Jump to content
Mironch0

Избор на зимни гуми

Recommended Posts

Хубаво е да чакаш прогнозата,ако имаш удобен гараж гумите ти са на други джанти.Когато го нямаш всичко това и се окаже че още доста други са чакали този момент гледай какво става пред гумаджиите.

Това че си ги сложил две седмици по рано ,освен ако за тях не изминеш 20хил км няма никакво значение за износването им,и караш разумно с тях.

Тези които карат неразумно каквито и гуми да им сложат и каквото и да е времето пак ще е така.

Ами тези които си купуват зимни и карат така докато не станат за кофата,виждал съм как такова камикадзе при опит да спре колата си не успя ,добре че имаше бордюр, да  в случея навън е 30градуса и асфалта незнайно колко нагрят.

Така че хубаво е да имаш условия ,хубав крик,пистолет и да си ги сменяш ако искаш на всяка прогноза,но реалноста е друга.

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Току що попаднах на ето тази статия за тест на зимни гуми от Autobild, сезон 2019/2020. 

Доста подробна информация са дали. Има тестове на сняг, мокро и сухо. В сравненията са включени дори и летни гуми. 

Предполагам ще Ви бъде интересно :)

 

AUTOBILD ТЕСТ ЗИМНИ ГУМИ 2019/2020 В РАЗМЕР 225/45R17 - ПОДБОРЕН КРЪГ

 

AUTOBILD ТЕСТ ЗИМНИ ГУМИ 2019/2020 В РАЗМЕР 225/45R17 - ФИНАЛНИ РЕЗУЛТАТИ

  • Благодаря 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Off Topic

 

Към Pin и Pavel ,големи патрони се искарахте на по няколко ракии -поне единия писа че е на толкова ,като не разбирате какво ви се обяснява ,поне си трайте там и не дрънкайте глупости .

Казарма  ходили ли сте ,ако сте ,трябва да знаете че стария се уважава и не се отговаря така !

 

 

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Spoiler

Относно моите постове – дори не знам кой те е обидил . Нито знам кой на колко години е, нито алкохол пия, нито търся спор или заяждане. Извинявам се, ако съм прозвучал по-грубо и съм те засегнал, не съм го целял. Ама това с моралното поучаване си го запази, моля те, няма смисъл от него. Ако имаш нещо друго да казваш, дай на лично.

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Днес дойде в сервиза един пич от примекса,близък на колегата , да провери дали сме му ремонтирали стъпалото -ми не са дошли поръчаните транзистори още ,та от дума на дума стана на въпрос че с колегата ще купуваме нови зимни гуми ,към ханкук се бяхме насочили ,но след дълга лекция ни разубеди и насочи към Лауфен -дъщерна фирма на ханкук ,същите били но по-евтини ,накрая решихме и ги поръчахме -ще пристигнат в понеделник ,каза че най-добрата гума за лед и сняг е гудиър  -като работник там е пробвал целият асортимент -нито една друга гума не се държала така стабилно на лед като гудиъра ,нито контито ,нито мишлен.

Дано съм бил полезен на някой, с така да се каже вътрешна информация от примекса .

Поздрави на всички !

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Off Topic

В Емаг  за черния петък има промоции на гуми ;) 

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В тази тема видях, че няколко колеги са със зимни гуми Continental TS860 и искам да попитам относно монтажа им. При мен забелязах, че след монтажа, при 2-те леви информацията за ДОТ е от вътрешната страна, а при двете десни е от външната страна. И четирите гуми имат стрелка за посока на въртене и тя е спазена. Друга маркировка отнасяща се за страна и посока на монтажа не забелязах да имат гумите. Моите са 225/50 R17 98V FR XL. Досега при други коли ми е правило впечатление, че винаги информацията за ДОТ е била и при 4-те колела все от външната страна. Въпросът ми е  дали така направен монтажът е проблем и основание ли е да правя рекламация относно монтажа?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Щом е спазена посоката на въртене , не се притеснявай!

