Jump to content
Knoxville

Пътуване в Румъния

Recommended Posts

Здравейте,

обмислям пътуване в Румъния за 3-4 дена, като обмислям да мина около Букурещ, Синая, Бран, Брашов, Констанца, Мангалия и евентуално Крайова. Реалната цел на пътуването е преминаване през Трансфъгъръшан. Молбата за съвет е към тези, които са го минавали двупосочно - има ли значение дали ще го мина от север на юг или от юг на север, тъй като мисля обиколката да е еднопосочна, без да се връщам. И има ли дни, в които е по-натоварено и е хубаво да се избягват. Аз ще ходя първата половина на октомври.

Също така бих приел съвети и за интересни места около изброените горе градове. Всякакви други идеи също са добре дошли.

 

Благодаря предварително.

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Първо провери дали е отворен пътя, защото знам че го затварят преди зимата, да не е да тръгнеш и да е затворен (за Трансф. говоря). Доколкото знам през седмицата е по свободен. За другото не мога да помогна. Задължително карай с ограниченията и си купи винетка, че иначе вземат книжки там.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Официално е отворен до 31 октомври или 1 ноември. Това, ако няма някакви екстремни метеорологични условия. Accuwheather ми казва, че минималните температури ще са 7 градуса в периода, който гледам, което ме устройва. 

За ограниченията и винетката съм проверил, благодаря.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

През цялото време бъди готов за абсолютно най-идиотските изпълнения на пътя!!!

В Крайова не ти трябва да ходиш.

Брашов е много красив град.

Събирай си монети по 50 бани (1/2 лея) за паркиране в градовете, ще ти трябват повечко.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В Крайова ботаническата градина е хубава. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Май това е единствената причина да има чудене дали да отбием за малко и през Крайова. + парк Nicolae Romanescu.

 

Забравих да попитам за фериботите - има ли опашки, чака ли се много и трябва ли предварително да се подготвя с билети. Тъй като все още не съм решил дали да мина през Оряхово или Никопол на влизане в Румъния.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

С фериботите винаги е на късмет. Чакали сме с часове или с минути. Ако работят 2-та денем са през 30 мин, но ако единият е строшен са на час, а до тогава се натрупват и тирове и опашки иии ...

Що не пробвате през Русе - Букурещ? И там има какво да се види. Иначе Румънията си е село. Както карат - спират и слизат - отбиването и паркирането мнозина не го владеят. :)

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами защото искам първата вечер да спим в Арефу, за да имам после цял ден на Трансфъгъръшан.

София - Русе - Букурещ - Арефу ще стане много дебело. Мислех за Видин, но също много удължава.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Както си решиш, но с румънската граница планове не се правят. И по мостовете сме висели. Ако Господ е с вас, ще минете Дунава бързо, ако не е, ще опознаете подвижните ЕКО тоалетни. :(

  • Хаха 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колега, ако решиш да минаваш през Видин имай предвид следното:

- До Монтана карай през проход Петрохан;

- Видин - Крайова е добре като цяло, пътят е нов, няма много трафик;

- Крайова - Слатина - Питещи е кошмар, не е разбит, но трафикът е безобразен, градовете нямат обходи. Запаси се с желязно търпение и бъди постоянно нащрек.

 

Ако караш на газ, не се свени да плащаш малко по-скъпо гориво в Румъния. Струва си, много по-добро е от нашенското.

 

Всичко това ти го казвам от опит, през юли хоНдих там. Приятно пътуване!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря за съветите.

Вече резервирах нощувките, както следва: -Къпъцънени Унгурени :D (село близо до Арефу, в началото на Трансфъгъръшан от южната му страна), Брашов, Къмпина, Букурещ, Балчин и Мадара.

