Jump to content
Sign in to follow this  
fenabg

Двигатели и скоростни кутии. Тема за лакардий и локуми.

Recommended Posts

Пускам темата си разискване на всички мотори и скоростни кутии. Конструкция, кое как, защо, чипове,  подобрения, обслужване, части  парт номера и т.н. Все локуми що се сетите .   

• Like 1

Ееее, най-накрая fenabg се "отпуши"!  :lol:

От кога го чакам да почне да пише подробно и напоително...

Поздрави за начинанието, Ванка! Изцяло те подкрепям!

Още повече, че ще е от голяма полза за целия форум! :thumbs1:

• Like 1
  • Upvote 1

Posted (edited)

Ако разгледаме моторите във времето, от хонда са доказали , че това го правят много добре . Докато не се намесиха еко нормите и стратегии за по висока производителност  и по бърза сглобка . Като почнем от А серията вграждана в акорд , двигател които има многократно документирани изминати по над милион километра без да бъде отварян . Какво се случи сега ?????? , с толкова технологий да не могат да правят мотори не мисля ?.
Гори масло , нещо тропа , пропаднали клапани , спекли сегменти , износени  валове  това  ...........  Всичко това не може да бъде избегнато но може да бъде отложено . Защо неможе ?  няма материал  ,ресурса е изчислен . сега някои ще каже ма моята е на 400 к . , два реда по нагоре написах над милион! . Започнаха да се лутат потребителите между избора на масло и предписания , свети чека но майстотра ми каза че на газ е нормално , колата ми е на 200к майстора каза 10/40 нищо че съм с най голямата недомислица к20 икономик . Някои ще каже противоречиш си ! НЕ просто безсмъртната Де серия златната и среда  се оказа 5/40 а от двете страни останаха 10/40 и 5/30 .  Кога и защо за де серията ? винаги съм препоръчвал 5/40 или ако мотора е след ремонт 5/30 за тази серия мотори , марка масло няма да коментирам който има желание ще разбере с какво работя. Но нека да оставим де серията на страна коментирана е и в други мои теми , няма да се спирам и на Ф серия защото това е реално същия мотор с по голяма кубатура . 
Важно чека няма вариант да свети ако ще и на въглища да сте подкарали двигателя си !!!  99% от случайте е след монтаж на газова . Разберете и пак в 99 % от случаите или е монтирал или настроил с г@за си газаджията за да свети чека. Забелязавам гледате параметри на мапа за да прецените дали сте за реглаж клапани :D  , стига , в менюала си пише или ако незнаете запомнете 40000 . Ако има газ :
B20 - 15k IN15 -EX20 !!! 
k20/24 - 25k
d13-16 - 25k
L 12-14 - 30k
R18/20 -30k въпреки че това животно държи много отварял съм и след 140000 на газ и пак беше що годе в норма 
б16/18  - 30к  за тях мисля и да не пиша за мен това са най добре направените и конструктивно от всички мотори и най вече б18ц6 .
K серията вече не е с  ремък а верига и нейния живот при нормална експоатация приключва на около 230к .Живот зависещ много от маслото , ако изключим скоростната кутия , веригата има най много триене метал в метал в мотора . Затова тук поне аз не си правя експерименти к20 5/30  к20 тапира 0/40 също и к24 или 5/30 или 0/40 , спокоино знам какво пише в менюала.
Светещ чек с грешки в запалването на цилиндрите , кнок или в комбинация са регистър че 1во трябва да погледнете клапаните а с отварянето на капака и състоянието на веригата дали не е разтегнала. IN25 EX30 за Ка серия. 

Утре продължавам .

Edited by fenabg
  • Like 5
  • Upvote 4

Posted (edited)

Screenshot_20190823-203241.png

Screenshot_20190823-203203.png

Отлагания по бутало , клапани и свещите  , силно абразивни и твърди налепи . На клапаните се виждат как са се отчупвали , мго често се получават надирания на бутало или цилиндрите .

20190821_120548.jpg

20190821_120601.jpg
Тук комбинацията с дълги интервали на смяна е със добавки . Не слагаите л@йна в двигателите си .

Edited by fenabg
  • Upvote 4

20190821_120624.jpg

20190821_172200.jpg

20190821_180750.jpg

• Upvote 3

Преди 1 час, fenabg написа:

K серията вече не е с  ремък а верига и нейния живот при нормална експоатация приключва на около 230к .Живот зависещ много от маслото , ако изключим скоростната кутия , веригата има най много триене метал в метал в мотора . Затова тук поне аз не си правя експерименти к20 5/30  к20 тапира 0/40 също и к24 или 5/30 или 0/40 , спокоино знам какво пише в менюала.

