Jump to content
JoroHondata

КАТ си вършат работата !

Recommended Posts

Здравейте Другари и Другарки

КАТ в община Бобов дол ме глобиха в 00:30 (на 25.10) защото използвам фаровете за мъгла нощно време неправомерно (глобата беше 20 лева). 

Питах ги дали тези фарове могат да се използват през деня като дневни светлини- казаха ми, че може (уточнявам: в Закона не е уточнено кои и какви светлини се използват за дневни светлини). 

В това, че са ме глобили няма абсолютно нишо лошо (щом съм нарушил правилника за движение по пътищата). 

Мой приятел преди дни са го глобили пак през нощта в Кюстендилско, че е настъпил осевата линия- е тук не знам дали е нарушен закона за движение по пътищата. 

Така, че шофирайте внимателно и по правилата !

Поздрави

 

Редактирано от JoroHondata

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
преди 28 минути, JoroHondata написа:

Питах ги дали тези фарове могат да се използват през деня като дневни светлини- казаха ми, че може

 

Аз не бих рискувал.

ЗДВП:

"Чл. 74. (1) Допълнителни светлини за мъгла може да се използват само при значително намалена видимост поради мъгла, снеговалеж, дъжд или други подобни условия. Тези светлини не може да се използват самостоятелно."

  • Харесвам 1
  • Нагоре 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
преди 45 минути, JoroHondata написа:

казаха ми, че може

На практика - не, ами на теория даже и това не може. Едно време, когато бях слагал дневни светлини бях гледал за изисквания и освен E-ХХ маркировката, се искаше и да имат "RL00". Та на твое място не бих рискувал, защото фаровете ти за мъгла едва ли я имат.

 

Иначе похвално, че си гледат работата, дано хващат и по-фрапиращите случаи. Ако не ми се е презаписало от видеорегистратора, мога да кача клипче как един чичак с едно старо А4, в рамките на 500м на два пъти заобикаля пешеходци на пешеходна пътека, но не спира.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз на Сивик 8 така ползвах фаровете за мъгла много години - като дневни, но с готини лед крушки бели. Никакви проблеми, освен че трябва да са пуснати и габаритите, които пак бях натокал с лед. В Германия ще ме спрат от движение за тази дързост, но тук няма проблеми.

 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Скоро не са ме спирали КАТниците, но пък преди 2 седмици ме спряха ДАЙващите - нямал съм винетка - от 2 месеща.

Той Сивика на синковеца е затиснал Ладженда в гаража и от ваканцията не го бях вадил, ама трябваше да ида до София (през Търново), та са ме щракнали нейде. Платих им на място 70 лв, ама винетка на инат нема а си вадя, поне до Коледа - да избия глобата. :)

  • Хаха 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
преди 28 минути, ceco_accord написа:

Скоро не са ме спирали КАТниците, но пък преди 2 седмици ме спряха ДАЙващите - нямал съм винетка - от 2 месеща.

Той Сивика на синковеца е затиснал Ладженда в гаража и от ваканцията не го бях вадил, ама трябваше да ида до София (през Търново), та са ме щракнали нейде. Платих им на място 70 лв, ама винетка на инат нема а си вадя, поне до Коледа - да избия глобата. :)

Стига да не те прихванат някъде. ;)

Относно пътната маркировка тип М1, или М2 на пътните превозни средства е забранено  да я застъпват и пресичат. Светлините за мъгла се използват в определени случаи посочени в закона. Не се използват самостоятелно! Не се използват съответно и като дневни светлини. Наистина в закона не е упоменато точно какво се водят светлини за движение през деня, но по подразбиране може да бъде глобен водача.

Редактирано от policeman
  • Харесвам 1
  • Благодаря 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз не я карам - возем Сивика, че го тествам.

Фарчетата за мъгла по Хондите (доколкото знам) са минимум на габарит.

1 нощна есен на Петрохан съм се прибирал само на тях, че имаше зверска мъгла и дори късите ми вадеха очите, та ги угасих. Ползвах и навито - на мах зум, и добре че знам трасето завой по завой.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Преди 7 часа, ceco_accord написа:

винетка на инат нема а си вадя, поне до Коледа - да избия глобата. :)

Само така...💪🚔😅!

 

И аз бях толкова силен с едни 500лв.от снимков материал (лани,когато ги бяха изкарали,за тест на новата апаратура),но с изтичане на валидността на документа за самоличност и наложащата му смяна с нов,доброволно предадох сумата,с приспадната отстъпка.

Сега избивам и аз,като карам съобразно написаното🥴 по металните табели по пътищата😄😃😁😆!

 

 

 

 

  • Харесвам 2
  • Хаха 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Знаците трябва да се спазват (не са случайно сложени), а и с годините става все по-лесно.

