Jump to content
5 GTT

Мнение за летни гуми

Recommended Posts

Преди 9 часа, JHM написа:

.Сега са над 60к.,с 1.5мм над минималната фабрична белязка от 3мм И "РАБОТЯТ"!!!

Ванка, спокойно може и тази и другата да изкарат така, че не го мисли за сега.

• Like 1

Гумите излизат от кондиция не само поради износване.

Основната причина е така нареченото  "изсъхване" на каучука, причинено от слънцето. Точно за това се съхраняват не под директна слънчева светлина, а лятоска и на колата, тя ги пече безмелостно.

Иначе, "готвя" лятото. Само да мине зимната Страстна седмица.

IMG_20220416_165527.jpg

• Like 1

А с какви ластици:D ще ги дегизираш?

C / A / 72db.

245/45 R18 100Y TL SUREGRIP PRO SPORT XL от GRIPMAX 

• Like 1

Хубави странични бордове има,ама ще им трябва разтриване на тези.

• Like 1

Не е проблем. Легена е бръз и тежък - стопля ги за норматив и после са супер и в най-яките жеги, когато повечето вече мажат.

Аз ги разтрих моите по подбалканския, много добре се държат в мокро време и рекички през пътя. Никакви приблеми със сцеплението. 

На 17.04.2022 г. at 15:50, JHM написа:

Хубави странични бордове има,ама ще им трябва разтриване на тези.

Разтрих ги празнично.

Държат (на сухо и мокро) в завоите страхотно и не свирят, нито мажат траекторията.

Точно каквото ми трябва, защото не обичам да намалявам - велосипеден тип на каране, за да не ускорявам после.

Загряват достатъчно. Мерих налягането преди да потегля и веднага след като спрях. Качва се с 0.3 атмосфери, което също ме устройва. Градско ще ги карам 1.9 предни, 1.8 задни, а извън, ще си ги донапомпва по предписание.

Страниците са здрави и не люлее странично тежкия кораб. 

За съжаление по наще пътища осеяни с неравности и капани не искам да карам скъпи гуми.

Специален поздрав на всички отговорни ФАКтори, дето направиха шосетата ни непоносими за хубави коли и гуми!

На тези параметрите са същите, освен че са по-тежички и шумни, но се чуват само по абразивен асфалт.

Като нови протектора им е 8 мм, па ако след 4 сезона слязат дори до 4мм - доволен ще остана.

Снимки все още не мога да качвам.

• Thanks 1

1000км с новите гуми, Колата се държи много добре както в мокро така и в сухо време. В завоите проблем не съм имал никакъв, а й давах доволно газ по завоите по подбалканския.  ESP-то ми мига, ако направя остър завой и дам рязко газ. Ама с това куатро няма как да е друго. 

А направо, ако дадеш рязко газ, мига ли?

Примерно - старт от място, или просто рязко ускорение от ниска скорост и 1-ва.

Edited by ceco_accord

Не, пробвал съм го доста пъти и не мига нищо :) 

Значи не е от ниско сцепление на гумите, а просто куатрото си е такова.

Легена няма такива дертове.

Легена няма и такъв въртящ момент в ниските ;) 

Но и двете системи са различни, както вече сме дискутирали в други теми. 

Edited by Drone

Да, но разликата е че отчита скорост и ако волана е над полови оборот навит нанякъде, а скоростта е малка, вместо да даваш излишна газ и VSA да я гаси, просто я ограничава от ЕКУ-то. Не е дрифтачка, но пък ...

И така..,сега на къде?

Screenshot_20220513-225127_Chrome.thumb.jpg.8985d1801ca7bfd2fee341444d43c465.jpgScreenshot_20220513-225036_Chrome.thumb.jpg.7b7a3fdcad28682abbfce1124f8f7470.jpgScreenshot_20220513-224957_Chrome.thumb.jpg.6812fa630a0d9d474f310070f5e6432f.jpg

Някой качил ли е някоя от тези?

Чисто визуално и на пипане,клоня към "ултра контакт" на конти.

Изглеждат от друга галактика:alien::help:.

