Jump to content
ogi28b

За културата на българските шофьори

Recommended Posts

А тоя, Кирето, не може ли да помоли и другите евро премиери да си дарят заплатите, та да поаправим наще пътища? 

Нали европска солидарност искат?

Съчувствие към тоя тираджия, и към нас, де! Всички сме в кюпа - трапа.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не е случайно че наще профи щофьори са най-псуващите и не е от добро!

Редактирано от ceco_accord

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Отговорено (Редактирано)

Днес и аз псувах, дълго.

 

Излизам с колелото да поспортувам. Влизам в кръговото и се държа в дясно. От следващия му вход приближава дърт Баварец 7-ма серия. Видимост прекрасна. Аз поддържам нормална скорост - с предимство съм и той го вижда но не намалява, и траекториите ни ще се пресекат. Наложи се да вляза в лявата лента на кръговото, защото се изравни с мен и ме натиска наляво. Не му дадох път! Не щото съм инат, а защото правилникът и спазването му са с предвидим изход. Опасява ме че не е от незнание на правилника (а ако е - имаше и знаци), а бе от мерзост и злоба. Караше някаква женица, а до нея 1 тумбак, който я навиваше да продължава с агресията. Накрая я достраша и просвири с гумите намаляйки, но не отстъпи от траекторията си.

Не разбирам кога това общество се прецака и какъв % от него е тотално болен и за разстрел?

Кадърът е от гледната точка на безбожника. Не виждам какво неясно има?

IMG_20220508_155749.jpg

Но не е проблема в законите и държавата, а че тЕа бЕа некви Бони и Клайд по байганьовски!

Редактирано от ceco_accord

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Харесвам баварските машини, но не съм толкова богат да ги имам!

НО ги карат(90%) все някакви надути и надменни хорица с пари!

Жената кара Хондака с 30км/ч, в една тъмница, дъжд и кофти видимост.

Една баварка х5 или нещо подобно ни скъса от свирня с клаксона, ама не може да ни изпревари.

Спираме на светофара и един пич ми се пеняви нещо и ми говори!

Свалих прозореца и имаше претенции за минимална скорост!

Учтиво отговорих, че кара жена с прясна книжка. 

Никакво разбиране и го почнах на висок тон, да не слизам да му бележа колата!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Отговорено (Редактирано)

Уважавам всеки който може да си позволи скъпа и нова кола. Все някак го е заслужил (той, или предците му).

Но ако парадира с нея е твърде обидно за човечеството, че принадлежи към него, макар и само телом.

А най-обидени са мацките дето не могат и не знаят как да ползват самоходната луксозна черна техника. 

Едно е да си арогантен на пътя, друго е да си неадекватен, но комбинацията от двете е направо неандерталска.

Бог да ни е на помощ и сдържайте си нервите!

Редактирано от ceco_accord
  • Харесвам 4

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
На 8.05.2022 г. at 10:46, ceco_accord написа:

Днес и аз псувах ...

 

Не знам, кой го е казал, прочетох го отдавна в "нета":

"Ако не псуваш, докато караш, значи не следиш трафика."

  • Харесвам 1
  • Хаха 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Отговорено (Редактирано)

Ще да е някой фен на Стоичков с С и Е категория. :)

280390512_10159553058973880_3144045006672259656_n.jpg

Редактирано от ceco_accord

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Отговорено (Редактирано)
Преди 11 часа, Krasi-mir написа:

 

Не знам, кой го е казал, прочетох го отдавна в "нета":

"Ако не псуваш, докато караш, значи не следиш трафика."

 

От тук идва всичко - слаб контрол и силна шуробаджанащина ...

 

 

Редактирано от jt26
  • Харесвам 1
  • Нагоре 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това си е наш НЕИЗКОРЕНИМ генотип.

Въпросът е кой колко "срама няма"?

А народът го е казал:

"Когато цъфнат теменугите
и работите тръгнат зле,
иби им майката на другите
и гледай ти да си добре."

