Jump to content
apokalipto

Продажба на бракуван автомобил

Recommended Posts

3дравейте, имам автомобил, който беше собственост на баща ми. Той се спомина преди няколко години. В семейството решихме колата да не се продава, да се бракува за да не се плащат излишни разходи (понеже няма да бъде ползвана) и след това да се съхранява в частен имот. От тогава са минали вече няколко години. Появи се човек, който иска да е купи и ми дава добри пари за колата и се замисляме дали да не го продадем, понеже да стои в гаража в крайна сметка ще имаме само една купчина ръждясало желязо след още някоя година. Но от тук излизат няколко въпроса. Той твърди, че трябва да направим само един договор между нас и това е всичко. Интересува ме този договор  не трябва ли да мине и през нотариус ? И въобще как стоят нещата с продажба на бракуван автомобил. Искам всичко да ми е чисто и след време да си нямам разправии с институциите, кат и прочие и някой да ме търси понеже са направили някакъв гаф с колата. На талоните, които са продупчени си пише , че ще бъде съхраняван в частен имот- гараж. Въобще достатъчен ли е само един договор между нас, който не е минал през нотариус. Някой минавал ли е през подобна ситуация ? Благодаря предварително!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Задължително през нотариус! Направи си и ксерокопия на продупчените талони. После, със заверения, договор (копие) и снимките на талоните, отиваш веднага в КАТ, за да отпишат автомобила от твое име. След това, с още едни копия, отиваш в общината, за да отпишеш окончателно колата от твое име и там.

Само така можеш да спиш спокойно после.

  • Харесвам 1
  • Нагоре 2
  • Хаха 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря ти, че се включи толкова бързо. Човека, който желае да закупи автомобила ме уверява, че не е необходима нотариална заверка и видиш ли един вид ако минем през нотариус е необходимо плащане на данъци и застраховки за предишен период, което мен честно казано ме озадачи. Да разбирам ли че всеки един договор за покупко продажба с една заверка на подписите е напълно достатъчен и след това всичко което си посочил в реда, който си го описал ?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Отговорено (Редактирано)

В България, нотаралната заверка на договор за покупко-продажба на МПС, е задължителна, за да се удостовери официално датата на сделката. Щото, ако новият собственик излезе с возилото на пътя и направи някаква магария, после в съда важи само нотариалната заверка на договора! Иначе по презумция ти си собственикът на колата! Същото е и при останалите институции. Да не те търсят теб после! В западна Европа е друго. Там е достатъчен само подписан договор от двете страни, но не и тук.

След като автомобилът е бил бракуван и не е бил в движение, няма как да ти искат данъци и застраховки за минал период (след бракуването, разбира се).

https://www.minfin.bg/bg/779
 

Цитат
Off Topic

 

Освободени от данък върху превозните средства са:

.........

· превозните средства, на които е прекратена регистрацията (данък не се дължи от месеца, следващ месеца на прекратяване на регистрацията за движение);

 

 

 

А новият собственик ще си плаща новите данъци и такси, от момента, от който регистрира колата и я върне в движение. Какви ще са разходите за това - не е твоя грижа.

https://www.mvr.bg/opp/административни-услуги/услуги-по-регистация-на-пс/възстановяване-на-прекратена-регистрация-на-превозно-средство-по-желание-на-собственик

 

При нотариуса се плаща нотариална такса, която е някакъв процент от обявената стойност на сделката.

https://www.calculator.bg/1/avtomobili_taksi_danatzi.html#det

Тук вече може да се разберете, ще я делите по равно между вас ли, или някой от двамата ще я поеме изцяло. Въпрос на договорка.

 

Накрая следваш стъпките, които съм описал по-горе за КАТ и Общината.

Редактирано от dandilov
  • Нагоре 2
  • Благодаря 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отписването от КАТ и Данъчното да са ти т.1 и т.2 след нотариуса,задължително,за да имаш спокойни сънища след това.Ако някой ти каже обратното,че айде нЕма нужда-не го слушай.Успех.

  • Благодаря 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Отговорено (Редактирано)

Май ще отида направо в КАТ  за да попитам, тук малко се обърках, един казва едно, друг друго. Благодаря на всички за мненията. Хубав ден.  И специално благодаря на ''dandilov'' доста изчерпателно написано.

