите ,но те са скъпи.

Редактирано от dindin

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Взех такова зарядно от немския амазон:

https://www.amazon.com/NOCO-G3500-UltraSafe-Battery-Charger/dp/B004LWVEKS

 

Малкият му вариант с 3.5A ток излезе около 150лв с доставка до София и всичко, но ги хвалят като едни от най-надеждните и интелигентни зарядни. През изминалата година го ползвах да си дозареждам колата и мотора, тъй като почти цялата отсъствах и се прибирах през 3 месеца. Зарядното показва на колко % е зареден акумулатора, допълва го и влиза в режим на дозареждане, ако бъде оставено за дълго да го поддържа пълен. Има и режим за възстановяване на умрели акумулатори, който не съм пробвал.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    No registered users viewing this page.

  • Предстоящи събития

    No upcoming events found
×
×
  • Създай нов...