Jump to content
Nikito82

Проверка на автомобили с Агу

Recommended Posts

Здравейте колеги. Как стои въпроса с тия проверки? Хондата има газ от 6м, на другата ми кола газовото е сложено през 2011г. Имат ли право да ме глобяват, че не е вписано в талона. Защо изобщо трябва да го пише? Кога, след като караш на газ ще имаме облекчения от данъка? Поредната измишльотина за събиране на пресен лев е това за мене. 

Редактирано от Nikito82

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако заречдачката е до бензиновата гърловина, махаш  лепенката  триъгълната от задния прозорец,да те спират и доказват че си на газ.

Да мога  да те глобаята, всяко  изменение по конструкцията  трябва да се регистрира в талона.

Не ми се търси в закона на мисля че гласеше при нова газова  трябва до три години да я регистрираш.

Това с облекченията няма да се случи никога,само ако трябва са се взима става на минутата.

Редактирано от CARPERA

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Сега пак Бойко ще е виновника. Навсякъде в Европа газовата уредба се узаконява и вписва в талона. В България е също така от години. Ти колега защо не си го направил до сега. 

  • Нагоре 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ми щото е много тъпо по новините да казват това първо, щото като слагах на хондата, даже тия на които плати регистрация за Агу не знаят дали трябва. И трето след като е приет 2015 и на другия автомобил е сложена 2011г, аз от къде трябва да знам? Нямаше да имам изобщо съмнения, ако не бях слага сега Агу. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ми да Бойко е виновен и тъпата му политика само да цоца. За Евро нормата не знаеха ли 2017г като регистрирах колата че има. Но не 2 г по - късно измислиха и това за данъците, щото им беше пределно ясно че поне 50% от колите го нямат вписано в талона и така ще изкараме лев. 30 ле за талон и от 50 до 200лв за сертификат, от които ще вземат данък печалба. Хайде моля ти се, ние не растем в гората. Ма да са сети че когато сме на газ, данъка трябва да се намали, няма... 

  • Благодаря 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не само, че трябва да бъде вписана, ами се минава ежегоден технически преглед на газовата, също така има забрани за газова в подземни паркинги, така че всичко това ако не го спазваш може да бъдеш санкциониран! 

  • Нагоре 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз съм минал 9г преглед на газовата и си плащам за нея. И сега на Хондата съм платил и 50лв да я регистрират, че имам газова в пункта за прегледи. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
преди 55 минути, Nikito82 написа:

Ти едва ли в Италия нямаш облекчения за газта

Не нямам облекчение на данъка, за 90кс Евро 1 е само 180€. но като навърши 30г влиза в графата ретро и данък не се плаща. Единственото облекчение е, че нямам ограничения за градове в които в централната част могат да се движат Евро 6 автомобили, което въобще не е малко. 

Преди 1 час, Nikito82 написа:

Аз съм минал 9г преглед на газовата и си плащам за нея. И сега на Хондата съм платил и 50лв да я регистрират, че имам газова в пункта за прегледи. 

За старата си в заварено положение и по закон трябва на десетата година да смениш бутилката и сондата. След което отиваш в КАТ и я вписваш в талона. На мен преди три години това ми струваше само 350лв.

За хондата вината си е твоя, непознаването на закона не те оправдава. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Е до колкото познавам закона в тоя случай имам 3г период за вписване на Агу в талона. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Преди 1 час, vespa написа:

За старата си в заварено положение и по закон трябва на десетата година да смениш бутилката и сондата.

Това за завареното положение можеш ли да го обясниш по точно? На старото ми Рено е на около 10 г. газовото и си минава прглед всяка година. Въобще някой може ли да посочи точно нормативния документ, който изисква вписването на газовото в талона и този 3 г. срок? Медийните интерпретации не ме вълнуват. Искам да прочета точния текст на нормативния документ.