 

Редактирано от apokalipto

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Отговорено (Редактирано)

Аз преди 12 години, когато закупих бракуван ЗАЗ 965 А направих нотариален договор. 

Ще си позволя да пусна линк от друг форум, където е писано по въпроса:

 

https://www.classiccar-bg.com/index.php/topic,958.560.html

Редактирано от 5 GTT
  • Нагоре 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Отговорено (Редактирано)

Колега, Емича е прав, не е нужен нотариален договор. Колата е бракувана. Правите си договор между двамата, даваш му  талона и да се оправя. За пускане в движение е задължително при бракуването да е описано, че автомобила ще се съхранява в частен имот(това сте го направили), трябва да се мине и през технотест. Какви данъчни, какви пет лева? 

Редактирано от policeman
  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не става въпрос за данъци. Както съм писал и в темата от линка по-горе. Аз съм закупил, кола от собственик, който не е по талон, т.к колата е бракувана. Той също я е купил с нотариална заверка. Естествено не е правил регистрация и сменял талон на негово име. Нотариалния договор е гаранцията че е собственик към онзи момент. Утре ако реша да продавам, талона е на първия собственик, аз съм трети... Ако е с хвърчащ договор, как ще докажа, че съм закупил колата от втория собственик?! 

  • Нагоре 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Отговорено (Редактирано)

Потвърждавам! От 12.12.2020г. Има изменение, което задължава нотариална покупко-продажба дори и на бракуван автомобил. Преди това не се изискваше. Трябва да лапат нотариусите явно☹️

Редактирано от policeman
  • Харесвам 4

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Винаги може да се научи нещо ново.

Благодаря на колегата apokalipto , че ни информира (дано информацията е вярна), а ако вярна, то policeman е напълно прав, с написаното в последното изречение.

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да, трябва нотариална заверка на договора. И не е от преди година. Когато купиш бракуван автомобил за части е едно. Когато обаче искаш да го регистрираш след това няма как да го направиш без нотариално заверен договор. Емича е прав, пишете без да мислите. Той е пример.

  • Хаха 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Закон за движение по пътищата

 

Чл. 144. (1) Собствеността на моторните превозни средства се прехвърля с писмен договор. (2) (Доп. - ДВ, бр. 43 от 2002 г., бр. 71 от 2020 г., в сила от 12.11.2020 г.) При прехвърляне на собствеността на регистрирани автомобили, на регистрирани ремаркета с товароносимост над 10 тона, на регистрирани колесни трактори и на регистрирани мотоциклети с работен обем на двигателя над 350 cm?, включително когато регистрацията на съответното превозно средство е прекратена, подписите на страните трябва да бъдат нотариално заверени. Изречение първо не се прилага за излезлите от употреба превозни средства.

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Потвърждавам! С нотариална заверка е този договор. После автомобила минава "Техностест" срещу 250 лв. и с протокола и нот. договор се пререгистрира с нови номера в КАТ. Не е много скъпо, защото данъчната оценка на тези автомобили не е висока и тези 3% местен данък и нот. такси не са убийствени.

Тоест ако си продавач и данъчната оценка е 1000 лв. може прехвърлянето да е към 100-120 лв. Това са мои сметки и не искам да подвеждам никой.

Дайте подробности при развой на нещата.

Позрави.

  • Нагоре 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Преди 14 часа, mirott написа:

Да, трябва нотариална заверка на договора. И не е от преди година. Когато купиш бракуван автомобил за части е едно. Когато обаче искаш да го регистрираш след това няма как да го направиш без нотариално заверен договор. Емича е прав, пишете без да мислите. Той е пример.

Симпатяга си ти момченце. 

Всъщност, ти си поредния пример, че пишеш без да мислиш. 

Къде виждаш написано, че въпросния купувач, иска да купи колата, за да я регистрира отново ? 

Къде виждаш, че казвам на продавача, да не си прави нотариално заверен договор - напротив казах му "ако го е страх, да отиде при нотариус". 

Кой глупак, ще отиде да плаща данъци за времето през което колата е бракувана и свалена от регистрация - може би ти ?!

Сигурен съм, че ако си продаваш старата печка, или хладилник, ще отидеш да я прехвърлиш при нотариус - гаранция няма да те върне и ще си прибере  таксата.

