Jump to content
emod

FAQ-4: Двигателни масла - обсъждане, част Четвърта

Recommended Posts

Преди 3 часа, CARPERA написа:

Как си го виждал....

Отворен Акорд 6 за реглаж на клапани, каращ 3 год с Кастрол по- преценка на собственика, след това премина на Мотул ,а лака в последствие е започнал да пада.

П.с. Кастрола е закупуван от оторизиран сервиз на др марка автомобили, работещ само с Кастрол и обслужващ колите на марката даващ Гаранция. Просто Кастрола от Румъния и Турция е кенеф

Редактирано от mysticchannel33

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
3 hours ago, G_S_H said:

https://oilguide.ravenol.de/?lang=en&selectedType=a548ec17f46f889245eb3c491c00614f

 Интервал на смяна 5000 мили или 6 месеца ??? За такова скъпо масло нещо не ми се връзва.Същото карам в момента нямам забележки.По разни други сайтове същото го дават 20 000 км. 

тъй де, те производителите на масла казват на колко да се смена , не тези на автомобилите;)...

 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

С Кастол май не съм карал от миналия век, откак Сивика го харчеше (та минах на други марки), ама може и да имат свестни масла. Мен ме ядосаха (щото му "треперех") и после не съм рискувал, но и не помня какъв точно бленд 5w30 беше.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
3 hours ago, mysticchannel33 said:

Отворен Акорд 6 за реглаж на клапани, каращ 3 год с Кастрол по- преценка на собственика, след това премина на Мотул ,а лака в последствие е започнал да пада.

П.с. Кастрола е закупуван от оторизиран сервиз на др марка автомобили, работещ само с Кастрол и обслужващ колите на марката даващ Гаранция. Просто Кастрола от Румъния и Турция е кенеф

Това може само да се потвърди ако преди кастрола е бил чист двигателя и после сред тези три години с него(на какъв пробег го е сменял) е станал такъв.

Като не опровергавам ментетата продавани тук пък били и от оторизирани сервизи.

Редактирано от CARPERA

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Преди 20 часа, Pavel_Pavlov написа:

Ами… ако не е менте Кастрола, няма място за сравнение, да.

Ако сменя на година по веднъж, и колата навърта по 4-6К на година, и не се кара в обороти... Има ли смисъл да се купува два пъти по-скъпото масло? При положение, че на Castrol му се носи лошата слава в България... Тубата изглеждаше оригинална! 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Според мен зависи колко иска да си обгрижва колата. Ако е спокоен шофьор, не кара в обороти, прави малко километри, но и не само в града, може да си налива и по-евтино, но не всяко по-евтино масло. Това масло Ато мисля, че не блестеше с нищо особено (но може и да бъркам). Ако човекът няма проблем с това да даде 40–50лв повече за масло на година, няма лошо да сипва по-хубаво масло. Дали Кастролът е най-добрият избор за парите си за неговият двигател – нямам представа, но може би не. Но дали си заслужава да инвестира време в проучване, да търси нещо друго… Сигурно също не :). Поне за повечето хора това важи.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
27 minutes ago, mitaka0007 said:

Ако сменя на година по веднъж, и колата навърта по 4-6К на година, и не се кара в обороти... Има ли смисъл да се купува два пъти по-скъпото масло? При положение, че на Castrol му се носи лошата слава в България... Тубата изглеждаше оригинална! 

Не е нужно да е скъпо  за да е  хубаво.

Ето Honda масло 4 л 51 лв,мисля че всеки може да си го позволи и да е сигурен че е по спецификации за неговия двигател.

https://www.ato24.de/en/honda-synthetic-blend-5w-30-0-946-l.html

Редактирано от CARPERA
  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

https://www.oil-club.ru/forum/topic/20776-ford-motorcraft-synthetic-blend-5w-30-svezhee/

 

http://alfa.kachi-snimka.info/vij2021.php?id=rgh1650649080x.png

 

Същото масло ,само че под др етикет ,със спецификации 1:1 ;)

Редактирано от mysticchannel33

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@G_S_H

А на кого трябва да вярваме в случая? На производителя ли, или на "разни сайтове"?