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Преди 14 часа, darius написа:

Харесвам баварските машини, но не съм толкова богат да ги имам!

НО ги карат(90%) все някакви надути и надменни хорица с пари!

Жената кара Хондака с 30км/ч, в една тъмница, дъжд и кофти видимост.

Една баварка х5 или нещо подобно ни скъса от свирня с клаксона, ама не може да ни изпревари.

Спираме на светофара и един пич ми се пеняви нещо и ми говори!

Свалих прозореца и имаше претенции за минимална скорост!

Учтиво отговорих, че кара жена с прясна книжка. 

Никакво разбиране и го почнах на висок тон, да не слизам да му бележа колата!

Стигнал съм до заключението, че да се бърза еле пък като вали дъжд е най-малоумното нещо на земята. Колко пък ще спестиш.

Дали ще караш със 140 или 180-200 по магистралата . За 10 минути разлика говорим. 

 

 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

По наще магистрали (а и по шосетата) има прекалено много локви (заради хлътвания по асфалта) и става такъв як аквапланинг, че с над 100 си е самоубийство! С каквито и гуми да си, над 2 см вода под тях си е "път към отвъдното"!

  • Нагоре 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това с манталитета на база марка кола не е патент на българите.

И тук на "Острова" е така.

  • Нагоре 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Понеже все мрънкаме в тая тема, да се посмеем поне малко - "на чужд гръб" (и с извинение към потърпевшите), ама квот са написали ...

 

Извадки от архива на КАТ с обяснения писани от шофьори след ПТП-та :

Тръгвайки на работа в 7 тази сутрин, изкарвайки колата от гаража на улицата, се сблъсках с автобус. Автобусът беше подранил с 5 минути.'

'Инцидентът стана, защото с едното око наблюдавах камиона отпред, с второто - пешеходеца, и с другото - колата отзад.'

'Започнах да намалявам скоростта, но колите отпред бяха по-неподвижни, отколкото мислех.'

'Не знаех, че ограничението на скоростта е валидно след полунощ'

'Колата пред мен блъсна пешеходеца, но той се изправи, затова го блъснах и аз.'

'Другият автомобил се сблъска с моя, без да даде предупреждение за намерението си.'

'Ударих се в неподвижен камион, който идваше отсреща.'

'Пешеходецът ме блъсна и отиде под колата ми'

'В опит да убия муха, се ударих в стълб.'

'Невидим автомобил се появи от нищото, удари колата ми и изчезна.'

'Бях изхвърлен от колата, когато тя се отклони от пътя. По-късно бях намерен в канавката от някакви крави.'

'Мислех, че прозореца ми е свален, но открих, че е вдигнат, когато подадох глава през него.'

'Бях карал автомобил от 40 години, когато заспах на волана и катастрофирах.'

'Когато наближих кръстовището, изведнъж се появи знак на място, където знак 'стоп' никога не се беше появявал преди.'

'За да избегна удар в бронята на колата отпред, ударих пешеходец.'

'Казах на полицаите, че не съм пострадал, но след като махнах шапката си, открих, че имам фрактура на черепа.'

'Бях сигурен, че старецът няма да успее да стигне до другата страна на пътя, когато го блъснах.'

'Пешеходецът нямаше представа накъде да бяга, докато го прегазвах.'

'Непряката причина за инцидента беше нисък човек в малка кола с голяма уста.'

'Стълбът се приближаваше. Опитах да го избегна, но ударих предната му страна.'

'Опитвах да се науча да карам със серво. Завъртях волана колкото сметнах за необходимо и се оказах в друга посока, карайки срещу движението.'

'Изкарвах колата от гаража на задна, както обикновено, когато бях ударен от другата кола на същото място, където бях удрян няколко пъти преди.'

'Когато видях, че не мога да избегна сблъсъка, натиснах газта и катастрофирах в другата кола.'