Ясно ли ти е, че едно време бракувана кола, посмъртно не можеше да я регистрираш, затова колите не се бракуваха, а спираха от движение и номерата им се връщаха в КАТ. 

Веднъж бракувана колата, или се връща на вторични, или си я съхраняваш в частен имот и си я разпродаваш на части, като продупчения талон, се даваше на закупилия двигателя, за да може да го регистрира в последствие на друга кола. 

За измамите на измамниците е отделен въпрос. 

Въпросните промени, които са били приети през декември 2020 г. (ако са приети и са задължителни) също влизат в графа измама, далавера или корупция ако щеш. 

 

п. п. Ма ти си пиши, не ми пречи симпатяго. 

  • Харесвам 1
  • Хаха 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Отговорено (Редактирано)

Хора не се дъвчете за глупости. Да уточня, колата се продава на реставратор с цел вазстановяване, регистриране и каране след това. Но май няма да се разберем, то пак си настоява за договор без заверка пред нотариус. Но се съгласява да упоменем няколко свидетеля в договора за продажба, което честно казано не знам дали ме топли много. Човека си твърди, че си има хора в КАТ  за тази работа. Хубав ден.

 

Редактирано от apokalipto

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Отговорено (Редактирано)

Не прави сделка с автомобил без нотариален договор. Той е бракуван, но се води на собственика, респ. на наследниците. В данъчното даже си стои като бройка, без да се начисляват данъци разбира се. Можеш да провериш. До момента до който не представиш бележка, че е предаден за скрап ще стои и в регистрите на КАТ. Докато не изтече давност. Или нотариален договор, за да го отчислиш от двете места. Когато го продадеш/предадеш за скрап ти издават служебна бележка. Иначе ти трябва договор със заверка. Данъци за времето, когато е бил бракуван не се плащат. От преди това, ако има задължения трябва да се изчистят преди сделката.

Това не е телевизор да го продадеш ей така...

Успех.

Редактирано от mirott
  • Нагоре 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Нищо не стои в данъчното! Нищо! Колата е снета от отчет и я НЯМА! Проверено е!

Скоро минах по този път и съм в течение!

Колегата, който се колебае дали да я продава нотариално или със свидетели може да е спокоен. Контрата е в купувача!
Продавача няма кола, нито в КАТ, нито в данъчното. Купувача, който се дърпа от нотариална заверка може само да има проблем при регистрацията когато реши. Не пиша пререгистрация! Регистрира се на ново! С протокол от Технотест и не съм сигурен дали не и с нова такса за претопяване или както се казваше. Тука ще Ви подведа.

Иначе автомобил, който е снет от отчет и продаден, няма как да се свърже с бившият собственик. Той ще е с нов ДК№ на друг собственик.

Номерата на рама излизат и се търси по рама, само да се гледа дали е откраднат автомобила.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Отговорено (Редактирано)
Преди 8 часа, Emicha написа:

Къде виждаш написано, че въпросния купувач, иска да купи колата, за да я регистрира отново ? 

Чети между редовете и ще разбереш. Ако можеш. 

Преди 8 часа, Emicha написа:

Къде виждаш, че казвам на продавача, да не си прави нотариално заверен договор

Ето: (автомобил, дори бракуван си остава такъв. Не се превръща в хладилник...)

На 26.05.2021 г. at 2:05, Emicha написа:

една вещ и може да си я продаде само с договор, написан дори и на салфетка...

Какъв нотариус, какво описване от общината, какви 5 лева...

Преди 8 часа, Emicha написа:

Кой глупак, ще отиде да плаща данъци за времето през което колата е бракувана и свалена от регистрация

Никой, дори да иска. Просто няма да има начислени такива.

Преди 8 часа, Emicha написа:

Въпросните промени, които са били приети през декември 2020 г. (ако са приети и са задължителни) също влизат в графа измама, далавера или корупция ако щеш. 

Напротив, приети са и са задължителни. И напротив, против измами са.

На 26.05.2021 г. at 2:05, Emicha написа:

Ясно ли ти е, че едно време бракувана кола, посмъртно не можеше да я регистрираш

Винаги е можело. Но едно време беше по-скъпо и трудно като време. 

 

Мислех изобщо да не ти отговарям. Ма понеже винаги си много отворен го направих. Не ме питай друго, моля. Запази добрия тон във форума. И когато си сгрешил може просто да замълчиш. 

