Jump to content
JHM

Спестяванията ни

Recommended Posts

https://www.economic.bg/bg/a/view/tri-bylgarski-banki-spirat-da-priemat-depoziti

Не изхвърляйте бурканите, ще ни трябват скоро ..:tooth:💰💱

  • Харесвам 1
  • Хаха 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ние зимнина не правим, ама имам няколко празни куфара. Ако намеря копюри с които "да изместя въздуха от тях", мое и язе да минем към елитот. :)

  • Хаха 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз скоро инвестирах спестеното извън страната и континента.

Успешно или не, ще разбера след известно време.

Избрах рискови инвестиции, пред това да храня банки и фондове наши.

 

  • Нагоре 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Отговорено (Редактирано)

За сега оцелявам, но е все по- сложно. Май е по изгодно е да живееш на кредит, пред това да се опитваш да си дребен. Големите е@ав@т м@м@т@ на всичко, като идея или я купуват.

Спестовност е грешна дума и забравено поведение.Банкерите са заложници на политики, интереси и територии.
Добре дошли в новите правила. ¯\_(ツ)_/¯

Разсъдът ми е добре, посятото ще го мисля.

Редактирано от vesivanova
  • Нагоре 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На другите континенти е по-безоблъчно - дано реколтата ти е добра.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз реших, че просто ще си сменя работата след като не ми вдигнаха заплатата :) Надявам се, че до края на седмицата ще имам яснота. 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Дано се е получило и сте доволен, успех.

Позволявам си споделяне на размисли.

Дълго и болезнено е за слушане, поне за мен.

Еле пък за размисъл. ( •̀ .̫ •́ )✧

 

  • Харесвам 1
  • Хаха 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Този доцент очевидно е човек с накърнено достойнство, че не е успял да се реализира някъде и му се налага да работи в БАН, следователно се е озлобил срещу запада. Изгубих половин час от живота си да го слушам тоя, щото не издържах повече. Но ето някои от нещата, които каза:
1. След пандемията хората са тръгнали да купуват много продукти. - Ми не, нивата още не са стигнали тези от 2019та за реализирани продажби в повечето битови сектори.

2. След 1970 нямало знчими иновации - Освен, че има иновации, ами и тези иновации са достъпни да всеки човек. Всеки в джоба си носи телефон, който има камера по-добра от професионални такива от преди 10-15 години. Лекари оперират дистанционно с роботи, дори в държави като България

3. Даде пример за политбюро като добър начин за "произвеждане" на политици

4. Урсула фон дер Лайен нямала капацитет да е лидер на ЕУ (очевидно мъ е накърнено достойнството, щото тоя явно е голям капацитет) - дори в диктатурите никой диктатор не взима сам решения, решения се взимат от група експерти, капацитета на даден лидер не е ключов за взимането им.


И така. Нямам против да станем някакъв сателит на Русия, ние само от лошо се учим, щото "великия Путин", според този доцент, е мастър в политиката, щото всички ресурси са държавни и той може да си прави каквото иска с тях. Капитализма е лош, те олигарсите на путин за това имат по 50 метрови яхти, да показват колко лош е капитализма. А Руснаците ряпа да ядат там, важно е Путин да е силен, и олигарсите му.

  • Харесвам 2
  • Нагоре 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Отговорено (Редактирано)

Колега dzrasd,

вашето мнение ме кара да си задавам много въпроси.

Загубих и три и половина часа, да изслушам горното и поне още толкова, за да го помисля. Не мога да отсека, като вас, че си губя времето…. 

Дали не е по-лесно да си социална издръжка, отколкото да се опитваш да си малък предприемач или спестовен.? Да се радваш, че работиш, че се отговорен данъкоплатец и успяваш да живееш добре? Сега?

Къде отиват парите, раздадени по време на кризите ? В нуждаещи се, в деца, в наука, в бизнес, в образование, в развитие на държава, в администрация, в земеделие, в кой или другаде?

Кои получиха помощи? Кои не? Които от усилия не им достигна глас? Или пари да си купят лобита?

Защо толкова години стойността на суровините беше подценявана?

Стойността на труда, в някои браншове беше надценявана, а в други никой не се замисли …, че трябва да ровиш земята? 

Как се прави жито, мляко, вода, месо?

Как се добиват суровини? Нефт, газ, руди?

Как от тях се получава енергия и нещо си?

Кой работи и кой търгува?

Кой оцелява и кой натрупва?

Каква е разликата в усилието и полученото? Баланса?

Как се раждаме, учим, работим, живеем и се възпроизвеждаме? И вкарваме още ресурс? Другаде, емигрираме?

Какво са откритията, технологиите?

Как работят технологиите, как се финансират, кой го печели и какво?

Кой оценява ползата от тях и свързаност за леснота, политически и световни икономически и социални лобисти?

Как се разпределя дохода от иновациите в свързаност?