Аз до сега на всички зимни гуми ДОТ-овете са ми били така, на летните са отвън но те нямат посока на въртене.

  • Благодаря 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Нормалните гуми имат или посока на монтаж (има стрелки), или външна страна на монтаж (пише си я). Комбинацията от 2-те е рядкост, а има и такива без значение коя гума къде ще се сложи, но те са предимно за оф-роуд.

  • Нагоре 2
  • Благодаря 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

2019-11-27_10h45_55.thumb.png.484ddc593fbf1d8ece925b93d6e78605.png

 

 

Каква е разликата между 3те модела :D :D  и как реално ще знам, ако си взема от 121лв дали ще е с най-новият дот ? 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

По данни са една и съща гума. Цените може да са различни заради курса на някоя валута, транспорт, или нещо друго, което не означава че най-скъпата е най-прясна. Коя е тя може само търговецът да ти каже.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

От скрийншота на мен ми прилича това да е от gumi7. При тях е масова практика да има технически грешки!

Аз няколко пъти им бях писал за един модел гуми да ги питам имат ли борд или не. Цитираха ми какво пише в характеристиките - "Борд на гумата - Не". Аз им цитирах какво пише в заглавното описание - "FR". Накрая ми отговориха, че има техническа грешка, но така и не стана ясно в кое описание е техническата грешка. Към днешна дата все още не е коригирано въпросното описание:

 image.thumb.png.fbb19c9108d93c6abc0fb39fd300e75f.png 

 

Най-добре се свържи с тях да ти обяснят за разликата. Отговарят бавно, ако е през email/facebook.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ще взема от бггуми ;) 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Хановер, Мюнхен, Щутгарт!! Вероятно различни транспортни разходи, си мисля аз!?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
На 26.11.2019 г. at 10:28, birev написа:

Щом е спазена посоката на въртене , не се притеснявай!

Аз до сега на всички зимни гуми ДОТ-овете са ми били така, на летните са отвън но те нямат посока на въртене.

Остава да са спазили и маркировката за вентила при монтажа, съвсем няма да има за какво да се притеснява 😁

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Преди 8 часа, Drone написа:

2019-11-27_10h45_55.thumb.png.484ddc593fbf1d8ece925b93d6e78605.png

 

 

Каква е разликата между 3те модела :D :D  и как реално ще знам, ако си взема от 121лв дали ще е с най-новият дот ? 

Срока на доставка е различен, ако не ти е спешно, взимай най-евтиното. Дот-а не знам защо те притеснява, това не са яйца да се развалят.Предвид че са на склад в Германия, съм сигурен, че са съхранявани по всички изисквания. С други думи, 3 месеца след монтажа гуми с "пресен дот", дори само на 1000км, ще са по-лоши от същите с дот на 1 година съхранявани правилно с фабрично покритие.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
3 hours ago, pln said:

Остава да са спазили и маркировката за вентила при монтажа, съвсем няма да има за какво да се притеснява 😁

Ами не са! Като попитах за това по време на монтажа, съвсем се изнерви човекът... Е после си обясни неговото виждане по въпроса.

С цел полезност, ще споделя малко конкретика. Напазарувах от avtogumi.bg, макар и да беше малко по-скъпо от gumi7. Причината беше заради неточностите и трудната комуникация споменати в пост #92. С пазаруването от онлайн магазина всичко бе точно, но изпозлвах и техен (на avtogumi.bg) сервиз, намиращ се на ул. Дамян Груев, София. Личното ми мнение е, че следващия път бих изпробвал друга гумаджийница. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Преди 4 часа, pln написа:

Срока на доставка е различен, ако не ти е спешно, взимай най-евтиното. Дот-а не знам защо те притеснява, това не са яйца да се развалят.Предвид че са на склад в Германия, съм сигурен, че са съхранявани по всички изисквания. С други думи, 3 месеца след монтажа гуми с "пресен дот", дори само на 1000км, ще са по-лоши от същите с дот на 1 година съхранявани правилно с фабрично покритие.

