Jump to content
isp

Обслужване - кога, как, къде и с какво?

Recommended Posts

Здравейте на всички.

На скоро си закупих Хонда Акорд 2.4, Автоматик, Бензин/Газ, 2003-та година и за първи път в живота си карам Хонда и автоматик.

Имам няколко въпроса относно обслужването:

1) На колко километра трябва да се обслужи маслото на скоростната кутия? Какво масло трябва да ползвам, човека, от който купих колата ми каза - MotuL 5w30
2) На колко киломентра трябва да се обслужи маслото на двигателя?
3) Къде мога да ходя да обслужвам колата и бихте ли ми препоръчали добро място, където да разбират от Хонда? Бях се разчел из форума за сервиз Омбре, но не разбрах дали все още функционира?

Благодаря на всички, които ще отделят време да отговорят. :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Честито и безаварийни!

В кутията само оригинално масло на Хонда, Ако работи добре и се знае кога е опреснявано с такова, може пак, след 30-40 хил. км.

За мотора - зависи от състоянието му! Ако е ОК, най ще му хареса 0w20, но може 5w20 / 5w30, марката не е основополагаща. Някои ползват дори 5w40.

Масло на мотора се сменя на пробег в км, а и зависи дали се ползва предимно градско, или обратното - предимно извънградско. Пробега зависи и от маслото, но между 7000 - максимум 10000 си е за смяна. Има теми за маслата във форума - чети и избирай.

Има тема и за софийски сервизи. Питай къде е ходил предишният стопанин на колата.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами колега честито за придобивката. По първа точка малко си се пообъркал. За скоростната кутия маслото трябва да е само препоръчаното от Honda ATF-DW1 ти си писъл 5w30. Навярно техническа грешка. Моето масло на автомата го опресних в началото когато купих колата и след 30К км отново заради градските цикли, заедно с филтър само на първата смяна. За масло на мотора не смея да давам съвети понеже това е една локумена тема и има хиляди коментари по нея. Ползвай търсачката и ще се ориентираш. Интервала за смяна на двигателното масло ми e от 8500 до 9500 км. За София сервиз не мога да препоръчам, но доколкото съм чел те са няколко споменавани от колеги. Избери си един и си ти.

Редактирано от Ivan_Ch
  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Хубаво ти е казал човека но не си разбрал

Маслото за автомата е това

https://honda-solaray.bg/product/352/transmisionna-technost-honda-atf-dw1-1l.htm

Тук има и други оригинални течности.

Сменя се, по точно опресняване взависимост от натоварването на автомата в ръководството ще видиш на колко.

Да кажат колегите но имаш мисля и филтър  на автомата външен.

Виждам че са писали.

 

MotuL 5w30 е за двигателя внимавай да не попадне на менте тук в Бг.

От общите поръчки тук в форума има и други бюджетни  хубави масла 5w30 ,Petro-Canada  ,Shell helix Ultra .

 Ето ти твоето ръководството  там са описани процедурите с какво и по-колко 

Има и таблица с интервалите.

https://omanual.ru/Honda/Accord/7/

Провери си свещите или ги смени направо ако незнаеш пробег им,японски NGK. 

Както спирачна течност,антифриз и масло хидравлика

Всичко стъпка по стъпка,първо масло автомат с филтър задължително оригинални.

После масло двигател тук имаш избор и сам ще си го направиш.

 

За сервиза градските ти да кажат.

Редактирано от CARPERA
  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря на всички за отговорите.

Това, което разбирам е, че сам трябва да си закупя маслото за скоростната кутия, нали така? Голу доре можете ли да препоръчате колко литра да закупя или това вече зависи от това колко трябва да се долива?

Колата не е купена от София и собственика ми даде следната бележка:
image.thumb.png.c14a81c3e5545ff6a02c96de6523d146.png

Като днес сутринта снимах и километража на следните километри:
image.thumb.png.ee46783f7e32cf094ba62f2e7c1797d6.png

 

По спомен мисля, че ми беше казал, че на 10 000км сменя масло на двигател и филтри. Трябва да го попитам тези дни.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За кутията трябват около 3 литра и малко, така че може и да не стигнат 3л. За интервалите на смяна – прочети си ръководството, това е много важна част от поддръжката на колата. За маслото на двигателя пише между 5 и 10хил км според експлоатационните условия. 8-9 хиляди е приличен пробег, ако маслото е качествено и ако не караш предимно в града. За маслото на кутията – между 40 и 80 хил км (отново според експлоатацията, но факторите са по-различни). Кутията има също външен филтър, който се сменя на ~120хил или всяка втора смяна на маслото на кутията.

 

За избор на масло – много препоръки може да намериш. Моето мнение: 5w-30 вискозитет не е лош избор. Гледай сертификатите на тубата на маслото – да има ILSAC GF-5 или още по-добре 6 или ACEA C2 или A5/B5. C2 е по-подходящо, ако имаш катализатор или ако не знаеш дали имаш :D. Най-важното е да не попаднеш на менте.

