Jump to content
ogi28b

Данък 2020

Recommended Posts

Преди 1 час, jungles написа:

Ходих до общината и изяснението беше следното. По талон колата ми е началото на 2005 , като производство е 2004 края.. и влизам във във графата 10-15 години. От догодина ще съм 16-20 и съответно по нисък данък...

 

Това не е изяснение, а някой некомпетентен е измислил нещо да те баламосва, като дори не ти го е сметнал пред теб с калкулатора, за да ти покаже, че е така. Има някаква друга грешка. Защо тогава и за миналата година са ти взели 29 лева отгоре, като тогава си е била в долната графа до 15 години и без това? По коя формула са го сметнали тогава? Ако това, което са ти казали беше вярно, сега щеше да дължиш 173.03 лева без отстъпка и 164.38 с отстъпка 5 %. Сам виждаш, че числата, които ти казват, нямат нищо общо с написаното в закона и наредбата за данъци. 

 

Моята също е 2005-а и е на 16 години, даже датата ѝ е 23 декември - съвсем края, т.е. някой некомпетентен спокойно може да я обяви за кола на 15, а не на 16 години. Обаче си е на 16. Прилагам извадка:

 

 

1072253935_Annotation2020-02-20115308.thumb.png.6490b6b278d3ca49aa378c905d04354b.png

 

Както се казва "не знам, брат, ти си знаеш най-добре", парите са си твои, но аз бих си търсил правата до последно и няма да им дам и стотинка над дължимото на тия хрантутници! Това са си 20-25 % отгоре, което искат да ти вземат. Пусни заявление за преизчисляване и приложи всички нормативни документи с копие от текстовете, по които се изчислява (има ги в началото на темата като линкове). Изчисли го вместо тях и заяви, че желаеш да заплатиш дължимото по закон и нищо повече. Заяви и преизчисляване за предходен период. Приложи извадка от калкулатора на ИО. Ако искаш, пиши ЛС, ще ти пратя копие от всичките ми документи, за да ти послужи за образец за изчисление. Включително и копие от служебните бележки с дължимото. 

 

----

За всички колеги, нека го прочетат, та да се знае и всеки да е  наясно дали го цакат или не:

 

Забелязал съм, че 8 от 10 приятели, които имат коли, не знаят как се броят годините на колите и ги броят като годините на човека, с все датата на първа регистрация. Затова го повтарям по 100 пъти, за да го видят колкото се може повече хора. За данъчното облагане, при колите годините започват от 1, а не от 0, заради този текст от закона. Лесно се смята така: [ВЪЗРАСТ] = [текуща година] - [година по талон] + 1 = 2020 - 2005 + 1 = 16

 

През 2020 г. (без значение точната дата) възрастта на колите е както следва:

 

за коли, произведени през 2020 -> възрастта е 1 година:

2019 -> 2

2018 -> 3

2017 -> 4

2016 -> 5

Това са коли "до 5 години включително". 

 

-----

Следват коли "над 5 до 10 години включително":

2015 -> 6

2014 -> 7

2013 -> 8

2012 -> 9

2011 -> 10

Това са коли "до 10 години включително"

 

-----

Следват коли "над 10 до 15 години включително":

2010 -> 11

2009 -> 12

2008 -> 13

2007 -> 14

2006 -> 15

Това са коли "до 15 години включително"

 

-----

Следват коли "над 15 години до 20 години включително":

2005 -> 16

2004 -> 17

2003 -> 18

2002 -> 19

2001 -> 20

Това са коли "до 20 години включително"

 

-----

Всички коли, които са произведени през 2000 г или по-рано, са коли "над 20 години" по смисъла на този закон. 

 

 

----------------------------

@Restless, колега, всичко е описано подробно тук: 

 

 

 

Редактирано от ogi28b
  • Нагоре 2
  • Благодаря 1
  • Объркан 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това от касите ме пуснаха така по пързалката ... Пак ще ходя ! 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@jungles, прегледах темата назад, за да видя дали съм качвал документи... пиши ако искаш да ти пратя. Иначе назад мернах мнение #38 на @dindin, за същата кола като твоята - 2005, 110 КВ, Е4, Столична община, платил си е според калкулатора - 133.хх лв. 

 

На касите обикновено са касиери и не им влиза в задълженията да разбират и обясняват методиката. Това обяснява как са ти дрънкали глупости. По-скоро ще трябва да питаш някоя лелка на 3-я етаж, 8-а стая. От там отиваш на втория, в 12-та стая, вземаш червен и син печат, с червения се качваш обратно на 3-я в 10-та стая, а със синия слизаш на касата......... Някъде ще ти кажат и "АМА ТУК НЕ Е ИНФОРМАЦИЯ!!!" и така по каналния ред. 

 

 

Редактирано от ogi28b

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колега колата е 114 kw , а не 110...малко сме се подвели :) Сега се връщам от общината от съседното гише до касите и жената ми обясни ,че всичко е точно ... Вчера като ходих я нямаше там и сигурно затова така са се опитали да ме ориентират колежките и ...

