Jump to content
B.Angelov

Данъчен проблем

Recommended Posts

Здравейте колеги, пиша ви с надежда, че някой от вас ще ми даде акъл в една безумна ситуация. Дирктно към проблема - преди време мой близък ми остави една кола (Хонда разбира се) с генерално пълномощно да прибера в един гараж и да я продамедем, когато стане ненужна. И това време дойде, намерих купувач....и тук идва най - интересното....Моя човек НИКОГА не е регистрирал колата в общината, респективно НИКОГА не е плащал данъци и респективно аз нямам никаква идея как да мина на нотариус БЕЗ данък МПС. Моля дайте съвет, някоя вратичка в закона....изобщо начин да я продам без да се наложи да се плащат данъци за минали години с лихви. Благодаря ви предварително

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Жокер: Нотариус Чакъров на Попа. ;)Освен ако купувача не се заяде...

Редактирано от Димитър Коев
  • Нагоре 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Когато купувах колата минахме през същият нотариус. Нямаше проблеми.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Като купувах Рекса от София номера мина с много зор и уговорки от страна на продвача не помня при кой нотариус обаче, но при продажбата на Сивика имах проблем понеже имало промяна в закона поне така ми обясни нотариуса и вече никкой не иска да сложи главата в торбата, понеже носи солидарна отговорнос а аз ходих при не един. Наложи се да си платя данъците за 3год. назад + лихви които не бяха много като се има предвид сумата дет изсипах в данъчното :D , даже очаквах и глоба да имам но поне с това изкарах късмет.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В общината винаги има вратичка съответно срещу някой друг лев.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това с Чакъров ви е стара информация.От доста отдавна не става без бележка за платен данък и при него.Единственният ти изход колега е някъде провинцията,на принципа на шуро-баджинащината..

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Можеш да платиш данъка за последната година - отиваш в данъчната служба и казваш , че искаш да платиш данъка на конкретен автомобил и ще те упътят , преди 4-5 години платих данък в Пловдив на автомобил от Добрич ;)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Купувача не би трябвало да се заяде, защото ще трябва да плати евентуално данъка само остатъка до края на годината в която купува колата. УТОЧНЕНИЕ, но само ако е от друг град. Общините не поддържат единна система. Знам го от пресен опит на 2 мес. Купих колата от София. Точно някъде около нотариуса изчезна бележката за платения данък за тази година. Явно при него остана и я загуби. После при регистрирането на колата в родния ми град ми я поискаха, но не за друго,а за мое улеснение- ако я представя, няма да плащам до края на годината- 3 мес. А за нотариусите- мисля че те са богове и на финансите и на на правните вратички. Отговора е в последното изречение. Иначе първо в Местни данъци и такси с пълномощното- с това за продаването предполагам можеш да подадеш и декларация- в генералните пълномощни винаги има клауза 'да ме представлява пред всички данъчни власти Кат и дъра- бъра' и после при продавача.Дано съм бил полезен. Поздарави

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако колата не е регистрирана никога в Данъчното ще трябва да я регистрират със стара дата и ще начилсят някаква глоба /от порядъка на 20 лв./ и съответно данъците до момента. Поне при мен така се получава за жалост на 2-пъти до момента. Иначе малко трудно става да се прехвърли автомобил пред нотариус без платени данъци /може би не е невъзможно но закона го изисква/. Успех!

Редактирано от martins

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да кажем,че нотариуса си сложи печата без представена бележка за данък!В случая,новия купувач е задължен данъчно за тази кола от датата на сключения договор за покупко-продажбаПубликувано изображениеКакво е ставало преди това,не го вълнува-топката остава в това лице,на което се е водил автомобила по талон!

По принцип има много вратички в нашета страна на невъзможните възможности. :)

 

Жокер:Новият купувач може да подаде заявление,че е придобил колата месец март,когато започват да се събират данъците за следващата година с риска да плати някаква глобичка от порядъка на 20 лева,но едва ли!:)След това си плаща данъка за текущата година и е готов-чист и неопетнен като бебешко дупенце:)

Редактирано от hondajapan

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Глобата от известно време насам е 200, а не 20лв. Отделно, може да се направи превод по банка, за плащане на данък и с вносната бележка от банката, да се ходи при нотариуса. Новия собственик не го засяга нищо това, всичко си пада към бившия собственик - той си подлежи на санкциите и т.н.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Няма как да се преведе само последният данък ако колата не е регистрирана въобще до момента в данъчното. Колко точно е глобата не знам но на мен за другата ми кола Рено Клио 1,2 която не бях регистрирал близо 3 години /в данъчното/, ми взеха данък за 3 г. + регистрация в данъчното - 58 лв. Предполагам че глобата губи давност след известен период.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз съм забавял регистрирането в двумесечния срок! За това нещо се пише АКТ по Закона за местните данъци и такси. В Република България актовете започват от сума 50 лв.- по малко е само глоба по квитанция или фиш- но едва ли там го правят така. Колко е максимума за това нарушение не знам, но ако обясниш на служителките в данъчното, че вината не е в теб, едва ли ще сложат нещо повече от минимума. Вече писах, че съм от Сливен- там ме глобиха 50лв. Лихвите са отделно, но не са съвсем малки. За Акорда за кола от 5 до 14 год. натрупах лихви от около 20- тина лева за година и то защото го платих в края на годината. Отделно Административното производство има давност от 2 години ако не се лъжа и след това се прекратява- акта "пада", но ако тръгнеш да чакаш, не можеш да свършиш нищо в общината после...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди време ми се наложи да си продам стара кола която не беше регистрирана в данъчното от както беше купена,а именно от 2003г.От 2003г до 2011г са 9г без малко,и за тези години се платих само за ПОСЛЕДНИТЕ 5год.Сумата беше 187лв данъци + 20лв глоба=207лв общо....

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Браво колега! Явно в София е по- добре от Сливен! Не стига, че платих 50 лв. акт за забавяне от 6 мес., а не години, но баща ми плати и данъка и лихвите на една Шкода 100s, за 16 години, а с лихвите сумата беше стигнала над 350лв. Дано колегата е намерил решение като твоето, но уви не пише какво е станало и дали да спрем да драскаме...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    No registered users viewing this page.

  • Предстоящи събития

    No upcoming events found
×
×
  • Създай нов...