Jump to content
stanislav_stz

Връзка 'кола <-->pc'

Recommended Posts

Здравейте! Ето ТУК един пич предлага разни кабели за връзка кола-PC. Предлага дори софтуер към жиците, при което доста се улеснява работата при установяването на евентуален проблем, а и не само. Искам да попитам, дали на някой тук му е известно да съществуват такива жици евентуално с някакъв софтуер и поддръжка за Хонда?

  • Нагоре 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Добре тои предлага нема лошо в работата ползваме подабни пак нема лошо,ама не мога да разбера на теб за ккаво сати там не видях да стават за твоят автомобил или греша аааааа :lol:

  • Надолу 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Добре тои предлага нема лошо в работата ползваме подабни пак нема лошо,ама не мога да разбера на теб за ккаво сати там не видях да стават за твоят автомобил или греша аааааа ;)

ПС> Надявам се да не се засегнеш, но искам да те помоля да слагаш малко точки и запетайки на тези изречения, че наистина нищичко не разбрах от това, което написа! Поздрави!
  • Нагоре 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Има готови жици, има и схеми за направи си сам... Всякакви - за връзка през сериен порт (RS232), през USB чрез емулация на сериен порт или нормален... Аз съм търсил преди и знам. И драйвери има за емулацията. Просто разбери какъв ти е интерфейса на ECU-то. В твоя случай най-вероятно ще е OBD2. Знам, че има и куплунг "ала Хонда стандарт".Ако искаш да видиш каква е подредбата на жиците в куплунга, търси "honda cable pinouts"

Редактирано от sfu

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ето го обяснено със снимки.

 

Подключение компьютера к Хонде через разъем OBD-II

http://cou.hanty.usi.ru/honda/obd/

 

 

Пробвах го и аз, работи...

Редактирано от TipoMan

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Относно софтуер - попаднах на нещо , което не съм пробвал ... Honda Diagnostic SystemГод выпуска:Dealer Server CD v27.04 от 07.2009Версия: 2.018.016Платформа: Windows XPСовместимость с Vista: неизвестноСистемные требования: Любой компьютер с Windows XP PRO, процессором не ниже 1 ггц, оперативной памятью не ниже 512 мб. Перед установкой этой программы требуется установка Microsoft .NET Framework.Язык интерфейса: только английскийТаблэтка: Не требуетсяОписание: Дилерская диагностика Honda & Acura. Содержит версии для PC, HDS Pocket Tester. Содержит базу калибровок Хонд и Акур USA+Canada.Доп. информация: Для случая установки на PC эта программа работает только с диагностическим интерфейсом GNA600 или HIM.линк - http://rutracker.org/forum/viewtopic.php?t=2199170 - изисква регистрация. Ако има интерес - мога да я сваля и кача другаде. :dry:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

те Руснаците скрита лимонка ве нямам думи(rock)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

а нещо подобно за 5 ген има ли,защото тук в Кипър само ми вдигат рамене и се чудят?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

за OBD 2 диагностика има open source проект на python ... ако потърсите ще се сдобиете със софтуер, който можете да дописвате ако ви влече ... само не разбрах за какво ви е :dry: освен за спорта

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами аз до колкото разбрах моята (Civic Coupe 5gen 1994година) е с OBD1. Та въпроса ми е дали има кабели за това чудо, както и софтуер, че навсякъде пише само за ОБД2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Относно софтуер - попаднах на нещо , което не съм пробвал ... Honda Diagnostic SystemГод выпуска:Dealer Server CD v27.04 от 07.2009Версия: 2.018.016Платформа: Windows XPСовместимость с Vista: неизвестноСистемные требования: Любой компьютер с Windows XP PRO, процессором не ниже 1 ггц, оперативной памятью не ниже 512 мб. Перед установкой этой программы требуется установка Microsoft .NET Framework.Язык интерфейса: только английскийТаблэтка: Не требуетсяОписание: Дилерская диагностика Honda & Acura. Содержит версии для PC, HDS Pocket Tester. Содержит базу калибровок Хонд и Акур USA+Canada.Доп. информация: Для случая установки на PC эта программа работает только с диагностическим интерфейсом GNA600 или HIM.линк - http://rutracker.org...c.php?t=2199170 - изисква регистрация. Ако има интерес - мога да я сваля и кача другаде. :lol:

Колега , имаш ли passcode за програмата където го иска отначало при инсталацията ?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами аз до колкото разбрах моята (Civic Coupe 5gen 1994година) е с OBD1. Та въпроса ми е дали има кабели за това чудо, както и софтуер, че навсякъде пише само за ОБД2

