Jump to content
Veseliq

Motomoshi (CarSpending.com): Android & web приложение за следене на разходи по МПС-то

Recommended Posts

Приложението вече е под формата на beta, в Android Store-а :)

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.motomoshi.motomoshiapp

 

15yCmaKw1YJ0_w2irQTfxPF7QtoAcsvi6RrsRMJV . i0NafxPneMd9IfI45Qamu3BrUSm7V46K2KZIW92P  YRum-njX_l6I8JbSfjxDMTucGWVlhPCViwL2yk6c

  • Харесвам 1
  • Нагоре 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Приложението изглежда страхотно, поздравления! Очаквам с интерес имплементацията на статистиката и графиките от сайта.

 

Сега с това приложение наистина обмислям дали да не траквам паралелно в моя си файл и тук – основно за събиране на фийдбек. Не са много нещата, които ми пречат да мога да конвертирам :). Мисля, че Чавдар ти е предал малко обратна връзка от мен, но виждам, че си зает с аппа. Когато имаш желание, ще се радвам да обсъдим идеи. Ето няколко, накратко описани (извинявам се, ако не съм разбрал добре как работят някои от нещата и фийдбекът ми е безполезен):

 

– Повече опции за засичане на разход. В момента се поддържа само „пълно-пълно“, а виждам как би могло да е полезно и засичане по „пълно-празно“ или „празно-празно“. Последното е особено полезно за засичане на разход на бензин когато караш на газ. Да отбелязваш бензина като пълно–пълно си е работещ workaround, но има очевидни недостатъци.

 

– Възможност за използване на моточасове така както в момента за известия се ползва време и дистанция. Ако въведа средна скорост в град, извън града и магистрала, бих могъл лесно да настроя нотификейшън по часове работа на мотора. Разбирам че това би било насочено към малък процент от потребителите ти, но за мен, и може би други, е доста ценна функция.

 

– Възможност време/км/моточасове на някой нотификейшън да текат само през дадени месеци. Например въвеждам 8 месеца живот на зимните гуми, но те да текат само през зимния период. Или 20000 км. Всички „сезонни разходи“ могат да са обвързани или с фиксирани месеци, или с полето „зимни/летни“ гуми.

 

– Връзка на нотификейшъните с конкретни записи. Възможността да отбележиш някой разход, че се повтаря след Х време, километри или часове работа би позволило вадене на по-интересна статистика като лв/година или лв/100км, както и по-подробна разбивка като пари за ремонти, консумативи и т.н. Пример от моето файлче:

image.thumb.png.95f97a3fe0373d9fe27461f55fe48842.png

 

– Статистика за разход според бензиностанция, както и колко км си изминал. Човек би се замислил откъде ще зарежда, ако вижда че средно има 1 л/100км разлика в разхода между две бензиностанции. Това би позволило и цялостна автоматична оценка на много бензиностанции: да се сравни средният разход от дадена бензиностанция със средния разход на колата изобщо. Съответно -Х% би било добре; +Х% би било лошо. Ако се извадят данни от повече коли, би било полезно за всички.

 

– Въвеждане на „необичаен“ пробег/разход. Ако се прибирам от Пловдив до София за 4 часа в задръствания, не бих искал това да ми нарушава статистиката, защото ще изкриви данните ако планирам разходи по бъдещо пътуване например.

 

– Въвеждане на приходи – продал си стара част от колата = минус към сметката за поддръжка например; предлагаш място за споделено пътуване – минус в разходи за гориво.

 

– (По избор на потребителя): нотификейшъните да се ъпдейтват към очакван километраж към днешна дата, а не към дата на последно зареждане. Ако зареждам веднъж месечно може дори да пропусна някое известие, а има достатъчна статистика за да се предположи с немалка точност какъв ще е километражът на колата в дадена дата.

Редактирано от Pavel_Pavlov
  • Харесвам 2
  • Нагоре 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Димо, да рапортувам един проблем с нормалния сайт (carspending.com) :)

 

Значи, записките за разходи не винаги се отварят (разширяват) като ги гледаш.

Поиграх си от ония дни и установих че се случва след като смениш страницята (2ра, 3та и т.н.)

div-чето което го показва с многоточие накрая (елипсис) не се експандва... тва е.

Надявам се да е лесно да се оправи.