Да, някои скоростни са малоумни и служат за капани, но поне са "знак за внимание".

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Собственика на пътя поставя пътните знаци и маркировка, не полицията:cool:

  • Нагоре 1
  • Благодаря 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да.

И е голяма бюрокрация и апатия нещо да се подобри. :(

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте

Другари- да се похваля :)

Глобиха ме отново- но през деня- бях забравил да си пусна фаровете... с тоя акъл за къде съм не знам... :) 

Отново фиш за 20 лева :) 

Поздрави и шофирайте с акъл !

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Офф.

На Ледженда имам ДРЛ, но на Сивика още не съм сложил, обаче лепнах 1 малко стикерче, което виждам като влизам - да ми напомня да ги включа, че инак понякога забравям, а не е добре.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Има едно лечение за КАТ, полиция и другите такива, без пожарната.

Тотална и едновременна смяна по грузински образец!

За съжаление ще изгорят и много кадърни и образовани, но......

 

  • Харесвам 1
  • Нагоре 2
  • Надолу 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

МВР купува нови 20 камери.

Дано да се ползват по предназначение, а не на т. нар. хранилки.

  • Нагоре 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Отговорено (Редактирано)

Вчера досна валя. На няколко места бе басейни с олимпийски размери и педя вода. Щофьорите някак се оправяхме, а 2 км по-назад радарът дебнеше успешно изплувалите. На самото място https://www.google.com/maps/@43.4168031,25.3238143,3a,75y,255.57h,69.01t/data=!3m6!1e1!3m4!1sd6vNsD95J2vnoFZhfCsGPw!2e0!7i16384!8i8192?entry=ttu "бог високо, цар далече", а водата се стичаше от нивата (драките в ляво) и пълнеше котловинката.

Редактирано от ceco_accord
  • Объркан 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Глоби за светлини за мъгла, глоби за осева линия. Не знам, не виждате ли по кви реки караме, то маркировка няма, те ще глобяват за настъпване на осева линия...Тъжна работа.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Е, пътищата не са тяхна отговорност. Те съблюдават спазването на правилата - избирателно.

Другаде е "заровено кучето", но пак вони яко.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Пътищата са тяхна отговорност до толкова до колкото трябва да подпомагат правилното и смислено поставяне на пътната маркировка и знаците, а не да стоят на хранилки заради грешно поставени знаци. Като пример от Бяла Слатина - знак не на място стоят и пишат. А като им като им обърнеш внимание на грешно поставения знак да отговарят "знаем". И да ти пишат фиш с мотива, цитирам "господине, сега ви пишем този фиш не за нарушението, а за ваша безпопасност" WTF!?!? Идиоти.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Много зависи. Оня ден тествам с моя газаджия газовото на другата кола. И под надлеза - заптие! Брех! В последния момент го видяхме. А ние с него колкото да разцъкаме за малко. Не бях включил фаровете. Тотално ги забравих. Видя ме катаджията - скочи като въртоглав да ме спира. Какво ли си вика: "Ей сега те хванах". Спирам аз. Почва той по скрипта: "Добър ден,......" Ясно е, че ще се глобяваме и се навежда и вижда газаджията до мен на дясната седалка и му вика: "Аааа! Кво прайш ти тука бе?" И газаджията: "Ми на....да тестваме на тая кола газовото". И оня: "Абееее! Айде тръгвайте! Тия дни ще ти докарам да погледнеш реното, задавя се на газ." :P 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За това говорим!

Ако законът не е за всички - за никого не е. :(

И мен ме спряха за без фарове - от автомивката излизах и свивам надясно в уличката за дома - и те там. :(

За фаровете ме "фишнаха", щото бях без колан, а и превишена скорост ми намериха в системата от януари с Легена, та решиха че всичко на куп ша ми доиде свръх. :)

Човещинка някаква.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Случай от днес,"Фантомас заловен":tooth:.

И твърдял културно разбира се че е легитимен🤣.

20231001_235252.thumb.jpg.656fe4099ed13f26f1deb8039f3ab321.jpg20231002_000544.thumb.jpg.2af527520b962ce286228806be045e65.jpg20231001_234653.thumb.jpg.e6d2c31369a851430de4b917c3d60d56.jpg20231001_234600.thumb.jpg.04b236ce11ac78144a44946f02bd59fe.jpg

Спрян чисто от любопитство, за да му разгледат ретро возилото,а то станало истинско изпитание за служителите на кат.

Резултата:

Закона е спазен,адмирации:thumbs1:!

Редактирано от JHM
  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Чух че КАТ ще ни пращат sms-и при документирано нарушение, да си искат парите ни. Изпратеното съобщение щало да се тълкува като връчен фиш / акт.

