Jump to content
ogi28b

Данък 2020

Recommended Posts

В община Сопот няма промяна. Същите са, като лани. Поне, за моите коли (Евро 3, под 100 коня)...

  • Надолу 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
On 2/4/2020 at 6:57 PM, kalintry said:

Ц-рв, 1-ва ген., 147 к. с. /108 кВ/

За 2020 ми искат 191,19 лв. (не знам с или без отстъпка е)

За 2019 данъкът е 124,15 лв, с отстъпка от 6,53 лв.

За 2018 е бил 141,59 с отстъпка от 7,45.

В Големия талон, издаден 2009 година НЯМА вписан евро-стандарт.

София,  общ. Искър.

p. s. Сигурен съм, че разликата ще иде за тротоари и мерки за чистотата на въздуха....

 

Същата кола за Добрич да и тук е скочил с 70 лв от миналата година , тази2020г е вече 202лв 147 коня 108 кw.

Някой пробвал ли е с Евро 3 категория  колко е. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Община Поморие

Сивик 8 дизел, 140кс, 2006

за 2020 - 140 лв и някакви стотинки

за 2019 - 191лв

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Accord 7 К24 140KW 2008 - 295.66 лв 🤑 в Пловдив, и миналата година толкова.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Honda CRV 2 - 2006 110 Kw, в талона не е записан евро стандарта, 230.13 лева с отстъпката (платен вчера, гр. София). Май май ще минавам през КАТ за да ми добавят евро 04 в талона.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Направих една вноска, която трябваше да е 124.63, но с 5-те % отстъпка е 118.40. Това е в София, за Акорд 2005-та, 103 KW, с Евро 4.

 

Сега мога да се явя на ГТП с чиста съвест. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз не мога да га да разбера, защо в София е по евтино, особено за дизел. То рам е ужас, нали е на база еко норми, те в София по евтини поне с 20% от провинцията. Бати и държавата

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Няма разлика дизел/бензин. Еднакво по-евтино е. А причината – вероятно в София има повече натиск над общината за по-ниски данъци от пренаядени човеци със скъпи и мощни коли. Или по-скоро не натиск, а почерпки. Логиката – няма я. Трябва да е по-скъпо, да се намалят колите в града. Доста домакинства познавам с ненужно много автомобили.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да тва имах предвид. Мисълта ми е да спрат вече със спекулация та с тия Евро норми. Тва ценообразуеане няма нищо общо с тях, нито пък платения даън спомага с какво и да е било за природата! 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
преди 4 минути, Pavel_Pavlov написа:

.......Трябва да е по-скъпо, да се намалят колите в града. ....

Надявай се - говоря за намаляването на колите.

 А по-скъпото, ще ощети болшенството нормални хора, които в замяна няма да получат нищо, но за сметка на това, това по- скъпото ще отече в нечии джобове, под една или друга форма.

 

Цитат

....Доста домакинства познавам с ненужно много автомобили.....

Ей сега е момента , Валерката - "патриота" и останалите 240 идиота, да ги национализират (като лотарията:D)!

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
преди 7 минути, Emicha написа:

Надявай се - говоря за намаляването на колите.

 А по-скъпото, ще ощети болшенството нормални хора, които в замяна няма да получат нищо, но за сметка на това, това по- скъпото ще отече в нечии джобове, под една или друга форма.

 

Ей сега е момента , Валерката - "патриота" и останалите 240 идиота, да ги национализират (като лотарията:D)!

Ако говорим наистина за еко норми, какво точно трябва да получат? Какво ние в провинцията, които караме бензин на газ плащаме повече от една дизелова кола със 50коня по - малко? И заплатите са поне 30% по-ниски? 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Айде по-сериозно вече. България не е София. Не само София плаща данъци? Но най-много пари се наливат там. 

  • Нагоре 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Айде, от днес патрулките на КАТ ще имат газ анализатори в София.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В Бургас -  Акорд 7  140 kW  2006г.  с евро 4  -  301,39лв.

Само не ми става ясно следното, моята е януари 2006  и другата година ще мине ли за 15 годишна или ще я включат в графата 14 годишни.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ще мине за 15годишна. Даже не съм сигурен дали и тази година още не минава в графа 15-20г. Един колега миналата година ми обясняваше, че смятат +1г, т.е. колата ти 2006 в момента я водят 15годишна.

Редактирано от Nikito82

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
преди 4 минути, CCord написа:

В Бургас -  Акорд 7  140 kW  2006г.  с евро 4  -  301,39лв.

