Jump to content
JHM

Избор на климатик,мнения и препоръки

Recommended Posts

Здравейте колеги!Впредвид растящите цени на пелети и твърди изкопаеми горива,би следвало да погледнем и за нещо алтернативно.Колеги с опит към климатици,а и не само да споделят,кой от тези климатици е за препоръчване?Среден клас са и влизат в бюджета.
Ще се ползват за топло и студено,в спалня 13м² с размери 3.60×3.60м и височина 2.70 или прави 35м³.С една външна, изолирана с фибран 2.5см от вътре стена и PVC дограма с двоен стъклопакет(не е от висок клас).Среден етаж от къща,със  североизточно изложение.В стаята не пада под 19°,а и отоплението в момента е на котел на донбаски въглища, с водна инсталация и радиатори във всяка стая.

Остават още 2t.гориво от старите цени💹💲:D:tooth:!
Прилагам моделите,за които бих искал съвет и коментар.
Чисто по интуиция клоня към Хеви-то!
Благодаря предварително!

 

https://www.midea.bg/bg/klimatici-midea/stenni-klimatici-midea/invertoren-klimatik-midea-breezeless-msfaau-09hrfn8-qrd6gw.html

 

https://vimax.bg/invertorni-klimatici/hiperinvertoren-klimatik-fujitsu-general-ASHG09KGTA-AOHG09KGCA-9000-btu-klas-a.html

 

https://vimax.bg/invertorni-klimatici/invertoren-klimatik-mitsubishi-heavy-srk25zs-w-src25zs-w-premium-9000-btu-klas-a.html

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За спалня по-добре си вземи подов. Хещо като това - https://gree-bulgaria.com/geh/

Няма да ти духа във врата. Брата си взе тази година такъв 18-ка за всекидневната и мога да споделя, че топлината е съвсем друга в сравнение с моя стенен 12-ка.

  • Харесвам 1
  • Нагоре 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В предвид че не сме видели новите цени на тока,пелетите може и да не са толкова скъпо гориво.

Подовите климатици харчат повече от стенните,до повече топлят .

И аз бях в дилема преди месеци какъв след съвет с трима познати и приятели,това е най-икономичното и добро.

https://www.antonovclima.com/klimatici/klimatik-carrier-42qhp12e8s-38qhp12e8s-platinum/

Никой климатик не може да замени парното,имам и кламатици и парно в къщи.

Климатиците използвам за охлаждане само.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тази марка е една от водещите и е смвол за първия създаден климатик.

Но...,сега до колкото ме информираха за нея,е че я прави мидея.Не че е от значение,за света в който всичко почти е съсредоточено на изток.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За спалня, а и за хол, подкрепям @Plamen-CRV за подов. Имам положителни впечатления от Daikin; мисля, че една 25-ца ще ти е идеална. И като цяло препоръчвам марката като съотношение цена/качество/икономичност.

 

Редактирано от note

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Дайкин от няколко години е кауза пердута, само едното име остана. За нископодовия вариант съм съгласен че е доста по-ефективен за отопление, при него неудобството е наличието на пердета, ако има такива забрави за ефективност.  Доказано по-добри в момента са Мицубиши, Панасоник, Фуджицу, Тошиба, не са подредени по "хубост". Аз лично от четири години имам пряко наблюдение от серията "Шорай" на Тошиба и съм очарован от трета поред бройка като последната тазгодишна е Шорай-Edge и е по-добра от предните.  Само проблема с липсата на климатици на пазара в момента не знам как и кога ще се преодолее, преди месец питах и ми обещаха за след 3 месеца - ама ще видим пак де 📈!

Редактирано от CCord

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

От години ползвам три подови и два стенни Дайкин, плюс още доста такива при приятели и никой не е имал оплаквания, но може и да е въпрос на късмет или да са от "старото" производство...не знам.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
преди 42 минути, CCord написа:

Само проблема с липсата на климатици на пазара в момента не знам как и кога ще се преодолее, преди месец питах и ми обещаха за след 3 месеца - ама ще видим пак де 📈!

Вече имат внос на митсубиши.Преди месец беше друго нямаха никъде,бяха ги продали на всякъде.Две бройки имаше 7-ци премиум и взех този на старите цени,със сто лева по евтини от сегашните.

Рядко го пускам,защото гори още парното,но за тест му се наслаждавам,супер тих.

20211220_184326.thumb.jpg.9fd896b764700baa3f3d35008ec66e77.jpg20211113_154916.thumb.jpg.3ccf2aa4be0e68189e4cde0240cffe8e.jpg

И Мечо Пух му се радва😁!

 

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако няма да е подов, мицубишето е най-тих, но трябва да е мицубиши електрик, а не мицубиши хеви.  Въобще мицубиши хеви са добри само подовите климатици.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

 

преди 53 минути, goga написа:

но трябва да е мицубиши електрик

Ново 20...,хеви ми препоръчваха, не на едно място!

електрик,в Турция.