Мисля, че въпросът ми е риторичен... ;)

Редактирано от dandilov
  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
25 minutes ago, mysticchannel33 said:

https://www.oil-club.ru/forum/topic/20776-ford-motorcraft-synthetic-blend-5w-30-svezhee/

 

http://alfa.kachi-snimka.info/vij2021.php?id=rgh1650649080x.png

 

Същото масло ,само че под др етикет ,със спецификации 1:1 ;)

Виждам анализите не са 1:1 елементите също.

Две различни масла.

Редактирано от CARPERA

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Май много се вживявате с тези масла. Покрай мен е пълно с CRV-1 и CRV-2. Като им кажа, че в моето наливам 5W30 и ме гледат, като изстребител. Масово наливат 10W40, че и 15W40. Не съм чул някой да се оплаква от двигател...

  • Хаха 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
преди 7 минути, dimkaraganchev написа:

Масово наливат 10W40, че и 15W40. Не съм чул някой да се оплаква от двигател...

Вкарай ги в пътя тогава:)!

  • Хаха 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
11 hours ago, dimkaraganchev said:

Май много се вживявате с тези масла. Покрай мен е пълно с CRV-1 и CRV-2. Като им кажа, че в моето наливам 5W30 и ме гледат, като изстребител. Масово наливат 10W40, че и 15W40. Не съм чул някой да се оплаква от двигател...

И аз познавъм такива последно се возих на такова ,и на бензиностанцията взе 1л 10w40 че му посвършило.

Всеки е в правота си както иска да омаже и оцапа двигатела си.

Редактирано от CARPERA

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
На 22.04.2022 г. at 20:44, dandilov написа:

@G_S_H

А на кого трябва да вярваме в случая? На производителя ли, или на "разни сайтове"?

Мисля, че въпросът ми е риторичен... ;)

В интерес на истината карам или сам имал още 4-5 коли освен хондата -почват да пипат маслото след 4-5000 км.Явно до тези километри маслото си запазва качеството.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Емо, индианците с това си мажат стрелите но ти ще кажеш ако с това утЕпеш коня. :thumbs1:

  • Харесвам 2
  • Хаха 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Преди 3 часа, emod написа:

Миксът бе: 1.4 л. Mobil 1 ESP x2 +0.6 л. Toyota AFE Extra + 1 л. Motul 300V Ester Core = общо 3л. еликсир

За героите от ляво и дясно съм на ясно,че са от един "казан"😁,ама с тоя мото естер,направо се заинтригувах.

Споделяй от време на време тук,по някоя такава блажена рецепта и за нас!

Честит Великден!

Поздрави!

  • Благодаря 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А какво стана с маслото на Бранко?

Някой кара ли с него?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Кое е маслото на Бранко  ?

Прочел съм  всичките страници с маслата,но не си спомням за неговият микс. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Преди 8 часа, ceco_accord написа:

А какво стана с маслото на Бранко?

Някой кара ли с него?

Ти не беше ли опитвал на акорда,микс от неговата кухня,нещо маздовско не беше ли?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

То беше инцидентно.

Той си разработи собствен бленд, но не помня къде бе го писал, а и през тел-а трудно ровя.

  • Благодаря 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз сега съм с Ravenol VST 5W40. За 3к+ не е мръднало. Предишната смяна бях с bardahl и на 5к беше изгорило 500 грама. Така като му гледам анализите по немските форуми си се държи доста добре :) Разбира се, ще се сменя на 8к км :) 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
On 4/22/2022 at 7:52 PM, CARPERA said:

Не е нужно да е скъпо  за да е  хубаво.

Ето Honda масло 4 л 51 лв,мисля че всеки може да си го позволи и да е сигурен че е по спецификации за неговия двигател.

https://www.ato24.de/en/honda-synthetic-blend-5w-30-0-946-l.html

абе и 53, 67 лв да са за 4 л. ( макар,че няма такава опция, че са по 946 мл. тубите)  пак е добре при ненатоварваща експлоатация, лично изпробвано!

        

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

....За микса съм се доверил на един професионалист и неговите рецепти.... Тоя форумчанин SAE 20 от Oilclub.ru се затри с неговите разсъждения от 7 юни миналата година? дали се е появил някъде другаде? Споделяше много интересни тънкости по маслата.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Off Topic

След 18.05.2021 SAE 20 не се е появявал в ойл-клуба. Така и не можах да узная под какво име е писал/поствал в BITOG. Но той имаше основание да крие истинската си самоличност. Така или иначе си остава феномен в историята на ойл-клуба, който разкри и/или подсказа много неща от "кухнята" в сферата на маслата и двигателите. Надявам се някой ден да се появи отново.