И аз се побърках вече да търся , има софтуер има и кабели не е обд 1 . Има една три пинова букса при тебе незнам къде е , на прелюда е под пепелника ! Ако искаш напиши в гуугъл Honda Diagnostiv System и ще , го видиш устройството!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Относно софтуер - попаднах на нещо , което не съм пробвал ... Honda Diagnostic SystemГод выпуска:Dealer Server CD v27.04 от 07.2009Версия: 2.018.016Платформа: Windows XPСовместимость с Vista: неизвестноСистемные требования: Любой компьютер с Windows XP PRO, процессором не ниже 1 ггц, оперативной памятью не ниже 512 мб. Перед установкой этой программы требуется установка Microsoft .NET Framework.Язык интерфейса: только английскийТаблэтка: Не требуетсяОписание: Дилерская диагностика Honda & Acura. Содержит версии для PC, HDS Pocket Tester. Содержит базу калибровок Хонд и Акур USA+Canada.Доп. информация: Для случая установки на PC эта программа работает только с диагностическим интерфейсом GNA600 или HIM.линк - http://rutracker.org...c.php?t=2199170 - изисква регистрация. Ако има интерес - мога да я сваля и кача другаде. !!!

Колега , имаш ли passcode за програмата където го иска отначало при инсталацията ?
Значи , след усилено търсене намерих код , ако на някой му е полезен кода е 248D !

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Кой реши че тези кабели ще работят с DHS софтуера на хонда??Ако мислите че ще работят с HDS не си губете времето!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ето какво открих за OBD2 и не е толкова скъпо, за който ще прави диагностики:Кабел OBD2-USBВъпроса е дали ще работи със софтуера на Хонда?

Редактирано от Slade

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте! Ето ТУК един пич предлага разни кабели за връзка кола-PC. Предлага дори софтуер към жиците, при което доста се улеснява работата при установяването на евентуален проблем, а и не само. Искам да попитам, дали на някой тук му е известно да съществуват такива жици евентуално с някакъв софтуер и поддръжка за Хонда?

изисква регистрация в клуб ауди. друг начин няма ли?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А какви кабели ползвате за OBD1? И как влизате въобще в компютъра?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Забрави за OBD1 и компютър. Reader-ите с usb или bluetooth интерфейс, които се продават поддържат само OBDII протоколите. Като по-достъпна алтернатива остава infoboard, освен ако не искаш да купуваш диагностичния модул на Хонда и софтуера му за PC (безсмислено, ако не си автосервиз). Щеше да е много яко ако infoboard-a предлагаше блутут връзка към GSM със симбиан или андроид например и софтуер като за infoboard touch. Просто щеше да е the best!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте,в крайна сметка има ли възможност да си вържа колата с компютъра. Карам Сивик Купе 94, OBD1 а не 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Забрави за OBD1 и компютър. Reader-ите с usb или bluetooth интерфейс, които се продават поддържат само OBDII протоколите. Като по-достъпна алтернатива остава infoboard, освен ако не искаш да купуваш диагностичния модул на Хонда и софтуера му за PC (безсмислено, ако не си автосервиз). Щеше да е много яко ако infoboard-a предлагаше блутут връзка към GSM със симбиан или андроид например и софтуер като за infoboard touch. Просто щеше да е the best!

Тук не съм съгласен !Връзка с обд-0/обд-1 еку може да се осъществи чрез диагностичния куплунг и чрез даталоджин изхода и 2та вариянта работят при мен на 100 процента :) дори и през блутуут мога да ти свържа ОБД-1 през инфраред през УСБ , през сериал РС232 и през лан кабел ако искаш ... ха ама остай ти наиш ко може и с айфона да ти свържа обд-1 през даталоджин порта ... може и за телефон със симбиан може и за андроид .... всичко това през блутууута ....не го приемай като критика просто когато убеждаваш хората в нещо е хубаво да си сигурен в това което казваш !!!Който има мерак за такива играчки може да ми пише едно лс да му дам един два жокера как стават нещата :)Поздрави Редактирано от R-Racing