'Инцидентът стана, когато предната дясна врата на колата зави без да подаде сигнал.'

'Никой не беше виновен за инцидента, но той никога нямаше да стане, ако другият шофьор беше внимавал.'

'Пешеходецът побегна към тротоара, но аз го уцелих.'

'Инцидентът стана, когато опитвах да си възвърна контрола над колата, насочвайки я към другото превозно средство.'

 

  • Харесвам 1
  • Хаха 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ей, да внимавате по улиците, че времето се стопли и ала баладжийките одят по клин и потниче (на голо) иии ... пада чукане, ама по броните.

  • Харесвам 1
  • Хаха 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

От месец съм на тръни по светофарите.

Светва ми жълто, изчаквам, светва зелено и се почва, камиони, 2 коли, велосипеди да минават пред мен!

Свиря, светя, засилвам се към тях, никакво трогване, безсмъртни са.

Дали да не взема баничарка за 1000- до лева и да обърна няколко 100 000 струващи надути пуйки, а?

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Отговорено (Редактирано)

И аз го виждам все по-често това, а и други започнаха да се оплакват. Започнах да се чудя да не са разрешили преминаването на червено вече..

Редактирано от meneldor
  • Нагоре 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Прави ми впечатление, че в Търново първите 5 секунди от червеното масово се имат за разрешени за преминаване. И на 5-те светофара в града. От всякакви регистрации, вкл. транзитно минаващи. Другата практика - светва жълто, аз съм на 10 метра от светофара, намалявам и спирам и съм освиркан. 

 

Не че няма закони - няма контрол. А при липсата на контрол идиотите се развиват и множат.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Факт е че се пренаселиха градовете и трафикът загрубя, както и манталитетът на мнозина. :(

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
преди 53 минути, jt26 написа:

Прави ми впечатление ...

 

Ни съ впечатлявай. Това е нововъведение от "белите" страни.

У Англия никой не спира на жълто, и поне 3 коли минават на червено.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Off topic :

Съгласен съм с вас! Като покарам две седмици в България, и после ми трябват три месеца да се успокоявам от преживяното🙋‍♂️🙈... Но, сега идва и другият момент-В Германия, колоездачите са станали страшно нагли и агресивни... На седмица имам по две- три опасни изпълнения с елемент на донорско-суицидален екшън... 🙈🤢🤮😭🙆‍♂️ 

Абе, пазете се...! Успокоявам се, че двете камери в колата работят, и евентуално, ще ми спасят задника един ден... 🙏🙄🙏

  • Благодаря 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За велосипедистите е друга бира.

Аз, като заклет такъв, винаги внимавам да не напрягам обстановката, но е факт че са/сме изненада за авто трафика, обаче градско е по-бързо и фрии. 

И очите ми са на 4, дали някой няма да си отвори вратата, или дали ме вижда изобщо, понеже за повечето водачи сме "изключени от конспекта".

Ама па е адреналин да минеш между 2-те ленти с коли в посоката и на светофара да си пръв. :) Сори за което, а и като съм с колата (и се знам), оглеждам се за 2-колесни (с педали) и ги пазим. Проблем са онези с Е-тротинетките - малък обект трудно се улавя с периферно зрение!

  • Благодаря 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз днес сутринта щях да отнеса един тротинеткаджия решил, че не трябва да пуска газта като кара по велоалея и пресица улица. Тъпото е, че тия хора в 99% от случаите карат без каски и най-малкото побутване ще ги заправи на оня свят... 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз това не мога да си го обясня...С 80км/ч караш тротинетка на пътното платно, сред коли, автобуси, мотори и прочие. Без каска, жилетка.....Дори съм виждал някои и кучето си возят. Това е абсурдно..Нз защо няма правилник за тези хора.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Майка с дете видях оня ден, нито каска, нито нищо. Логиката на Българина: на мен няма да се случи ;) Това са като тия дето си возят 5-6 годишните деца на предната седалка

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Преди 5 часа, mysticchannel33 написа:

Това е абсурдно..Нз защо няма правилник за тези хора.