Само не ми става ясно следното, моята е януари 2006  и другата година ще мине ли за 15 годишна или ще я включат в графата 14 годишни.

 Тя в момента е 15-годишна. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А защо е изчислена за долната група, 14 годишните?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Бъркаш нещо. Като 15-годишна ти е изчислена. Не, че има значение дали е 14 или 15-годишна. Цената е еднаква.  

 

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да разбирам че от 16 годишна ще влезе в горната група!  

ПП - сега намерих точния калкулатор и нещата се изясниха.

Редактирано от CCord

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колега Pavel_Pavlov, колко по-скъпи да станат тези данъци? Шоково вдигане на дадена такса, не означава автоматично спиране на трафика. Домакинствата с повече от 2 коли не са чак толкова много а в днешно време пък 1 автомобил не е достатъчен поради ред причини. При 2-ма работещи в различен край на града и трябва да се води дете на градина, как точно се случват нещата с 1 автомобил? Ами ремонт на тези коли? Задръстванията ги има в цял свят, не са само при нас но даден налог няма да ги реши.

  • Нагоре 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
преди 37 минути, Mkilla написа:

Домакинствата с повече от 2 коли не са чак толкова много а в днешно време пък 1 автомобил не е достатъчен поради ред причини. При 2-ма работещи в различен край на града и трябва да се води дете на градина, как точно се случват нещата с 1 автомобил?

 

Домакинствата може да не са чак толкова много на някои места, но тези, които имат, обикновено имат по повече от 1 на член. Не знам къде живееш и какви съседи имаш, но моите съседи от блока - някои семейства, имат кола за всеки член от семейството си, а някои дори имат по 2 лични или една лична, една  служебна. Само във входа ми, от 21 апартамента има 13 апартамента с коли. От тях - само 4 сме с по една кола. Останалите 9 апартамента имат общо 23 коли на паркинга. Т.е. тези с повече от 1 кола имат средно по ~2.5 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ogi28b, за София няма абсолютно никакво значение в кой квартал се живее а къде се работи, къде е градината и къде е училището/университета/ къде се пазарува. Това са основните неща и няма как да се избяга от тях. Невъзможно не е правилно казано но доста по-трудно е да се справя 1 семейство с 1 кола, мисля, че го написах по-горе? Отива колата в сервиз "X" и стои 3 дни, 5 дни, 10 дни за нещо си. Какво правим? Забърше те някой на светофара, колата трябва да се боядисва, отиваме на 1 месец и повече? Рент-а-кар? Хайде стига. Вторият автомобил е необходимост а не прищявка за повечето семейства. Ако си сам или сте 2ма и имате 3 коли е съвсем различно но такива хора са малко.

Редактирано от Mkilla
  • Нагоре 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не са толкова малко по мои наблюдения, но това е субективно след като нямаме официална статистика.

 

Пример с Дания – там е скъпо да си купиш кола и скъпо да я поддържаш. Там да имаш кола е по-скоро лукс. Да, разбира се може да се направи аргументът, че там инфраструктурата е много по-добра и има условия за велотранспорт, градски транспорт, влакове и пр., но нали за да се доближим дотам трябва да направим стъпка в тая посока.

 

Ако се стимулират по-малко коли в движение, т.е. повече хора да ползват градския транспорт, целия транспорт в града и чистотата на въздуха ще се подобри. Да, има случаи, в които ти е нужна кола, за да стигнеш до работа. Но около мен има и доста случаи, в които хората пътуват с кола просто за удобство. И не казвам, че вдигането на данъците е решението и ще оправи проблемите. Но според мен е едно от решенията. Също нужно (наред с други неща) е да има по-голяма прозрачност къде отиват парите от данъците, за да са по-сигурни гражданите защо е нужно да плащат повече.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

 

преди 23 минути, Mkilla написа:

Ако си сам или сте 2ма и имате 3 коли е съвсем различно но такива хора са малко.

Ами нали това казвам и аз? Щом няма значение кой къде живее, значи това, което виждам аз при мен - важи за всички навсякъде ли? Тогава да доуточня - от 21 апартамента при мен, 2 са необитаеми. В 19 апартамента - 2/3 имат коли. От тях - 1/3 (4) имат само по 1 кола, а другите 2/3 (9, това са половината от обитаемите!)) имат общо 23 коли. И какво казваш - не са чак толкова много? Може при теб да не са, но на други места - са. Затова ти казвам - има значение какво е около теб и какво виждаш. Ти виждаш, че такива хора са малко, но аз ги виждам така: половината апартаменти имат повече коли от общия брой апартаменти. 