При нужда от още детайли - звънкай/пиши, имаш ми всички данни ;)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря! Бъгът е оправен. Междувременно приложението има почти всички функционалности на сайта за тракване на разходи. Започнали сме работа по изкарване на цени на бензиностанциите, експорт и импорт на данни и други! :)

  • Харесвам 2
  • Нагоре 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Привет и от мен. 

Уникално добро приложение, което ползвам от година и нещо активно. Само едно нещо много ми липсва - приложение за iOS. Дали има ориентировъчна дата кога би се случило :).


Поздрави

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@AuruMoon благодаря за обратната връзка! Имаме амбиции за iOS апп, но в момента нямаме ресурс да работим над второ приложение. Ще бъде обявено, когато това се промени.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Вече може да експортирате и импортирате обратно данните си :) 

  • Нагоре 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако в бележките има няколко реда и запетаи настава бъркотия в Ексела ... което си е проблем на ексела :(

Ако сте пробвали с нещо различно от Ексел, което се държи по-добре?

 

Редактирано от Restless

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ексел се справя, но с малко по-различен подход от дабъл клик на CSV файла. Опитай следното:

 

Отвори нов празен файл в Ексал. Отиди на Data –> From Text/CSV и избери файла, който си свалил.

 

image.thumb.png.c2fb3241507246a68dd6bb379cb08062.png

 

След това в новия прозорец отгоре избери

File Origin: Unicode (UTF-8). Или друго, което ти дава коректно четене на данните.

 

 image.thumb.png.10987aaca84b2f72356fe3026d012d1f.png

 

 

Алтернативно, можеш да отвориш CSV файла с който и да е текстов едитор и вероятно ще видиш правилно изписани бележките ти. Аз ползвам Notepad++ и го препоръчвам. Но за таблици като тези, Ексел е по-удобен (по описания по-горе начин).

Редактирано от Pavel_Pavlov
  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това за кирилицата е ясно. Проблемът е ако в бележките имам няколко реда

 

Ето го ефекта.

image.png

Редактирано от Restless

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Коя версия на Ексел ползваш? И това е резултатът от импорт през интерфейса: "Data –> From Text/CSV"?

 

Защото сега тествам с последната версия Ексел и резултатът е добър:

 

image.thumb.png.67f76f9dac22e061240f48dd81efe1db.png

 

(Същото е и след самия импорт)

Бележката от първия ред на "Expenses" е записана на три реда, а в Ексел излиза слято.

 

Ето как изглежда в „суров“ вид в CSV-то:

image.thumb.png.bf733149ce8c1fe7188e3a154da68e4e.png

 

И в сайта:

image.thumb.png.e95aafef211352489e3c92be3f5236c8.png

 

ПС: Същото е и със запетаите. При мен няма проблем.

Редактирано от Pavel_Pavlov

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Пичове, това как ще ви разпознае Excel-a файлчето зависи от настройките за разделителя (delimiter) на операционната система.

Точка и запетая е по подразбиране за България, а запетая за Щатите.

Точно заради евентуалните запетаи в полета със свободен текст е често по-добре генерираният CSV да ползва ";" за разделител.

Вече ако и регионалните настройки са за България прескачате това упражнение с Data –> From Text/CSV.

image.png

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не съм сигурен дали това е проблемът, но в случай, че е, най-лесно се оправя като в текстов едитор добавиш един ред най-отгоре на CSV-то със следното:

 

sep=,

 

То може да не е лошо да се добави в самото CSV при експорта.

 

 

Но стринговите полета са оградени с кавички, а запетаята играе роля на разделител само когато е извън кавичките. Същото трябва да важи и за новия ред. Странно ми е защо Ексел не би го разпознал това освен ако не е свързано с по-стара версия и да е оправено в по-нова.

Редактирано от Pavel_Pavlov
  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Значи ... ако не ви хваща новия ред (странно), може да е от това, че CSV-то е с LF(\n), вместо с CRLF(\r\n)

image.png

Иначе аз бих му сложил и BOM на тоя файл, че да му е ясно на Excel-a, че текстът е UTF-8. :D

Млъквам.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Notepad++ - Convert to UTF-8-BOM - отваря се с дабъл клик

През Импорт от Текст се скапва... но това било бъг в Ексела поне 2007ма версия насам

има няколко начина да се заобиколи, включително с дайре при пълнолуние:

 (копи от нотпад, пейст в ексела - Дата - текст2колони - калпаво е, но като пейстнеш втори път  е ок ....

