Jump to content

Recommended Posts

Здравейте колеги,

С затоплянето на времето, климатика се пуска все по-често или се спира все по-рядко - кой както реши. Обаче като си избирах колата, нямаше модел 2019 и затова взех 2005 :D та поработил е има няма 15 години в Швейцария.

Колата : Хонда Акорд 7 2.4 - пиша тук защото предполагам ще е полезно не само за този модел.


Бях се замислил за някаква профилактика на климатика при майстор защото е леко шумна перката( или някой ремък не знам, въпреки че маи ползва пистовия, а него съм го сменял) и леко тормози колата - сякаш съм качил още 2ма мъже. Но пък си охлажда добре и сработва веднага, след като знам и повече майстори, че ще ми вземат само парите се отказвам за сега от тази процедура.

Разгледах варианти в нета за почистване от бактериите в климатичната система и ми се иска да направя две от процедурите, но бих се възползвал от всякакви съвети, за продукти и техники при почистването. Ето двете неща на които съм се спрял.
1. Почистване на климатика с пяна - не съм сигоре на моята хонда къде точно се пръска пяната. ТУК има клип и момчето пръска директно там от където изпада конденза, но не знам дали е ефективно и дали не чисти само тавичката, но не и по-нагоре към питата. Доста клипове с други коли, колегите вадят маркуч от под жабката. Като препарат не знам и за сега гледам този, ако имате мнения пускайте - https://servo.bg/produkt/pochistvane-na-klimatik/


2. Почистване от купето, тук се пръска във въздуховодите. Приятел ми каза за този продукт и че е сравнително доволен - http://klimatik.bg/product/91/preparat-boost-sprey-za-pochistvane-na-klimatitsi-500-ml.html

Гледах че и LIQUY MOLY имат препарати, но са доста скъпи, а ме съмнява да са по ефективни.

Ако сте ползвали нещо като препарат или техника и имате съвети ще съм благодарен.

П.С. За тези, които отварят темата да научат нещо също имам съвет, който никак не е лош и ако не го знаете помага. При ползване на климатика, преди да изключите двигателя, оставете да се обдухат хубаво въздуховодите без климатик, за да ги изсушите примерно 5 минути. Помага за по чиста инсталация.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Само ще ти кажа на този Акорд в никакъв случай не пръскай пенообразни почистватели във въздуховодите. Пяната кондензира и се оттича, но ако е пробила отнякъде е съвсем вероятно конденза да изтече върху компютъра на колата, който се намира на много удобно за това място. След това диагностика, нов компютър… влизаш във филм за едното чистене на климатика. От опит първо лице го казвам 😅

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Отговорено (Редактирано)

Благодаря за съвета, мисля е полезен, а не знаех за тази вероятност. Всъщност това което гледам за въздуховодите не е пяна а по-скоро спрей. Другият препарат, който по предписание се пръска там от където излиза конденза е пяна и яко тече, дори на клипа се вижда - това дали ще е проблем.

Редактирано от Pavel_Pavlov
Предходно мнение не се цитира

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Спрейовете не са проблем. И да, пяната през дренажа крие същата опастност. Аз не бих пробвал изобщо с пяна.

  • Благодаря 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Друг колега с Ауди обяснява, че е доволен от препарат, който ще ми прати малко по-късно. Той махал филтъра на купето, пускал климатика да върти вътре на макс и го пръскал там. Цялата процедура била 30 минути. Не знам при хонда обаче филтъра ми е при жабката, но си мислех, че въздуха който минава от там вече е минал през питата. Като цяло няма идея от къде засмуква в купето. Гледах един руснак, който пръска такъв спрей от пред до чистачките, под стъклото, точно пред шофьора - от там май смуче външен въздух.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте, ето това е нещото което ми препоръчаха, но честно казано не знам дали не става на течност в системата, понеже пише че ще изтече от долу и дали няма да предизвика проблема с компютъра.
Впръсква се от вън до стъклото и направо се набива в питата, климатика дори е добре да е изключен. Инструкциите се виждат от снимката.
Някой ползвал ли го е и има ли впечатления.


 

IMG_20200701_180907.jpg

IMG_20200701_180858.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

То си пише, че се разпенва и изтича като конденз. Същото, за което говорихме по-горе.

