Jump to content
Dachev

Гаранция на гуми!

Recommended Posts

Казуса е следния:От години ползвам един и съща магазин (сервиз) за гуми. Миналата пролет се оказа, че за два сезона (около 30 000км) съм изтъркал летните гуми. Купих си същите защото въпреки, че свършиха учудващо бързо за мен, съм доволен как се държи колата с тях, както и че са безшумни. Миналата есен ги смених с зимни, като летните ги оставих на хотел в сервиза (магазина). Гумите ги свалих без никакви индикации за проблеми. Преди месец колата започна да ми друса с скорост над 120 км/ч. Реших че паднал някой баланс и отидох да ги балансирам, защото съм решил, че това им е последната зима заради изтъркване. В сервиза при баланса се оказа, че една от гумите е крива и реших да ми сложат летните (които са на съхранение при тях). Трите гуми ги балансираха и монтираха бързо, четвъртата я отлепяха и балансираха 5-6 пъти, включително и ми провериха джантата , която нямаше проблеми. След това механика изчезна някъде с гумата на друг (скрит от мен) баланс. Върна се монтира я и си тръгнах безгрижно. Още на другия ден безгрижието ми свърши. На магистралата при скорост на 120/км/ч друсаше яко. Върнах се в сервиза след 2-3 дни. Балансираха ми гумите отново. Пак си тръгнах безгрижно и пак на другия ден на магистралата безгрижието ми свърши след като вдигнах над 120 км/ч. Карах така 2-3 седмици. С скорост под 120. Разхода ми падна неимоверно много - 8.7 л/100. Е да де ама вчера откачих и реших да си понапълня километража, но колата ужасно друсаше и реших да пробвам днес в друг сервиз как ще се справят с баланса. Там се оказа, че две от гумите са криви. И аз ги видях - едната почти незабелижимо, но другата явно. Намерих си гаранционната карта и там пишеше, че имат 18 месеца гаранция. Без много желания отидох в сервиза (магазин) и обявих огорчено, че идвам за рекламация. Обстановката стана тягостна. Казах че става въпрос само за двете задни гуми. Свалиха ги. Обясних историята им. Казах че идвам от друг сервиз. Служителя незнайно защо подскочи и каза че всички други фирми ги мразили, затова казвали така. Аз спокойно обясних, че от другия сервиз идея си нямат от къде съм купил гумите, най-малкото защото не съм го споделил с тях. Та завъртяхме гумите на баланс машината. Едната пак почти незабелижимо биеше, другата повече. Отлепиха по-проблемната от джантата и пак на баланса и пак същото. Преди това завъртяха джантата - нямаше и нищо. След това изкара дълбокомер и започна да мери гумата през 15см. Питах го дали си мисли, че при рязко спиране съм изтъркал някъде гумата. Той отговори положително. Аз притеснено попитах при кола с АБС може ли да стане такова нещо. Той каза че може. В един момент извика "еврика" (шегувам се). По-скоро започна да твърди, че гумата на едно място е по-износена от навсякъде другаде. Почнах да меря и аз и той и аз и той. Аз обаче не видях никъде разлика. Обясних, че много добре мога да меря защото това работя. Това го огорчи и взе решение да прати гумата до представител на производителя да се произнесе какъв и от къде е проблема на гумата. Разбрахме се утре да отида с друга временна гума докато другата се разходи за 15 дни за експертно решение. Може да ви е станала скучна историята, но за мен е интересно какво да очаквам след това. Моля да споделите подобни проблеми, както и решенията. Между другото имам застрахова каско което покрива щета на една гума. Въпроса е дали ще трябва да се възползвам от това и как трябва да докажа на застрахователя, че гумата има проблем. А най-интересното е от къде се появил проблема. Както казах гумите са свалени есента без забележки.