 

....

страх ме е да си помисля човекът който беше споделил този РАБОТЕЩ съвет до какви дълбини на отчаянието е бил достигнал o-O)

 

Явно за 2019 това е оправено :D

Дано някой има полза от погубените 60мин от живота ми ;)

  • Хаха 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@Veseliq,

аз имам един въпрос, свързан с приложението.

 

Има ли начин да се въвеждат данни, когато не съм свързан към интернет? Един вид да мога аз да си виждам зареждането, а когато вече се свържа с интернет, информацията да се импортира?

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@Knoxville все още не, но се пече :) Това беше идеята по начало, има много свършена работа по въпроса, но все още не сме го довършили, защото започна да става дебело.

 

@dindin @Restless новите редове във файлът наистина са LF, вместо Windows-кият CRLF, но това не би трябвало да е проблем последните 10 години... :(

 

Колкото за BOM на UTF-8 файл - това е някакъв безумен бъг на Windows Excel. UTF-8 не трябва да има BOM. Има как да има, но се препоръчва да не се слага, защото може да чупи програми, които правилно не очакват BOM на UTF-8 текст. В спецификацията на UTF-8 пише ако файла има BOM, да се игнорира. BOM има отношение за UTF-16 и UTF-32 - тъй като там има повече от един байт на символ (съответно 2 или 4) и техния ред в паметта може да се различава - BOM казва кой е старшия байт...

  • Харесвам 2
  • Благодаря 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз предлагам, ако може да се направи, колонка за цената на труда и ако може да се смята и отделно дадената сума за газ и за бензин и накрая да се събират общо. 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Добро утро, имам проблем с приложението.

Изскача ми съобщение, че ми е изтекъл 60-дневният гратисен период, в който возилото ми може да бъде напълно скрито и не ми позволява да въвеждам нови записи, ако не ъпгрейд-на към ПРО. 

Влизам си в настройките, правя возилото да бъде видимо, но след това отново изскача същото съобщение и в момента не мога да въвеждам нищо.

С Андроид съм и ползвам мотомоши. От 2 седмици не бях въвеждал нищо. Мисля, че през това време имаше и ъпдейт на приложението.

 

 

Редактирано от Knoxville

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Привет и с извинение за забавения отговор - това е бъг, който може да се оправи при излизане (logout) и влизане обратно в акаунта в приложението. Повече няма да се появи грешката.

 

Пускам нова версия, в която Pro ще струва еднократно 14.99лв, не абонамент. Ако някой има абонамент - може да ми пише и ще му дам код за отключване на пълната версия, завинаги :)

  • Нагоре 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравей, мерси, оправи се.

А каква е цената на Pro версията за година? Мисля, че някъде бях мернал 10 лева?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
10 hours ago, Veseliq said:

Пускам нова версия, в която Pro ще струва еднократно 14.99лв, не абонамент.

@Knoxville няма смисъл от абонамент за 1 година за 10лв, щом вече еднократното закупуване важащо завинаги (до евентуална промяна) ще струва 14.99лв. Поне аз така го разбирам този пост.

Редактирано от hrisimow

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да, цената беше 10лв на година, но бързо стана ясно, че много хора не искат са обвързват с подновяващи се плащания - за това го направихме еднократно. Ако някой е купил абонамент за 10лв, ще опитам да му дам код да запази Pro версията и след като абонамента изтече :)

  • Нагоре 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Като се въвежда зареждане - в началото се избира дата

поне при мене доста бави, чакат се 3-4 секунди да изкара "календара"

Дали би могло графичния календар да може да се изключи и да се вписва на ръка?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Така е, но проблемът не е в календара, а се проявява като отвориш прозореца за зареждане (и ново, и редакция на старо) и натиснеш което и да е поле за input.

 

През Motomoshi (Андроид приложението) се въвеждат по-бързо :)

Редактирано от Pavel_Pavlov

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Има ли някакъв шанс да се добави в гараж-кола ... данни за мпс-то, поле с vin номера. Удобно е когато се наложи да се търсят разни части, човек да има бърз достъп.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Като "workaround" може да си създадеш напомняне с избрана крайна дата или краен километраж далеч в бъдещето и в полето Бележка/Note да си попълниш всички нужни данни за мпс-то.

