Jump to content
nikolae

Консуматив за климатик

Recommended Posts

Здравейте, хондаджии!

Имам малко проблеми с климатика. Не мога да обърна на топло, а зима идва. Оказа се, че частта, която движи клапата е счупена (прикачвам снимка) и не мога да намеря такова нещо. Побългариха я малко както се вижда на снимката, но не е много сигурно, че ще издържи.
Имате ли някаква представа от къде мога да намеря подобно чудо, или да мисля алтернативни варианти като 3Д принт или нещо подобно?

Благодаря предварително!

viber_image_2021-11-01_12-08-38-198.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Най-добре търси по моргите с елемента в ръка. Другото е Бултрако. Ако намериш STL ( или подобен) модел на този елемент мога да ти го принтирам няколко.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
46 minutes ago, revenue said:

Най-добре търси по моргите с елемента в ръка. Другото е Бултрако. Ако намериш STL ( или подобен) модел на този елемент мога да ти го принтирам няколко.


Аз мога да направя 3Д файла, но здрав ли е материала на принта?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами използвам PLA. Сравнително здрав материал е, но не съм го тествал на усукване. Другото което ме притеснява, че над 60 градуса започва да омеква. Тази част в двигателния отсек ли е?

 

Ако го направиш една идея по-дебел и го принтирам на 100% плътност мисля, че ще стане здраво. За всеки случай ще пусна няколко. Ако мислиш, че си струва експеримента ще ти ги направя без пари, защото имам доста материал.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не се нагрява частта, няма проблем за това. Добре, ще видя ако не се получи с тази побългарената, ще я направя на файл и ще ти пратя да видим какво ще стане. Мерси!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз имам същия проблем. Радвам се, че има колеги с възможности за 3D принтиране и не искам да ви развалям ентусиазма, но ще трябва да се свали и зъбното колело, което се завърта с помощта на това палче. Улеят на това зъбно колело се износва с времето. Освен това, поне в моя случай, забелязах, че има луфт в оста на клапата, която смесва топъл и студен въздух. Така се оказва, че палчето се усуква и колкото и да го укрепвам (включително и с дебела ламарина) то пак се отчупва. Затова вече съм се примирил, че няма да имам климатроник и си регулирам температурата ръчно с помощта на една врътка, която изкарах през кората на средната конзола.

Това моторче се намира близо до радиатора на парното, така че при продължително каране с включено парно може да се нагрее палчето.

Редактирано от rusen4e

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
21 hours ago, rusen4e said:

Аз имам същия проблем. Радвам се, че има колеги с възможности за 3D принтиране и не искам да ви развалям ентусиазма, но ще трябва да се свали и зъбното колело, което се завърта с помощта на това палче. Улеят на това зъбно колело се износва с времето. Освен това, поне в моя случай, забелязах, че има луфт в оста на клапата, която смесва топъл и студен въздух. Така се оказва, че палчето се усуква и колкото и да го укрепвам (включително и с дебела ламарина) то пак се отчупва. Затова вече съм се примирил, че няма да имам климатроник и си регулирам температурата ръчно с помощта на една врътка, която изкарах през кората на средната конзола.

Това моторче се намира близо до радиатора на парното, така че при продължително каране с включено парно може да се нагрее палчето.


Колега, ако имаш познат зъботехник, можеш да го помолиш да ти направи отливка на частта от метал и ще стане вечно. Това щях да правя, но в крайна сметка си намерих ново моторче + клапа и направо ще сменя всичко ( https://www.cars4u.bg/motorche-klapa-parno-honda-civic-2006-2011-1-8-16v-5-vrati-a24850a3700000 ). За 30лв няма смисъл да се занимавам толкова.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не съм напълно убеден, но според мен това е едно от другите две моторчета на климатроника - едното затваря клапата за външния въздух, а второто променя посоката на духане през различните духалки. Качвам снимка на моето моторче, от която се вижда, че палчето не излиза извън корпуса на моторчето.

IMG_20211102_185015.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте,

Споделям текущото решение при мен, което тепърва ще държи проверката на времето, както и предисторията и вариантите, които опитвах.