Взех Мишелин A5 от bggumi. Ще дойдат на 6ти и преди коледа ще ги сложа :) 

 

Взех този модел, защото всичките ми гуми са такива и до сега не съм имал проблеми зимата дори и в обилен сняг на път за Боровец и Банско. Нямах и проблем с качването до Шилигарника при снеговалеж. 

 

Редактирано от Drone
  • Нагоре 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  

On 11/7/2019 at 11:32 AM, pendoc said:

Това с +7- те градуса е голям мит. Защо най-много катастрофи стават ноември/декември и март/април? Защото на сух или мокър асфалт се шофира със зимни гуми! Който се интересува да се запознае с теста на AutoBild във Финландия на - 7 градуса сухо и на +1 градуса мокро, зимна гума срещу лятна гума. Някой колеги ще останат много учудени, но най-обикновената лятна гума разбива всяка зимна гума при тези условия, като спирачен път, стабилност в завои, аквапланинг. Заключението е, че предимството на зимната гума е при сняг и лед.

 

Емич, извинявай, че цитирам теб, но повдигам старата тема за лятна гума при студена температура. Tyre Reviews изкараха видео, в което тестваха различни гуми на студени температури (между 0 и 15 градуса) на сухо, мокро и сняг. Мисля, че резултатите са интересни и частично се разминават с твърдението ти. По-конкретно на мокро при под 7 градуса зимната и всесезонната гума се представя значително по-добре от лятната.

 

 

Да уточня: споделям видеото и повдигам дискусия, ако има интерес. Нямам цел да провокирам някого или споря. Май такива уточнения са нужни, че вече бях спрегнат с чужди изказвания веднъж, та нека е ясно.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз не виждам смисъл от някаква дискусия, всеки си има глава на раменете. 

Давам пример: Тръгвам от София за Бургас зима е сухо и студено. На Ихтиман вали много сняг, след тунела обръща на дъжд, към Пловдив вали но е 7,8 градуса. След Стара Загора спира да вали и температурата до Бургас се покачва на 13 градуса. 

Въпроса ми е с какви гуми ще бъде най сигурно пътуването, защото в багажника нямам други 😀

Според мен всесезонна термална гума на която има символ три върха със снежинка 

Редактирано от vespa
  • Нагоре 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Всесезонната гума е като всесезонното яке. ;) :)

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За този конкретен сценарий съм съгласен с Vespa – всесезонната би имала най-консистентно добро поведение.

 

За смисъла от дискусия, ами на мен би ми била интересна, ако тонът се запази приличен, затова виждам смисъл. Със сигурност не всички ще смятат така. Също така не знам дали тази тема е най-подходящата – извинявам се, ако не е :D

  • Благодаря 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Факторите са много, но съм сигурен че нюансите в поведението на летни спрямо зимни гуми (при еднакви размери) най-добре се усеща в деня в който ги сменяте. Едва ли не сте усещали моментната разлика. Отивате при гумаджията с летните и до 20 мин. сте преобути (при относително константни атмосферни условия), и поведението на зимните веднага го усещате (надявам се). Та теорията тогава е най-осезаема. После човек се адаптира към поведението им, а това е най-важното - "задкормилното устройство".

Всесезонната гума има своето поле, но то е бюджетно и компромисно решение, и то при относително умерен климат. Него обаче го прецакахме и не се знае утре как ще се събудим, камо ли, кои гуми да обуем. :)

  • Нагоре 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Никой не отрича разликите, особено при сняг, но пак опираме до водача. В белгия получих рент-а-кар с летни гуми, а бе януари и "изненадвашо" заваля и сняг. 2 санта по магистралата, но кара се. Некомфортно е, понеже все едно си на плейстейшън с евтин волан (дено няма форс фийтбек), но се кара. Важното е да не се паникьосваш и да не правиш резки движения с крайниците. :)

Повечето е маркетинг. Мерят спирачен път, добре - има метри разлика, но там нарочно спират и той се мери веднага при забавяне от електрониката. Айде сложете човешкия фактор от времето за реакция или не дай Боже разсейването при шофиране и ето го непредумишленото убийство.