 

Почети из форума има отговори на много от въпросите.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
1 hour ago, isp said:

Благодаря на всички за отговорите.

Това, което разбирам е, че сам трябва да си закупя маслото за скоростната кутия, нали така? Голу доре можете ли да препоръчате колко литра да закупя или това вече зависи от това колко трябва да се долива?

Колата не е купена от София и собственика ми даде следната бележка:
image.thumb.png.c14a81c3e5545ff6a02c96de6523d146.png

Като днес сутринта снимах и километража на следните километри:
image.thumb.png.ee46783f7e32cf094ba62f2e7c1797d6.png

 

По спомен мисля, че ми беше казал, че на 10 000км сменя масло на двигател и филтри. Трябва да го попитам тези дни.

Да го пишаш вече колата е твоя ти сега ще ги сменяш.

Всички масла трябва да ги закупиш ти така може да ползваш някоя отстъпка.

Ако не искаш плащаш всичко каквото ти сложат там в сервиза, и се надяваш да е качественно.

Ето ти за автомата, можеш с горния линк в темата ми който е от БГ да сравниш откъде ще ти излезе по евтино

https://www.ato24.de/en/honda-atf-dw-1.html ,сайта е от общите поръчки,и това в желязната туба от него по оригинално няма.

От тук може да си вземеш и за двигателя  както и други течности и масла  ако ще ги сменяш. 

 

Както написах по горе имаш вече ръководството там имаш написано всичко по литри което ти е необходимо.

Отвори го и го прочети.

 

Редактирано от CARPERA
  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

* Вече писах в темата за маслото, където зададох и други въпроси, които са по подходящи за тази тема.

Здравейте, колеги, от няколко дни съм горд собственик на Honda Accord 2.0, с двигател K20A6, 2005 г., ръчна, с монтирана газова уредба Romano през 2019 г. и по километраж е на близо 270 хил. км., може и на повече да е, но е доста запазена. От почти 3 месеца чета форума и се интересувах за марката, избирайки си модел. Пиша в темата за маслата, за да ви попитам няколко въпроса.
1. Моля за съвет, дали да продължа с Petro-Canada 0W-30, предишният собственик е карал 4-5 смени с него, като го е сменял на 8-9 хил. км. Въпросът ми е продиктуван от това, че колата е на газ, кара се главно в София през събота-неделя + някое спорадично излизане през делник вечерта на кратко разстояние. Надявам се да имаме възможност за повече почивки, но реално не мисля, че ще изминавам повече от 10 к на година. Видях, че в ATO вече не се предлага 0w30, а има само 5w20/30 на Petro. Да продължа ли същия вискозитет или ще препоръчате друго + друга марка?

2. Моля да ми споделите сайт, където мога да видя, колко точно течност да сложа за - масло, трансмисия, хидравлика, съединител, спирачна течност и антифриз. В https://omanual.ru/Honda видях, на колко километра да сменям тези консумативи, но не намерих количеството течност.
3. На колко километра се сменя пистовия ремък + ролката?
4. Има ли смисъл да сменям горивния филтър, когато колата вече е на газ?
5. Някъде четох, че скоростната кутия има филтър, но не съм сигурен, моля да уточните и да споделите на колко км се сменя.
6. Имам проблема, който е болежка за Accord-а - щракането на съединителя. Прочетох съответната тема от 3 стр., но въпросът ми е от къде мога да си закупя пастата SMAR TF - silikon+teflon?

Редактирано от Thierry Henry
грешка

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

1. Може и с 5W-30

2. http://omanual.ru/Honda/

3. Ако е нацепен вътрешно, а в нея има шум - сменяй. Ако не - има време - едва ли са зле, ако колата е гледана.

4. Тя си пали на бензин.

 

  • Нагоре 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

1. Всичко може, зависи какво гониш и зависи колко го гори. Пробвай ,за да разбереш.

2. Двигател 4.2 литра.

Трансмисия 2 литра.

Антифриз , би трябвало да ти стигнат 5 литра.

Хидравлична течност около литър. Спирачна течност /съединител -знаят в сервизите, зависи как го правят и колко промиват.

4. Освен ,ако не са сменявали горивната помпа цялата на всеки 10 000 километра в горните постове, понеже филтъра е част от нея и не се сменя отделно. Така че отговорът е : като откаже горивната помпа.

5. Няма филтър на ръчни скорости.

6. Вземи бяла литиева грес на коя и да е марка под форма на спрей и пръскай както е дадено в темата за скърцане на съединителя. Тя се продава по магазини за авточасти, Баухаус, хоуммакс, евентуално Практикер или Бриколаж.

  • Харесвам 2
  • Благодаря 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    No registered users viewing this page.

  • Предстоящи събития

    No upcoming events found
×
×
  • Създай нов...