 

Относно спрейчетата – не съм тествал още, но са често използвани и чувам от различни места, че вършат работа донякъде. Затова и повечето се рекламират като „освежаващи“.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това от снимките го ползвам за климатиците в къщи. Разпенва се здраво.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Досега не съм ползвал никакви препарати,  просто оставям духалките да работят 5-10 мин на изключен климатик (докато опаковам продуктите от багажника и поставя сенници на стъклата)  Ако оставиш двата предни прозореца за няколко часа леко отворени (примерно докатосе стъмни и захлади) също се създава течение което премахва. влагата.  Евентуално бих ползвал "освежаващ" спрей,  но тези неща по принцип съдържат консерванти и ако не се издухат добре пада едно кихане......

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Отговорено (Редактирано)
На 1.07.2020 г. at 18:29, ivann_rs написа:

Здравейте, ето това е нещото което ми препоръчаха, но честно казано не знам дали не става на течност в системата, понеже пише че ще изтече от долу и дали няма да предизвика проблема с компютъра.
Впръсква се от вън до стъклото и направо се набива в питата, климатика дори е добре да е изключен. Инструкциите се виждат от снимката.
Някой ползвал ли го е и има ли впечатления.


 

IMG_20200701_180907.jpg

IMG_20200701_180858.jpg

Питата е след филтъра. Ефекта е най-добър ако пръскаш директно през отвора на филтъра(маха се) към питата. Това което е на картинките на кутията на пяната е доста неефективно!

 

Ето вариант, който пробвах и съм доволен, само че ми мирише на аптека дълго време след това.

 

1. Отивате в аптеката и си купувате Х броя бутилки салицилов спирт 2%, на скромната цена от 1.40 лв. за 100 мл., където Х отговаря на броя на климатиците, които трябва да почистите.

2. Отмъквате от жена си устройството за пръскане на цветя с вода (едно такова с помпичка) Празна бутилка от препарат за почистване на стъкла също става.

3. Пълните спирта в устройството отмъкнато съгласно т. 2

4. Сваляте всякакви филтри от климатиците и пръскате топлообменника на воля. (За автоклиматиците, се пръска и през отворите на въздуховодите за купето, ама след това забърсвате с мокър парцал, че да не остава беличко)

5. След като напръскате пускате климатика да духа на топло, отваряте всичики възможни прозорци. През следващите 15 минути гледате да не сте наоколо, че после много боли глава.

6. Купувате си нужния брой бири с мезе и сядате да си ги пиете на хладен и най-вече - свеж въздух. muhihihihi

Изпробвано на 8 климатика - работи безотказно.

Редактирано от ruil4o

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мога да допълня темата с това, че след неуспешното почистване с пяната (когато се наложи да сменя еку-то, а и миризмата не изчезна), с последната смяна на филтъра на купето ипръсках един спрей в краката на пасажера. Ефектът е отличен – за 10тина минути чакане и малко проветряване миризмата изчезна напълно. За протокола спреят беше на Яко, не знам колко струва – беше ми подарък.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Clim_N1-500x500-500x500.jpg

  • Харесвам 1
  • Нагоре 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@ivann_rs, ползвам на домашният климатик същият спрей - Boost който си снимал. Препоръча ми го човек който поставя климатици. Бях скептичен но действа много добре, поне при мен. Когато се пръска, става на пяна която изчезва след няколко минути. После взимам пулверизатор с вода и пръскам по питата като внимавам за електронният блок. Това е с цел да отмия боклуците, които е стопила пяната. Оставям климатика на студено да работи около 40-50 минути. След процедурата, цялата стая мирише на лимон и е доста свеж въздухът. Бих пробвал това на YACCO ако е същото. Ако някой може да даде отзиви за YACCО пяната ще е добре.
Климатикът на колата го оставям на майстора в сервиза. Проблеми не съм имал като лош мирис за момента. Някой ден ще пробвам и там с пяната.

Редактирано от Mkilla

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Off Topic

Здавейте колеги. За тези, които са решили да пробват, с каквато и да е пяна за почистване на климатика. Това е резултата при мен. За сега симптоми нямам, дано така да останат нещата. Един ден просто реших да проверя ситуацията и останах шокиран.

 

IMG_20201011_103719.jpg

IMG_20201011_103737.jpg

IMG_20201011_104801.jpg

 

 

 

 

 

 

Редактирано от Pavel_Pavlov
Добавяне на коректни линкове
  • Харесвам 1
  • Благодаря 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    No registered users viewing this page.

  • Предстоящи събития

    No upcoming events found
×
×
  • Създай нов...