Редактирано от inspektora

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Във връзка на появилата се в медиите информация във връзка с акция на КАТ за газовите уредби, даваме следната информация:
️Всеки автомобил, на който е монтирана газова система след септември 2014(тогава влиза в сила новата наредба Н32) трябва да мине първоначална проверка в специализиран пункт
️Срокът за първоначална проверка е ПРЕДИ следващия годишен технически преглед. Давам пример-Новозакупен НОВ автомобил, на който му е монтирана веднага газова система- автомобилът трябва да мине през първоначална проверка до 3 години след дата на монтажа, тъй като тогава му е следващия ГТП.
️Ако автомобилът е минал ГТП ноември и автомобилът минава всяка година ГТП, а газовата система е монтирана сега, февруари- срокът за преминаване на първоначална проверка е ноември 2020.
️За автомобили, с монтирани газови ситеми ПРЕДИ септември 2014 И ВПИСАНИ в удостоверението за годишен технически преглед, ПЪРВОНАЧАЛНА проверка НЕ се први.
️За тях обаче НЯМА срок за смяна на талона.
️Смяната на талона в КАТ на автомобил с монтирана АГУ след 2014 год трябва да се извърши до 3 години СЛЕД първоначална проверка.
️Първоначалната проверка представлява именно идентификацията и установяването на съответствия по отношение на евростандарти и изисквания.
️КАТ НЯМАТ тези правомощия и техническа компетентност.
️Първоначалната проверка е процедурата, при която официално се вписва в регисъра на Автомобилна регистрация чрез системата на Демакс всеки един автомобил, конвертиран на газ. Проверката се извършва от двама специалсти –инженери, оторизирани за тази дейност.
Терминът ПАСПОРТ на АГУ не съществува от 2014 година.
Има протокол за монтаж по образец, издаван от сервиза, извършил монтажа.
КАТ само регистрират събитие , като го вписват в талона .
️За тях е необходимо единствено копие от документа за първоначална проверка. (За автомобилите преди 2014 – удостоверение от ГТП с вписани данни за АГУ)
Инж. Георги Илиев
Управител „ BRC Bulgaria” ООД
Зам. Председател на Асоциация на българските автогаз сервизи София , 19.февруари 2020

Написаното е копирано от профила на газаджия!

  • Нагоре 1
  • Благодаря 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Прегледах тази Наредба Н32, но никъде в нея не виждам някакъв срок 3 години и въобще задължение за вписване на АГУ в талона.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Най добре се консултирай с КАТ по телефона,имат го на сайта.Аз не ползвам газ и нищо не мога да кажа.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Намерих го в НАРЕДБА № I-45 чл.3,ал.5

(5) (Нова – ДВ, бр. 45 от 2014 г., в сила от 30.05.2014 г.) Разпоредбата на ал. 4 не се прилага при промяна на данните за вида на горивото в свидетелството за регистрация. Промяната на данните за вида на горивото се заявява от собственика на превозното средство при извършване на първата промяна в регистрацията по чл. 14, настъпила след монтирането на уредба в ПС, позволяваща работата на двигателя с втечнен нефтен газ или сгъстен природен газ, но не по-късно от 3 години от първоначалната проверка на уредбата по реда на наредбата по чл. 148, ал. 1 от Закона за движението по пътищата.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Какво ще проверяват от КАТ? Малкия талон ли ?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да, вътре трябва да пише двете горива.

 

ПС: да се знае, че, ако слагате газова, имате 3 години да я впишете в талона, но през това време (докато не е вписана) трябва да носите със себе си документа за първоначална проверка (или копие). Така ми казаха в BRC като правих моята първоначална проверка.

Редактирано от Pavel_Pavlov

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Моят случай е следния: 2013 купих хондата и още преди да я регистрирам и монтирах ГИ. При регистрацията КАТ ми вписаха в талона че освен бензин, горивната система бачка и на втечнен нефтен газ и това е. Вчера се обадих на приятел от КАТ и го питах аджеба трябва ли да минавам преглед и идентификация на газовата в спец. сервиз, при условие че газовата ми е вписана в талона на колата и в картона от годишния преглед, отговора беше - не. Просто трябва да си нося постоянно големия талон, защото малкия ми е от старите, в които не пише вида на горивото. Това е частен случай и може да е от полза за някой друг в моето положение

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Според мен цялата работа ще излезе един кьорфишек, като проверките за димност на колите в София. След няколко дни всички ще сме забравили за тази буря в чаша вода.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Spoiler

@Stamba, аз бих сменил малкия талон, за да не ми се налага да нося големия с мен. Защото единственият удобен начин да го носиш с теб е да го държиш в колата, което за мен не е ок.

 

Редактирано от Pavel_Pavlov
  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Та в крайна сметка, ако съм си сложил Газ 2008, сега трябва да си губя времето в кат да ми впишат в Талона, че имам ГАЗ? 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами мисля, че от доста време е било задължително, не е от сега.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Задължително е но няма кой да го проверява,просто като притрябват пари  се започва  да се обявява  и пише. 

След 7 дни пак по старому.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз имам един практичен въпрос: Някой връщан ли е от ГТП заради газова бутилка над 10г.?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Днес бях свидетел как глобиха колегата 150лв. за това че не пише в талона на колата бензин газ!

Попитах полицаите за моята газова като е слагана преди 3г..................

Отговора беше .... Няма една няма три няма 10год. не пише ли в талона бензин-газ, си приготви 150лв.

Току що се връщам от КАТ и си оправих нещата.

Редактирано от Дака
  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
преди 17 минути, Дака написа:

Днес бях свидетел как глобиха колегата 150лв. за това че не пише в талона на колата бензин газ!