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Когато съм писал мнението самия аз съм търсил да купя такива кабели и софтуер, който да работи с тях и съм се убедил, че няма достъпни такива и вариантите, които съм открил не си заслужават, освен ако не си сервиз (HIM и HDS). Писал съм, че Инфоборд е алтернатива и то напълно реална, но щеше да е супер ако не е вързана на всяка цена с мониторчето, с което върви, а например с някоя touchscr Нокия.Ти ако си изобретател, майстор, жичкаджия - пусни тук какво си направил и как - темата е точно за това. Ако само си "чешаш" езика и не можеш да помогнеш на хората, тва е отделен въпрос.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако има начин за свързване на OBD1 към компютър, аз също съм заинтересуван. На Прелюда има 3-пинова букса която единия пин е +12В, др е Дата-та и 3-тия е маса. Преди там вързвах инфоборда.Сега ме интересува понеже имам инсталиран компютър в колата, как да го вържа към диагностичната букса?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте. Реших да си направя един интерфейс ECU - RS232 за комуникация по K-line /протокол ISO9241/, на базата на SI9241. Проблема е че хондата ми /Акорд 2001 г., двигател 1,6/ няма 16 пинов OBDII конектор а 5-пинов. Търсих в интернет и намерих един начин на свързване /Вариант 1 - който съм прикачил по-долу/,а в описанието - HONDA ESM друг вариант /Вариант - 2/. Незнам точно кой е правилният. Прикачам двата варианта по-долу. Мисля че между двата варианта единствено съвпадат пиновете за маса и +12V ако приемем че при вариант 2 е даден изглед от задната част на конектора. Ще съм благодарен ако някой помогне. Поздрави!.

 

Вариант 1.

Публикувано изображение

 

Вариант 2. /от Honda ESM но така и не става ясно точно за кой двигател се отнася/

Публикувано изображение

Редактирано от martins

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колега ОБД-2 реално си е с 16 пинов конектор просто акорда ти е ОБД2-А :)

 

OBD-1 3+2

Публикувано изображение

1) K лайн

2) +12

3) Маса

 

OBD2a 5+2

Публикувано изображение

1) Земя

2) +12

3) L лайн

4) K лайн

5) К лайн

 

OBD2 16

Публикувано изображение

Pin 4 – Car GND

Pin 5 – Signal GND

Pin 7 – ISO 9141-2 K-Line

Pin 15 – ISO 9141-2 L-Line

Pin 16 – Battery (+12V)

 

 

Как смяташ да обърнеш к-лайн дата-та на RS232 ? и другото с какво смяташ да я четеш ? дай малко подъпнително инфо и може да се измисли вариянт

 

Поздрави

Редактирано от R-Racing

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря колега, много полезна информация. За сега съм на етап да направя интерфейса. Програма за диагностика на Хонда, по-точно ОБД2 не съм намерил /това може би ще е следващият проблем/.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Добре изглежда, защо е разкостено ECU-то? Това дето е вързано там блутут модулче ли е? Не може ли да се върже през диагностичния куплунг?

  • Надолу 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

По принцип може но ще се правят промени по кода който все още не е стабилен ... и това ще стане просто нямам много време да отделяммодула е TTL to BT

Редактирано от R-Racing

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Екстра, стискам палци да потръгне проектът.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За много години!Да пораздвижа темата :unsure:, има ли някакъв напредък? Много ме интересува това чудо ще работи ли с Уиндовс евентуално през диагностичния куплунг.Успех на твореца

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте колеги. Ето една проба да направя връзка ECU - микроконтролер - LCD. В момента е на пробна платка и иползвам 16x2 lcd дисплей и програмата е доста простичка, за пробата чете и извежда на дисплея само няколко параметъра. Работя по въпроса да го реализирам с графичен дисплей и да е с доста повече възможности, разход на гориво, четене и триене на грешки и т.н. Извинявам се за лошото качество на видеото. Поздрави!Video

Редактирано от martins
  • Нагоре 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте и от мен :)Този линк http://cou.hanty.usi.ru/honda/obd/ вече не работи :(Някаква алтернатива на него?А може ли някой да даде малко повече инфо за open source диагностика предполагам в някакъв питонски скрипт?Попадам на ето този сайт: http://www.obdtester.com/downloads А също така за моето ЦР-В 99-та ( с 3+2 букса) мога ли да използвам КЛ адаптер с 3-те транзистора и 10-тина съпротивления и закачасамо К линия и маса или трябва да си направя от другите схеми само за К линия? И респективно кой софт да използвам?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте.Искам да попитам, има ли начин да разбера какъв протокол ползва ECU-то на колата за комуникация с РС-то... малко странен въпрос, но драмата ми е следната: Имам Акорд F18B2 който според това което намерих в интернет е с OBD2 ЕКУ, обаче аз рялно нямам OBD2 (16 пинов) конектор, а имам само 5 пиновия (някой колега по напред в темата беше споменал че това било ОБД2а), и си купих кабелче преходник от 5 пиновия конектор към 16 пиновия, понеже имам Bluetooth ELM донгълче за връзка с РС (което е с 16 пина букса), което съм пробвал на 2-3 други коли и работи и е много удобно за ползване. Обаче като го включа и като се опита да се закачи софтуера от РС-то нищо не се получава, дава че няма връзка с ЕКУ-то. Също така има и приложения за андроид ... и на телефона се вижда как се опитва да се свръже с различните протоколи които ползва но накрая пак няма връзка. От това което успях да намеря пише че хондите ползвали ISO протокола ... а в описанието на ELM-a има изредени 3-4 различни ISO-та, като явно никое от тях не е. Въпроса е кое точно ISO ползва коалта за да знам евентуално какъв друг ELM с поддръжка на кои протоколи трябва да си търся ... или направо някой ако знае кой bluethoot донгъл става за тая работа, или в краен случай какъв кабел ми трябва за да го върва към диагностика на РС (за предпочитане е с Bluetooth).