Сега искам да питам от чисто любопитство и любознателност, разбира се...

За веригата не е ли по-добре да се ползва масло с по-високо съдържание на цинк и фосфор, като противоизносни присадки?

Радвам се за темата ти Ванка, но при мен макар че е карана над 60к само с две смени с 10w40 главата е перфектна, но пустото бутало трака като трактор. Там проблема не вярвам да е от маслото, може да е прегряван или с масло под минимума карана. Все пак к20 е един добър икономичен и не толкова проблемен като на единичката или хашката двигател :D

• Like 1

@vespa

Когато един двигател е каран с минерално масло (мани, че му викат "полусинтетика") и то по 30 хил. км на смяна, става мазут вътре!

И когато конструктивните особености на тоя двигател изискват вискозитет 8 - 9, а са му сложили 14 - 15, няма как да има нормално мазане!

От там и бутала ще са се прецакали, и сегменти ще са запекли и още куп други неща...

• Like 1

Posted (edited)
Преди 11 часа, vespa написа:

Проблема си е на лице с тоя мотор, а какво го е породило? Това може да се гадае само. И аз съм на път да си взема кола с к20 просто другия мотор вграждан в това купе е д17 и е безмислено. 

Edited by fenabg

И на мен Стрийма ми харесваше, но реших да "разроша гаргата". :)

Иначе пиши (макар че снимките са стряскащи), но пък нека знаят и дано някому е от полза. Както е казано: "По-добре веднъж да видиш, отколкото 100 пъти да ти разкажат". Интересуващите се уважават техниката и целесъобразно я пазят, а на другите им е "през оная работа" и стигат до твоята работа (операционната ти маса имам предвид).

• Like 1
  • Upvote 1

Хубава тема си отворил.продължавай да пишеш и с с снимки.браво

Posted (edited)
На 24.08.2019 г. at 19:06, fenabg написа:

Screenshot_20190823-203241.png

Screenshot_20190823-203203.png

Отлагания по бутало , клапани и свещите  , силно абразивни и твърди налепи . На клапаните се виждат как са се отчупвали , мго често се получават надирания на бутало или цилиндрите .

20190821_120548.jpg

20190821_120601.jpg
Тук комбинацията с дълги интервали на смяна е със добавки . Не слагаите л@йна в двигателите си .

Ако пред мен ми отвориш капак, с такава гняс на мой двигател,директно отива за скрап, та ако ще и най хубавата серия да е!

Ша ода пеш, да го е.а..!;)

Edited by JHM
  • Haha 1

За да стигне един двигател до такова състояние какво трябва де е правил или не правил?

Off Topic

Да не е знаел че има двигател, или да е смятал че е от най-яките ДВГ-та по всички земни кълбета. :)

преди 45 минути, dragob написа:

За да стигне един двигател до такова състояние какво трябва де е правил или не правил?

По горе съм писал дълги интервали на смяна между 15-20 к и добавки в маслото.  Това нещо не се разтваряше от нормалните химии които ползвам за миене.

• Upvote 1

За да не повтарям,

пак ще попитам... ;):D

На 24.08.2019 г. at 20:30, dandilov написа:

За веригата не е ли по-добре да се ползва масло с по-високо съдържание на цинк и фосфор, като противоизносни присадки? 

On 8/24/2019 at 6:56 PM, fenabg said:

Ако има газ :
B20 - 15k IN15 -EX20 !!! 

Един въпрос в същия менюал пише че клапаните за този двигател са както следва-

35592402_KLAPANISTOINOSTI.thumb.png.13e76188f299303b4898be2587dd392f.png

входящи стойностите са 0.08-0.12мм какво налага или се е доказало в твоя опит те да са на 0.15мм,

Преди 21 часа, dandilov написа:

За да не повтарям

Дани реално е по добре и за мен лично е по добре. Преди години и маслата бяха с повече цинк както някои рейсингови в момента . Тук идва момента че C маслата са с по малко цинк  от АВ  , за дизелите имам в предвид.

преди 18 минути, CARPERA написа:

Някъде  в менюала да пише че колата може да е в бг,ще е на 20+ години и на газ!. 
Налага се заради натягането на клапаните по бавно става така . И натягат прогресивно  , не спрямо пребега а колкото по натягат толкова по бързо става.

