Jump to content

Recommended Posts

В десния долен ъгъл на копчето има оранжева лампичка, която мига 1 минута при всяко палене на двигателя, след това ако всичко е ОКЕЙ започва да свети постоянно т.е. колата работи вече на газ,ако има някакъв проблем лампата гасне,чува се 10-кратно писукане и двигателя продължава да работи на бензин.

Изпратено от моят Redmi Note 7 с помощта на Tapatalk

• Like 1
  • Upvote 2

Здравейте колеги,

Обмислям газифициране на Акордеона и реших да разгледам темите относно този въпрос, мисля че тази е най-подробната тема със много участници :) и реших тук да напиша поста, ако мислите че не првилното място може да го прехвърлите или изтриете.

Четейки темата и разсъждавайки върху прочетеното, възникнаха някои въпроси, ако съм разбрал добре от снимките на Омбре основния проблем който се появява при повечето мотори е потъване на клапаните, а не нагар, пукната глава/клапан или нещо друго..... Изводът до който стигам от прочетеното  е че първопричината за ускореното стареене на материалът в леглото на клапана е повишената температура на работа на двигателя поради смяната на горивото от бензин на газ, до колкото съм запознат газта може да работи при по-висока компресия поради по добра хомугенизация на сместа и намален риск от детонации при работата, поради същата причина може да работи стабилно при по бедни смеси което би увиличило допълнително работната температура,..... крайният ефект потъването на клапаните описано в предните постове.

газифицирал съм D13 и съм пробвал да го карам на максимално бедна смес при постоянен режим на работа тоест магистрално 130-140км, е ефекта е ясен 

Моля поправете ме ако греша в написаното по горе.

1. Сега на въпроса, някой пробвал ли е, каква е разликата в температурата на изгорелите газове между бензин и газ и при различни настройки на смесите при двете? 

2. Дали допълнителна настройка / проверка на температурата на изгорелите газове няма да е полезно да се направи?

Относно въпросът защо единия клап или гърбица на вала е по зле от останалите, първото нещо за което се сещам аз е разлика в съотношението на горивната смес между цилиндрите, поради различното количество въздух което постъпва във всеки цилиндър заради различното отстояние на всмукателните колектори от дроселовата клапа, разлика винаги има и тя зависи от много неща.

3. Има ли възможност за настрйка на инжекторите един по един или всички работят заедно във един режим?

Ще ти пусна снимките от температурите от датчика на катализатора в петък.Сега довършвам един акордеон..

2. Компютъра/бензиновото ЕКУ/ допуска само един начин на смесоубразуване без тунинг.В неговите сметки не влиза температурата.

3.Те си работят отделно,естествено в рамките на +/- 2-3 мс.

Здравей Markony,

Радвам се че се включваш, чухме се вчера с теб по същия въпрос за газифицирането на Акорда.

До колкото знам никой производител (поне тези които си копуват сензорът от фирмата в която работя) не управлява смесите имайки предвид температурата. Сигналът при повечето се използва за дълговременна настройка / адаптация , предпазване на турбото от прегряване, управление на изгарянето на събраната отайка в DPF, катализатори, и др. - след влизането в сила на EUR6 Full вече и на GPF-те. Ще ми е интересно да видя какви са температурите и да ги сравня със тези на DAG, VAG, RSA групите, въпреки че данните от бензиновите мотори са ограничени, а данни за такива на газ няма :D.  Не съм гледал на моята, с какъв сензор e предполагам Denso или NTK. 

Какво управление са избрали от Хонда за катализаторът, сензор за разлика в налягането или температурен сензор или и двата?

Ще го разгледам катализаторът на моята, къде се намира сензорът преди, след или вътре, показанията са доста различни в различните случеи.

Мисля че най-леснот и удачно място за вземане на сигнала за температурата (бе преправяне) е на мястото на 1 ламбда сонда.

Преди години, мислих да пробваме да мерим температурата веднага след кривките по колекторите, възможно най-близо до цилиндрите. Става въпрос за Formula Student съзтезанието, бях участник в първия сформиран отбор в ТУ София. По регламент на съзтезанието, диаметърът на смукателите трябва да се ограничи на 20мм, покрай това се прави и нов колектор, та за да се оптимизира и работи правилно, еднакво количество въздух във всеки цилиндър, мислих да мерим температура и ламбда показания на всеки цилиндър. (Да не се отклоняваме повече от темата).

Ще се радвам да видя температурите :) , в случей на желание, може да се измисли сензор с по точни показания от стандартните използвани на катализаторите.

Поздрави