Jump to content
Emicha

Изгубената територия....

Recommended Posts

Отговорено (Редактирано)

На второто видео, с Елениното хоро, хората играя на около -15°С, колкото ще е и днес на 3-ти март тук, в Чикаго. :) 

За това и 0W20 и 5W20 маслата са много популярни по тукашните географски ширини. :D

Редактирано от Takumi Fujiwara

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Преди 6 часа, Takumi Fujiwara написа:

На второто видео, с Елениното хоро, хората играя на около -15°С, колкото ще е и днес на 3-ти март тук, в Чикаго. :)

Жив и здрав бъди, защото България е и там, където има поне 1 Българин!

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Преди 1 час, ceco_accord написа:

Жив и здрав бъди, защото България е и там, където има поне 1 Българин!

България е само на едно място, и само там ще бъде. Това че всеки се превъзбуди и си мисли че е българин на майната си, зарязал роднини и родители. Аре моля ви се. 

  • Нагоре 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ще прозвуча като задник, но съм напълно съгласен с Иван. Най- лесно е да се живее на изметеното, но да изметеш, да почистиш кочината е по-трудно. Но пък някои хора просто нямат избор. Но са малка част.

  • Нагоре 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз не влизам много в тая тема, че ми е трудно да чета някои от нещата, ама реших да хвърля две думи.

 

Ако ценното са почит към обичаите, традициите, привързаност към българските корени, природа, история, то не виждам какъв е проблемът „България“ да е с всеки, който милее за нея. Това относно горното мнение – не мисля, че емигриралите българи са толкова голям проблем в сравнение с други.

 

Аз за себе си следвам проста идея – бъди добър и прави каквото можеш, за да правиш останалите по-щастливи. Разибра се, не винаги на човек му идва отвътре, но когато се спреш и замислиш за момент, не е трудно и да направиш нещо, което смяташ за правилно, пък с времето ще почне да ти идва отвътре.

 

По-конкретно по темата: недоволство, мрънкане, обвиняване и оценки на чужди действия не са особено полезни според мен. Полезно е човек да прави това, което би искал останалите да правят.

 

Аз след 7 години в чужбина за себе си реших, че искам да се прибера и да създам семейство в България. И научих много в чужбина. Това, което срещам често, е че масово българите тук, които не са живяли в чужбина, нямат адекватно мнение за живота в чужбина като имигрант. То и като цяло тук сме склонни да се мислим за доста по-компетентни отколкото реално сме по различни теми.

  • Нагоре 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
преди 29 минути, fenabg написа:

България е само на едно място, и само там ще бъде. Това че всеки се превъзбуди и си мисли че е българин на майната си, зарязал роднини и родители. Аре моля ви се. 

Принципно си прав, но нещата никога не са черно-бели!

Да, българин е всеки чиито предци са такива, па макар да е напуснал територията и, но Българин е онзи който е напуснал държавата си, носейки родината в себе си. Не го е направил от хубаво, просто е решил че ренесансът И не е неговата битка. 2.5 милиона не са еднакви (макар и далеч), а и част от тях се връщат. Държавата ги неглижира, като налага рестрикции за гласуването им, но не отказва парите им, с които "кърпят социалните пробоини". То и въпросът с гласуването е спорен, понеже - имат ли морално право да определят правилата там където отсъстват, но ...

Поводи за превъзбуда няма, понеже повечето съзнават че историята е болка и защото си казват - "добре че не съм живял тогава", съзнавайки че нямат ищаха да бъдат (или следват) героичните образи.

Въпреки това, България ще я има, но не заради усилията ни, а напук на яловата система и купищата фактори.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ето ви България в малко снимки емигрирали патриоти. Лаещи и милеещи  докато родителите Ви и роднини живеят по лошо от кучета. Не ми говорете за празници и че милеете за една страна която сте напуснали. Моля ви се жалко е.... 

 

Имам още мно снимки.... 

