Jump to content
leethax

Шум в радиото след монтаж на..

Recommended Posts

Здравейте, имам сложени лед светлини на предната броня Осрам, но забелязах, че когато карам на Лед светлините и радиото ми не иска да хваща станции или много шуми.. като запаля фаровете, при подаване на габарит, ледките се изключват и радиото св оправя и всичко е ок. Четох че се слага някакъв филтър ама къде се слага и от къде да поръчам и какъв трябва да е нямам представа. Знаете ли нещо по проблема ми ?:D 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Сефте чувам за такъв проблем.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Има споделени мнения за същия проблем, който НЕ се решава с поставянето на филтър, а само със смяна на ЛЕД-а.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Преди 2 часа, Tokio написа:

само със смяна на ЛЕД-а.

Подмяна или смяна с халоген?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Смяната с халоген е препоръчителен вариант. Възможно е също така проблема да се реши и със закупуването на качествен (и по-скъп) ЛЕД, но не мога да посоча точен модел. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

е тоя е 200 лв колко по качествен :D

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Цената не винаги определя качеството. Пробвай тогава с евтин ЛЕД. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

моите са на Осрам.. има едни филтри, където ги слагат за изчистване на шума от радиостанциите  на такситата, ще пробвам с тях. Ако не стане, със сигурност няма да сменя лед-а, просто като слушам рафио ще паля фаровете :D

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ти така или иначе с тази кола винаги трябва да си ги запалил, освен ако нямаш допълнително монтирани дневни.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Доколкото разбрах, автора на темата има допълнително поставени дневни светлини на предната броня. А другите говорите за LED на късите и... евентуалното връщане на халогени.

 

Такъв проблем съм имал на друга марка кола, при поставяне на LED на късите. Крушките бяха с вентилатор. Смених ги с други (друга марка, пак китайски, същия ценови диапазон), без вентилатор и проблема изчезна. Не знам дали е от него или от самия LED. Същите тези крушки с вентилатор ги сложихме на брат ми на сивик-а и там смущават радиото. А същите такива крушки съм сложил на жена ми на микра-та още от преди 8-9 месеца и няма ядове. Може би е до дефектна бройка, знам ли... 

С допълнителни дневени LED светлини не съм имал проблеми до сега на 4 различни коли. Слагал съм два модела на филипс, един осрам и едни китайски евтинджоси. 


До автора - ако има как пробвай ги на друга марка и модел кола и ако и там е така опитай да ги замениш по гаранция (ако имат, въпреки че ме съмнява че ще го приемат като проблем де, ама може да пробваш). 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Как се управляват тези светлини? Как са свързани към колата? Какво ги кара да светнат и какво ги кара да изгаснат? Дай линк към продукта да му видя спецификацията и ще ти кажа какво и къде да пипнеш, за да се оправи. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Преди 7 часа, ogi28b написа:

Как се управляват тези светлини? Как са свързани към колата? Какво ги кара да светнат и какво ги кара да изгаснат? Дай линк към продукта да му видя спецификацията и ще ти кажа какво и къде да пипнеш, за да се оправи. 

https://www.powerbulbs.com/eu/product/osram-ledriving-daytime-running-light-drl-kit , това е линк към модела, направени са след контакт да светват, и като се запалят габарити/фарове и изгасят (и радиото спира да шуми) :D 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
На 2.06.2019 г. at 14:56, leethax написа:

но забелязах, че когато карам на Лед светлините и радиото ми не иска да хваща станции или много шуми.. като запаля фаровете, при подаване на габарит, ледките се изключват и радиото св оправя Знаете ли нещо по проблема ми 

Нарича се интерференция.Интерференцията е феномен, при който две или повече вълни се наслагват, за да образуват резултатна вълна с по-висока или по-ниска амплитуда. Интерференция обикновено се отнася до взаимодействието на вълни, които са взаимно свързани или кохерентни(тоест вълние на светлините и музиката се преплитат/припокриват) помежду си или защото идват от един и същ източник, или защото имат еднаква или почти еднаква честота. Интерференция може да се наблюдава при всички видове вълни, например светлинни, радио, звукови и др.Доста често срещан проблем при поставянето на НЕ заводско ЛЕД осветление по автомобила.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Иска малко измерване с уреда, но най-вероятно има някакъв ШИМ-контрол. Направи 5 секунди видеоклип на забавен кадър на светлините докато светят (slow motion) и го пусни, ще се види веднага. 

 

Иначе тоя контролер техния ако няма някакви специални функции - махаш го и го заместваш с реленце с нормално затворен контакт, и си решаваш проблема. Но не го прави, преди да си сигурен, че няма ШИМ-управление. Ако има - решението е малко по-специфично и изисква 1-2 допълнителни компонента. 

  • Нагоре 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
преди 16 минути, ogi28b написа:

Иска малко измерване с уреда, но най-вероятно има някакъв ШИМ-контрол. Направи 5 секунди видеоклип на забавен кадър на светлините докато светят (slow motion) и го пусни, ще се види веднага. 

 

Иначе тоя контролер техния ако няма някакви специални функции - махаш го и го заместваш с реленце с нормално затворен контакт, и си решаваш проблема. Но не го прави, преди да си сигурен, че няма ШИМ-управление. Ако има - решението е малко по-специфично и изисква 1-2 допълнителни компонента. 

утре след работа, ще направя клип и ще го кача тук :) 🍺

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ето какво НЕ трябва да видиш:

 

 

 

Това е LED-лента, пусната на 50 % / 100 херца, като за честотата не съм сигурен. На клипа е забавено 4 пъти. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ясно, още утре сутрин ще го направя.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Преди 20 часа, ogi28b написа:

Ето какво НЕ трябва да видиш:

 

 

 

Това е LED-лента, пусната на 50 % / 100 херца, като за честотата не съм сигурен. На клипа е забавено 4 пъти. 

