Jump to content
dimovdid

Скъсана резба на блока за свещ

Recommended Posts

Здравейте, Колеги!

Преди няколко дни ми се случи тази случка. Нещо изтрещя при потегляне и колата започна да бръмчи като трактор.

Беше изскочила свещта от 4 цилиндър. Останали са само 4 навивки от вътрешния край на резбата от 12.

И започна голямата чуденка.  Доста се рових в Интернет и много информация прочетох. Никой майстор в Бургас с когото говорих не се нае да направи нещо без сваляне на главата. Не ставало надеждно.

Реших да се опитам сам. Имам добри технически умения, но ударих на камък. Предлагат се метчици с едни тънкостенни втулки с външна резба 16 мм. Направо не ми вдъхват никакво доверие. Даже си взех един комплект и нарязах резба на дебело парче алуминий, но при завиване и последващо развиване и отново завиване на свещта втулката се скъса в горния край. Има и комплекти с пружинки, но тях като че ли не ги препоръчват специално за свещи.

Един стругар ми предлага бронзова втулка с външен диаметър 18 мм, но щял да намали размера на резбата на свещта по диаметър с 0,5 мм, защото незнам си какво. Иначе нямало да стане.

Молба ако някой се е сблъсквал с подобен проблем да даде съвет>

Редактирано от dimovdid

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да направя само едно уточнение.

Майсторът ми предлага да сложи втулка с външен размер М16 и вътрешен 13мм. т е да намали резбата на свещта. Това го правел с цел втулката да стане малко по-дебелостенна. Има известна логика, но ми се струва странно. Не иска да рискува с външен размер М18 и да не променя свещта.

Още нищо не съм предприел и колата стои в бокса.

Ще помоля администраторите ако могат да преместят темата в някоя по-обща. Въпросът ми може да се отнася не конкретно само за моята кола, а по принцип за всяка една.

Редактирано от dimovdid
  • Нагоре 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

#fenabg

Той,, майстора" , от къде да знае, че има подобни технологии...!? 😊🤢🙊

  • Нагоре 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз кат прост  гайкаджия до толко разбирам .

  • Хаха 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да де. И аз стигнах до този извод. Макар, че някои комплекти, включително и този не ми вдъхват много надежда.

Насочил съм се към втулките на TIME-SERT. Там идеята е много добра, с единственият недостатък, че комплекта е много скъп. 

Или ако си намериш втулка трябва да си правиш сам приспособления.

 

А майсторът е от старата генерация и явно това си знае. Сигурно и така ще стане, но е много "дървено".

Редактирано от dimovdid

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Така де , казва ти се кое върши работа , ама нямаш грам опит но все пак не ти вдъхва доверие . Комплекта от линка е примерен има и на форсе пак същите . Сваляй главата за по голямо доверие или слагай свещ от моторна резачка по малка е ще се събере.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Усещам доза ирония.

Точно с комплект на FORCE правих опита, за който говорих в началото. Там наистина има недомислици.

Резбата не продължава до горния край на втулката и като я завиеш стърчи с 2 мм над леглото на свещта. Трябва да се прави фаска.  Но по-лошото е че външната и вътрешната резба са с различна стъпка. При такава тънкостенна втулка предполагам, че разбираш за какво става дума. 

Това, което предлагаш не знам как е направено. Поръчваш от интернет и получаваш изненада. Защото и тези които продават гледат повърхностно на нещата и самите те не знаят какво продават.

Благодаря ти за първия пост!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На форсе съм ползвал 4 пъти до сега без драми , винаги ползвам средна втулка .

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    No registered users viewing this page.

  • Предстоящи събития

    No upcoming events found
×
×
  • Създай нов...