Редактирано от mirott
Добавяне на цитат.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, nupi написа:

Нищо не стои в данъчното! Нищо! Колата е снета от отчет и я НЯМА!

Добре. Няма да споря. Последната бракувана, която купих също я имаше в данъчното на собственика, 14 години. В КАТ също. Бракуван автомобил. Без да има задължения. Просто като партида. Може все на такива данъчни да попадаме...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Отговорено (Редактирано)
преди 17 минути, nupi написа:

Номерата на рама излизат и се търси по рама, само да се гледа дали е откраднат автомобила

Да, и като е заличен и го няма никъде според теб къде се търси? В регистрите на КАТ го има последния собственик. По рама в справките на КАТ ако не е за скрап или с нотариален договор пак ще стигнем до последния собственик. И ако не си ти последния и нямаш служебна бележка или договор как ще докажеш при новата регистрация, че не си го откраднал от двора на човека, докато е бил бракуван и оставен на съхранение в частен имот?

Редактирано от mirott

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
преди 13 минути, mirott написа:

Да, и като е заличен и го няма никъде според теб къде се търси? В регистрите на КАТ го има последния собственик. По рама в справките на КАТ ако не е за скрап или с нотариален договор пак ще стигнем до последния собственик. И ако не си ти последния и нямаш служебна бележка или договор как ще докажеш при новата регистрация, че не си го откраднал от двора на човека, докато е бил бракуван и оставен на съхранение в частен имот?

Тази тема стана пълен батак, но ще отговоря.

1. В регистрите на КАТ го има последния собственик. Естествено, че го има, но излиза, че колата е снета от отчет. Ако в рамките на техническият преглед си възстановиш регистрацията не е необходим Технотест! Изпуснеш ли този срок, автомобила е бракуван и става по-трудно и скъпо +250лв тоест с Технотест пускането в движение.

2. И ако не си ти последния и нямаш служебна бележка или договор как ще докажеш при новата регистрация, че не си го откраднал от двора на човека, докато е бил бракуван и оставен на съхранение в частен имот?   Затова отиваме към нотариалната заверка. Елементарно е! Нямаш ли нотариален договор не знам как ще регистрираш такъв автомобил и никога не съм твърдял такова нещо. Тогава се гледа и рама и дали не е гепен.

 

Реално вариантите за прекратяване на рагистрациата са два:

Първият: Даваш автомобила за рециклиране, вземаш бележка, но първо сваляш номерата и накрая отиваш в КАТ. Тоест си готов, защото автоматично и данъчните знаят.

Вторият: Паркираш го в частен имот или гараж и сваляш номерата. Пак КАТ. Можеш да си го държиш колкото си искаш и да му се радваш. Изкараш ли го на улицата, те облепят с едни жълти лепенки и след месец, два е Чао. Идват едни пичове и го отвличат за скрап или части.

 

Успех на колегата, аз спирам да давам акъли.

Поздрави. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И аз му пожелавам успех и прекратявам.

Поздрави.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Преди 1 час, mirott написа:

......Мислех изобщо да не ти отговарям. Ма понеже винаги си много отворен го направих. Не ме питай друго, моля. Запази добрия тон във форума. И когато си сгрешил може просто да замълчиш. 

 

mirott , аз лично на теб - също не съм искал да ти отговарям. Но понеже постоянно ме намесваш и споменаваш името ми, ти отговарям и го правя от уважение към теб.

И понеже смяташ че съм сгрешил, си напляскал някакви безсмислени цитати, но за какво така и не разбрах - а кое от тези цитати не е така, така и не мога да разбера от това което ми отговаряш ? 

Та така - жив и здрав.

 

apokalipto , колега относно "реставратора" , щом не си сигурен и те е страх, не  му я продавай тази кола, или както ти казах в първия ми пост - ходи при нотариус. Елементарно е и ти си човека който взима решението. Успех .

 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Отговорено (Редактирано)

.

Редактирано от mirott
изтрих, че се изчерпа темата

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Я вземете я заключете тази тема, че се изчерпа.😀

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Guest
Темата е заключена и Вие нямате право да коментирате в нея.

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    No registered users viewing this page.

  • Предстоящи събития

    No upcoming events found
×
×
  • Създай нов...