Jump to content
pe6o74

Забраняват ментетата ксенони !

Recommended Posts

Екстра! Отдавна трябваше да го забранят това. Дано има резултат, и жертвите по пътя да намалеят. Лично аз, с този нисък РЕКС страдам най-много от всички участници в движението, и знам за какво заслепяване става въпрос....

  • Нагоре 2
  • Надолу 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Още от юли месец тук един пункт в района ми казаха, че нямат право да пускат на преглед с кучешки ксенон.Това наистина си е опасно. Днес спорихме с един колега, той кара с такива фарове. Питах го" Ако заслепиш някоя водачка на 20тина год с дете и се пребият заради теб как ще го преживееш" и той се шокира направо.Остава обаче другата страна-кога ще има фирми, които при желание на клиента и с подходящата сума пари в неговия джоб ще му преработят фаровете по подходящ начин и ще има ксенон със сертификат? :blink: Не може само с наказания!!! Нека се знае, че за 5та или 6та хеч ксенона е 400кинта с лупите, примерно, и готово :cool:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Каква е разликата дали ще сложа китайски ксенон крушка или такава за 2000лв на обикновен рефлектор? Май не са си дефинирали добре тъпотията, защото значението е не дали е китайски а дали е сложен на рефлектор или лупа.

  • Нагоре 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Още един глас "ЗА" забраната на точно този тип измислени светлини. Нечовешко е и не може да се кара така.Такива само тираджии със по десет реда фарове ги оправят :lol: . Тогава разбират колко е гадно да заслепиш насрещния водач. Нека не се обиждат колегите с правените ксенони (без лупи за насочване).Писна ми да тегля "майките" по пътищата :D

  • Нагоре 1
  • Надолу 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Каква е разликата дали ще сложа китайски ксенон крушка или такава за 2000лв на обикновен рефлектор? Май не са си дефинирали добре тъпотията, защото значението е не дали е китайски а дали е сложен на рефлектор или лупа.

Така е...но:1во - репортерите в повечето случаи са доста зле и не знаят за какво пишат (доказателства за това много)2ро - това е поредната разпоредба на някой, който не е грам наясно и като цяло е поръчкова история...тия дето карат лъскави джипове за много хиляди, пак ще си светят с ксенони.
  • Нагоре 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Има много голяма разлика между това дали един ксенон е фабричен ксенон и нефабричен. Не трябва на обикновен фар да слагаш ксенон, който разпръсква светлината доста по-осезаемо (основно в очите на насрещните водачи).При втората Октавия, например по-високите изпълнения, които са с ксенон са с лупи!Дори при сивик 8ген, който е без лупи, има разлика между ксеноновия и обикновения рефлектор. Факт!Аз съм ЗА.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Абе сигурно ще се окаже че забраната е за неоригинални фарове, и съответно с различна крушка от фабрично поставяните. Може много скоро всички да си търсим оригиналните фарове...http://www.btv.bg/news/bulgaria/story/1634073992-KAT_startira_aktsiya_Svetlina.html

Редактирано от vex

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Дори със специален фар с лупи и незнам си какво трябва по някакъв начин да се озакони това нещо, иначе пак си нарушител.. :blink: Кой ще прави това озаконяване на ксенона? Оторизираните сервизи за монгаж на ксенон дават ли документ, който ще важи за пред КАТ? Няма логика човек на по-стара кола да няма право да си монтира ксенон...при положение, че бъдещето са именно ксеноните, LED светлините, и други типове енергоспестяващи източници на светлина.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отново пълни глупости... Едно нещо щом се продава свободно по магаизните....и всеки може да си го купи..

  • Нагоре 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако някои има инфомация дали това е уточнено в някои нов нормативен акт,моля нека да сподели.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Някой ако знае верно къде може да се намери актуален Закон за Движение по Пътищата и новата наредба/ нормативен акт да я прочетем тук и да знаем с какво си имаме работа да казва, не да ни правят на маймуни пак.Има ли закон за зимните гуми или пак няма, ама медиите ни вкарват във филм.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Менте ксенона, т.е. този който не е излязъл от завода няма как да бъде разпознат от катаджийте, освен ако не е сложен на рефлекторни фарове и може би това се има предвид. Аз съм "за" забраната, тъй като наистина ксенон на рефлекторни фарове е нещо, което е доста неприятно вечер и определено може да предизвика птп.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ето тук има Закон за Движение по Пътищата и Правилник за прилагане на закона за движение по пътищата http://www.kat.mvr.bg/ - на информация