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Отговорено (Редактирано)

Може да е с OBD1, а тогава протокола си е на Хонда и е съвсем различен от тези при OBD2. С ЕЛМ адаптор вероятно няма да стане. Драсни едно л.с. да кажеш какво точно искаш да направиш.

Редактирано от martins

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз имам идентичен проблем като колегата Asti. Преди на Сивика ползвах Елм блуту адаптор с 16пина ОБД2 без проблем с Андроид и приложение, но на Акорда не става. Купих си преходник от 16 пина към 5 пина, но когато го включа нищо не става, не може да направи никаква връзка.Някой ако има вече разрешение на проблема или колегата Asti вече знае нещо ново ще е хубаво да сподели. :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Отговорено (Редактирано)

В крайна сметка, от цялата тема, става ясно, че няма достъпно решение на проблема. Единственото работещо решение е инфоборда, но при него не е предвидена възможност за връзка с външен компютър и диагностичен софтуер.При мен варианта е с 3-пиновия куплунг (+2). Това явно не е OBD1,а е някакъв протокол на Хонда.При 3-пиновия има K-line, другото е захранване и маса, мога без проблем да направя интерфейс от K-line в някакъв подходящ за компютър - примерно USB или RS232 (com port). Може и bluetooth, но моето мнение е, че това не е най-доброто решение, защото bluetooth сам по себе си понякога създава проблеми и не е много надежден, и ако е само за диагностика, не пречи да се върже кабел. 3-пинов куплунг съм намерил от ebay на достъпна цена, тъй че и това не е проблем. А в крайна сметка и като имаш 3 жици, винаги можеш да отрежеш оригиналния куплунг, и да сложиш какъвто прецениш за удобно. Проблема идва от там нататък, че няма софтуер, който да се върже към ECU-то.Та, ако някой наистина е наясно, или може да даде такъв софтуер, или поне някаква спецификация, описание на протокол, бихме могли да направим нещо работещо. Примерно колегата, който е качил клип във VBOX.

Редактирано от мишо

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Отговорено (Редактирано)

Ако ползваш блуутут адаптор и го вържеш директно на конектора на платката вътре в ЕКУ-то с подходящият софруер става без проблем. На конектора на платката имаш пин за предаване на дани Tx и пин за приемане Rx. При конектора за диагностика двете линии за комуникация са на обединени зедно /т.е. Tx/Rx/. Получава се следният проблем, каквото прати блуутут адаптора към ЕКУ-то се връща веднага към блуутута. Получава се нещо като "ехо" тъй като двете линии за комуникация са обединени. Принципно когато се използва този тип комуникация по 1 линия винаги е така, каквото пратиш го получаваш и като отговор. Този проблем се елиминира софтуерно. В случая ако искаш да се свързваш посредством блуут адаптор самият софтуер трябва да е пригоден за адаптора. Същият проблем го има и при другите интерфейси и за това е добре да се знае точно какъв е интерфейса за даденото ЕКУ и съотвено и софтуера за него. Кажи с кое ОБД си и може да измислим някаква схема и софтуер за да се свържеш. Има доста софтуери писани специално на Хондите по разни форуми. Поздрави!

Редактирано от martins

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте,От няколко дни обикалям около моята honda civic 6-та генерация от 97-ма и се опитвам да намеря 16 пиновия OBDII конектор безуспешно.Проверих до сега под волана долу вляво и при пасажерското място вдясно непосредствено до компютъра но там го няма.Възможно ли е да нямам заводски такъв конектор?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Най-вероятно нямаш 16 пинов ОБД2 конектор, имаш или 5 пинов или 3 пинов.

Публикувано изображение

Редактирано от martins

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    No registered users viewing this page.

  • Предстоящи събития

    No upcoming events found
×
×
  • Създай нов...