Screenshot_20200220-150046.png

Screenshot_20200220-145957.png

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Приех го безусловно за 110, пък и ти никъде не оспори.. Извинявай ако съм те заблудил и заради това си тичал насам-натам. Но поне стана ясно, че всичко е правилно. 

 

Ред.: малко се интересувам от бензинови двигатели и нямах представа, че имало толкова разновидности. Мислех, че във всички модели е 110. 

Редактирано от ogi28b
  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В понеделник ми пристига сертификата от Бултрако :), приятно съм изненадан от скоростта

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

То това напоследък им е основният бизнес. :)

  • Хаха 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Поне в София, за вписване на сертификат трябва да се мине на канал.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Никой не е дал инфо какво следва след като минеш КАТ. Автоматично ли се преизчислява сумата която трябва да се върне от текущата година? А за предходни години ако има такава? Трябва ли да се ходи до общината или просто се изчаква малко да се актуализира инфото?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Изчаква се малко, примерно 2-3 седмици и КАТ изпраща информация на общината. Пари за предходна година не връщат. Промените влизат в сила от текущия месец (или май беше от следващия) и единствено може да ти върнат пари, ако сега си платил цялата сума за годината и след плащането имаш преизчисление за текущата година. 

 

Един вид те приемат, че до вчера колата ти е била различна и е била без Евро, а от днес си направил мега-ремонт и си я подобрил, затова от днес напред само ти важи Еврото, а не назад. 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ogi28b, мерси но по пътя на логиката си мисля, че не си прав. Би трябвало да можеш да пуснеш някаква корекция със задна дата. Ще пиша по темата скоро. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Може би ти искаш логиката да е така, защото е в твой интерес. Но моята логика е такава - ако днес бензинът е 1.90, но аз съм заредил миналия месец на 2.20, то имам ли право да отида на бензиностанцията и да искам връщане на разликата за минал период? Все пак може да има промени в наредбите, които съм изпуснал и да връщат пари. Миналата година не връщаха, когато аз го правих. Успех и пиши като има развитие. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Примерът не е много точен, защото цената на даден продукт няма общо с данъците в този случай. Ти попита ли ги дали връщат ако е доказано, че си с по-висока категория? 

Редактирано от Mkilla

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не. При мен разликата беше 4-5 лева. Имах само 1 месец назад - февруари 2019 вписах Е-4. Само за януари щяха да ми върнат разликата, евентуално. Някъде из темата за Данък 2019 бях писал, че съм си сметнал 117 лева, а платих 121 или 124.. нещо такова беше - минимална разлика. 

 

На баща ми навремето му връщаха пари, защото още в началото му бяха вписали грешни данни в общината - колата му беше 74 КВ, а те записали, че е 101 к. с. и понеже тогава в закона пишеше "до 74 кВ / 100 к. с.", а колата беше 74 КВ по талон, а не 101 к.с. 

Редактирано от ogi28b

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Прав си ogi28b, връщат само "поздрави". Облекчението ако има такова е от момента на вписването т.е ако си нямал категория а в средата на годината вече имаш такава вписана в талоните, то намалението ще действа от средата на годината. Това ми казаха... Ако трябва да кажа нещо, ще е  ----------------------, това е положението.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ще те перефразирам в края - "Тука е така!".

 

Съжалявам, че си имал неуспех, но пък важното е, че си го изяснил.  

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Така е, беше си ясно, писал съм подробно в темата за данък 2019 ;)

 

Абе, не е било много подробно, но да - това ни е реалността за съжаление :(

-> 

 

Редактирано от scyberboy

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
На 20.02.2020 г. at 11:11, Restless написа:

Колеги, някой който е вписвал Евро стандарта в талона на колата?

Сега си погледнах големия талон - няма евро стандарт :(

Да разкаже какво се прави?

Явно се ходи до Бултрако за сертификат, после в КАТ на канал или само с талоните?

Акорд 2010, К24З, 201к.с., 155лв., за София! 2020г.

Миналата година 2019 платих данъка без евро норма!

"Да не си го плащал" и в  Кат и в  Общината отговора!

Пари за сетификат, пари за Кат, 100лв, без разхода за бензин и отпуска!

Измама яка, плащаш и МЪЛЧИШ!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Може би е редно да се направи една консултация с адвокат. Ние преди години получихме някаква призовка и се оказа, че преди 23 години баба ми и дядо ми са подали грешна информация в общината за типа на блока, в който живеят - той е тухла, а те вписали, че е панел или обратното.

Та отидохме в общината и там поискаха да доплатим разликата за 23 години назад. След кратък разговор с началника на данъчното, по давност платихме само за 10 години. 
Малко ми е странно защо тълкуването е различно, когато не е в техен интерес. Така както блока винаги е бил тухла, така и нашите коли винаги са били някаква евро норма...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Данъци за 2020г. за София.

 

Сивик 6та 1998 г. с Д14А3 без евро - 27,36лв.

Стрийм 2004 г. с К20, евро 3 - 170,65лв.

  • Благодаря 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Данък за 2020г. в Силистра. 

2.4 Акорд 7 Евро 4 - 210лв. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    No registered users viewing this page.

  • Предстоящи събития

    No upcoming events found
×
×
  • Създай нов...