20180331_101040.jpg

20180331_100939.jpg

20180331_113105.jpg

20180331_105600.jpg

20180331_110440.jpg

20180331_110440.jpg

20180331_121830.jpg

20180331_125502.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Само още 2 стотинки, извинявайте. Ако някой смята, че българите в чужбина не заслужават да гласуват за управниците ни, според мен той е в тази категория, която описах по-горе като неживяли навън и незнаещи много за онзи живот. Моят личен опит показва, че българите навън ги е грижа много повече отколкото тези тук (говоря осреднено, изключения има, ест.). Аз мисля, че един човек, който милее за държавата си, има много голям интерес тя да се развива добре. Мноого по-голям интерес от подкупният тукашен „електорат“.

 

И Фен, това неоспоримо е част от България (макар и не толкова голяма, но зависи как го мериш), но обясни ми как останалите тук българи са по-полезни за бедните и/или възрастни хора по селата отколкото емигриралите.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Преди 9 часа, Takumi Fujiwara написа:

На второто видео, с Елениното хоро, хората играя на около -15°С, колкото ще е и днес на 3-ти март тук, в Чикаго. :) 

За това и 0W20 и 5W20 маслата са много популярни по тукашните географски ширини. :D

 Такуми,показвайте най доброто от българското,това може само да ни радва.Сестра ми е там от повече от 25 г.Племенницата ми си идва всяка година (а много малка замина) и винаги е казвала колко много обича България.Казва,че България има характер,наелончета хвърчат бездомни кучета има,крави на свобода и това много я кефи защото тук се чувства уникално.😃

Минал съм по твоят път, и моята Америка е тук.Радвам се когато видя човек който продължава нещо което ние сме започнали.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
преди 27 минути, ACID BURN написа:

Ще прозвуча като задник, но съм напълно съгласен с Иван. Най- лесно е да се живее на изметеното, но да изметеш, да почистиш кочината е по-трудно. Но пък някои хора просто нямат избор. Но са малка част.

Нямаш идея колко си прав приятелю. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Добре,че са българите в чужбина да донесат малко пари в държавата. Прочетете малко , направете някоя груба сметка и излиза ,че българите в чужбина са едни от най-големите , ако не и най-големият инвеститор в нашия разграден двор. Проблемът е ,че се носят пари на ръка и никой не може точно да каже колко милиона влизат в държавата. Е , не за данъци, но си има други начини .. хехе

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Към Павел Павлов - Съгласен съм с теб, че реално повечето хора в България им е все тая за държавата, но не и за родината. Проблема е, че българина има достатъчно проблеми на главата си, за да мисли и за другите. И все пак като седнем на маса особено с възрастни хора веднага се почва да се говори за сини и червени и как едните еди к'во си и другите еди к'во си. Реално повечето от хората в България работят много здраво, жертват много и получват много малко.

Онзи ден дойде една жена при нас да иска пари от някаква си фондация. Събираше дарения. Аз ей така на такива институации, бездомни хора не давам пари. Не давам, защото пред очите ми видях как на един бездомен му донесоха четвърт хляб, личната му карта и му взеха всичко от картонената кутия пред може би 40 души. Това се разигра преди 10 години може би пред хотел Плиска на спирката. 

Но на хора дето съм видял с времето, че имат проблем съм давал пари. На най-близките ми приятели въобще не мисля за пари и не говорим само за пари. Какво мога да помогна помагам.

И сега стигам до всъщност смисъла на поста ми - Ако кажа "Е*** съм го! Тръгвам си!" реално кой ще е човека, който ще запълни още една дупка в работната сила на тая уж държава. Допълнително, кой ще помага на баба ми, на сестра, близки? И още повече. Като отида в чужбина реално аз ще съм винаги господин никой от "циганската" държава и ще живея само за професията и за едните пари. Личен живот няма да имам.

Такаче да - аз с нищо не помагам на хората по селата. Да, вероятно няма да помогна и на хора от телевизията дето са в беда, щото за съжаление съм видял много злоупотреба, обаче съм тука и се опитвам да постигна нещо както още много хора.