 

Редактирано от tuntov

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Наредба №32 от 5 август 1999г. за периодически прегледи за проверка на техническата изправност на пътните превозни средства.При извършване на преглед в ГТП във връзка с използването на нерегламентираните светлини, монтирани на превозните средства и прилагането на чл. 76 от Закона за движение по пътищата следва да се:1.Проверяват стриктно интезитета на светлината на фаровете за къси и дълги светлини.2.Следи за монтирани допълнително елементи на къси или дълги светлини, които да променят интезитета или цвета на светлината(т.нар.ксенонови светлини) С цел безопасното движение по пътищата и в предвид горепосочено, следва при установено наличие на такивадопълнителни монтирани елементи на фаровете с газоразряден източник на светлина да не се издва знак за периодически технически преглед.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това още не е влязло в сила и едва ли ще влезне. А дори и да го приемат сервизите за монтаж предполагам ще започнат да издават сертификати които ще важат пред иначе компетентните органи на реда :)

  • Нагоре 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
:lol: :lol: :lol: :lol: тея па всеки ден се чудат как да ти изтупат джобовете(техната мама де*а)какво ли пък е следващото....п.п.аз съм без ксенон,а и не искам да слагам,просто изказвам мнение :rolleyes: п.п.моля без храна :lol:
  • Нагоре 1
  • Надолу 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

"По улиците на страната ще бъдат извадени 30 спецапарата, които ще проверяват правилната насоченост на фаровете и силата им."Ето това трябва да се направи защото не ксенона заслепява, а нерегулираните фарове които шофьорите са направили да светят в небето да привличат НЛО :)

  • Нагоре 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Снощи всяка 3та кола зад мене ми светеше ужасно в огледалото, направо щех да го изкъртя, ама какво е виновно то - с тез нисичките коли, които караме сме застрашени повече. Почнах да си мисля за качествено фолио на задните стъкла, ама незнам дали ще има ефект ако някой с биксенон на дълги кара на 10 метра зад мене в града :angry:

Редактирано от маймуната

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ето едно решение Auto Day/Night Mirror

Публикувано изображение

  • Нагоре 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ксеноновите крушки излъчват с около 75% повече светлина от халогенните и това е причината да се монтират фокусиращи лещи. Това, че са монтирани неправомерно такива крушки се установява много лесно с луксметър. Всеки чийто фарове надхвърлят макс. допустимата стойност би трябвало да бъде глобен! Писна ми от такива псевдо "гъзари", който искат изглеждат тарикатски, ама без пари. Демек евтинко и да вади "пиниз". Крайно време беше да се вземат мерки.

  • Надолу 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Въпросът беше какво да правят такива като мен - лупи + ксенон ?При правилно настроени фарове не виждам разлика от вградените заводско, не заслепява никой , реже снопа перфектно.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Едно не ми е ясно: оригинално, фабрично, сертифициран и т.н. ксенон бил той и супернасочен покрива ли стандарта за силата на светене който се проверява с въпросните апарати?

Редактирано от Ивайло Петков

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колегата Cosmos се е изказал най-правилно,едва ли ви заслепяват само ксенонови фарове,аз съм с ксенон на сивика и не смятам да го махам ако ще и 20 закона да приемат,като са правилно регулирани фаровете не пречим на никого.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Въпросът беше какво да правят такива като мен - лупи + ксенон ?

Нищо не можем да правим, освен да псуваме гъзарите дето на какви ли не фарове нахакаха ксенон и сега заради тях ще го махаме и ние ..