  • Нагоре 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

През мобилното приложение не може да се добави зареждане, ако зареденото гориво е над 99 литра. При опит да се въведе 142 литра заредено гориво дава, че е твърде голямо числото.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Отговорено (Редактирано)

Тъй като съм iphone и нямам приложение за телефона - скоро си направих регистрация през сайта carspending, но много често ми дава някакви грешки ( днес дава грешка 8 - вътрешна грешка в сървър) и точно, когато съм на бензиностанция не мога да вкарам данни през сайта. Моля за мнение дали е при мен нещо проблема или в сайта за момента

Редактирано от Павката

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В момента (днес) сайта не работи.

За първи път от толкова години ми се случва лично на мен...

@Veseliq sup ?

 

Иначе, аз винаги си записвам километрите на касовата бележка и после вкъщи на спокойствие си ги вкарвам от компа (през web страницата) ;)

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

... и аз днеска (06.VII.) останах изненадан, след като ми даде грешка при отваряне на https://www.carspending.com/bg/vehicle... сега ще си държа бележката докато сайта заработи :-)

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И днес сайтът не работи.

1682028807_502BadGateway.thumb.jpg.a301365bf6f53ff26f0e83bfd65da550.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте

Благодаря за приложението, ползвам го от няколко месеца... 

Май ще трябва да си активирам Pro варианта нищо, че и сега не ми излизат реклами.

Поздрави 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте

Да докладвам за един проблем: приограмата не ми разрешава да напиша реалния разход на бензин според изминатите километри. Например бензина е 121 литра, а програмата не ми дава да напиша цифра по- висока от 100 литра. 

Поздрави

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@Veseliq, Трябва ли да съм с връзки тук във форума, за да имам две картинки в подписа, че искам и разходът на мотора да се вижда така както при колата?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Привет,

Два въпроса на които не видях отговор:

1.Може ли да се вади репорт за обобщен разход само по един вид пътуване (пр. само градско) ?

2.Може ли да се добавят снимки към разходите(примерно резервна част, консумативи или др.)

 

Една забележка: Ремайндърите не излизат като нотификация дори и приложението да ми е отворено. Пример: имам ремайндър за винетка, но в указаната дата такъв не се появява.

Иначе приложението ми харесва повече от конкуретни такива.

 

Поздрави

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

По т.1 - може само ако преди това си въвеждал редовно и стриктно данните колко км. градско, извънградско и магистрала си изминал през интервала на последното зареждане.

Впреки това, данните разхода са много относителни, понеже смята средния разход за общо изминатите километри и ги дели процентно на въведените километри съответно за градско, извънградско и магистрала. Общо-взето бошлаф работа... Но на този етап няма как да се изчислява точно...

Единствено средният разход е верен, ако се въвеждат редовно зарежданията и изминатите километри при всяко зареждане "пълно - пълно".

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
На 11.10.2022 г. at 13:27, AzSum написа:

Една забележка: Ремайндърите не излизат като нотификация дори и приложението да ми е отворено. Пример: имам ремайндър за винетка, но в указаната дата такъв не се появява.

 

Това е най-смислената екстра на този род приложения и ако не работи ... тези приложения се превръщат просто в тефтерче с разходи по автомобила. Та конкретно на въпроса от всички приложения които съм тествал нотификацията работи само на 

1.Fuelio(там си има други особености, като например че общия километраж се отчита само от зареденото гориво, ако вкараш някакъв друг разход се запазва но общия километраж не се променя, разработчика твърди че знае за този проблем и ще бъде отстранен);

2. Drivvo тук вече навлизаме в месечен/годишен абонамент, за да получим всички екстри които ги има в  Fuelio и да се разкарат гадните реклами....

3. Car Expenses това е може би едно от най-добрите приложения с множество "екстри", които при другите липсват, но и там нотификациите спряха да работят след  андроид 10, поради какви причини никой не знае. 

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз ползвах CarDiary за старата ми кола. Всички нотификации се записваха в календара. Безплатната версия е ограничена само за един автомобил.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    No registered users viewing this page.

  • Предстоящи събития

    No upcoming events found
×
×
  • Създай нов...