Едно време (миналия век) все с подходящи гуми сме карали, да не говорим че курса ми беше зимата (у големио снег), със ЗиЛ 131 (бордови - празен), който не е чувал за различни видове гуми, а маторя голям, + спирачките на въздух. :)

  • Нагоре 4

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 1990 година какви зимни гуми? Всички карахме зимата с летни или при късмет с всесезонни, но внимателно! Направи ли ви впечатление, че за всички нови автомобили Hоnda, гаранцията вече е 3 г.? И като стана дума за ЗИЛ, преди от литър обем се вадеха по около 30 к.с. и (ГАЗ - 3600 кубика, 75 к.с., ЗИЛ- 5600 кубика, 150 к.с., Мерцедес 124- 3000 кубика дизел-113 к.с ..........). И защо? Отговора не е труден!

  • Нагоре 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тук си прав Цецо, да кара се и най важно е задкормилно устройство. Един ноемврийски ден се прибирах за България и от Загреб до Белград съм карал с летни гуми на 80% и 10 см сняг. Прибрах се без проблеми, но от тогава карам с две летни и две всесезонни през цялата година и вериги в багажника. 

Преди 2 часа, dandilov написа:

Всесезонната гума е като всесезонното яке. ;) :)

Дани, моето работно яке е с дебела подплата, която се сваля много лесно, а пък лятото го ползвам като дъждобран 😀

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Купих Kleber Krisalp HP3.  Прекрасна гума и много тиха. 215/65/16 за 155лв. си е добра цена за гумата с най-къс спирачен път върху сняг. В крайна сметка, точно заради снегът си купуваме зимни гуми.

  • Нагоре 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Off Topic

Да не мислите че подценявам темата. Тя е особено важна за тези дето карат около мен, и дано си преценяват уменията и ситуацията, но както е казал поета:

Тихо се сипе белият сняг.

Галено вика -"Сипи си пак"!

Който не мое с летни гуми у снега - да не излаа! Язе понеже съм неуверен - турил съм зимните и леко баце! :)

 

  • Нагоре 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
преди 33 минути, vespa написа:

но от тогава карам с две летни и две всесезонни през цялата година и вериги в багажника.

 

Има много страници изписани за такива комбинации и последствията от тях. Но при внимателно шофиране всякакви решения са възможни.

  • Нагоре 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Преди 11 часа, Pavel_Pavlov написа:

..... Емич, извинявай, че цитирам теб.....

 

 

 

Павка,  абе аз не съм се обаждал в тая тема, а ти ме цитираш :D..

 

  • Харесвам 1
  • Хаха 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Хахах, явно съм се заблудил от подобните аватари

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

При мен се получи следният проблем:

Докато мислих кой точно модел да избера, гумите се изчерпаха :D Реших да заложа на Bridgestone Blizzak LM 005 и преди около 2 седмици го поръчах в автогумибг /бяха налични както там, така и в гуми7/. Около час след като направих поръчката ми се обадиха и ми казаха, че се е изчерпала наличността и да следя сайта, защото може да заредят пак. Веднага влязох в гуми7, но вече ги нямаше и там /не знам дали сайтовете са свързани по някакъв начин/. Малко по- късно ми излезе реклама на моят размер в аутоспод. Направих поръчка и там, но никой не ми звънна за потвърждение, въпреки, че отчете поръчката за направена /вече 2 седмици никой не се е свързал с мен :D/.

Може ли някой да ми каже дали ще има голяма разлика в поведението на автомобила ако взема размер 235/60/18 /според сайтовете ги има в доволно количество/ при предписание на производителя 255/55/18? Калкулатора ми дава, че са съвместими и няма разлика в показанията на километража, но не знам дали няма да са много по- тесни. 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако ще газиш сняг, няма лошо да са по-тесни, даже е + .