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Според регулация ECE 48 всички фарове с яркост над 2000 лумена (това включва всички ксенони) е задължително да имат миещ механизъм, за да може евентуалното замърсяване на фара да не го кара да свети по аткъв начин, че да пречи на останалите. Може и да сте забелязали, че кола с фабричен ксенон без пръскалки на бронята или до фара няма. Чудя се колко от "ретрофит" ксеноните, които твърдите, че са сложени много коректно в точен сервиз и нямат никаква разлика с фабрични ксенони, покриват този закон? Сега очаквам да се напълни с хора, които да кажат каква е ползата от това, как не било така, колко глупав бил закона - но законите трябва да се спазват. Ако смятате, че закона не е на място, има процедури за обжалвания и тн, но не можем да си избираме кои правила ни харесват и кои не. Факт е, че постоянно разни хора с малаумно сложени ксенони на дълъг път ми еб***т майката и им мигам - аз карам с фабричен ксенон и до сега нито един не ми е мигнал, че ми светят кофти фаровете или като карам след някой приятел съм питал дали им светят в огледалата и отговора е "не". Хубавият ксенон има хубав ограничител на нивото на разпръснатата светлина и над дадена точка не свети директно и не пречи. От нефабричните фарове са единични случаи тези, които покриват това правило.Аз съм "за" да можеш да си сложиш ксенон в сервиз, който да го сертифицира - да има миещи механизми монтирани, да има ограничител и хубави рефлектори - тогава не си по-различен от тези с фабричните. Но посредствени решения сложени на улицата "защото аз мога да си го направя и според мен не пречи на никой" са доста субективни или другата крайност "не ми пука, че на другите пречи" - напълно съм съгласен, че трябва да бъдат глобявани, спирани, за да не застрашават тези, които са спазили правилата.

Редактирано от Veseliq
  • Нагоре 5
  • Надолу 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Абе не мога да разбера само,то тука излиза че всичко е менте май?По какво ги определяте кое е менте и кое не че ми е доста интересно?По страната в която е произведено ли се определя по кое ?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Подкрепям !!! Ако е афтърмаркет ксенон задължително с лупи.

  • Нагоре 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Абе не мога да разбера само,то тука излиза че всичко е менте май?По какво ги определяте кое е менте и кое не че ми е доста интересно?По страната в която е произведено ли се определя по кое ?

Менте не като марка, а дали е фалшив, т.е. колата ти излиза ли така от завода или не.За пръв път чувам за задължителните миещи механизми от колегата "Веселия". Интересно и наистина оправдано, че трябва да го има.Все пак още се чудя, защо да се наливат пари за ксенон, като фаровете си светят добре, пък и баш да ви е толкова наложително. Разбирам да си шофъор по професия и често да пътуваш нощем, окей слагай си. Но да си джиткаш с ксенона в града и на 15 км от него е тъпо, а на всичкото отгоре и възмущение защо го махат :))

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тук има информация относно какво представлява интернационалното споразумение за дизайна на автомобилите:http://en.wikipedia.org/wiki/ECE_RegulationsТук намерих повече за пръскалките:http://en.wikipedia.org/wiki/Headlamp#Lens_cleanersИзвинявам се, че е на английски, но не намерих надежден източник на информация на български.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Всички са полудели с тоя ксенон. За краткото време, когато имах фарове с лупи, се изненадах колко по-добре осветяват от заводските дори без ксенон. Не знам за какво ви е притумкал толкова много. А за колегите с такава система + нормален рефлектор нямам думи. Той Осрама на дълги не свети лошо, та някои успявам да ги излекувам. :) Временно разбира се...

  • Нагоре 1
  • Надолу 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Наредба №32 от 5 август 1999г. за периодически прегледи за проверка на техническата изправност на пътните превозни средства.При извършване на преглед в ГТП във връзка с използването на нерегламентираните светлини, монтирани на превозните средства и прилагането на чл. 76 от Закона за движение по пътищата следва да се:1.Проверяват стриктно интезитета на светлината на фаровете за къси и дълги светлини.2.Следи за монтирани допълнително елементи на къси или дълги светлини, които да променят интезитета или цвета на светлината(т.нар.ксенонови светлини) С цел безопасното движение по пътищата и в предвид горепосочено, следва при установено наличие на такивадопълнителни монтирани елементи на фаровете с газоразряден източник на светлина да не се издва знак за периодически технически преглед.