 

-- предистория

Като взех колата, си нямах и идея как се случва смесването на топло / студено. Взех я края на лятото и съответно началото на есентта разбрах, че нямам топло. Счупено лостче си се оказа.

Намерих моторче с лостче от ляв волан - разглобих. При разглабянето на корите, на шофьорската стелка изпадна счупената част на лостчето, което ме успокои, че смяната ще доведе до топло. Така и стана.

До преди сдемица / две, когато при пускане на вентилатора на парното, чух едно изпукване.... - остави ме в положение "студ" и то в студени дни.

Успях някак, без да махам корите да наместя ръчно клапата в междинно положение и се заех да търся лостче...

След малко неуспехи с намирането (и получване на моторче с лостче от десен волан), се престраших да видя - вярно ли лостчето се вади от оста. Вярно се оказа и подходих към междинните варианти...

 

-- лепене :)

От първото ми моторче и неговото счупено лостче, след като извадих частта на лостчето от оста, вече имах лостче в две части:)

Лепенето беше епично - не е за показване и включваше:

 - първа стъпка - фиксиране на частите една за дуга (секдундно лепило "гел") - оставих "да стегне" часове...

 - втора стъпка - фиксиране на метални шинички по продължение на лостчето (все едно метални патерици от двете му страни)

 - трета: обхващане със свинска опашка, така че да придържа металните шинички и да държи лостчето от раздалечаване на двете части

 - четвърта: бях мернал употреба на комбинация сода и лепило, която според клипчетата направо "градеше" счупените части, така че да издържат и на пробиване. Та го позалях с такава комбинация :) изглеждаше като шиниран робокоп.

 - Издържа 3 секунди, 15 градуса ротация и мръдна клапата с 2 мм преди да се спука. Прибрах си го обратно. И започнах да гледам за 3д принтирания от метал (за пластмаса още първия път бях поразучил - мненията за устойчивост не бяха обнадеждаващи, а цената - над комплект моторче с лостче втора употреба)

 

-- лепене вариация :)

Докато поразпитвах за начини на изработка от метал - се появи термина "опростяване" и се въеодушевих :), а пък разбраната цена за 3д принт от метал ме изненада до степен - да си мисля да сложа по-удобна ръчка и да мога да си местя клапата :)

 - повторих фиксирането на частите с лепило (вече на 2 броя комплекти)

 - обиколих лостчето с тиксо, за да се получи по-висок борд и на няколко стъпки повторих пълненто с комбинация сода и лепило (този път класик, защото гела не ми се стори подходящ да прониква в содата). Докато стягаха, разсъждавах как да усиля лостчето да не се чупи от натискане: и отгоре и отстрани.

 Сетих се за похват, който научих от тема за моделизъм - включваше кевларени нишки и смола.

 - Със запълването със сода и лепило - детайла започна да изглежда доста опростен - като паралелепипед един вид. И реших да пробвам с плетено влакно (като аналог на кевлара - също не се раздърпва и е здраво на опън) и вместо смола - лепило:)

 

image.thumb.png.3ce2f1905aab613456dd1978761b1df8.png

Резултата е черното - най горе. Понеже беше малко грапаво от предните опити, друго тиксо освен излорбанд (имах черен) не хвана, та затова с него е направен борд. След това е омотано с плетено влакно - кажи речи от всички посоки - както едно време с конец, лак и надуваема топка се правеха "полилеи" и е полято пак обилно с лепило. Дали би могло да издържи - не зная. Ръчните ми тестове ги издържа.

 

 -- 3д masterpiece :)

Изненадващо докато чаках подходящ ден да пробвам "черното" - разбрах, че имам отпечатан 3д прототип (при разговорите, бях пратил 3д модел) и реших да изчакам. - вижда се най-долу на горната снимка, за да сравня "черното" и металното...

 - сравнение :)

image.png.933f479ebee43899da73c55920afbf85.png image.png.101f25f2513bdd0129ca08729643d63c.png image.png.d0e4324e7075417889983c0833c8c915.png image.thumb.png.ce33db85f4c53e5e2b2a2cdd82a98f6c.png

 

Металното изглеждаше като да пасне точно - единствено като забележка - влиза свободно в оста, съответно и се изважда също така свободно.