Ето какво се вижда

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Отговорено (Редактирано)

Това не е "slow motion"-видеоклип. Снимай с настройка "slow motion" и хоризонтално с телефона, а не вертикално. 

Редактирано от ogi28b

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

отначало първите 4-5 сек е бързо, после го прави на slow motion, такова е, имам го снимано и хоризонтално, същото е 

Преди 9 часа, ogi28b написа:

Това не е "slow motion"-видеоклип. Снимай с настройка "slow motion" и хоризонтално с телефона, а не вертикално. 

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

като усилиш звука ще разбереш, че е на слоу

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Без звук го гледах, наистина. Компютърът ми е глухоням. 

 

Каква е скоростта на снимане? Дали не е само софтуерно забавяне? Така наистина не може да се прецени, а ако сбъркаме и има ШИМ, без контролера няма да я има тази ШИМ и е напълно възможно да изгорят светлините. 

 

Ако все пак няма ШИМ, с две реленца на мястото на контролера си решаваш проблема. Снимай ми инструкцията за свързване и я качи да ти нарисувам къде и как се свързва. В общи линии там, откъдето е взет плюс при контакт, се свързва едно реленце с нормално отворен контакт, което затваря веригата към LED-а. Другото реленце е с нормално затворен контакт и то се управлява от габаритите. Като включиш габарити - ще гасне LED-a. Ако сега е свързан така че да се димира (да намалява светенето на LED-a при включен габарит), ще изгубиш тази функция. Може да се запази, но трябва да се добавят допълнителни компоненти и да се усложни монтажът. 

 

Можеш ли да измериш тока през цялата верига, докато колата работи и светлините светят? Ако е по-малко от 500-600 мА, даже остава само едното реле. 

 

Виж темата за моите дневни как съм свързал, ако не си я чел. 

  • Нагоре 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

При мен също го забелязах този феномен, с лед на късите и дългите съм и с лед на бронята вързани директно към късите, не знам заради кои е. Забелязва се, когато сигнала на радиото е по-слаб, примерно в някой подземен паркинг, на открито не съм усетил смущения.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Отговорено (Редактирано)

Аз имам същите смущения на З-рок в София на другата кола, заради единия от баластите на ксенона. Съгласен съм, че ефектът е изразен на по-слабите станции. В някои случаи дори радиото тръгва да търси друга станция или същата на друга честота. Някакви функции на РДС-а, които по някаква безумна причина не могат да бъдат изключени. 

 

@leethax

 

Ако например сега контролерът ти е свързан така:

 

Untitled.thumb.png.daa90399d87e5fe2c7fb15003b23800e.png

 

трябва да го махнеш и да сложиш управляващите релета така: 

 

Untitled2.thumb.png.6f4fd37159b953fc438471bb11b5787a.png

 

Ако токът не е голям (установено след измерване), първото реле с NO контакта изобщо губи смисъл, директно оранжевия кабел отива направо на 87a на NC-релето, а червеното отпада. Ето така:

 

Untitled3.thumb.png.ff2b090d2df9aafeaa13fd2b2d9f55d3.png

 

Редактирано от ogi28b
  • Нагоре 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Чудесно, много добре обяснено! Още довечера след работа ще видя как е свързано и ще го измеря и ще пиша пак тук. 

Преди 2 часа, ogi28b написа:

Аз имам същите смущения на З-рок в София на другата кола, заради единия от баластите на ксенона. Съгласен съм, че ефектът е изразен на по-слабите станции. В някои случаи дори радиото тръгва да търси друга станция или същата на друга честота. Някакви функции на РДС-а, които по някаква безумна причина не могат да бъдат изключени. 

 

@leethax

 

Ако например сега контролерът ти е свързан така:

 

Untitled.thumb.png.daa90399d87e5fe2c7fb15003b23800e.png

 

трябва да го махнеш и да сложиш управляващите релета така: 

 

Untitled2.thumb.png.6f4fd37159b953fc438471bb11b5787a.png

 

Ако токът не е голям (установено след измерване), първото реле с NO контакта изобщо губи смисъл, директно оранжевия кабел отива направо на 87a на NC-релето, а червеното отпада. Ето така:

 

Untitled3.thumb.png.ff2b090d2df9aafeaa13fd2b2d9f55d3.png

 

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Какво мислите за тези? Има ли смисъл да инвестирам в тях и да ги накича на всички кабели?

https://www.youtube.com/watch?v=MGtQR7mr-F0

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами пробвай. Никой не може да ти обещае, че ще стане или да е сигурен, че няма да стане. Ако не стане, поне няма да пречи 😃

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
На 4.07.2019 г. at 14:12, smirky написа:

да инвестирам в тях

С оглед на проблема ти, както и шанса да го оправят, смятам че отвсякъде си заслужава да опиташ. Още повече, че не са и чак толкова скъпи, например тук.

 

Само дето, за разлика от видеото, на някои от техниките, където съм имал такива съм ги виждал и двойно намотани. Сега проверих - явно зависи от честотата на  сигнала, каквото и да значи това...

 

71QT3AsfHpL.jpg

 

Само не забравяй да кажеш какво е станало, че ми е интересно.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да, определено мисля да опитам, но малко ме притеснява, че кабелите са сравнително дебели и не особено дълги, че да мога да си ги усуквам както на снимката.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    No registered users viewing this page.

  • Предстоящи събития

    No upcoming events found
×
×
  • Създай нов...