  • Нагоре 4

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Преди 7 часа, DMZ написа:

 

 

Може ли някой да ми каже дали ще има голяма разлика в поведението на автомобила ако взема размер 235/60/18 /според сайтовете ги има в доволно количество/ при предписание на производителя 255/55/18? Калкулатора ми дава, че са съвместими и няма разлика в показанията на километража, но не знам дали няма да са много по- тесни. 

 

Аз бих заложил на 235/60/18 Без значение дали го има другият размер когото търсиш 255/55/18.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Преди 10 часа, DMZ написа:

При мен се получи следният проблем:

Докато мислих кой точно модел да избера, гумите се изчерпаха :D Реших да заложа на Bridgestone Blizzak LM 005 и преди около 2 седмици го поръчах в автогумибг /бяха налични както там, така и в гуми7/. Около час след като направих поръчката ми се обадиха и ми казаха, че се е изчерпала наличността и да следя сайта, защото може да заредят пак. Веднага влязох в гуми7, но вече ги нямаше и там /не знам дали сайтовете са свързани по някакъв начин/. Малко по- късно ми излезе реклама на моят размер в аутоспод. Направих поръчка и там, но никой не ми звънна за потвърждение, въпреки, че отчете поръчката за направена /вече 2 седмици никой не се е свързал с мен :D/.

Може ли някой да ми каже дали ще има голяма разлика в поведението на автомобила ако взема размер 235/60/18 /според сайтовете ги има в доволно количество/ при предписание на производителя 255/55/18? Калкулатора ми дава, че са съвместими и няма разлика в показанията на километража, но не знам дали няма да са много по- тесни. 

Колко ти е широка джантата, да не се окаже че гумата е по тясна от нея:

https://thumbsnap.com/W74RVviT

 

  • Нагоре 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
17 hours ago, DMZ said:

При мен се получи следният проблем:

Докато мислих кой точно модел да избера, гумите се изчерпаха :D Реших да заложа на Bridgestone Blizzak LM 005 и преди около 2 седмици го поръчах в автогумибг /бяха налични както там, така и в гуми7/. Около час след като направих поръчката ми се обадиха и ми казаха, че се е изчерпала наличността и да следя сайта, защото може да заредят пак. Веднага влязох в гуми7, но вече ги нямаше и там /не знам дали сайтовете са свързани по някакъв начин/. Малко по- късно ми излезе реклама на моят размер в аутоспод. Направих поръчка и там, но никой не ми звънна за потвърждение, въпреки, че отчете поръчката за направена /вече 2 седмици никой не се е свързал с мен :D/.

Може ли някой да ми каже дали ще има голяма разлика в поведението на автомобила ако взема размер 235/60/18 /според сайтовете ги има в доволно количество/ при предписание на производителя 255/55/18? Калкулатора ми дава, че са съвместими и няма разлика в показанията на километража, но не знам дали няма да са много по- тесни. 

Виж наистина J то на джантата ти дали позволява 235 широчина. 

Колегата е дал таблица с допускате. 

Редактирано от CARPERA
  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Взех си гумите аз, DOT-a им е пресен пресен, Юли 2019 :) Доволен съм, по коледа ще ги сменя. 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мисля, че пишеше 8×18, което е странно тъй като са си оригиналните джанти, а оригиналния размер е 255 и няма ядове. По таблицата за 8 ги дават макс на 245. Утре ще ги погледна за да не говоря на изуст. Благодаря, че ме подсетихте за тази малка, но от съществена важност подробност :)

П.П. Ето сега намерих това:

 

Screenshot_20191205-221652_Chrome.jpg

Редактирано от DMZ

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

То можеш да набуташ и неточния размер,но е вожно и според мен да си в средната графа ,тогава гумата е в своята най-добра оптимизация.

Редактирано от CARPERA
  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    No registered users viewing this page.

  • Предстоящи събития

    No upcoming events found
×
×
  • Създай нов...