Jump to content
Искрен

Обледяване

Recommended Posts

Момчета, тази сутрин колата беше доста сериозно обледена. Съответно парктроника пищеше, изчистих го и се оправи. Пръскалките (всичките) не работеха. Налял съм зимна течност, но явно и това не е помогнало. Чак след като си свърших работата и като се прибрах налях топла вода в казанчето и пръскалките на прозорците проработиха. Пръскалката на левия фар отказа да работи. След 30 мин проби и натискане на бутона започна леко да преплюва и в крайна сметка захапа и започна да пръска. Имамали ли сте подобни ситуации? Имате ли някакви препоръки ако не сработят от първия път, дали е желателно да се продължава с опитите? Чува се че моторчето работи,но нищо не излиза. Тези пръскалки на фаровете имат ли и те някакво моторче, което може да се прецака или излизат от налягане? Предполагам,че много съм разредил зимната течност и някъде е заледило в системата. Виждам, че може да се нагласи и размера на капките на пръскалките. За зимния сезон дали има значение как е сложено за да се облекчи работата им точно в подобни случеи. Благодаря

Редактирано от Искрен

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И аз мислех да питам за бързо оправяне сутрин да поливаме със леко топла вода стъклата, предния капак ?

Или по-добрия вариант е завиване брезент ?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Като ги полееш с топла вода, тя вода ще изтине бързо и ще се заледи. И нищо не си направил :D.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Може и стъклото да спука, и да повреди боята. 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

От години, ама от много години, ползвам само и единствено топла вода за махане на леда от стъклата. Нямам спукано стъкло. Водата трябва да е хладка, а не гореща.

Много е важно веднага след поливането стъклото да се избърше с гумено перо за да не замръзне пак водата. Ползвам перо от чистачка, а може и от онези "гъба мие, гума суши". 

 

Чистенето на стъклото с топла вода има двоен ефект. Освен махането на леда затопля самото стъкло. Това предотвратява запотяването на стъклото от вътре, което се получава в момента, в който седнеш вътре и започнеш да издишваш топъл въздух.

 

edit:

Говорим за коли без "климатроници", реотани и тем подобни екстри, като моето CR-V 2, '03-a. Авенсиса на съпругата ми е набор на моето CR-V, обаче е друг клас кола и си има специален бутон за предното стъкло към двузоновия климатроник. Докато си сложа колана и стъклото е чисто :D .

Редактирано от Krasi-mir

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Преди 7 часа, Искрен написа:

Момчета, тази сутрин колата беше доста сериозно обледена. ........ Предполагам,че много съм разредил зимната течност и някъде е заледило в системата.....

Предполагам, че вече няма да имате проблем. 

Като си сипахте зимната течност, изчакахте ли малко да се смеси с предишната и след това да попръскате със всички възможни пръскалки да изкара страрата течност и новата (зимна) да остане в праскалките.  И да не сте вече всичко си е по местата. Аз си сипвам само концентрат първия път през зимата (защото си има лятна върте в казанчето) и на следващото сипване на концентрат си го разреждам с водичка. Все още не е замръзвала така. И според мен докато е замръзнала пръскалката не е добре да се пръска за да не изгори помпата. По добре в някое молче с покрит (топъл) паркинг, и двучасова разходка в него и колата е готова. - (е трябва и свободно време да имаш :)))

 

П.П.   в магазините има едни пръскачки против обледеняване пръскате и всичко изчезва, за стъклото говоря ако не Ви се стърже.

Редактирано от niksi
допълване
  • Харесвам 1
  • Нагоре 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Много добро предложение от колегата така правя и аз изсипвам концентрат,когато ме домързи да изпръскам лятната.

Вземи си едно  шише спирт и когато са запушени ги полей пръскалките.

Сутрин вече изхвърлих всички стъргалки и тем подобни.

Взимаш зимна течност за чистачки,и спирт  смесваш 50/50 спирт и течност в пръскалка може .

Ставам сутрин и само пръскам стъклата ефекта е мигновен,с почистване и размразяване.

Така вече три зими само пръскам,като гледам другите как стържат като замаяни та чак ще счупят стъклата.

Най-добрата подготовка за зимата.

Когато го дават да се застудява минус.

1.Изпръсквам лятната,сменям с зимна.

2.Ако забравя слагам концентрат зимна ,подсилвам с спирт.

3.Подготвям си пръскалка с 50/50 спирт и зимна течност.

4.Всички гумени уплътнения на колата пръскам с силикон,така винаги са меки и не залепват  при минус градуси.

1269050120_viberimagehhdhdhh.jpg.90101344f31819682b1e46ee4670245c.thumb.jpg.c0463fc85b662d6922a88e7bc32af92d.jpg

 

 

п.п ако е много здраво замръзнало съм прецаквал моторче на пръскалките при напъване да пръскам.

Редактирано от CARPERA
  • Харесвам 1
  • Нагоре 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това е от тази сутрин,жалко че не снимах стъклото бях пръснат 1 път.

 

 Ефекта е след секунди. 

20201124_072643.jpg

20201124_072649.jpg

 

20201124_072707.thumb.jpg.e85f9755ef31eb441e6eb39dfb4002a5.jpg

 

 

 

 

Редактирано от CARPERA

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Има готови течности за размразяване. Продават ги в пулверизатор и не излизат особено по-скъпо.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да така е в случея  пръскало  е от такава течност,после го пълнят както казах 50/50 зимна и спирт ,ефекта е подобрен.

Миналата зима имаше една сутрин лед като второ стъкло,важно е течноста да попадне между леда и стъклото,отлепих леда като отливка.😀

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз пробвах тая сутрин само със спирт , изчисти стъклото но побеля ефект нулев. Значи 50/50 спирт и зимна течност и след като се изчисти го минаваш със чистачките ?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не пускам чистачките  това с каквото и да го пръскаш размажиш ли го нищо не става.

Все пак стъклото е и то ледено.

Спирта се изпарява и остава водата  която пак замръзва.

Пускам  парното да духа на прозореца.

Може да се забърше с нещо,но не ми се мръзне.

Аз така размазявам, но имам и в казанчето хубава течност зимна,ако пусна чистачките  и те зацапат и замръзне пръскам с праскалките докато се стопли стъклото. 

Това при мен е на 5 мин вече духа топло,естествено това става по-зле с падане на температурата. 

Но като видя на другите  марки коли да карат с шапки и ръкавици ми става зле за тях.

 

Редактирано от CARPERA

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    No registered users viewing this page.

  • Предстоящи събития

    No upcoming events found
×
×
  • Създай нов...