хеви,в Тайланд.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Всичко е Китай вече ,преди 3-4 год братовчед ми има някакъв приятел, занимаващ се с климатици и по някаква случайност имаха партида с Тошиба , която агрегата е чист Japan , дадохме над 2500лв !беше на Промоция! , уникален климатик, баба е горда с нас. Държи го на 22° големия студ сеедно духа 30° И ходя аз или той всяка год да чистя външния филтър и вътре. Вс др е Китай ,рядко вече нещо истинско. Купувай с повече гаранция, R32 система за саморазмръзяване.....

 

П.с. Виж LG имаше наскоро един модел около 2000лв с 10 год Гаранция на агрегата.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Преди 4 часа, JHM написа:

 

Ново 20...,хеви ми препоръчваха, не на едно място!

електрик,в Турция.

хеви,в Тайланд.

Не се притеснявай - Хевито е по по най. Особено по-високия им клас, са много подходящи за спални помещения - икономични, супер безшумни, без паразитни шумове от пукащи пластмаси и т.н. 

Всяка марка си има сполучливи и не толкова добри модели - дано си уцелил от добрите. 

  • Нагоре 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мога да ти кажа как е при мен. В стаята която спим е 13кв, вътрешна без изолация и с двойна дървена дограма. Там съм сложил ел.конвектор Airelec. Всъщност те на пазара са много марки но тези поне са си правени във Франция. Преоразмерил съм го нарочно за да се пуска по-рядко - 2500W за 13-те квадтата. През деня докато ни няма го държа на 18 градуса, вечер 21-22. Повече от 60лв не ми е правил за месеца. За по-малко помещение където се и спи не мисля, че е удачно да се ползва климатик. Виж, дневната ми е голяма - 42 квадрата - 105 кубика само там + отворени стълбища нагоре та общата кубатура отива към 150-160 кубика. Там съм с 24-ка Fujitsu General LFCC. Общо взето ги редувам - пелети и ток в зависимост какви са температурите навън. До - 4, -5 градуса няма проблеми на ток но надолу пускам парното, просто е по-комфортно. Общо взето ако комбинираш климатик/радиатор на ток с парно ще си най-доволен и от към цена и от към комфорт. 24-ката като ток е около 100лв на месец в студа. Като е меко времето, разхода пада на половина. Имай предвид, че нямам изолация и добра дограма. Предполагам, че ако ти имаш ще ти е още по-икономично с каквото и да се топлиш.

Относно марките, имах до скоро 1 Мицубиши Хеви в мазето, 9-тка, даде грешка в платката 1 месец след гаранцията. Не робувам на марки но няма как да ме убеди някой, че тези точно са номер 1. 

Редактирано от Mkilla
  • Нагоре 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
преди 54 минути, Mkilla написа:

. През деня докато ни няма го държа на 18 градуса, вечер 21-22. Повече от 60лв не ми е правил за месеца.

Тези 21-22°,при мен са без да има топлоизточник,сутрин и докато се запали котела,до към 12ч. Така че се надявам,а и от приятели с такива премиум хевита,да не минаеам 30лв. на стая.

Струва ми се постижимо,впредвид че нямам много загуби.

А относно хеви премиум и електрик в същия клас,дори и опаковката на самата машина е в полза на хевито!

Споделих горе и др. модели,като алтернатива за мнения,тъй като ми предложиха и фуджитсуто от линка горе като равен,че и над хевито.

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Преди 1 час, Mkilla написа:

Преоразмерил съм го нарочно за да се пуска по-рядко - 2500W

И това май не трябва да се прави,исобенно за климатици!

Даже тази 9-ка,май ще е добре да бъде седмица,двоумя се!

Редактирано от JHM

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@JHMПроверих при моя познат - фирма за продажба, монтиране и ремонт на климатици. Каза, че вече Електрика и Хевито са на едно ниво, щото на Електрика е паднало качеството и действително се произвеждат в Турция. За Хевито, освен че няма достваки и се бавят много, е сменил няколко нови климатика заради оплакване от клиенти, че е много шумно външното тяло, но това само за климатиците с новия фреон.

В къщи съм с два климатика и два френски конвектора по 2 Квт, като стаите които топлят конвекторите са окло 13-15кв.м. За спане конвектора е по-добре, не двига никакъв шум, топли яко и в най-студените дни. Според мен харчат малко по-вече от климатицире , но пък те са премиум хиперинвертори и може и за това да е. Ако не ни трябва студено за лятото и ако няма да има постоянно човек в стаята, според мен конвектора е по добрия вариант.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@JHM, написал съм конвектор Airelec, не климатик. Това 2500 вата е конвектор. Тишина и спокойствие, няма духане, няма течение и разхода е малко над климатик сметнато за това помещение т.е ако с климатик ще прави да кажем 40-45лв това прави 60лв. Не си заслужава по никакъв начин климатика в този случай. За по-големи помещения обаче нещата стават съвсем различни.

Редактирано от Mkilla
  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    No registered users viewing this page.

  • Предстоящи събития

    No upcoming events found
×
×
  • Създай нов...