Извинявай, но що не открих такъв текст нито в ЗДП, нито в Наредба №32 от 5 август 1999г. за периодически прегледи за проверка на техническата изправност на пътните превозни средстваМоже ли по-пълно инфо ?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Много се пише по форумите, и много подклаждат тъпите журналисти в търсене на сензация. Айде сега изчетете основните постове тука, че са добре набелязани нещата http://www.vwclub.bg/forum/viewtopic.php?f=59&t=293487 и вижте видеото от bTV http://www.btv.bg/news/bulgaria/story/1634073992-KAT_startira_aktsiya_Svetlina.htmlКакво виждаме:1. Органите на реда по телевизията следят дали са добре регулирани фаровете с уред марка HELLA :ph34r: 2. Механикът към КАТ се обърква за силата на светлината "в момента е нормалното, до 64 лукса... допустимото..."3. Никъде в ЗДП и ППЗДП не се споменават думите "китайски", "газоразряден", "менте", "ксенон", "фабричен", "64 лукса", "пръскалки", "умивалки", "автоматично регулиране" и т.н.4. Колкото и да е жалко, не намирам никъде разпоредби дори за изискванията, относно насочването на фарове - на мен като ми ги регулираха в сервиз "на стенд HELLA", дали са ми добре?Всичко това говори за сериозна FUD кампания - Fear, Uncertainty, Doubt - всяване страх, несигурност, смут и плашене на гарги, плюс поле за вземане на подкупи. От чисто любопитство след малко тръгвам към Дружба да ги намеря тези патрули да ми замерят фаровете и да ги разпитам, на кой нормативен акт се опират при тези проверки.Напълно по аналогия са и акциите за зимни гуми зимата, да кипи безсмислен труд и заяждане по пътищата... без нормативна база.

Редактирано от gin
  • Нагоре 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
http://auto.fishki.n...ment.php?id=902Братушките са го направили отдавна и наказанията им не са като нашите... За такова нещо те лишават от правоспособност за управление на МПС от 6 м. до 1 година. Искам и в България така да стане. А за тези които говорят че няма как да се знае дали даден фар може да ползва ксенон или не - нека погледнат картинките от линка поне. Относно това, че щом ксенона или пък афтърмаркет фаровете се продават свободно, значи всичко е ок, ще им кажа, че ако загледат добре опаковката на ксенон или фарове, може да открият, че пише, че тези крушки/фарове не са предназначени за каране по пътищата, а само за т.нар. "Show cars". Не казвам, че всички са така, но много често го пише, но за българите това не важи. Просто се надявам и в БГ някой да седне и да напише една такава поправка, която да няма двусмислия или откровени безсмислия.ПП: Преди години lookcho беше писал колко струва годишния лиценз на един конкретен софтуер за изчисляване на лупи за автомобилно осветление. Ако се включи може да сподели малко :) Редактирано от aλexandro
  • Нагоре 2
  • Надолу 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Абе аре стига с това "щом се продава свободно значи..." то и сини и червени и оранжеви лампи (буркани) има на Илиенци, ама не може всички да си сложим полицейски лампи на колите, нали?!Не може всеки сульо и пульо да си прави каквото иска с колата и после като тръгне да заслепява всички. Да, монтираните с лупи и т.н. няма как се закачат, но да съм заслепен напълно и това да е законно не го разбирам! Все едно аз да си карам само на дълги, защото виждам по-добре и Е*ал съм ги останалите.

  • Надолу 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ето как светят ксенони регулирани с СБА.

За спиране от движение ли е тази кола или да няма право да мине преглед ?

 

Публикувано изображениеПубликувано изображение

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
:offtopic: Теб ще те спрат, щот си бавен зелен и правиш задръствания :lol: Сега по темата. След като караш със лупи и регулирани фарове (не заслепяващи водачите в насрещното движение) не би трябвало да си в нарушение. Аз карах 2 години с такива фарове и ксенон и бях много доволен. Никога никой не ми беше присветвал :( и да си призная нямаше да ги махна ако не се бях ударил :(

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да де, казват че ако светят като хората , регулирани са и не заслепяват няма да глобяват.Ама в същото време колата ти не може да мине преглед така, забранили са им на прегледите да пускат коли с афтърмаркет ксенони.

Редактирано от Izanagi

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И аз съм като теб колега, с лупи монтирани в оригиналните фарове и светят изключително добре, не може да става и дума за заслепяване, но ако променят закона за така наречени "aftermarket xenon" според мен горим, но на дали ще стане. А иначе за прегледа в събота ще минавам и ще ви кажа как стоят нещата.Поздрави

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Guest
Темата е заключена и Вие нямате право да коментирате в нея.

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    No registered users viewing this page.

  • Предстоящи събития

    No upcoming events found
×
×
  • Създай нов...