Jump to content
birev

Въпрос за масло - изпуснала защитна лепенка

Recommended Posts

Колеги,

Имам странен за мен проблем. Стана време да сменям маслото и днес се приготвям за смяната и установявам следния

проблем. Тубата от 4л. Petro Canada 5-30, цялата омаслена от вън. Отвъртях капачката и видях, че запечатването е изпуснало(тези, които са купували PC, знаят че тубите имат запечатване отгоре както на шишенцата за лекарства примерно.) Маслото съм го купувал с общите поръчки миналото лято Август. Произведено е 21.05.2019 и всичко беше ок като го получих. Тубата е седяла в кашон на терасата, изправена и не е падала или е имало удари по нея. Края на октомври, като сменях маслото я погледнах и всичко беше ок. Оставих я и сипах масло, което беше по старо като производство. и сега това. Терасата е остъклена, не става повече от 35 градуса макс лято или под 15 зима. Какво се е случило според Вас, че така да заври и дигне налягането в тубата та да избие. Това трябва да е станало през зимата или сега преди Май месец. И най важния въпрос! Да го наливам ли в двигателя или да го хвърлям?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Причина за случилото се не мога да назова.

Имаш ли подходящ чист съд, в който да пресипеш маслото? Ако имаш - пресипи го и внимателно огледай за промяна на неговия вид - цвят, прозрачност (на чисто масло), мирис, утайки, друго, което привлича вниманието ти. Погледни и на дъното на тубата.

 

P.S. Може ли да качиш и снимки?

  • Харесвам 1
  • Нагоре 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Според мен не си обърнал внимание още в самото начало. Просто като си размествал/местил тубата/ите и тази си я обърнал наобратно и се е разтекло. Нищо не е кипнало, това не е кафе.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Отговорено (Редактирано)

Ако го е пекло слънцето директно, при сегашните майски жеги, е логично да е вдигнало налягане в тубата и да избие фолиото. Маслото има не малко топлинно разширение, да знаеш. То и затова се мери нивото на студен двигател. ;)

Не е завирало, споко! Просто при разкото освобождаване на налягането е подскочило маслото в тубата и от това е цръкнало малко.

Не му се плаши! Направи каквото ти е казал Емо и ако няма утайки си го ползвай с кеф.

Все пак в двигателя, маслото е подложено на много по-екстремни преживявания! :D

Редактирано от dandilov
  • Харесвам 2
  • Нагоре 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами това е което успях да снимам:

Маслото, което е по малко е от отворена туба Петро от предната смяна (Октомври 2019), маслото в другата чаша е от избилата туба. На мирис и цвят не усещам и виждам някаква осезаема разлика. Маслото е седяло в тубата изправено в кашон, който почти не се излага директно на слънчева светлина - както писах, терасата е остъклена. И преди съм държал там масла и такъв проблем не съм имал

 

 

IMG_7928.JPG

IMG_7929.JPG

  • Харесвам 2
  • Благодаря 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

При условие, че всичкото масло в тубата е в това състояние, и нищо не се е утайло на дъното й, мисля, че няма проблем да го ползваш.

  • Нагоре 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

 Единственото, което може да се случи с маслото ако не е затворено плътно е окисляване, но в тубата и при толкава ограничен достъп до кислород, този процес би бил незначителен. Аз винаги си проверявам течностите преди да ги отворя за сефте, като натисна тубата, за да видя дали издиша.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря на всички за мненията.

Утре ми е часа за смяна и като го налива майстора ще го гледам, ако на дъното има утайки ще го карам докато си купя ново масло и ще го сменя.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Нищо няма да е станало на маслото,важното е че разбра че на терасата не става да се съхранява масло,поне да е в шкаф там който да не е на пряка слънчева светлина.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    No registered users viewing this page.

  • Предстоящи събития

    No upcoming events found
×
×
  • Създай нов...