Реших, че това е по-добрия вариант, отколкото да не може да влезе и, че се лекува лесно с подпъхване на пластинка. Така и се оказа - ползвх парченце от пластмасова карта (изтекла банкова), което си "резнах" със секачки:)

 

-- слагане и тест

Малко се притеснявах, дали "набиването" на металното върху остта с уплътнението от пластмасова пластинка ще повреди оста. И дали ще може да се вади пак при евентуална необходимост. Оказа се, че всичко е точно - нито поврежда, нито пречи да се извади (разбрах, защото някак успях да объркам и първоначално го сложих завъртяно на 180 градуса)

image.png.e881f9ba6a20fddcebad9585b36c3ee1.png image.png.75100b1ac8e6730b3a952cb60d062312.png

 

-- работи, минаха първични тестове: и на здравина, и на функционалност

Това е линк със снимките и видео как работи (че малко се притеснявах, за улея на клпата. А да  -и в улея на клапата и по остта на лостчето сложих силиконова грес - просто такава имах подръка (от аквариума) ).

https://photos.app.goo.gl/VWgT95Z9i9ZVoVtS6

 

п.с. всичко споделено - моля да се ползва: кой както намери за добре и му е удобно. 3д модела също е наличен - взех го от thingverse - не го качвам, защото има някои особености около ползването му за печат, дългички са за писане тук - затова при поискване..

Редактирано от july`s
редкация на синтактични грешки / правопис. дано съм хванал всички де :). не бях:)
  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@july`s, поздравления първо за подробно описаната процедура както и за труда и крайният резултат. Тази част, не която си правил а като цяло тази клапа, не се ли продава нова направо? 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@Mkilla, в плана ми беше да търся. И тук има един колега, който наскоро обяви, че е успял да направи канал за части от Япония. Не стигнах до там, дойде металната и се задействах...
Иначе е номер 14 от диаграмата https://www.parts-honda.uk/honda-cars/CIVIC/2009/22-COMFORT/ELECTRICAL-EQUIPMENTS-EXHAUST-HEATER/HEATER-UNIT-LH-/17SMG901/B__1720/3/17654

Гледам в civinfo
(гръцката подчаст) също доста са поизписали, заради translаte-а не се задълбах много. накратко лепят с епокси и разсикват 3д печат само на лостчето (damper).
Също видях (сега), че и в алиекспрес продават напечатани пластмасови лостчета. няма отзиви - само обяснение, защо е пластмасово и, че си имало причина да се чупи. I dа се отстраняла тази причина преди подмяна :) (продават ги в комплект по две :) )
79160SMGG42 site:aliexpress.com

79160SMGG42 site:civinfo.com

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@july`s, несериозно е това да струва толкова, да. Ами поредната недомислица в тия коли. Не, че е толкова страшно ама все пак дразни. Калпави лостчета, дръжки, вежди, като цяло пластмасата в тая кола е по-зле от старата ми Хонда която е 10 години назад и в пъти по-качествена изработка. Ама няма да става по-добре :) Ти имаш ли още такива лостчета ? Искам и аз 1 такова. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Нямам.
Металното го гледам като прототип (разбирай неоптимизиран и скъп*).
Според мен може да се оптимизира, така че да е по-подходящо, лесно и съответно с оптимизирана цена при "печат" на няколко накуп.

Хубаво е, че го печатиха, разбиращи от материята (cad/cam), затова смятам, че като издържи проверката на времето, ще си заслужава да се говори с тях по темата.

П.с. * скъпо е относително, разбира се. Около 120лв ми се виждаше като да си въртя клапата ръчно:) като ме лъхна в движение топъл въздух, почна да ми се вижда ок цената:)... А като сработи и си духаше каквото трябва - цената остана на доста заден план. Само да се задържи работещо:):)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@july`s, цената е 328 евро, аз лично не бих дал толкова точно за това, каквото ще да става. Безумно е, нищо в него не струва и 8 евро а за 328 да не говорим. Но на теб щом ти се струва нормална, лошо няма 😅 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не съм купувал оригиналната част:)
Отговарях "дали" имам още метални лостчета, и споделих и повечко за причината и цената на прототипчето

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    No registered users viewing this page.

  • Предстоящи събития

    No upcoming events found
×
×
  • Създай нов...