П.П. Само за мишелина знам,че 8,5кг другите не ги знам колко са.

Edited by JHM

Бриджстоун често са много добър баланс на качество / цена. Карал съм с по-стари Праймъси и то на години и километри и имам много високо мнение за тях. Сега карам пак с Мишелин, но CrossClimate2 и съм отново впечатлен. Не помагам много, но ако цената му е добра на Бриджа, може да е добро / разумно решение. Но щом включваш Мишелин и Конти в избора, може би сред тях е обективният победител.

• Like 1

@JHM Чети малките надписчета, щом ги гледаш на живо. Леката гума има добро поведение от към окачване, но е и мека, но щом караш на 16-ки, това явно не ти е приоритет. А 55 също не е от опасните профили.

Това са моите:

IMG_20220418_131012.jpg

IMG_20220418_130758.jpg

IMG_20220418_130731.jpg

IMG_20220418_130638.jpg

Много нисък "treatwear-280"?На ултраконтакта на континентал е 420,но предполага повече технологични смеси,за сметка на каучук или греша?

Колкото по-висока е износоустойчивостта, толкова по-ниски са фрикционните свойства, но ако караш много и спокойно - по-високата цифра си е далавера.

За химията на каучука - никой няма да си каже съставките, но всяка гума старее и изсъхва на слънцето, дори да си остане след 5 години с почти неизносен протектор. Никой вече не прави вечни неща, та не залагай на дълготрайност. Но Конти се подобрха в това отношение. Преди няколко години имаха 1 летен модел, дето държеше страхотно, но за 1 сезон протектора му свършваше, а не беше спортна гума. Имам познат, на служебната бе обул такива, ядеше по 1мм на 10000км. Модела който си постнал може и да е добър на мокър асфалт, но на наводнен - по-полечка - тесни са му надлъжните канали.

Edited by ceco_accord
  • Like 1

Корелацията висок threadwear към ниска износоустойчивост е налице, но все по-слаба като говорим за най-висок клас гуми като Мишелин. Но и threadwear не е характеристика, която може да се ползва надеждно за сравнение между различни марки – по-скоро е груб ориентир. По-точно е когато гледаш различни модели от една марка.

Според мен много по-добър индикатор за износоустойчивост са независимите тестове, каквито можеш да намериш агрегирани на tyrereviews.co.uk

• Upvote 1

Ето тук има ADAC review На летни гуми.За 2021 е, но пак е меродавно. 

Контито са първи, но пък 100% и цената им е по-висока от на Bridgestone. 

• Like 1

Преди 17 часа, JHM написа:

И така..,сега на къде?

Screenshot_20220513-225127_Chrome.thumb.jpg.8985d1801ca7bfd2fee341444d43c465.jpgScreenshot_20220513-225036_Chrome.thumb.jpg.7b7a3fdcad28682abbfce1124f8f7470.jpgScreenshot_20220513-224957_Chrome.thumb.jpg.6812fa630a0d9d474f310070f5e6432f.jpg

Някой качил ли е някоя от тези?

Чисто визуално и на пипане,клоня към "ултра контакт" на конти.

Изглеждат от друга галактика:alien::help:.

П.П. Само за мишелина знам,че 8,5кг другите не ги знам колко са.

Те са несравними. За да ги сравниш трябва да са Туранца от бриджстоун, както и пилот спорт от Мишелин. Иначе, която и да вземеш няма да имаш драми. Акорда не е кола, която има нужда от UHP гуми. Премаци-то и Т005 ще имат по-дълъг живот като километри.

• Like 1

Bridgestone ,изгл мн стабилни ;)

• Like 1

Да имам приятел "обул" C класа с бриджстоуна и само хубави неща ми говори за тях(трето лято ще му е).Мека гума,че даже притеснително меки и тънки страни.За разлика от примасито,където има и борд за джантата.

Да си призная изкушават ме,но този индекс 72db на шум ме спира малко.

Иначе имам оферта за Bridgestone T005,от 145лв. с монтаж,тежести и вентили.

30лв.на парче е разликата с примаси.

Edited by JHM
  • Like 1