Jump to content
J's Racing BB8

Диодна лента за табло.

Recommended Posts

Колега макар, че каза за осветлението, че не е силно, според мен няма да е лошо да си направиш регулиране на осветлението в таблото. ;)P.S. Голяма играчка е паднало :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

1-вия ден ми беше мерак и сигурно за това не съм го забелязал че е чак дразнещо.Но сега като прибирах колата като загася и цъкна пак....малко заслепява,като се обърна половината таван е осветен в синьо.Сега търся как да си направя потенциометър защото си е малко силничко наистина :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Един съвет от мен - по-добре ще е да сложите за всеки уред отделна лента , 4 уреда=4ленти=4цокъла на фабричните лампи. Така ще се получи равномерно осветяване . Принципно размерът на шкурката не е от значение , но по-добре става ако накрая го минете с най-финната шкурка която ви е под ръка.Поздрави за темичката.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Поздравления за труда и описанието, което си направил колега! :rolleyes:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Продават се и димери за тези ленти BG-LEDS.COM, както потенциометри така и такива с дистанционно, както едноцветни ленти, така и RGB. Поздравления !!!

Редактирано от dj_freak

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мисля просто да си намеря потенциометър от друга кола и да го сложа,за да се справя с силната светлина. !!! А към колегата LOSER-Питал съм модератор и ме насочи да пусна темата тук !!! !

Редактирано от Valio!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Поздравления за подробното описание колега! Много добра осветеност, идеята за регулиране на светлината е добра в случая, т.к на по-дълго пътуване особено вечер няма да е приятно за окото :) Проверявал ли си дали не загрява прекалено много самата лента и дали това няма да се отрази по някакъв начин на ел.уредите в близост?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колега пробва ли светлината преди да шкуриш ? Дали нямаше да е по добре ? :)Питам защото и аз експерементирам но тази стъпка не съм я предприел още :) Аз по принцип съм намислил други щуротии и междувремено експерементирам разни въриянти ;)

Редактирано от fly-boy

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колега , без да шкуриш дори и ксенон да сложиш пак ще жълтенее , трябва да се премахне фабричната боя от задната страна на приборите - знам го от личен опит.До wildcats - въобще не загрява - карам с диодна лента от февруари 2010 и нямам никакъв проблем , направил съм и още няколко табла и все още никой не се е оплакал.

Редактирано от hondakio

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

...Проверявал ли си дали не загрява прекалено много самата лента и дали това няма да се отрази по някакъв начин на ел.уредите в близост?

Загравя но не толкова много че да им направи нещо.

Колега пробва ли светлината преди да шкуриш ? Дали нямаше да е по добре ? :lol:Питам защото и аз експерементирам но тази стъпка не съм я предприел още :lol: Аз по принцип съм намислил други щуротии и междувремено експерементирам разни въриянти :)

Пробвахи изобщо не пропускаше синята светлина :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мерси за споделения опит ще ми бъде от полза :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте колеги.Намерих къде е проблема с отказалия уред за темпераутрата-Скъсана намотка,от шкуренето(защото ги шкурих плътно от долу).Започвам да го оправям и до довечера се надявам да има снимки :D

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Така,проблемът е оправен :D Голяма играчка е но не е невъзможно.Снимки неможах да направя защото стават размазани.Значи от долу на бобинката има едни крачета и навити намотки на тях.На едното краче се свързваха 2 жички а те бяха прекъснати.Изчистих ги с киселина и ги запоих финно.Това е цялата работа,но понеже се наложи да изкарам и стрелките,а там беше голям филм.Разцентроваха се,къде ли не отиде тая стрелка ;) но и нея я оправих.Трябва да се регулира но и аз не разбрах как го направих :lol: Сега показва с милиметър над оптималната температура но не е толкова фатално.Важното е че показва вярно. ;)Някой колеги ме попитаха дали не дразни.Ами участъкът от 100км/ч до 180 някъде светеше малко по силно сложих хартиен скоч на половината на лентата.Смисъл по дължината на лентата и закрива на половина диодите.Горе долу я затъмни но ще се слага потенциометър по нататък.

Редактирано от Valio!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Отговорено (Редактирано)

 

Публикувано изображение

Ето така изглежда поставената лента.В някой краища съм сложил фолио за да усили светлината понеже не осветяваше на навсякаде.

 

 

Здравейте, колеги!

Повдигам темата защото имам едни мисли в главата... Мисля си, ако облепя целият километраж от вътре с фолио какво ще стане? Може ли да бърка по някакъв начин уредите? На тази снимка колегата е сложил само долу, а моята идея е навсякъде. Какво ще кажете? Че мисля в неделя да се позанимая малко. :o

Редактирано от Ganchev

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Отговорено (Редактирано)

С каква цел ще слагаш фолиото? Файда от него няма никаква , знам от личен опит.Питай на скайпа , ако те интересува нещо - ще помогна с радост:rolleyes::cool:

Редактирано от hondakio

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

"В някой краища съм сложил фолио за да усили светлината понеже не осветяваше на навсякаде." - два поста нагоре ....