 

А дали да мина през Оряхово или Никопол - ще се доверя на навигацията в деня на пътуването. Крайова остава за някой друг път.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Някога имах тел. на ферибота в Оряхово, но съм го затрил. Не пречи да го потърсиш в нета (както и този на Никопол) и в деня на пътуването да звъннеш и питаш "как е хавата". Ако е ок, хващаш Хемус, а дали ще слезеш на Ботевград или ще гониш Плевен зависи от чутото от лелките. :)

Това са ти по-кратките маршрути, но на теория през Видин ти е по-бързо. Не пречи и там да звъннеш, а има и уеб камера на моста следяща трафика (потърси и нея) - ако има спорадично преминаващи, значи кпп-тата работят и няма колони. Тогава може да газиш Петрохан (красиво е) и пътят е ремонтиран. След Монтана обаче се включваш във "федералното " шосе и има тирове. Крайова си е селия, но се преживява.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами да, обмислям и този вариант, но се доверявам и на гугъл, тъй като вече доста пъти ме спасява от задръствания.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ех ако знаех за този път миналата година когато ходихме в тази посока... След това го гледах в Top gear и стана едно от местата, които трябва да посетя в бъдеще :) Миналата година ходихме на подобна почивка като минахме през Русе. Посетихме Букурещ, Бран, Ръшнов и Брашов. Тръгнах много скиптично настроен /мечтата на жената беше да види Бран/, но останахме много доволни. Пътищата са хубави, храната е вкусна, а цените са като при нас. Синая ми се стори като австрииско селце /вечерта е много красиво там/. За мен много повече си заслужава да се види замъкът Пелещ в Синая от колкото Бран. В понеделник Пелещ не работи и може да се разгледа само от вън. Бран за мен не е нищо особенно, а и тогава пътя до него беше в ремонт и имаше много задръствания. В Ръшнов има хубав динопарк и на малкия му беше интересно, но можеби през октомври няма да е ок. В жегите е много хубаво и прохладно там. За Букурещ е ясно- трябва да се види поне парламента. В Букурещ заведохме малкия в един детски парк "Children's town". Стори ми се огромен и можехме да изкараме цял ден там :) Интересен е и музеят на селото, но и за него си трябва време. Брашов  ми допадна като град за живеене. Пътят до там /от Букурещ/ е много хубав и живописен. Не знам какво точно искаш да видиш, но мисля, че 3-4 дни няма да ти стигнат :)

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
На 21.09.2019 г. at 22:53, DMZ написа:

Ех ако знаех за този път миналата година когато ходихме в тази посока... След това го гледах в Top gear и стана едно от местата, които трябва да посетя в бъдеще :) 

Когато го посетиш, не пропускай и DN67C и Е81, че да не се връщаш и трети път, макар че аз ще направя точно така евентуално догодина лятото :D

Остатъка от коментара ти и ние го мислим горе-долу по същия начин. Ясно е, че времето е много малко, но пък и не сме си поставяли за цел да разгледаме "всичко", а по-скоро да разцъкваме насам-натам в лежерно темпо, без да си даваме зор :)

Едно от малкото "задължителни" неща, които сме си набелязали, е природонаучният музей в Букурещ.  Когато се върнем ще разкажа с подробности къде сме били и ще видим какво сме пропуснали и какво не :D 

 

Отново ще пиша малко по темата с фериботите. Не съм звънял на телефоните, но намерих работно време, което не ми вдъхна много доверие, та може би идеята, която бях отхвърлил, ще се окаже най-добрата - минаване през Видин. Дори да има опашка, мостът си е там, докато фериботите... 

@Jess, защо препоръчваш минаване през Петрохан до Монтана, а не по магистралата? Ще  тръгнем неделя сутринта (може би около 5 часа), така че ако е заради живописнотта на пътя или по-малко трафик - не мисля, че ще има разлика с магистралата, защото няма да се вижда нищо :D  А ремонтът дали е довършен? За последно минавах лятото и на доста места все още имаше стеснения и не бяха никак добре сигнализирани.

Редактирано от Knoxville
  • Нагоре 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Дали е приключил ремонта в Петрохан и как е пътя, ще мога да кажа другия понеделник. Там обаче са завои, на Акорда ще му хареса, но не знам фемилито ти понася ли ги? Нощем там е спокойно, стига да няма мъгли.

На Хемус по-често има тапи (сега пак има ремонти), но пък е равно и бързо (ако е). :)

Зависи и от къде излизаш от София, но щом ще е призори - пробвай се по "царския път". На Ботевград, Враца и Монтана има околовръстни и няма да влизаш в градовете. Алтернатива ти е и маршрута през Своге - там също е спокойно.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