Имаше опити да ги вкарат в регулация, нооо - останаха в "сивата зона" на закона.

За това ги харесват юзърите им - дават свобода.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
На 13.06.2022 г. at 14:36, ceco_accord написа:

И очите ми са на 4, дали някой няма да си отвори вратата, или дали ме вижда изобщо, понеже за повечето водачи сме "изключени от конспекта".

Прекалено малко сте още двуколесните и българския шофьор,няма усета и навика, да ви търси в огледалата.Я спри на кръстовище в южната ни съседка,да видиш как от ляво и дясно те заобикалят две "ята" с мотори и мотопеди:D!Като им чуеш рева,не могат да ти убягнат от вниманието и добиваш културата да ги търсиш в огледалата,дето тука я няма още.

 

  • Благодаря 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Житието е опит.

Не знам дали си бил в Холандия, но там е обратното - велосипедите са масовият транспорт и ездачите им не зачитат автомобилистите, които им се пречкат и биват мразени. :)

  • Хаха 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Велосипедистите са напаст. Карат, както им изнася на тях. По средата на лентата като кола, или на пешеходната пътека като пешеходец. Особено гадни са "спортистите" по междуградските пътища през уикенда. Тясно, завои, колона от автомобили зад тумбата велосипедисти с клинчета. Не мож'ги изпревари, еле па с камион. В града има велосипедни алеи, но масово не се използват, карат си по шосето. Аз също карам колело, ама по безлюдните междуселски пътчета.

В момента, в който българският велосипедист се научи, че автомобилиста го пази, ще стане още по-нагъл, вервайте ми.

  • Харесвам 2
  • Нагоре 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Слава Богу у нас каращите колело извънградско сме мижав % (и предимно по малките пътчета с лек трафик), та не е проблем за колите, но пък съм имал случаи в които изпреварват срещу мен и ме хваща бяс. Като видя че се пъне такъв, направо минавам в средата на лентата си и тоА са връща у свое десно. :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ти с колелото за твое добро,не е ли по добре да караш,срещуположно на движението?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Понякога го правя (ако е баир и сенчесто), защото скоростта ми е почти пешеходна, но ако е нормалната 25-30 км/ч, съм си в правилната лента.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Отговорено (Редактирано)

Т'ва вАжи за пешеходците. За да виждат идващите срещу тях коли.

За велосипед е опасно.

Едно е, като излезеш с колата от завоя да видиш пред теб пешеходец, вървящ бавно върху, или зад страничната линия.

Съвсем друго е да срещнеш нископрелитащ двуколесен, поне на 1м от линията в твоята лента.

 

п.п. Като казах пешеходец ...

Колоездачите, и целия безумен трафик в България не ме дразнят, даже се забавлявам.

Дразни ме организацията на движение в кръстовищата със светофари. Дразни ме това, че завиващите МПС трябва да изчакват пресичащите пешеходци. При мен всички пешеходни светофари са с бутон. Натиска пешеходецът бутончето и целият трафик спира. Може да си пресече и по диагонал, ако иска.

 

edit:

Цецо ме изпревари с велосипедите в насрещното.

А и друго - велосипедът по закон е ППС, и като такова трябва да си кара по посока на движението.

Редактирано от Krasi-mir
  • Благодаря 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Отговорено (Редактирано)

По закон е така,но мен ме е страх да карам в лента,където зад мен се движат коли и ме изпреварват.Така ако тръгне някой да ме притиска,да мога пръв аз да го видя и съответно,да направя "плонж" в някой храст:tooth:,а не на предния му капак:boxed::biggrin:!

Вчера изпреварих автомобил с включени аварийни и ниска скорост,пред който караше(тренираше колоездене) дете!Настигнах го на завой и се наложи и аз да предупредя,задно движещите автомобили,за рязкото убиване на скоростта.