  • Нагоре 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

интересен казус.ще го следя с интерес.дано си късметлия и да ти я сменят,което ме съмнява.в бг няма такава практика.най много да те изкарат теб виновен.добре,е че си упорит,дано има резултат

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Проблема най-вероятно е в "хотела" на гумите /неправилно съхранение/ и те това го знаят,ама ще се опитат да изкарат ,някакъв фабричен дефект пред вносителите! Иначе ако не ти сменят гумите,ги смени ти,ама пак си търси правата!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колега според мен ще се опитат да те изкарат теб виновен но ти не отстъпвай.Кажи им че ако не сменят гумата ще си търсиш правата като се обърнеш към други инстанции.Мисля че ако видят че не си човек който ще остави нещата така в крайна сметка ще ти дадат нова гума.Но като ти я сменят виж дота защото може да ти дадат от залежалите им боклуци.Успех и пиши какво си свършил.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За коя гумаджииница става въпрос? Да се пазим варненци.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В гаранционните условия пише, че ако се признае рекламацията, се връщат част от стойността пропорционално на износването, което изглежда напълно справедливо. Днес ми смениха гумата с моя стара и сега ще чакам до 15 дни експертното мнение на представител на фирмата производител. Ако откажат рекламацията фирмата производител, както и сервиза, ще ми издадат документ с който би трябвало да занимавам и застрахователна компания, която ми покрива риск за една повредена гума.С оглед не уронване престижа на фирмата няма да кажа името и докато не приключи сагата. Лошото е че в момента нямат налични същите гуми, тъй като каквото и да стане в един момент трябва да я сменя с нова, освен ако не реша да направя колата само градска и да не ми се налага да карам с скорост над 120 км/ч.

  • Нагоре 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това ми звучи несириозно "връщат част от стойноста порпорционално на износването"!?! Може да си пише каквото си иска ,но ти си в правото да искаш нова гума! А пък и за уронване на престижа говориш? Утре ако ти гръмне, някъде по пътя гумата ,на въпросната фирма-изминатите километри ли ще ти мерят? Тези майче си играят на руска рулетка! Гумата най-вероятно е некачествена /като марка и материал, или от некачествено съхранение/ и е изметнала и би трябвало да я сменят с Чисто Нова ,или ако нямат в момента, да ти въстановят цената!!!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А може докато са били гумите на хотел, някой да е дръпнал от твоите гуми и да е сложил същите ,но дефектни, моята шефка така я бяха измамили, направо бяха сменили две от гумите с друга марка.

  • Нагоре 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

От рязко спиране се криви гума. От дупка също и то много успешно. Какви са ти гумите като марка и модел?Би трябвало да ти признаят гаранцията. Дано не се наложи да минаваш на горни инстанций. Ама защо само на едната крива гума, а не и на 2те криви? Утре и тая ще се доразчекне и пак наново...Зимата и аз така брах ядове. Сложих предните задни и проблема се реши. Не тресе. Нямах лев за нови и се наложи да го направя... нямаше биене и окачването си е здраво. А така като тресе ще поломиш предницата няма да ти казвам за какво кратко време.п.п. Като казах крива гума- Дебица Фриго 2 никога повече.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това са гумите: http://www.dunlop.eu/dunlop_bgbg/I_want_new_tyres/tyre_range/passenger/summer/sp_sport_01.jspНапомням че гумите са свалени есента без забележки. А втората гума се забелязва много по-малко биенето. Дори и на по-проблемната биенето се забелязва ако гледаш по-внимателно.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Май всъщност съм дал малко грешна информация. Гумите всъщност не са криви, а имат радиално биене. И двете са отзад. Дали са ги сложили случайно там при смяната или са ги видяли и умишлено са там?!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Вече съм с нова гума. Производителя (или търговеца) призна гаранцията и ми доставиха нова. Заплатих 15% от стойността на новата - 21лв. Това според износването което според мен е малко под 30% реално. Сега разхода отново ще ми се вдигне защото мога да си карам безгрижно по целия километраж.Целта на темата бе някой друг да сподели предварително подобни случки, но бе интересно, че или никой друг не е имал подобен проблем или не е искал да го сподели. За информация на интересуващите се фирмата от която купих гумите е Примекс. Ако някой прецени че е реклама на фирмата според правилата на формата - да "модерира"!

  • Нагоре 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    No registered users viewing this page.

  • Предстоящи събития

    No upcoming events found
×
×
  • Създай нов...