През Петрохан е най- добре /живея точно под него :D/. С 80км е по- пряко, а през нощта/ранна сутрин ще се разминеш с няколко коли /според зависи кой ден от седмицата тръгнеш/. Все още няма мъгли, а пътя е цялостно ремонтиран. В момента има няколко по- сериозни дупки в най- горната част /за последно минавах в четвъртък/, но не са нищо особенно. Ако искаш преди тръгване звънни да ти дам актуална информация. През Ботевград е пълно с тирове и си проклинам дните винаги когото се наложи да мина от там. Много е натоварено по всяко време на денонощието. Петрохан е затворен за тирове и максимум да видиш 1-2 нарушителя. От изхода на София до Берковица си за около час и то ако караш спокойно. След това до Видин имаш около 120км. Моста го минавах преди около месец и имаше по няколко коли пред мен и в двете посоки /но и двата пъти го минавах вечерта след 10ч./. За Своге не ти препоръчвам. Много е тясно и няма абсолютно никакъв смисъл да се минава от там. Последно от там минавах преди няколко години и пътя беше зле, не вярвам сега да е по- различно, просто няма смисъл да заобикаляш Петрохан :)

Редактирано от DMZ
  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

През Своге почти навсякъде е преасфалтирано, но там си е алтернатива на Хемус и също има слаб трафик.

Иначе мерси на DMZ за инфото относно Петрохан - ще го пробвам в петък.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Пътят през Своге е хубав, но аз не го познавам много хубаво, а местните карат все едно са на затворен път. Затова го избягвам.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
преди 44 минути, DMZ написа:

... През Ботевград е пълно с тирове и си проклинам дните винаги когото се наложи да мина от там...

Ние с комбито пък точно с тях се забавляваме. :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Knoxville, какво стана? Ходихте ли? Върнахте ли се? Нагледа ли се на румънската простотия по пътищата?

Редактирано от Jess

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами аз мислех, че някъде по-назад съм писал, че на 6-ти октомври ще тръгваме, но явно съм пропуснал. Докато съм там, не знам дали ще влизам да пиша във форума, но като се върна, със сигурност ще споделя информация.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Петрохан от южната страна е чисто нов, а по северната е здрав (с по-едрозърнест асфалт) и се пътува с кеф, така че, както решиш.

  • Харесвам 2
  • Благодаря 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И така, чакането свърши, застраховките са направени, обмених валута, румънската винетка си я купих оттук и за капак на всичко последните дни се разболях :D

Все пак, живот и здраве, утре рано сутринта потегляме на път, така че вече може да очаквате отзиви и впечатления от мястото на събитието :D

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Лек път и само положителни емоции! Ще чакаме снимки и подробно инфо за маршрута 🚗📸:cool:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Лек път и от мен и приятно изкарване на почивката!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Трансфъгъръшан ни беше приготвил това... 

И още интересни неща, но тях след няколко дена :D

IMG_20191007_130112.jpg

  • Объркан 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Атмосферата е малко като в Game of Throne 😊

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Преди 15 часа, Knoxville написа:

Трансфъгъръшан ни беше приготвил това...

А ти, зимните гуми???

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да се гледа от 59та секунда 😁

Ако бях със зимни гуми, нямаше да ме изненада зимата😁

Преди малко си влизам у нас - равносметката е 1945 километра и 153,62 литра гориво - средно по 7,9/100 километра, от което съм доволен. 

Надявам се днес или утре да събера сили да накача още снимки и видео, преживяването беше уникално. 

 

Отново благодаря на всички за споделените мнения, съвети и предложения. 🤗

  • Хаха 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря за разказа, беше ми много приятно да изчета. С жената също правим такива екскурзии от време на време и направо си се почувствах на твое място :)

 

Ще се радвам, ако пуснеш още снимки. Гледката на заснежените пейзажи изглежда супер.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Вдъхновяващ пътепис и красиви гледки. Мерси за споделеното.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Моля модератор да изтрие горния коментар, тъй като отново допуснах грешка 😂

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Първа, втора, тук / таме трета (гледки имам предвид). :) Жалко че горе имаше мъгла и не се виждаха повече. Иначе е яко като зеленеещото побелява за дузина завои и после пак позеленява. А по тея серпентини рейката сигурно си викаше "брей, петилетката за 1 ден отработваме". :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колега, страхотна екскурзия сте си направили. И аз от много време се каня да мина през Трансфагарашан и се надявам скоро, живот и здраве, да успея. Иначе ще ми е интересно да видя още снимки от воаяжа (предполагам и на другите колеги също ще им бъде) ;)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    No registered users viewing this page.

  • Предстоящи събития

    No upcoming events found
×
×
  • Създай нов...