Jump to content
genadi.ivanov

Адаптивен круиз контрол не превключва надолу

Recommended Posts

Здравейте,

 

Днес за пореден път гледах как ACC-то не превключва предавки надолу по време на изкачване и скоростта пада значително от зададената. Ако сложа 125 км/час пада чак до 90, защото не сменя от 5та надолу. Имам пера зад волана и мога да му подскажа с една две предавки надолу и тогава набира обратно до зададената скорост и вдига предавка, но никога не връща.

2.0 бензин е колата AWD със скоростна кутия с 5 предавки.

Така ли трябва да работи, защото изглежда малко безсмислено?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На всичките ми коли автоматици или ЦВТ, досега с круиз (без значение дали прост или адаптивен), чак такава разлика със зададената скорост никога не съм имал.

При започване на изкачване наистина е най-фрапантно, но да кажем макс 5-10 км/ч.

По-скоро има нещо нередно при теб, но дали е със круиза или с двигателя/скоростите или нещо друго дребно... бог знае. Ходи я прегледай ;) 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

При нормална кондиция зададената скорост е с приоритет и круиза винаги я гони. Първо с повече гориво, а ако не е достатъчно, сваля и предавка. Толеранса е 2-3 км разлика, максимум 5.  Задай на круиза скорост над 100 и си махни кракът ат газта. Обърни инфоборда на моментен разход. Следи скоростта, оборотите на мотора и статус бара на разхода. Ще видиш че реакцията в подаването на гориво е мигновенна, дори да не се покачват оборотите. Ако до тук всичко е така, значи круиза работи и проблема е другаде!

Ако настъпиш рязко (не до долу) газта, кутията реагира ли със сваляне на предавка, или поне с отключване на лок ъп-а?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А Маслото на кутията кога е сменяно ? 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Отговорено (Редактирано)

Този експеримент го правих с различните показатели (газ, обороти, скорост и дори предавка). Круизът наистина се опитва да поддържа скоростта и веднага си дава газ съответно се вдигат и оборотите, но до възможностите на колата в съответното изкачване на 5та предавка. Маслото ще го смена на есен, но е розово на цвят, светло и чисто. Не мисля, че е от него. Ако подам аз газ, но без кик даун, колата връща на 4та и започва да ускорява. Ако върна на 4та от перата пак почва да ускорява. Няма никакви грешки на диагностика в Бултрако (ходих по друга причина). Интересното е, че момчето там ми каза, че това е нормално и круизът не връща предавки, а само качва. И при вас ли е така? Моето CR-V е 2.0 мотор европейка 2013 година.

Редактирано от genadi.ivanov

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не е нормално. При мен връща веднага предавка, като се усети, че е необходимо. Поддържа скоростта относително точно - до 5 км/ч разлика.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@ZiiRO твоята с големия мотор 2.4 ли е? Да не би да има достатъчно кончета, за да не и пречат изкачванията по магистралата. Иначе би било много странен дефект това при мен :(. Колата си движи съвсем нормално и на кик даун дава всичко от себе си. Явно ще трябва да проверя в сервиз.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Моята е същата, като твоята 2.0 AT AWD.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ясно, благодаря за отговорите. Ще пиша, ако разбера какъв е проблемът.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

С CR-V опит нямам, но със сигурност има особености заради мотора, както и от конкретния терен.

Акордите ми сравнително веднага се опитваха да си върнат зададената скорост (след спирачка). Преценяваха си разликата, смятаха време според наклона и ако решат - сваляха предавка. Това ме дразнеше и доускорявах от педала, а после цъках бутона за сет или ресет. На по-новите може просто да е удължено зададеното време за достигане на предишната скорост.

На Ледженда системата е по-комфортна и първо се опитва да достигне скоростта от мотор, отлагайки съдействието на кутията, но и тя мери данни и си знае че е по-икономично да доускори за кратко на по-ниска предавка, отколкото да "сипва с кофите" в 6-те буркана на 5-а за повече време. :)

  • Объркан 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

При мен не става въпрос за забавяне, а направо за липса 😅 Само веднъж я засякох да превключи на 4-та на круиз, но вече беше паднала толкова скоростта, че май просто оборотите дойдоха вече ниски за 5-та. Става на въпрос за минути време от както вече не беше на зададената скорост, даже не беше близо до нея.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Преди 21 часа, ZiiRO написа:

Не е нормално. При мен връща веднага предавка, като се усети, че е необходимо. Поддържа скоростта относително точно - до 5 км/ч разлика.


Sent from my iPhone using Tapatalk

👍

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колега пробвай да изключиш ECON-а, ще усетиш голяма разлика и в ускорението и в свалянето на предавките.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Решението се оказа просто, но и нелогично за мен. ECON-a трябва да е пуснат, за да превключва адаптивният круиз контрол надолу (down shift). Аз карам със спрян ECON заради липсата на динамика с него и това се оказа разковничето. С пуснат ECON пада до макс 5 км/ч и превключва надолу, със спрян се мъчи на 5та докато не стигне критично ниски обороти за предавката и тогава сваля.

 

  • Благодаря 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    No registered users viewing this page.

  • Предстоящи събития

    No upcoming events found
×
×
  • Създай нов...