Jump to content
V4st*r

Процентно съдържание на етанол в бензините

Recommended Posts

Колеги,  някой да е обръщал внимание какво е процентното съдържание на спирта в бензините? По-специално А100 на ОМВ и Ромпетрол?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Откровено казано не!

Сипвам обаче редовно 6 в 1 на бардал или чист спирт 96%!

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Отговорено (Редактирано)

Не е за ОМВ и Ромпетрол, нооо...

Доколкото разбирам -  за етанол до 10%, а за метанол /пак е спирт/ до 3%, според:

http://saksa-bg.com/produkti#benzini

 

Редактирано от kalintry

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Отговорено (Редактирано)

Те ако са почнали да бухат и метанол,  то хубава работа!

Редактирано от dindin

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А всъщност, от какво е предизвикан интереса?

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Отговорено (Редактирано)

Последно когато погледнах колонката пишеше "мин. 9% "био"етанол" Хонда дава двигателя да работи безпроблемно с до 10% от тази мизерия. А миналата година пишеше че е само 7,5 %. А метанола си е направо противопоказен

Редактирано от V4st*r

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Според мен биоетанола ще е последното нещо, което ще повреди един двигател, на фона на останалите боклуци в горивата ни. Я някой обикновен човек, да намери (подобна на горната, за Сaксa информация), за горивата на рафинерияTа до Бургас. A държат монопола, май...

  • Нагоре 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Отговорено (Редактирано)

Да, това е ясно, още повече че Обявеното съдържание надали отговаря на Реалното, но все пак, се стреснах да видя такова завишение. Наливам където ми се струва че колата върви най-добре, но 9% спирт си е сериозно количество при положение че има толкова стари автомобили на които и това им е твърде много.

Редактирано от dindin
  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
На 15.07.2019 г. at 21:18, V4st*r написа:

А миналата година пишеше че е само 7,5 %. А метанола си е направо противопоказен

Поради коя причина смяташ така. В биоетанола има доста метанол, разликата между тях е, че метанола е вреден за околната среда, но за двигателя е все тая. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Отговорено (Редактирано)

Не мога да дам някакво обективно мнение по въпроса. Мога обаче да кажа, че горивна система за бензин изложена дълго време на чист етанол със съдържание близко до и над 90% ще деградира гумени уплътнения и може би ще увреди дюзите, но с такова съдържание силно ме съмнява да има проблем с горивната система.

Метанола от своя страна е много стабилно гориво при високи температури и налягания каквито има в двигатели с висока степен на сгъстяване и/или с принудително пълнене. В общия случай и двата алкохола подобряват горенето.

Редактирано от ACID BURN
  • Нагоре 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

По Европейските нормативи биогоривата са до 12% съдържание в бензина. Аз съм имал на времето метанол доста и направените проби от мен показаха, че до 50/50 може да се смесва. От там нагоре двигателя става все едно си заредил 86 октана бензин. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Отговорено (Редактирано)

В щатите и в други държави има и такова гориво, наречено Е85 . Слагат го в перформънс автомобили и на такива ,които са проектирани от завода да работят с него. Накратко 85% етанол и 15 %въглеводороди. Изгарянето е по ефективно и се получава повече въртящ момент и икономия на гориво. Така,че етанолчето не е вредно за двигателчето, даже напротив. Производствената цена в бг не е много ниска в сравнение с други държави. Може да очакваме да бухат по-малко алкохол отколкото трябва и да заместват с незнайно какви други евтини химии с цел намаляване на производствената цена и увеличаване на марджина на печалбата. Метанолът не знам къде се слага , ама със сигурност гори добре и се образува само Co2 и вода. Токсичен е ако го пиеш, даже много опасен. Ако не ти е подготвен двигателя да работи с такова гориво и не го изгаря добре, ще го хвърля през ауспуха и тогава може да има някаква токсичност за всички наоколо.

Редактирано от ivailopp
  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Метанола е отровен. От 10 мл можеш да ослепееш. Разхода на гориво обикновенно е по-висок с етанол.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Другото наименование е дървесен спирт. Колегата се е объркал Е85 е 85% метанол и бензин, не е етанол. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Преди 5 часа, vespa написа:

По Европейските нормативи биогоривата са до 12% съдържание в бензина

Може ли източник на информацията?

 

Според

ДИРЕКТИВА 2009/30/ЕО НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА

https://docs.google.com/viewer?url=https%3A%2F%2Feur-lex.europa.eu%2Flegal-content%2FBG%2FTXT%2FPDF%2F%3Furi%3DCELEX%3A32009L0030%26from%3DEN&fname=CELEX%3A32009L0030%3ABG%3ATXT.pdf"&pdf=true

максималното количество на (био)етанол е 10%.

 

Цитат

Максималното съдържание на етанол в бензина е 10 %. Налице са допълнителни ограничения за
други кислородосъдържащи съединения, като например етери. Максималното съдържание на
метилов естер на мастна киселина (МЕМК) в дизеловото гориво е ограничено основно до 7 %.

Източник: https://docs.google.com/viewer?url=https%3A%2F%2Feur-lex.europa.eu%2Flegal-content%2FBG%2FTXT%2FPDF%2F%3Furi%3DCELEX%3A52017DC0284%26from%3DEN&fname=CELEX%3A52017DC0284%3ABG%3ATXT.pdf"&pdf=true

 

 

На 15.07.2019 г. at 21:29, kalintry написа:

Я някой обикновен човек, да намери (подобна на горната, за Сaксa информация), за горивата на рафинерияTа до Бургас.

http://www.lukoil.ru/FileSystem/9/197691.pdf

  • Харесвам 1
  • Благодаря 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На ЕКО-то си пише Е10 на колонките.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

E10 е 10% етанол + 2 до 3% метанол, това съм го чел преди 10г. когато правих пробите с метанола и стигнах до 50/50 метанол бензин в моя резервоар на хондата. 

Общо не прави ли 12% Биогориво както съм писал по горе. Всичко това е без значение днес особено за България. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    No registered users viewing this page.

  • Предстоящи събития

    No upcoming events found
×
×
  • Създай нов...