 

Редактирано от emod
  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
На 22.04.2022 г. at 19:52, CARPERA написа:

Не е нужно да е скъпо  за да е  хубаво.

Ето Honda масло 4 л 51 лв,мисля че всеки може да си го позволи и да е сигурен че е по спецификации за неговия двигател.

https://www.ato24.de/en/honda-synthetic-blend-5w-30-0-946-l.html

Здравейте,

погледнах линка на колегата и след поръчка ми поиска 92,20лв. със доставката до България за 4х1л=4л.

За това реших да погледна все пак в БГ къде го има, и забелязах нещо странно.

В един от нашите магазини го има на дебелшка цена и със следния оригинален номер:

 

Двигателно масло 5W30 107610700 Honda 1L – Opera_2022-04-26_21_55_31.png

https://namaleniavtochasti.com/honda-/38342-dvigatelno-maslo-5w30-107610700-honda-1l.html

 

след това го видях в базара на 20лв. литъра със същия номер като от немския сайт:

 

Buy Honda Synthetic Blend 5W-30 0.946 L at ATO24 ❗ – Opera_2022-04-26_21_42_08.png

https://bazar.bg/obiava-34032595/honda-synthetic-blend-5w-30

 

Та запитванката ми е, дали някой е наясно има ли някаква разлика в двете масла, щото в цената доста има :o

а и дали от базар.бг си заслужава да се купи такова нещо, все ме е страх че там ще има измама някаква.

Редактирано от Jazz2005
редакция на снимките

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Преди 9 часа, Jazz2005 написа:

погледнах линка на колегата и след поръчка ми поиска 92,20лв. със доставката до България за 4х1л=4л.

@Jazz2005 Защо не ползваш общите поръчки от Ато24, организирани от Форума? Ето тук - КЛИК

Доставката до София при колегата @Ronin7 е безплатна :).

Редактирано от emod
  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
10 hours ago, Jazz2005 said:

Здравейте,

погледнах линка на колегата и след поръчка ми поиска 92,20лв. със доставката до България за 4х1л=4л.

За това реших да погледна все пак в БГ къде го има, и забелязах нещо странно.

В един от нашите магазини го има на дебелшка цена и със следния оригинален номер:

 

Двигателно масло 5W30 107610700 Honda 1L – Opera_2022-04-26_21_55_31.png

https://namaleniavtochasti.com/honda-/38342-dvigatelno-maslo-5w30-107610700-honda-1l.html

 

след това го видях в базара на 20лв. литъра със същия номер като от немския сайт:

 

Buy Honda Synthetic Blend 5W-30 0.946 L at ATO24 ❗ – Opera_2022-04-26_21_42_08.png

https://bazar.bg/obiava-34032595/honda-synthetic-blend-5w-30

 

Та запитванката ми е, дали някой е наясно има ли някаква разлика в двете масла, щото в цената доста има :o

а и дали от базар.бг си заслужава да се купи такова нещо, все ме е страх че там ще има измама някаква.

Писал е колегата използвай общите поръчки тук в форума,мислех че го знаеш никой от нас не поръчва директно от ато24.

Тези от базар ситурно ги взимат пак от там ,и продават на двойна цена.

Редактирано от CARPERA
  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря за препратката, задължително ще се възползвам като му дойде времето.

 

Просто ми беше странно защо един и същ продукт е с два различни кода, след като и двата са произведени в щатите.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Преди 3 часа, CARPERA написа:

Тези от базар ситурно ги взимат пак от там ,и продават на двойна цена.

Защо да е двойна цената? В ато 5 евро ли е литъра? Ами доставката, ако нямаш обем? И за какво да го препродават - за благотворителност ли? Ами вземи внеси ти и продавай на справедливата за теб цена - очевидно 10лв литъра.

 

@Jazz2005, ако нямаш вариант и искаш "тук и сега" можеш да вземеш от този продавач в базара. Познавам го лично и гарантирам. Предполагам, доста от хората тук - също, но не подозират.

  • Благодаря 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря за отговора, важното е че го има на по-прилична цена и не е безизвестен търговеца, много ясно че няма да го дава на цената на която го взима.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Сега се загледах в бледия подпис на г-н Модератора и бих желал да вмъкна нещо по темата за маслата.