Редактирано от JHM

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Движението на ППС (вкл. велосипеди) е регулирано в ЗЗДП и правилника за неговото прилагане. Всичко останало са размисли и страсти по темата. Когато съм с велосипеда (шосейния) се старая да се съобразявам с останалите учасници в движението и си карам по правилник. С байка обикновено само пресичам асфалта. Ако на някой не му харесва, че карам по пътното платно, може да спре и да ми го каже ... ако иска (има доста свиркащи, но не им стиска да спрат). Когато съм с колата също се съобразявам с велосипедистите - не ми пречат, даже се радвам, че стават повече.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Преди 2 часа, Франко написа:

Когато съм с колата

 

Е те тук е разковничето.

И на мен не ми пречат (особено), когато съм с колата.

Ама по-често, 8-10 часа на ден, съм с камиона. Хладилник, с график за доставка. Е колко да не ми пречи задникът пред мен, който си мисли, че целият свят се върти около него?! Е, има И Човеци, които като чуят камион зад себе си отбиват на първото удобно място. 

 

В този ред на мисли (май съм го казвал и друг път), смятам, че всеки кандидат шофьор кат."В" трябва да прекара 2 дни от курса в камион, 1 ден градско, и 1 ден извънградско. Не е задължително да кара, е така, само да види какво му е на главата на оня зад волана. Толерантността на пътя ще придобие друго измерение.

  • Харесвам 1
  • Нагоре 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Краси ти си говориш но кой да те чуе, това само колеги с категория С могат да го разберат. Велосипедистите не знаят, че когато съм с голямото бубу се притеснявам повече за тях от колкото те самите.

  • Нагоре 2
  • Благодаря 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И правилно се притеснявате, защото колелото няма константна траектория.

При изпреварване от камион, разликата в скоростите е 3 до 4 пъти по голяма и аеродинамиката на камиона е проблем за неопитен велосипедист.  Въздушният поток от страничното обтичане на кабината първо оттласква колоездача към банкета, той стреснато коригира траекторията си наляво, а подналягането което се образува в началото на борда или прицепа го дръпва още наляво.

Опитните тираджии ме изпреварват изнасяйки се изцяло в насрещната лента, а новаците или непукистите минават на 2 педи от мен, та се налага да се боря и с моята и с тяхната аеродинамика. Това не знам дали го учат за С и Е категориите?

Но със сигурност е полезно колоездач да е карал камион, както и тираджия да е карал колело. Останалото е междучовешка емпатия и съобразителност.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Цецо, при нас колоездачите нямат право да са там, където камионите правят вятър да отместят автобус. Скутерите до 125сс също.

Е, има една категория високоскоростни пътища, на които имат право да са. Обаче, от 20г карам в Англия и колоездачите, които съм виждал на тези пътища се броят на пръстите на едната ми ръка. Не защото са толерантни, просто имат чувство за самосъхранение.

Първокласните, междуградски пътища тук са много тесни и с много завои. Лентата е по-тясна от камиона. Едното от огледалата ми винаги е извън лентата, било в храстите, било от другата страна на осевата линия. Няма как да развия скорост, карам си зад задника и псувам.

 

п.п. Никога не свиркам на велосипедист. Нарича се манталитет.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Преди 2 часа, ceco_accord написа:

дали го учат за С и Е категориите

 

Учат го, не само за С и Е.

По закон, велосипед не се заобикаля ако не можеш да осигуриш минимум 1.5м между него и себеси.

 

Забележи - казах "заобикаля", я не "изпреварва". Който не знае разликата ...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@Krasi-mir При 1,5 метра, пак се усеща аеродинамиката от ТИР-а и нея имах предвид - дали се обяснява наличието и ефектът И върху велосипедиста?

A къде е "границата" между заобикаля и изпреварва според редовия водач?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    No registered users viewing this page.

  • Предстоящи събития

    No upcoming events found
×
×
  • Създай нов...