• Like 1
  • Thanks 1
  • Upvote 1

Posted (edited)
преди 14 минути, fenabg написа:

Дани реално е по добре и за мен лично е по добре. Преди години и маслата бяха с повече цинк както някои рейсингови в момента . Тук идва момента че C маслата са с по малко цинк  от АВ  , за дизелите имам в предвид.

Значи в такъв случай, за К20 и К24, най-добре да се ползват масла по ACEA A5/B5 (0W30 и 5W30). При двигатели в добро здраве, разбира се.

Te са нисковискозитетни, точно като за тези двигатели, но една идейка по-гъстички от 0W20 и 5W20. Същевремено са с по-високо съдържание на цинк и фосфор. Мисля, че това би намалило и износването на разпределителния вал на К20-ската.

Правилно ли разсъждавам?

За дизелите с ДПФ няма много опции и трябва да се ползват масла по АСЕА С - спецификациите.

Edited by dandilov
  • Upvote 2

Posted (edited)
29 minutes ago, fenabg said:

Някъде  в менюала да пише че колата може да е в бг,ще е на 20+ години и на газ!. 
Налага се заради натягането на клапаните по бавно става така . И натягат прогресивно  , не спрямо пребега а колкото по натягат толкова по бързо става.

Благодаря за отговора.

Малко разяснение ако може,както знаем входящите в повечето случаи не са променили своите стойности натягат изходящите.

Правилно ли съм разбрал зависимоста от 0,15 на входящите и така натягат по-бавно изходящите като това е за коли на газ.

Ще пробвам 0,15 на входящите тази стойност при следващото регулиране,така не се ли чуват да тракат клапаните ,винаги са ми ги правили in 0,10-ex 0,20.

Edited by CARPERA

Posted (edited)

Днес ще се отклоня малко от моторите , но две поредни коли ме вцепениха вчера и днес . Искам да ви обърна внимание на спирачната система. Ако вашият живот не ви е мил и не ви пука  то  помослете за останалите. 

Ще започна със спирачната течност която се сменя на максимум 36 месеца ! 
Ако сами си сменяте накладки няколко неща които ще  изброя ще са ви от полза . 
1 винаги проверявайте дебелината на диска и я сравнете с зададения минимум  , ако е под ,на или с някоя десета до минимума то незбавно ги сменете . 
2 при смяна на накладки задължително почистете и смажете водачите с греста предвидена за тази цел . Никога с графитна .!
3 подложните пластини на накладките ги свалете почистете тях и основата на супорта на която лягат . 
4 уверете се че наклатката влиза леко в леглото си и е притискана само  от пружинна сила на пластините . При нужда изпилете водача на накладката  от чеплъка на шанцоването и боята . 
5 обезмаслете дисковете 
6 Преди монтаж на диска се уверете че сте почистили идеално главината от ръжда, налепи и всичко което би попречило диска да легне с цялата си площ на нея. 

7 не мажете медна грес на диска и след това да монтирате алуминиеви джанти. 

Edited by fenabg
  • Upvote 4

20190826_154505.jpg

20190823_193654.jpg

20190827_101646.jpg

20190827_125056.jpg

20190827_125106.jpg

20190827_150225.jpg

• Thanks 1
  • Upvote 1

преди 16 минути, CARPERA написа:

0,10-ex 0,20.

Сам ми цитираш менюала но не го правиш , превантивно го правя на 0.15  и не тракат а и да тракат е около 90 секунди на студен старт . Изпускателните  натягат повече да така е но на 0.10 In  вярвай ми не е много трудно  да почнат и те . 
Не анагажирам никой с моето мнение просто пиша от опит !

• Upvote 2

Не цитирам менуала просто винаги са ми ги правили така и това е in 0,10-ex 0,20..Никога съм нямал натегнати входящи или поне така са ми казвали.

За това питах за твоите изводи и опит.

Posted (edited)

А като за грее добре  двигателя това 0,10 на колко става според теб CARPERA. Защото според мен става на кръгла нула и караш случайно на газ един от най капризните двигатели на Хонда. 

Edited by vespa

Относно снимките на спирачките.

Кой е карал на магия с такива спирачки? То си е направо страшно!

А маншончето със свинската опашка направо кърти! :lol:

• Like 1

Преди 1 час, dandilov написа:

Значи в такъв случай, за К20 и К24, най-добре да се ползват масла по ACEA A5/B5 (0W30 и 5W30). 

Този път уцели шестицата, но не знам защо 5w30 го наричаш нисковискозитетно като е в златната среда :D

Posted (edited)

Фен ,само дисковете ли смени на този горе или има последствия и на "горе" по системата?

