Jump to content
Legal

Как да калибрирам борда, за да показва по-точно разхода на гориво?

Recommended Posts

Здравейте, въпросът ми се съдържа в заглавието.
 
Тъй като, често пътувам СФ-БС, по показания на компютъра дава - 5.5/100 дизел, но реално, замерено ми е 6.2.
 
Скорост 140-160 км.ч.
 
Колата е Сивик, 2.2 дизел. 2006 г.
 
Изпратено от моят SM-G973F с помощта на Tapatalk
 
 


Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Моята е бензин, но разхода по бордовия е също около половин литър по-малък. Не мисля, че има такава опция в менютата. Вероятно трябва с диагностика, ако въобще е възможно.

 

Знам, че не отговарям на въпроса, но възможно ли е зацапана горивна помпа или нещо подобно да влияе?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Винаги има несъответствие между борд компютър и реално замерено. Искаш ли реално да замериш колко ти гори колата, се прави най-добре на принципа пълно-пълно. Бордът е просто ориентировъчен.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А зависи и колко лъже бензиновата колонка.

  • Харесвам 1
  • Благодаря 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря за отговорите.
Знам, че пълно-пълно е най-точно и така съм го замервал, както съм отбелязал.

Много, малко, 6.2 л, това е реалният ми разход, което лично мен ме устройва.

Все пак, исках да проверя, дали има възможност и за показанията на компа, но.. каквото такова ;)

Хубав уикенд!

Изпратено от моят SM-G973F с помощта на Tapatalk

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мой познат работи в метрологията и каза че мерилките им са на 20 литра. Затова всички колонки най-точно отмерват 20 литра, пвече и по-малко са вероятно с отклонения. Не знам колко е вятрно.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Преди 3 часа, dandilov написа:

А зависи и колко лъже бензиновата колонка.

 

И на това му се намира цаката. Отивам на колонката с мерителен съд от 1 литър (може и повече). Разграфен е да отмерва и милилитрите. Пълня точно 1 литър по колонка и виждам в съда дали чертата е точно на 1 л. Ако има разминаване си записвам колко е реално то - примерно, ако е на 970 мл, значи колонката лъже 30 мл. Пак пълня догоре и спрямо разликата после правя математиката, за да изчисля реално налятите литри в резервоара. Какви ли не чалъми са правил. :P :D Иска се само да имаш желание и да ти се занимава.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колегата имаше предвид че ако налееш 20 пъти по 1 литър, разликата ще е по-голяма отколкото ако налееш наведнъж 20 литра.

При новозакупена кола всеки се опитва да види реален разход, но има много "неизвестни в уравнението". С времето се усреднява и научава извънградският, а градският се преглъща и така върви светът.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колегата теоретично е навярно прав. Наливал съм по 1 литър и практиката доказва, че разликата е незначителна. За да е по-точно няма как да наливам 20 литра наведнъж, защото в огромна туба от 20 литра рядко има разделение на милилитрите, за да "хвана" разликите. Пример: в единият случай, ще ми покаже, че реално гори 6,21 л/100 км, в другия - 6,23 л/100 км, заради по-точното замерване на 20-те литра наведнъж. Всичко е обаче в рамките на статистическата грешка и равните други условия, т.е. много други фактори са от значение спрямо самия начин на шофиране и външните условия, отколкото статистическата грешка в милилитрите.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    No registered users viewing this page.

  • Предстоящи събития

    No upcoming events found
×
×
  • Създай нов...