 

Във входа ми има точно 2 деца. 

 

Иначе съм напълно съгласен с аргументите ти - всеки си има нужда, било родител, било студент... но не върви да кажеш, че не толкова много. Много са, поне половината в жилищните квартали. 

 

Колкото до това "забърше те някой на светофара..." - значи, като си купиш кола, правиш сметка за всички разходи - колко струва горивото, колко струва акумулатора,  колко струват гумите, колко струва таксито, ако колата ти се повреди, колко време губиш с автобуса, колко струва рент-а-кар, колко е ГО, ГТП, данък... Ако не можеш да си го позволиш - не си купуваш кола. Справяш се както можеш. А Ганьо - първо купува най-якото АЛУДИ или БЕНДВЕ, после реве - ГО му скъпа, гумите му скъпи, данъците му скъпи. 

 

Нещо отклонение се получи, затова мисля да спра.

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Преди 10 часа, ceco_accord написа:

Айде, от днес патрулките на КАТ ще имат газ анализатори в София.

Ми не е и нужно, в пунктовете за годишен преглед си има ;). Ама да се изкажем... 

Редактирано от Nikito82

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В блока на родителите ми 4% от апартаментите заемат грубо 35% от паркоместата (казвам грубо защото зависи колко добре са паркирали всички и варира броя на паркоместата). Единия от тия, които формират 4те процента дори не живее в този блок, но държи да си паркира и двете коли там. 

От тези 4%, само единия апартамент е с двама активни шофьора, в другите кара само мъжът. 

 

пп: фаворит ми е един, който доскоро паркираше две лични и две служебни коли, а само той е шофьорът в семейството. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За София , община Връбница 2.0 euro 4 e 161.88 , това мисля е без измислената им отстъпка ако платиш по рано ...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И с 2-те коли ли е на пътя едновременно този човек? ;) Може да има и 5 автомобила на паркинга, щом може да ги поддържа и да им плаща консумативите но това не прави задръстване. Един човек може да кара 1 кола а това колко са паркирани в гаража/паркинга е друга тема. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Задръстванията са един проблем, липсата на места за паркиране друг, но не толкова по-маловажен.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Преди 1 час, jungles написа:

За София , община Връбница 2.0 euro 4 e 161.88 , това мисля е без измислената им отстъпка ако платиш по рано ...

 

С данните, които си написал, ако приемем и годината на колата ти - 2005-та - за вярна, данъкът е 133 лв. без отстъпка

 

110 киловата

1.0 за Евро 4

1.21 на киловат

1.0 за кола от 16 до 20 години

 

106195931_Annotation2020-02-13120943.thumb.png.56356fe9dda33c13c84e6b07b04ac78f.png

 

Ред.: даже сега видях, че във водещото мнение съм дал пример точно с такава кола. 

 

Линка към калкулатора още веднъж, за всеки да си проверява ако не е сигурен:

 

https://cartax.uslugi.io/

Редактирано от ogi28b

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
преди 54 минути, ogi28b написа:

 

С данните, които си написал, ако приемем и годината на колата ти - 2005-та - за вярна, данъкът е 133 лв. без отстъпка

 

110 киловата

1.0 за Евро 4

1.21 на киловат

1.0 за кола от 16 до 20 години

 

106195931_Annotation2020-02-13120943.thumb.png.56356fe9dda33c13c84e6b07b04ac78f.png

 

Ред.: даже сега видях, че във водещото мнение съм дал пример точно с такава кола. 

 

Линка към калкулатора още веднъж, за всеки да си проверява ако не е сигурен:

 

https://cartax.uslugi.io/

Колата е произведена 2004 , първа регистрация 2005 , иначе тази сума я вадя от НАП при проверка за задължения ... Друг е момента ако нещо във общината са я въвели евро 3 ,а в големия талон си е евро 4 , което ме навежда на мисълта да проверя за всеки случай.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Бърза и лесна проверка - всеки изи-пей, само казваш, че искаш да провериш колко ти е данъкът за колата за тази година. За миналата година платил ли си? Да нямаш някоя глоба от куките, за която си забравил, но да си тече лихва? За тази сума казват ли ти, че това е точно за данък МПС за тази кола, а не за някоя вила в Бояна, която си наследил без да знаеш, примерно? 

