Jump to content
dinko12345

Евро категория за Акорд 7 дизел

Recommended Posts

Здравейте!имам акорд 7, серия,2.2 дизел,2005г.въпросът ми е някой дали е минал годишен преглед с такъв модел и коя еко норма са му писали че е.питам понеже имам познати с коли , които по талон са еко 3,а на прегледа им пишат 1,и хората с право се ядосват.моята по талон е евро 4!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди една седмица със същия двигател като твоя Евро 4, по документи.  3-та категория ме писаха.

Редактирано от LordVetinari

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Евро 4 е била преди 20 години. :D

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

То по твойта логика,само като излезе от завода и пада категорията,много умно....

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тези нови стикери за еврокатегория не са равни на еврокатегорията която пише в талона. Да речем кола със стикер на който е отбелязана еврокатегория 3, по талон може да е евро 3, 4, 5 или 6 за бензин и евро 4, 5 или 6 за дизел, в зависимост от емисиите, които изпуска. Поне така пише тук: https://dizzyriders.bg/post/8459/vizhte-v-koya-eko-grupa-popada-kolata-vi-i-kakyv-stiker-shte-poluchite-sled-12-y

Дали е правилно измислено от българските главочи или е преписано от някоя бяла страна, идея нямам. Не съм се ровил много.

Редактирано от Г.Писаров

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Преди 1 час, dinko12345 написа:

То по твойта логика,само като излезе от завода и пада категорията,много умно....

Ми нали й мерят газовете и й лепят стикер с категорията, на която отговаря.. според теб, Евро 4 в талона, какво значи ? Същото. Само, че колата няма да е чисто нова завинаги. (Според твоята логика, която е още по-тъпа.)

Редактирано от nunezz

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Екокатегория =/= Евро категория. Еврото го пише в талона. Екокатегорията няма отношение с Еврото, а с годината на производство, измерените емисии и горивото, на което работи автомобила.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А Еврото ?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Всичко е ясно описано в таблицата в наредбата. Дизел до евро III, независимо от годината, изглежда попада в първа еко група.

Измерените емисии имат значение доколкото ако си извън нормата за съответната група въобще не ти дават знак за екологична група.

 

Цитат

Чл. 38, (11) (Нова – ДВ, бр. 80 от 2020 г., в сила от 12.07.2021 г.) При извършване на
проверката по чл. 31, т. 8 за определяне на екологична група на МПС председателят на
комисията, извършила проверката, издава знак за екологичната група на МПС, когато
стойностите на съдържанието на емисиите в отработилите газове на МПС не превишават
граничните стойности за съответната екологична група по чл. 37а в зависимост от
екологичната им категория (EURO) или датата им на първа регистрация.

 

Какво означава това на практика не съм се интересувал, някой ако е наясно да сподели.

Редактирано от note

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
34 minutes ago, note said:

Какво означава това на практика не съм се интересувал, някой ако е наясно да сподели.

Това „издава знак за екологичната група на МПС“ е еквивалентно на преминаване успешно теста за емисии според изискванията за колата. Това, което ми обясниха като минавах моя тест наскоро, е че дори колата да покрива изискванията за друга по-ниска екокатегория, няма как да минеш прегледа (и съответно да ти сложат стикер с по-ниската категория) защото не покриваш изискванията за преминаване на ГТП. Които са непроменени спрямо преди въвеждането на екостикерите и зависят от Евро категорията на колата или годината на производство (за второто не съм сигурен).

 

ПП: причината евентуално това да се случва в момента е, че липсва ефективен контрол върху това какво проверяващият въвежда спрямо какво и как е реално отчетено.

Редактирано от Pavel_Pavlov

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Този момент за мен е голямата недомислица в наредбата, но така са го написали умните глави. Излиза, че по-високата евро категория води до по-голям риск да не минеш изобщо преглед, защото пределните емисии са по-ниски.

Друг е въпросът дали във всеки пункт ще го разбират и прилагат еднакво.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
3 hours ago, note said:

Този момент за мен е голямата недомислица в наредбата, но така са го написали умните глави.

Но това не е нещо ново – така си е от край време. По-нов автомобил, излизащ от завода с по-висока Евро категория, има по-високи критерии да покрива при всеки преглед.

Редактирано от Pavel_Pavlov

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Според мен, предполагам и не само според мен това да се взима в предвид и годината на производство е супер тъпо. Аз може да съм с 20 годишен дръгел но да съм изпипал всичко, дори да е със сменен двигател, катализатор и т.н., да покривам изискванията за емисии за висока евро категория но заради годината на производство да ми сложат първа да речем. Както обикновено в България се започва да се прави нещо но дали е логично и правилно - няма кой да се замисли. Не знам тези, които измислят подобни неща от къде ги събират......

Редактирано от Г.Писаров

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Цялата работа е тинтири минтири ! Не се втелявайте в това , сигурен съм , че много скоро ще го премахнат , а и да не го премахнат - практически няма да има никакво значение коя група си ! 

  • Благодаря 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Е. Може да е така, може и да не е така :) То единственото, което може да стане е да спрат влизането на автомобили с ниска еко норма в централните части на някои градове в определен период от деня или изцяло и евентуално ако влезе ще бъде глобен. За сега още няма направени подобни щуротии, като най - напред ще изгърмят столичани, предполагам. Не е нещо кой знае какво но ще създаде доста неудобства и то пак на простосмъртните, които сме доста повече от богопомазаните :/

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ето и още малко яснота за какво ще се ползват въпросните стикери:

https://www.autoclub.bg/sofia-two-zones-eco-stickers

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Евро 4, на стикера е Еко 3!Еко 4 са само коли след 2015-16,а Еко 5 са хибриди и Ел. коли. Ако се притесняваш, отиди при някой твой познат на преглед и му кажи, ако той още не знае, да нагрее накрайника(това, което влиза в ауспуха) със запалка за около 20-30 секунди, и Екото става, каквото трябва да е! 😉

Разбира се, леко скрит от камерите! 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Момци , нищо не става от нас ! Това е проблема ! 

Първо : Тая схема с новите еконорми е пълен шет от където и да го погледнеш !

И второ , което е по-важното : Ние вече мислим дяволии , как да “прекараме" инъче не работещата на практика система....

Редактирано от CNC Setter
  • Нагоре 1
  • Хаха 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Полезен аспект. 

Аз за това от време на време карам и на бензин.

На прегледа мериха и 2-те горива.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На ГТП-то мерят и 2-те горива, но не ги взимат пред вид. Колата ти покрива еко 3, а ти я пишат еко 2. Щото била Евро 2...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Така е и няма смисъл да псуваме, а да внимаваме за кого гласуваме!

  • Харесвам 3
  • Нагоре 1
  • Хаха 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    No registered users viewing this page.

  • Предстоящи събития

    No upcoming events found
×
×
  • Създай нов...