От 1 страна е добре (че ще сме информирани), от друга инак.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Преди 22 часа, ceco_accord написа:

Чух че КАТ ще ни пращат sms-и при документирано нарушение, да си искат парите ни. Изпратеното съобщение щало да се тълкува като връчен фиш / акт.

От 1 страна е добре (че ще сме информирани), от друга инак.

Нали знаеш, че не КАТ ти взимат парите, да не кажа, че от тия пари нищо не влиза в КАТ. Всичко потъва в държавната хазна. Ела да видиш с какво сме оборудвани и какво караме. Трагедията е пълна, като навсякъде-_-

Но всеки си гледа от неговата камбанария🤷🏻‍♀️

  • Харесвам 2
  • Нагоре 1
  • Благодаря 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Преди 23 часа, ceco_accord написа:

Чух че КАТ ще ни пращат sms-и при документирано нарушение, да си искат парите ни. Изпратеното съобщение щало да се тълкува като връчен фиш / акт.

От 1 страна е добре (че ще сме информирани), от друга инак.

Пратиха ми... Бяха сложили едни камери вечерта в петък. В неделя получих честитки :( 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз не злословя - може би иронията ми се тълкува инак.

Също съм за спазване на закона, та белким се намалят злополуките, но то който го спазва, не е по принуда, а по култура.

А за джигитите - танц със саби - сеч!

Лошото е че горим и ние, щот системата е такава.

Но, честит празник!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
преди 16 минути, ceco_accord написа:

не е по принуда, а по култура.

Мислиш ли?

Че тя 'културата' се възпитава, по един или друг начин, навреме или със закъснение.

Как пък над 300 000км. по пътищата не видях един да се прави на джигит, като някой отсреща присветне или знае, че има контрол.

Чак са ми смешни и не веднъж съм изпреварвал палячовци, които като видят полицай скачат на спирачките и карат като охлюви, а след това не можеш ги стигнеш.

Безкомромисен контрол трябва на Ганя, европейски глоби и европейски ченгета, дето да им разбиват кривата култура.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз морал не мога да чета никому, понеже редовно съм в нарушение с + 10 до 20 км/ч извънградско. Тревожи ме само че стриктният контрол ще ми бърка в джоба без да промени кардинално ситуацията, а травматизма дори никак. 

В тая държава още се говори че скоростта е основен проблем, без да се вниква в същността му.

Кога възпитателят, законодателят изпълнителят и съблюдателят като институции ще се пробудят от таз удобна им летаргия не знам?

До тогава ще сме в "третия свят", барабар с треторазрядните си мерки.

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Решението е много просто, повече камери и полицаи по пътищата.

Не може да тръгна от София до Бургас през ускорителя за елементарни частици, наричан за кратко Тракия, и през цялото трасе да не видя нито една патрулка и нито една камера, а същевременно, през цялото време да фучат с над 200 и присветкват в лява лента.

Ми да пуснат цивилки, които да циркулират и само за един ден ще си изплатят бензина за цяла година на цялото МВР.

 

  • Харесвам 3
  • Нагоре 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Съгласен съм и с това, но не превишената скорост по магистралите е основният проблем за високия пътен травматизъм у нас. 

  • Нагоре 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Преди 11 часа, policeman написа:

Не е проблема в контрола. Искаха прост народ, ето ти прост народ.

 Къде е Хемус, къде е връзката Търново-Русе? До кога ...

Докато на "държавата" (в лицето на използващите я) и е изгодно.

Прост народ - слаби водачи.

Уикенда по маршрута Монтана - Русе: 4 коли в канавката след Плевен (не валеше силно) + 2 ТИР-а преди Бяла.

Същият маршрут през 90-те години на миналия век (с първия ми Сивик) ми отнемаше 160 минути, а онзи аз не е бил безумец - просто имаше по-малко коли, но и пътят бе по-зле. Сега с Ледженда е 220 мин. А знаковото стопанство си е почти същото - никаква адаптация. Поне в баирите след Бяла теглиха червена осева и наслагаха колчета, та е по-спокойно, но има вече отнесени от някого !!! Магистрала там - в някой друг живот. Довършване на Хемус - също. Тази е убиец! Коловози, аквапланинг - тест за професионалисти.

Хомогенната скорост на трафика извънградско е около 110 км/ч. По-бавните пречат. Има такива, но са малко и основно ТИР-ове. Застигаш го - ограничава ти видимостта. Пътната агенция и пътната обстановка ти позволяват изпреварване, но законът го забранява, понеже превишаваш легитимната скорост с 20-30%. Правилникът казва - маневрата максимално бързо, ЗДП я рестриктира. WTF??? 1 камера в драките и си престъпник, погрижил се за безопасността си. Какво е това 90, от миналия век? Значи законодателят (умишлено или безхаберно) създава предпоставки за колизии, понеже всяко изпреварване може да е риск, и е - при персонална недооценка на конкретната ситуация. Отделно е и висяща глоба! КАТ как да постъпят с това? Между чукът и наковалнята са. Мрънкаш ако работят, както и ако не работят. :)Масово камери и глоби за + 20 км/ч? Кому е изгодно това??? Както се казва в крими жанра - следете парите!