Edited by JHM

преди 1 минута, JHM написа:

Фен ,само дисковете ли смени на този горе или има последствия и на "горе" по системата?

Ремонтен комплект предни и задни водачи с маншони , дискове и накладки .

• Thanks 1

Posted (edited)
преди 18 минути, vespa написа:

но не знам защо 5w30 го наричаш нисковискозитетно като е в златната среда :D

Защото, Веско, от 5W30 до 5W30 има голяма разлика! Има много видове 5W30 и се различават съществено и по вискозитет, и по спецификации, и по съдържание, и по приложение!

Edited by dandilov

Аз съм споделял с теб, че използвам Castrol Edge 5w30 ACEA A1B1, A5B5 и само това имах предвид. Да до уточним, че става въпрос за к20а6 двигател. 

Тоя със спирачките е за пребиване - и в прекия, и в преносния смисъл.  :bash:

Добре че си ни спасил от него. 10Q!

• Like 1

Повече са плюсовете, отколкото минусите!:thumbs1:

• Like 1
  • Thanks 2
  • Upvote 2

Posted (edited)

Относно клипът:

Тоест, накратко, чилякът - братушка казва, че всички проблеми с износването на разпределителните валове на К-сериите и допълнително - харченето на масло идват не от използваното масло, а от ненавремената му смяна! Споменава масло 0W20 и  5W30. Споменава и че не е виждал тънки маслени канали и отвори по разпределителните валове. (Тук Ванката може да каже дали е така...)

Неколкократно казва, че дилърските сервизи сменят на 15 000 км., а трябва на 5000км. Максимум на 7000 км! Накрая допълва, че не е виждал тези проблеми само при екземпляри, които са обслужвани по сервизна история на съкратен интервал на смяна, на маслото! И при тях няма износване на вал и няма харч на масло. Дори и на 300 хил. км! Перефразирам цитат: "Двигателите на Хонда обичат прясно масло"! :)

От тук следва изводът... Който си е купил К-серия, която по сервизна книжка е обслужвана на 15 000км., значи трябва да обърне по-сериозно внимание за ремонт...

Това гласи посланието на клипчето. ;)

Благодарности на JHM за предоставянето му. :thumbs1:

Edited by dandilov
  • Like 1
  • Thanks 2
  • Upvote 1

Posted (edited)

Дани моя двигател до 180хкм е обслужван на 15хкм в сервиза на Хонда с масло 5w40 на Bardahl, имам всички фактури за доказателство. Втория собственик до 250хкм само две смени с 10w40 на Agiip :angry: и мога да кажа, че валовете, цялата глава е перфектна. Така че Фена може малко да се замисли за маслените магистрали.По добре да каже, дали става 6 стената ск. кутия от другите седмици, че много ме дразне Цецо с неговите 2100об. при 100км. а аз съм с 3000об. Ако може да сваля още литър на 100 няма да е зле. То е ясно, че автоматика няма да го стигна, но все пак минавам 20хкм на година 

Edited by vespa
  • Like 1

Аз много благодаря за темата и за превода. Не съм му свикнал и руският ми е абсолютно непонятен.

преди 53 минути, vespa написа:

Така че Фена може малко да се замисли за маслените магистрали.

Коя година е твоята че доколкото знам , по спомен 1вите 3 години от производството на к20 е  проблема с валовете . Пиша по спомен не  помня точно до коя година беше .

Posted (edited)
Преди 1 час, vespa написа:

Дани моя двигател до 180хкм е обслужван на 15хкм в сервиза на Хонда с масло 5w40 на Bardahl, имам всички фактури за доказателство.

А проблемът с буталото? :rolleyes:

Да допълня малко превода...

Освен разпределителните валове, братушката коментира и запечни сегмнти, и също както, и Ванката коментира:

На 23.08.2019 г. at 23:05, fenabg написа:

запушени дренажни отвори на маслосъбирателните пръстени .

Това от изпечено масло, поради какво? ... смяна на 15 000 хил. км. Пък дори и 0W20!

Представяте ли си каква "глеч" става в дренажните отвори на маслосъбирателните пръстени при масло 5W40 и 15 хил. км.?! :o

Edited by dandilov

Преди 1 час, ivailopp написа:

Аз много благодаря за темата и за превода. Не съм му свикнал и руският ми е абсолютно непонятен.

Ами аз съм го учил от трети клас нататък... Той е същият като българския, само трябва малко въображение и речник... ;):)

• Upvote 1