Jump to content
isullivan

4лв бензин/дизел и 3лв газ/метан от 2023

Recommended Posts

До като има хора които вярват на Дет Мороз ще карат и на 6лв гориво. Тъпаците не свършват.

  • Нагоре 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И на Санта Клаус да вярват се тая . Еврогейския съюз е решил да откаже евролумпените от горивата с цени.  Каруцата се обърна вече.

  • Харесвам 1
  • Нагоре 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А коня ойде у ряката.

Не всяка държава има петролни полета, но вятърни и слънчеви може да си направи. Лошото е че не са константно ефективни, та май и това ще е "самопрострелване в крака".

  • Нагоре 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Преди 3 часа, fenabg написа:

 Еврогейския съюз е решил да откаже евролумпените от горивата с цени.

Прав си и ето с колко:

Това ми е бонът от събота. Видно е че на газ е по-изгодно защото акцизът на газта е 21%, а на бензина 58% върху цената на конкретното гориво.

Друг е въпросът защо ДДС се начислява върху сборът от цена + акциз. Значи + 20% имам заради сделката с бензиностанцията, но и заради сделката с правителството. Ми аз мое да не сакам да имам сделка с него!!! Защо се плаща ДДС и на акциза?

И тая сделка косвено плащам за всеки продукт, понеже всичко е свързано с транспорт на стоки.

А се канят още да вдигат акциза и познайте - на газта ще е над двойно по-висок от сега (според тоя материал): https://www.investor.bg/energetika/472/a/chaka-ni-shokovo-poskypvane-na-gorivata-ot-2023-g-337133/  Предполагам у Европата искат да са независими от руския газ?

Защо избираме "подлоги", които са съгласни с всичко еврогейско? Ние суверенитет немаме ли? Не видат ли "от горе" че положението е зле???

Едно е да не го проумяват, друго е да им е изгодно, но ефектът е еднакъв.

https://fakt.bg/prof-ivo-hristov-zapadat-e-umirasht-hishtnik-oglozga-iztochna-evropa-za-da-udalzhi-zhivota-si-s-30-godini-aktualna-informatsia/?fbclid=IwAR3FyTJ76VSBJONIC7JCEE9FrWLrG_7v0ju6XUVLkCLfkUBtGSBeMtj86DE

 

IMG_20211026_104714.jpg

  • Нагоре 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
9 hours ago, ceco_accord said:

Това ми е бонът от събота. Видно е че на газ е по-изгодно защото акцизът на газта е 21%,

 

Охоо, а аз, наивника, вярвам на "Да продадеш колата си"  че газта нямала акциз а само ДДС! 

Ами подлогите действат така, защото всичко се договаря под масата явно. Коза Ностра.

 

Редактирано от Legend91

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако някому не е ясна функцията на акцизът.

 

Той е косвен (непряк) данък, и представлява наложена от държавата надбавка към цената на дадена стока.

За разлика от много други данъци, акцизът има силно изявена регулаторна функция, чиито стремеж е да промени поведението на потребителя. Поради тази причина с акцизи се облагат някои стоки, които се считат за вредни за здравето на хората, като тютюневите изделия, енергийните продукти и алкохолните напитки.

Акцизите формират значителна част от крайната цена на някои видове стоки. Така например:

В България акцизът върху горивата възлиза на 71 стотинки от цената на всеки литър бензин, което е и минималното ниво в рамките на ЕС.

 

А защо има акциз ли?

Ами на всички правителства им е ясно че няма да спрем алкохола, цигарите и колите си.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз това го знам, просто някъде, най-вероятно от "да продадеш колата си" бях останал с впечатлението че само бензина и нафтата имат акциз, не и газта. И това била причината газта да е по-евтина. Но в Щатите акциз няма. В Русия също и още кой знае в колко държави цоцат евтини горива.,. Но не и ние!

 

Не знам, винаги когато съм в София гледам да заредя А100 от Марешки. С 40 Ст по-евтин е и май дори колата върви по-добре от другите А100.

 

Трябва да вземем по някое време да се организираме за някое протестно шествие срещу картелите, спекулата и цените на горивата.

Редактирано от Legend91

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Като стане бензина 5 лева, ще ги питаме - да отпуснат "целеви помощи" за протести на жълтите павета.

  • Хаха 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз това щях да допълня. Не толкова срещу цените, колкото срещу псевдо-еколозите и сподвижниците на Макаронската гад. Цялата мизерия те я съчиняват.

Редактирано от Legend91

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

на доста места чета това за горивата яко нагоре, и все някави теории да спрем да си ползваме колите, еко и незнам си какво а истината според ме не една, Европа се опитва по всички начини да стане енергино независима, нефт и газ няма в еропата, остват самое слунце вятър и вода. Сега всички сме доволни всеки продава на всеки, ами след 10-20 години някакъв конфликт или изчерпване на ресурсите кой ще продаде на европа и на каква цена и тогва кавки ексцесии могат да станат. А дано и Термоядрения синтез овладеят и тогава европа ще е с едни гърди пред всички с готова инфраструктура и станции за зареждане.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Рано или късно и това ще стане. Земните ресурси не са безлимитни, но по-важното е че добивът им и особено "извиването на ръце" полит икономически ще се редуцира значително.

Ел.мобилите са в "крехка възраст", но настъпват неумолимо. Стратегически и инфраструктурно е добра перспектива от към локално снабдяване на зарядните станции, а и изграждането им повсеместно не е голям проблем в краткото бъдеще.

Времето за заряд на батериите се съкращава с всяка нова разработка, а утилизацията на материалите в тях е според конструкцията им, но и това не е нерешим технически проблем.

Повечето автопроизводители вече не разработват нови поколения ДВГ, така че - види им се краят. Още в наше време ще си тунинговаме пауъра през облъка, но някак ще ни липсват звук и вибрации. :) На поколението след нас - никак. Те ще си карат Е-котетата, както сега геймват на игралните конзоли.

Друг е въпросът колко ще струва тока и дали "нашего брата" ще може да си позволи (а и дали ще му трябва) личен транспорт, защото и еко да са колите, ако са свръх много, пак ще има задръстени градове и прахоляк за дишане.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    No registered users viewing this page.

  • Предстоящи събития

    No upcoming events found
×
×
  • Създай нов...