Как пък разбра колко са го глобили? Акт ли са му съставили, какво?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А дали някой знае какво се случва в ситуация че газовата е монтирана след 2014, минала е първоначален преглед, но са изминали 3 години от тогава и не е вписана в талона.

Нов "първоначален" преглед ли се минава или ?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
3 hours ago, inspektora said:

Аз имам един практичен въпрос: Някой връщан ли е от ГТП заради газова бутилка над 10г.?

Да този година мой колега  ,но намираш друг  пункт за ГТП и минаваш .

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@Duch Не, отиваш с този, който имаш, и я вписваш. Все пак на ГТП-то се предполага, че ти правят инспекция и на газовата и потвърждават, че е изправна.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@Pavel_Pavlov Идеално. Щом е упоменат този срок, вероятно има защо, но не намерих никъде информация дали следва глоба или нов преглед.

Все пак както и пише в по-горния пост с многото удивителни от Инж. Георги Илиев, Управител „ BRC Bulgaria” ООД:

"️КАТ НЯМАТ тези правомощия и техническа компетентност."

Редактирано от Duch
Изпусната информация

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Според  мен това е чист рекет от държавата..

Минал си преглед удостоверено е че е годно записано в тяхната система има го в листа от прегледа.

Какво като го има в талона ще го провери катаджиите ли,пълни измислици за да ти вземе  държавата пари. 

Вдигат ти данъка отново тази година,хиляди  писания  за да спрем замърсяването  това ще правим това и онова.

Ами караш на газ  не замърсяваш като повечето раздрънкани дизели.

Но се ослушват  нищо , никакви облекчения че не тровиш въздуха, важно да съберем парите за регистрация  да ги открадне накой  с много власт.

Редактирано от CARPERA
  • Нагоре 2
  • Объркан 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Имам газова обикновенна,сбирщан,не съм я вписвал в талона,не е минавала на преглед.говорих днес с моя газаджията.та той ми каза това.купувашси нова бутилката с сертификат според нормите.след това  утиваш на преглед и после в кат.паспорт вече няма. 30 лт пура с сонда и мономътър около 150 лева.някой ако   знае как стой въпроса абсулютно точно да казва за стари газови?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Именно колега, няма регулации в момента, а някакви формалности на хартия, така е и с прегледите. 

Аз като минавах преглед миналата година, ги питах имали някой спрян от движение заради завишени газове, казаха ми, че няма, само има казват да си оправят колите и тук вече опираме до манталитета на българина и резултата е 'видим' за всички, особено в големите градове. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
преди 11 минути, Rakeem написа:

Газовите са потенциални бомби, има десетки случаи на гръмнали бутилки, аз съм твърдо за регулациите, защото докато зареждам на бензиностанцията и семейството ми е в колата, някой потенциален камикадзе може да зарежда до мен ;) 

Чак пък десетки случаи.... И аз съм за регулациите, но да се прилагат постоянно, а не циклично като сега - целия град се изнесъл в КАТ да вписва газовата в талона, щото така трябвало, нищо че минал ГТП и там му я вписали. И като се проверяват газовите - да се проверяват наистина, а не отбий номер. Също като колегата по-горе мисля, че това е поредния опит да се приберат едни пари за смяна на талоните и някоя друга глоба. А какво правим с бутилките за пропан бутан в жилищата? Ако говорим за потенциални камикадзета и инциденти - аз съм убеден че те са много по-опасни, де е контрола там? Преди време като събирахме подписи за прекарване на природен газ за  входа едни съседи се изказваха - ние бомба във входа не щеме, а същите тия мъкнат всеки месец бутилките за зареждане. Тъжната истина е че тези т.н. акции не са за обезпечаване на безопасността, а да се остриже стадото

  • Нагоре 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами прегледа в бг е... Плащаш му, той кво точно прави, в най-добрия случай увисва на накрайниците и чака да мине времето за преглед. И аз искам да е преглед като хората, да ми каже какво има какво няма за смяна. Ама как да каже, хвана ли и сложи ли бай Ганьо там на заплата и толкова. Хабер си нямат какво работят. Миналата година, когато регистрирах Агу, повече време обърна на колата, от колкото при нормалния технически преглед. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
преди 11 минути, Nikito82 написа:

Регулация да, само дето, ако отидеш на 10г бутилка за заверка, няма да я надуят ми ше попълнят документи и си готов? 

След десетата година бутилката и сондата се хвърлят и се слагат нови, както аз направих. Но нали трябва да сме тарикати и да минаваме по тънко. Дано глобата да стане 500лв.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    No registered users viewing this page.

  • Предстоящи събития

    No upcoming events found
×
×
  • Създай нов...