А равномерно свето-разпределение се постига трудно с този тип /точков насочен светлинен / източник - добрият вариант е светловод направен от плексиглас , superacril или друга прозрачна смола/лак .

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И все пак, това фолио може ли да обърка показанията на уредите?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колеги сложих фолиото защото долу наистина не светеше силно а от 100 до 160 светеше малко по силно там го затъмних като залепих хартиено тиксо около лентата-до половината на диодите(по дължината).За сега нямам проблеми с уредите,освен с температурата,но бях скъсал една намотка и след спойката малко бавно слиза стрелката надолу като изгася колата.Иначе друго няма,фолиото го залепих силикон и нямам проблеми.Само 1 потенциометър ми трябва сега :D

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да повдигнем малко темичката :rolleyes:

 

Днес и аз направих таблото с диодна лента,като спазих стриктно написаното и показаното от колегата Valio!(за което много благодарности за подробното обяснение)стана мнооого яко и за сега не мисля да слагам димер.

Но се получи едно(не знам дали е малко)проблемче: като запаля колата без да включвам фарове или габарити не ми работи оборотомера,а като включа фаровете та да светне таблото оборотомера работи :dunno:

И другото което,като е угасена колата и включа светлините ми светват лампичката за маслото и чек-енджина,а като запаля изгасват

п.п.когато съм шкурил съм на 100% сигурен,че не е прекъснато нещо,всички уреди показват нормалните си стойности :yes:

 

Публикувано изображение

 

Публикувано изображение

 

и ето това се получи...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

а има ли начин и стрелките да светнат ?Гледах един форум на ситроен един беше направил и стрелките... може би там е имало предазначено и за тях лампи незнам, но все пак....

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Айде пак:1.След сглабянето на таблото всичко ми беше отказало да работи и докато се сетя,че може да е бушон..... :lol: 2.Стрелките могат найстина да станат добре осветени като се сменят крушчиците дето ги осветяват със някакви цветни,но ще има подобрение след като се сложи някакъв потенциометър за да се намали светлината от уредите3.Какъв потенциометър трябва да взема и от къде ? :tooth: Дали може да се монтира такъв взет от фабрично вграждане(от друга кола имам предвит)а и замалко да забравя:При мен за подсилване на светлината под уредите аз сложих алуминиева лента(нещо като тиксо,но алуминиево)за да отразява светлината и има доста голям ефектИ другото което е:уредите не се объркват по никакъв начин от алуминиевата лента.Уредите си показват едни и същи стойности от преди разглабянето и след това. :thumbs1:

Редактирано от ti6ko

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Днес си облепих лентата със хартиеното тиксо,и уредите отдолу и се получи това:

Публикувано изображение

 

Публикувано изображение

 

Публикувано изображение

 

Публикувано изображение

 

може да ме помислите за е*аси селянина или некъв аграр,но стана лесно,бързо и хубаво,а и съм против това да си слагам некви димери или потенциометри,защото трябва да се режат кабели,запояване свързване,не се знае тоя димер или потенциометър дали няма да даде някъв дефект и да ми прецака нещо по колата.А и място трябва да му се намери....и става грозно.(Лично мое мнение)

 

След като си сглобих таблото се получи ето такава светлина:

Публикувано изображение

 

Публикувано изображение

 

Лично на мен много ми харесва.Нощем не дразни очите,уредите се осветяват много добре(около 97-98%),а и стрелките вече се осветяват по-добре.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Определено тезата , че "българинът не става за нищо" е 100 процентова лъжа!Българина е най изобритетлният човек!-Компа създаден от българин.-6 скоростна кутия създадена от българинкакво по голямо доказателство има от тва, че българина е много изобритателен.Колега много добра идея, много приятно се вижда поне на снимката!Само да питам, че не мога да я разтълкувам една от снимките - отзаде самите прозрачни уреди ли си облепил или само лентата , която свети ?

  • Надолу 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

а има ли начин и стрелките да светнат ?Гледах един форум на ситроен един беше направил и стрелките... може би там е имало предазначено и за тях лампи незнам, но все пак....

В по долния цитат колегата е сложил една моя тема за стрелките.Там има снимка как съм ги направил да светчят.Проблема е че светлината се пръска и свети навсякъде.Имам една замислена иденя как да насоча светлината само към тях но като ми остане време ще пробвам и ще сложа снимки :)

http://forums.hondabg.com/index.php?showtopic=64330 Тук ще намериш достатъчно информация.