Никой не излиза да шофира за да умре, или убие, което значи че не съзнава какво и колко може на пътя! А при масирана неадекватност, ефективен контрол няма. То има де, ама технологията е скъпа и недемократична.

Редактирано от ceco_accord
  • Харесвам 1
  • Нагоре 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Преди 10 часа, policeman написа:

Не е проблема в контрола. Проблема е в липсата на инфраструктура и възпитание. Бавно и методично съсипаха работещи системи, а сега се чудят как да оправят бакиите. Искаха прост народ, ето ти прост народ. Всеки ден жертви по пътищата.  Проблемите са много и сериозни. Темата е тегава и дълга. За съжаление светлината в тунела е много далеч.

Само помислете една Тракия колко живота спаси. Къде е Хемус, къде е връзката Търново-Русе? До кога ще се правят, че не виждат проблемите? Колко още хора ще загинат по тия тесни и натоварени пътища. Всички ги виждаме и знаем. Днес пак жертви….пак от неправилно изпреварване 

 

+1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Преди 12 часа, policeman написа:

Къде е Хемус, къде е връзката Търново-Русе?

Хемус ще е готова когато човек стъпи на Марс. От София до Търново може и да я направят (къде с инхаус, къде без). От Търново до Лозница е на етап ОВОС.

https://magistralahemus.bg/trase/

 

За Търново - Русе има идеен проект. Има определен изпълнител на проекта. Кога ще е готава един Господ знае.

 

  • Благодаря 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Off Topic

 

За Хемус си оптимист. До няколко години ще има "марсианци".

Дунав мост 3 и магистралата до там, синът ми може и да ползва, а мен най-много да вози, като си знам ЕГН-то.

 

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Преди 13 часа, policeman написа:

... Бавно и методично съсипаха работещи системи ...

 

Не съм съгласен, ама никак.

 

Тук коментирана система я съсипаха БЪРЗО и методично.

Точно преди 30г., силно ентусиазиран, сложих бялата фуражка, запалих дъртата Жигула с надписи КАТ на вратите и излязох на пътя.

Точно 5г. по-късно подадох рапорт за преназначаване в друга служба. Регионалният началник на КАТ, след като подписа рапорта ми каза - "Аз съм пред пенсия, цял живот съм работил в КАТ. Ти си първият, който доброволно напуска системата".

Таааааа, тетака.

Една от причините да се махна, даже бих казал причина #1, беше методичното съсипване на системата.

 

Като прибавим към това манталитета на бившите милиционери (на всяко ниво) и манталитета на народа, мда ...

Преди 13 часа, policeman написа:

... Темата е тегава и дълга ...

 

Редактирано от Krasi-mir
  • Харесвам 1
  • Нагоре 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А аз (по същата причина) напуснах армията.

Приказката "Съсипаха я тая държава" никак не е куха фраза!

И макар и вехт, не съм от хората дет смятат че едно време сме живели по-добре, но поне нямаше сегашното институционално безхаберие и всичките му последици за обществото. Само за 1 поколение "коня ойде у ряката", а и тя пресъхна, освен когато прелива. Бахтазкриванива!

  • Харесвам 1
  • Нагоре 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
На 8.11.2023 г. at 20:32, policeman написа:

..... Проблема е в липсата на инфраструктура и възпитание. Бавно и методично съсипаха работещи системи, а сега се чудят как да оправят бакиите. Искаха прост народ, ето ти прост народ. Всеки ден жертви по пътищата.  Проблемите са много и сериозни. Темата е тегава и дълга. За съжаление светлината в тунела е много далеч.... 

 

Това е достатъчно кратко и ясно - право в 🎯... 

Всичко друго е бля, бля.... 

  • Харесвам 2
  • Нагоре 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
На 8.11.2023 г. at 20:32, policeman написа:

Не е проблема в контрола. Проблема е в липсата на инфраструктура и възпитание.

Не е точно така. Възпитанието е в голяма степен функция на контрола, още повече, когато се касае за "прост народ". Когато знаеш, че нарушението ти ще бъде неизменно наказано, започваш да се "възпитаваш". В Западна Германия през 70-те години е имало около 20 000 загинали в катастрофи на година. След въведени множество мерки, сред които строг контрол и тежки наказания, германците неусетно са се "възпитали".

  • Харесвам 1
  • Нагоре 1
  • Благодаря 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    No registered users viewing this page.

  • Предстоящи събития

    No upcoming events found
×
×
  • Създай нов...