 

Иначе 2004, 2005 - няма значение, все е в графата 16-20 години. Ако е Евро 3, данъкът няма да е 133, а 147 лв - пак не се връзва. Пиши като разбереш, че ми стана любопитно какво са ти обявили НАП-а.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това е от НАП, само партида на колата имам  .... ще ходя в общината със сигурност ....  за миналата година имах 154 лева данък платен на ИЗИ пей

Данък.jpg

Редактирано от jungles

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Някой проверявал ли е де факто какъв е данъка?

ЦР-В втора, бензин - данък ми искат 230лв  - гледам онлайн

Според калкулатора който е даден в темата ми казва 175 ? По талон колата е 110Квт

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Сметни си го според данните в първия пост и данните от талона ти (еко категория и мощност). Също обърни внимание как се смята възрастта. Не съм проверявал калкулатора, но има доста неточни калкулатори, така че най-добре го сметни сам. Ако в общината ти искат повече или по-малък данък, провери данните, на база които го смятат.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Данъка за миналата година с отстъпката и невписана евро категория за Бургас - 269,19 лева. 
Вписах категорията - Евро 4 в талона - сертификат от Бултрако 42лв. КАТ - 20 лева за смяна на талон, данъчно - връщане на 74 лева разлика от миналата година. Разликата тази година пак 74 лева - данък 220,24 лева с Евро 4, 293,66 с отстъпка 5%. 
Мисля, че който кара колата повече от година напред, може да си впише категорията. 
КАТ минах за 45 минути, гледаха само номера на двигателя, защото беше сбъркан в талона. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Преди 7 часа, jungles написа:

Това е от НАП, само партида на колата имам  .... ще ходя в общината със сигурност ....  за миналата година имах 154 лева данък платен на ИЗИ пей

 

 

И за миналата година ти го сметнах, с данните от тогава. Странно е, че са ти искали толкова много пари. Миналата година в София бяхме на най-ниските нива. Данъкът ти е трябвало да бъде:

 

110 - мощност

1.10 лв/киловат - ставка

1.3 - коеф. за възраст за кола до 15 г.

0.8 - коеф. за категория Е-4

 

110 * 1.1 * 1.3 * 0.8 = 125.84 (без отстъпка)

 

Забелязах, че и в двата случая те товарят допълнително с една и съща сума - около 29 лева. Трябва да го провериш.

 

------------

Преди 3 часа, Restless написа:

Някой проверявал ли е де факто какъв е данъка?

ЦР-В втора, бензин - данък ми искат 230лв  - гледам онлайн

Според калкулатора който е даден в темата ми казва 175 ? По талон колата е 110Квт

Да, аз съм го платил дори, излиза ми точно толкова, колкото платих, и на ръка да го смятам, и с калкулатора на ИО - все е 118.40

 

При теб 230.хх се получава ако смяташ без Евро-категория, за кола до 15 години (2006 -> ) и с отстъпка от 5 %, която е в момента. Ето:

 

110 - мощност

1.21 - ставка

1.4 - за липса на категория

1.3 - за кола до 15 години

 

110 * 1.21 * 1.4 * 1.3 =  242.24 

 

С отстъпка: 242.24 - 5% = 230.13

 

Виж дали наистина имаш вписана категорията, графа V9. 

-----------

При мен забелязах, че за първата половина от годината фактурата ми е за 62 лева, а за втората половина - за 56 лева, т.е. отстъпката за ранно плащане е начислена във втората фактура. @jungles, при теб в справката от НАП не е отразена отстъпката, така че ако сега провериш - ще ти е друга сумата, а не като на сайта на НАП. Но колко точно.... 

  • Благодаря 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ходих до общината и изяснението беше следното. По талон колата ми е началото на 2005 , като производство е 2004 края.. и влизам във във графата 10-15 години. От догодина ще съм 16-20 и съответно по нисък данък...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колеги, някой който е вписвал Евро стандарта в талона на колата?

Сега си погледнах големия талон - няма евро стандарт :(

Да разкаже какво се прави?

Явно се ходи до Бултрако за сертификат, после в КАТ на канал или само с талоните?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Може да им го пратиш по мейл големият талон, сниман от 2-те страни. Отива се в КАТ с колата, сменяш талоните и от там в общината. Също като теб трябва да мина тази процедура скоро ;)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    No registered users viewing this page.

  • Предстоящи събития

    No upcoming events found
×
×
  • Създай нов...