 

Имам навъртяни над 1,500,000 км с лични автомобили само, от които над 900,000 градско в София.

В момента освен музикантчето, притежавам още 4 лични автомобила, Citroen Evasion 1999, VW Sharan 2012, Dawoo Lanos 2002 и Suzuki Grand Vitara 2005. Имам огромен опит с поддръжката, повечето неща сам си подменям и ремонтирам на всичките. (неволя, много се напатих от "майстори")

 

Ползвам една добавка за двигателно масло SX6000, старото и име беше НОВОСЛИК 2000 май, ползвам я от 30 години на всичките си автомобили, сега и джаза веднага беше оборудван с нея. Добавката е еднократна за 70,000-100,000км пробег. Добавя се на чисто нови автомобили след навъртяни поне 4,000 - 10,000км. Слага се на ЗДРАВИ двигатели, НЕ ремонтира мотора а удължава двукратно безпроблемният му пробег.

 

Не знам дали мястото е за друга тема, но имам много опит и положителни отзиви.

Ако някой се интересува, бих могъл да бъда полезен с опита си.

 

Само да добавя, забравил съм къде стои катализатор, дросел, ЕГР, ДПФ или турбина на всичките си коли.

Двигател отварян за каквото и да било, даже за реглаж на клапани никога не съм имал !

Редактирано от Jazz2005
  • Благодаря 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Шума от двигателя на джаза утихна твърдо  с 2db след изминати 1000км с добавката, очаквам след още 1000км да понижи шума с поне още 4db.

ХОНДАТА я купих на 211,000 км януари тази година от човек, регистрирана и обслужена.

Замерих шума с маслото с което си беше, някакво ново на около 700км , после след смяната с оригинално Хонда масло 5/30 и сега на всеки 500км замервам за да отчета разстилането на добавката.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
On 4/27/2022 at 4:34 PM, Jazz2005 said:

Двигател отварян за каквото и да било, даже за реглаж на клапани никога не съм имал !

Не знам за предните ти коли дали е бил нужен реглаж на клапаните ако са били хидравлични със сигурност не, но на Хонда определена ще ти се наложи да ги проверяваш.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

https://www.ravenol.de/en/product/motorenoel/pkw-motorenoel/ravenol-rrs-sae-5w-50

Това масло дали става за дизелoв Джиип с https://en.m.wikipedia.org/wiki/Mercedes-Benz_OM612_engine кара се навсякъде мъжката с големи гуми и тн. На колко км да сменям ?

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@JHM

...от темата за капковите проби.

Вече съм с трето пълнене Shell Helix Ultra. Нямам никакви забележки. Изглежда двигателят го харесва. Работи перфектно, няма разход на масло. Лабораторният анализ също показва много добри стойности на 7500 км., с оглед на стария двигател.

Взел съм и SSO от коледните промоции, което се чудя, на есен, в Jazz-а на баща ми ли да сложа, или в моята. Ще видим...

SSO съм ползвал веднъж преди 5 години, мисля. И с него беше добре. Направи ми впечтление, че потъмнява много бавно. Но сега и рецептурата му е малко по-различна, та не знам как ще се държи.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Отговорено (Редактирано)

 

Колеги, попаднах на този немски специалист, който говори за нещо, което е още в началото на проучване, а именно:

- Ролята на калцият в маслото( какво масло да изберем НИЕ?) , при така нареченото pre-ignation в съвременните двигатели и щетите от него... Предимно с малки кубатури, директно впръскване и турбо... В началото на видеото, показва и разрушеното бутало заедно със сегментите... На мен ми беше страшно интересно и полезно! Направих си изводите за МЕН, че на такива downsizing мотори да се наливат само масла с ниско съдържание на калция, и съответно по-честата им смяна.... 👨‍🏫🤷‍♂️

Аз не бях до сега наясно с този аспект... 🤫

Честит Имен ден на всички Георгиевци✌️🙋‍♂️

 

Благодаря на Emod за поправката Калий вместо калций !!! 🙏🙏🙏🙏🙏🙈

Редактирано от mitaka0007
калий вместо калций написано в първият пост

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Само за информация.

Очаква се поскъпване на маслата, между 10% и 15%, след 01.06.2022г.  Така, че грабвайте тубите и бидоните! ;)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    No registered users viewing this page.

  • Предстоящи събития

    No upcoming events found
×
×
  • Създай нов...