Как се променя инвестирането, търговията, от какво се печели, кои са инвеститори?

Как се променят финансовите политики на големите, резултата от тях при малките, голямата рецесия с икономиките и многополюсните политически течения, породени от финансови експерименти , алчност, зависимости и фантазии?

Защо природните дадености и процесите се анализират и  се пригаждат към финансовото благополучие на големите, без да се търси причината? Времето са пари, да?

Защо се стига до финансови, политически и военни катаклизми?

Малко хора се осмеляват да потърсят отговор на тези въпроси, еле пък да се опитат да го сложат в сегашното време, политиката и историята, да се опитват да анализират процесите или да обясняват на достъпно ниво.

Прекрасен нищонезначещ и несвързан с темата пост. Благодаря Ви за начина, по който показахте как се навързват избрани моменти от публикация, като … зададено, в никаква връзка с темата.  Имам определения за начина, за които ще се въздържа да коментирам. 

Оставам с въпросите си.

Редактирано от vesivanova

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Истината е важна само ако знаеш какво да правиш с нея, бе казал 1 човек.

Повечето от имащите я, я продават или спекулират с нея, а мнозинството е в неведение, поради ленност и безразличие.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
10 hours ago, ceco_accord said:

„Истината е важна само ако знаеш какво да правиш с нея“.

Доста несъгласен с това съм, но ми е любопитно е кой е авторът. Би ли споделил?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не помня от кого е, но точната формулировка е :

Ако търсиш истината, първо трабва да знаеш какво ще правиш с нея, след като я откриеш.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

vesivanova Не знам какво общо имат тези екзистенциални въпроси спрямо написаното от мен - човек, който говори като капацитет и че разбира какво говори. Аз естествено не съм експерт колкото него, не мога да коментирам целият му анализ, но коментирам някои от нещата, които той каза, които знам, че не са вярни. Как да му имам доверие за останалите ?

 

Отговорът на въпросите ви може да се отговори както лесно, така и много трудно. В природата на човека, а и на животните, е да доминират, което се прави със сила и/или пари. По принцип парите са сила. Почти всичко се прави с цел печалба, дори и да не е парична - ако си съдиш домати, печалбата са ти доматите. Много хора предпочитат да раземнят едни хартийки за домати, вместо да си ги произвеждат те.

 

А иначе аз работя изцяло в светлия сектор, плащам си чинно данъците, инвестиционното ми портфолио е на -50% последните 2 години, но си "драпам" напред и чакам по-добри времена. Какво точно питате ?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колега dzrasd, не подценявам вашето познание и специфичността му.

Имам инвестирани част от законно придобити, обложени данъчно доходи през различни платформи.  Не съм имала идея да инвестирам в българско производство и услуга, уж държавата го прави и подкрепя. Това за мен е риск и не искам да пиша защо. Лична преценка и избор.
Не се сърдете, колега, на странните ми въпроси, моля. Опитвах се да намеря начин, като малък играч, да не загубя години усилия и работа.
Мисля, че малките, с изключение… Не се получи. 

Мисля, че схващам безмислието на лични проби. Успех.

 

 

 

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

По-интересно и болезнено става, с всеки ден.

За тези, които са малки. Които до скоро следяха пазари.

Прецакват ни самите държави, на които плащаме данъци. 
Банки, през които минават разплащанията ни.

Фондове инвестиционни и частни, които уж носят доходност.

Вкл. пенсионни, които едва събират, за да платят заплати, уж?

Само чета, не е лошо да знаеш, защо и къде си спонсор.

Има следващ подкаст. 
По интересни стават. Колкото възможностите се блокират.

 

 

  • Нагоре 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да си призная и аз-вкарах почти всичко спестено в различни  криптопроекти!:D Последната една година работех здраво да навлизам в новия свят... Научих много, и ми остава още повече...Плодовете ще ги бера до някоя и друга година! В Германия официалната инфлация е към 9%!? Пълна лъжа -тя е над 45% в момента, и ще става още по-зле...(преди давах 45 евро за пълна количка в Лидъл, за едни и същи продукти-сега броя за същото по 75-80-90 евро .!) А, сметките за газ още не са дошли- за моето семейство ще са към 4 000 минимум отгоре:devil:) Спестените пари ще бъдат в края на 2023 като стойност почти на О .... Реших да рискувам! Банките смениха старите си условия, и дълбоко скрити останаха за милиони вложители новите промени- ПРИ НУЖДА И КРИЗА ще ти приберат всичко, без да можеш да се оплачеш...Сам си ги подписал! ;) Не държа почти нищо по моите сметки, и ви съветвам и вас да направите същото!

Бъдете здрави и неваксинирани :bye::heart::bg:

  • Хаха 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    No registered users viewing this page.

  • Предстоящи събития

    No upcoming events found
×
×
  • Създай нов...