Айде пак:3.Какъв потенциометър трябва да взема и от къде ? :tooth: Дали може да се монтира такъв взет от фабрично вграждане(от друга кола имам предвит)а и замалко да забравя:При мен за подсилване на светлината под уредите аз сложих алуминиева лента(нещо като тиксо,но алуминиево)за да отразява светлината и има доста голям ефектИ другото което е:уредите не се объркват по никакъв начин от алуминиевата лента.Уредите си показват едни и същи стойности от преди разглабянето и след това. :thumbs1:

Колега Ti6ko много добре си го направил.Аз си взех потенциометър от рено 19 но не ми е останало време да го сложа.Предполагам че няма особености,има две кабелчета който трябва да се запоят.А за това с светването на лампите (чека и тази за маслото)немога да си обясня от какво може да е защото те нямат нищо общо с уредите. Редактирано от Valio!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Определено тезата , че "българинът не става за нищо" е 100 процентова лъжа!Българина е най изобритетлният човек!-Компа създаден от българин.-6 скоростна кутия създадена от българинкакво по голямо доказателство има от тва, че българина е много изобритателен.Колега много добра идея, много приятно се вижда поне на снимката!Само да питам, че не мога да я разтълкувам една от снимките - отзаде самите прозрачни уреди ли си облепил или само лентата , която свети ?

По горе на снимките се вижда,че съм облепил и лентата(със два слоя тиксо)и циферблатите отдолу(по един пласт тиксо) :thumbs1: .Защото докато го налучкам по колко трябва да лепя за да намаля светлината таблото го свалях 100 пъти. :lol:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Имам следното питане: Защо ги шкурите тия уреди отдолу, като после ги лепите с хартиено тиксо, тъй като пропускат вече прекалено много сетлина??Някой не пробва ли без да търка? Видимо си има дупчици които да пропускат светлината там където трябва(на цифрите и деленията)... :dunno:

  • Нагоре 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И аз тва се чудя :lol: Моето табло не е шкурено и свети перфектно :)

  • Нагоре 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Шкури се защото има оренжево покритие от долната страна. На пета генерация няма и затова когато се сложат бели диоди таблото светва идеално, докато на шеста продължава да си свети с оригиналния цвят.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Давам всичко да ми свети кехлибарено таблото като на 6 ген :rolleyes:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Защото точно това оранжево покритие пропуска само жълта светлина !!!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не знам за вас,но на мен си ми харесва как е станало.И вместо да кажете:....-Я,колко добре е станало;...или ...-как мога и аз да го направявие почвате със чуденето за какво ги търкаме тея километражи и за какво я слагаме тая лента ?Някой да ви кара на сила да го правите или да четете темата ? I don't think so :rolleyes:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Изобщо даже не се чудя за какво я слагате, просто питах защо не се слага без да се търка....Изглеждаше ми логично, но получих отговор, който изясни всичко. Не се заяждам - разбрал си ме погрешно ;)Поздравления за добре направената тема и подробно описаната процедура. Всеки така наречен DIY (do it yoursefl) е полезен :thumbs1:peace! :balloon:

  • Нагоре 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Просто го казвам със добър тон :rolleyes: (а и не искам да се заяждам,нали все пак сме колеги :) )И Благодаря за разбирането(трябва да споделяме за бегачките по нещо все ще е полезно за някого) :thumbs1:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Евала на колегата, който така добре показа и обясни как точно е направил всичко. Аз имам Хонда Сивик Аеродек и вчера си направих моят километраж с зелена лента и сега много и се наслаждавам. Стана супер.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А няма ли да е по-удачно на мястото на всяка оригинална крушка да се сложи нова такава но LED с цвят по желание.Аз на старото купе бях с диодна лента и на моменти наистина много дразнеше светлината.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мда това с крушките е вариянт. Някой знаели каде се продават и на каква цена. Въпрос : Забелязах, че като си пусна фаровете на къси , неми светва никаква лампичка на таблото, а на дъли си светва . Дали е изгоряла някоя крушка или въобще няма такава лампичка. Колата е Civic 6 ген ХБ

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колеги и аз да се включа в темата...........Проблема със силната дразнеща светлина от светодиодната лента се решава много лесно.Просто отивате в магазин за ел. материяли и компоненти и казвате на продавача да ви даде потенциометър 1К(един килоом)Разбира се гледате да е възможно най-малкия за да не ви заема място.Обикновенно е с три крачета!Начин на свързване:-Като вземете потенц. и го гледате челно пред ваз крачетата трябва да са надолу,на първите две от ляво на дясно правите мост,там ще залепите захранващия кабел(+12V) третото краче ви е изхода.То отива към плюса на диодната лента или там каквото и да било,а пък минус за лентата си взимате от кадето ви е най-удобно!Дано да сам ви бил полезен,ако има нещо питаите......

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ето и моят километраж. Свети по светло отколкото е на снимката, но не дразни очите при каране.

П.С: Аз като съм икономичен българин, съм използвал само : отвертка, нож, шкурка и две клеми, спестих си работата с поялник :D

Публикувано изображение

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    No registered users viewing this page.

  • Предстоящи събития

    No upcoming events found
×
×
  • Създай нов...