Jump to content
JapCar

Бензиномер

Recommended Posts

Публикувано (Редактирано)

До сега не бях пълнил резервоара догоре и стрелката си работеше. Вчера ходих надалече и реших да засеча разхода чисто извънградско.

Напълних догоре, стрелката отиде малко след последната чертичка на пълно. Ходих върнах се, изминах общо около 220км, но стрелката до края остана на същото място, не спадна надолу. Като се върнах, пак напълних на същата колонка догоре и събра 11.7л. На предишните ми акорди (7), знам, че при пълен резервоар доста време стрелката стои на максимум преди да започне да пада, но не помня колко... Винаги пълня догоре, до изключване и закръгление на цената.

Таа, нормално ли е това или е блокирал поплавъка? 

Иначе, по борд компютър даде разход 6.7, а по сметки 6.3 (или обратно...) Опитвах повечето време да карам на круиз контрол, на 92км/ч, а на магистралата на 110-120... (през половината път и в двете посоки валеше силно...)

Изглежда доста добър разход, но не съм сигурен в километража (би излъгало и борд компютъра и сметките), защото в Холандия е карана с друг размер гуми, а сега е със стандартния 205/60/16, та да не би софтуерно да може да се настройва според гумите...? Като скорост, спрямо GPS навигацията, скоростомера показва 3-5км/ч повече...

Редактирано от JapCar

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

При моята е същото, като я напълня до горе. За тежка кола се постигат доста добър разход  .

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
преди 6 минути, simo vtecman написа:

При моята е същото, като я напълня до горе. За тежка кола се постигат доста добър разход  .

Добре де, след колко км. почва да пада стрелката?

За разхода, изглежда добре, стига километрите да са реални...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На дълъг път съм минавал повече от 200 км и след това е падала стрелката. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
преди 12 минути, simo vtecman написа:

На дълъг път съм минавал повече от 200 км и след това е падала стрелката. 

Ето това питам..., може и при мен да е така, но ще го установя по-късно...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Скоростомера се настройва софтуерно спрямо размера на гумите. Може да го направи всеки оторизиран сервиз. В Германия върху стикера на колоната на шофьорската врата лепят друг с новия размер гуми. Ако след това решиш да се върнеш на 16", пак в сервиза и следва същата процедура. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Преди 5 часа, Krasjo написа:

Скоростомера се настройва софтуерно спрямо размера на  гумите...

Предположих, че е така, логично е...

При мен стикер няма и предполагам, че колата е била със 17" и след докарването в БГ, търговеца е сложил 16", естествено без да променя софтуера... Съдя по фактури от сервизите в Холандия, че са купували 17"...

Към тези, които сами си правят диагностика с HDS... - може ли тази промяна да се направи или непременно в сервиз...?

(на времето имаше тема за диагностика, но май не е активна.)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

При мен между 100 и 150км започва да пада стрелката в зависимост от разхода. По-малкият  мотор е доста по-икономичен, така че е възможно да стига около 200км.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

То и при мен  изкарва тези км при икономично каране и равен терен  , при по спортно каране стрелката е падала доста по рано. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Преди 4 часа, Z-Ro написа:

При мен между 100 и 150км започва да пада стрелката в зависимост от разхода. По-малкият  мотор е доста по-икономичен, така че е възможно да стига около 200км.

Може и така да е, ще си покаже на градско, което карам предимно... (когато напълних догоре, бях изразходил около 20л, само градско, на кратки разстояния 3-8км. и борд компа показваше точно 9л/100км)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди споменах за размера на гумите...

Пак проверих фактурите от Холандия, оказа се, че 2014г. са купени 4 гуми 225/45/18, а 2018 са сложени 205/60/16. Проверих с калкулатора и се оказа, че разликата в диаметъра е 7мм, което е около 1% и разликата в показанията на скоростта е около 1км/ч, което е нищо...

Не знам оригинално с какъв размер е купена 2009 и дали в Холандия сменят зимни/летни гуми, т.е. дали е имал комплекти зимни/летни  18/16"джанти според покупките по фактурите...

Все пак стои въпросът, може ли да се провери, какъв размер е вкаран във софтуера на компа, без да се ходи в Хонда сервизи, които са само в Сф/Пд...?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Според мен не би трябвало да се притесняваш, какво е "вкарано" в компютъра, даже лично аз не вярвам някой да се е занимавал. Оторизиран сервиз, според мен никога не би одобрил слагането на гуми, различни от официално одобрените, още повече да седне да ръчка в компютъра. На мен не пожелаха да ми сменят "оригиналните" крушки с едни Osram, какво остава за гуми. Скоростомерът като цяло винаги мери повече - някъде около 4-5% отгоре. При 130 по километраж се движа с около 122-123 по GPS. Така, че с каквито и гуми да караш и да се побират в калниците, не мисля, че биха повлияли на това как ти се изчислява разходът. Така или иначе той е приблизителен. Аз винаги зареждам до горе и ми е с около +- 0.2/0.3 разликата от изчисления от компютъра.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
преди 48 минути, MilenG написа:

Според мен не би трябвало да се притесняваш, какво е "вкарано" в компютъра,

Аз не се притеснявам..., все още ми е интересно всичко, а и обичам да знам кое как е..., не, че ми е толкова важен разхода.

Всичко, което казваш е така, на всяка марка/кола показва повече от действителната скорост и винаги има малка разлика изчислен/борд комп. разход, не се сещам дали винаги в една посока е разликата... (при мен това беше първо измерване, 0.4 разлика)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Милене, ако отвориш упътването на стр.551, ще разбереш идеята. Написал си "одобрените", но не си погледнал, че според книжката са само два размера и за вторият трябва да се "ръчка". Между другото TUV Nord ми дадоха лист с четири одобрени размера на 2.0 за Германия. 

Screenshot_20230531_174644_Samsung Notes.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Преди 1 час, Krasjo написа:

Милене, ако отвориш упътването на стр.551, ще разбереш идеята.

Да, така пише там- 17" са опционални и малко неясно е написано там, че не може да ги смениш с 16", поради разлика в настройките за външния диаметър, което таксуваш като ръчкане, но никъде не се споменава,че може да се прави... Калкулаторът дава 1% разлика, та не е ясно защо...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Прави сте да. Не съм прочел добре, че на колегата му липсва лепенката с размера на гумите на вратата, извинявам се за което.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Сеега видях, че в първия си пост съм сгрешил разхода, който цитирах за извънградско...

В действителност е литър по- малко... На круиз контрол, където позволяваше- 92км.ч и на магистрала до 120, защото валеше силно, даде по борд компа 5.7, по сметки 5.3... 

Както и да е, смятам, че е добър...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Търново София Овча купел и обратно с максимално разрешената скорост на всеки участък стрелката едвам мина под пълното като спрях в София. Точно 250 км. Не е бензин, но явно разхода е идентичен като при колегата.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Покарах малко градско и извънградско и стрелката започна да пада...

Чисто градското по борд компа е 10.5, а извънградско е 5.5л/100

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    No registered users viewing this page.

  • Предстоящи събития

    No upcoming events found
×
×
  • Създай нов...