И да аз също критикувам хората извън България, които живеят добре. Убеден съм, че живеят добре поне от към така наречения стандарт на живот. Който каквото ще да ме убееждава, че като живее в Ню Йорк или там къдет ще да е и прави инициативи и е голям радетел за България... Съжелявам не мога да го приема сериозно. Евалата за инициативата, евалата за усилието, поздравления за успеха!

  • Нагоре 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Хайде спрете се бе хора, точно днес ли, лягай те. Утрото е по мъдро. 

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Преди 1 час, ACID BURN написа:

И сега стигам до всъщност смисъла на поста ми - Ако кажа "Е*** съм го! Тръгвам си!" реално кой ще е човека, който ще запълни още една дупка в работната сила на тая уж държава. Допълнително, кой ще помага на баба ми, на сестра, близки? И още повече. Като отида в чужбина реално аз ще съм винаги господин никой от "циганската" държава и ще живея само за професията и за едните пари. Личен живот няма да имам.

Такаче да - аз с нищо не помагам на хората по селата. Да, вероятно няма да помогна и на хора от телевизията дето са в беда, щото за съжаление съм видял много злоупотреба, обаче съм тука и се опитвам да постигна нещо както още много хора.

Ето това е идеята за българщината и това да си част от действителността тук,а не на по "доброто място" някъде.Както каза да си "г-н никой"и да се опитваш да се докосваш само за малко с битието тук и пак да те подхваща другата мисъл за която си отишъл другаде.Някога го наричахме "гурбет"(печелиш и се връщаш),а сега незнам какво е?

А какво ще стане с второ и трето поколение емигранти,си преценете сами...!

Радвам се ,че аз бях само първо и децата ми са тук...,за сега!:):(

  • Харесвам 1
  • Нагоре 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Отговорено (Редактирано)

30 години малко ли ви беше да си изчистите и изметете, и да се научите как се кара цивилизовано по улиците и магистралите?

30 години малко ли ви бяха да си оправите държавната администрацивта?

30 години малко ли ви бяха да си вкарате престъпниците в затвора?

 

Просто хората не искат децата им да живеят в тази действителност и предпочитат децата им да се поамериканчат.

 

Смятай колко е зле в България, за да предпочете един българин да си остави род, родина и да си поамериканчи рода - да си загуби културата?

 

Но вие искате да живеете в слободия, защото ви дразнят правилата - халал да ви е! И така 30 години. :)

Редактирано от Takumi Fujiwara
  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Еми не знам аз не съм ходил в чужбина. Роднини имам във Великобритания и имам сведения дет се вика за живота там. Който чуя все казва "Абе нещата са уредени в чужбина тука сме си мутряшка държава." Предполагам... не знам.

Четох нещо за гласуването от българи в чужбина. Сигурно е много крайно българи да не гласуват от чужбина за българското правителство. Еми да - крайно е, но има смисъл. Първо не стига, че дет се вика за по 20-30-50 лв циганите гласуват и няк'ва част от тях всъщност са процент в изборите, отделно повечето българи не гласуват, щото реално к'ва е алтернативата, трето няква сериозна част от турски граждани гласуват от Турция. Спомням си, че на едни от изборите се говореше за нещо от сорта на 200 000 души гласували. Ами за конвоите от автобуси по време на гласуване спомняте ли си?

Мярката е крайна, но аз съм съгласен с нея, щото реално както имаше изказване "като не си тука не е много меродавно да избираш", отделно как така една държава съседка събира кратно повече гласове от други държави дето има българи. Сега може да не съм прав статистически, но ще отречете ли, че като дойдат избори и изведнъж Турция, и техни граждани имат някъв голям интерес да дойдат тук в България?

За мен не е коректно.

  • Объркан 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Преди 9 часа, ivailopp написа:

 

Добре,че са българите в чужбина да донесат малко пари в държавата. Прочетете малко , направете някоя груба сметка и излиза ,че българите в чужбина са едни от най-големите , ако не и най-големият инвеститор в нашия разграден двор. Проблемът е ,че се носят пари на ръка и никой не може точно да каже колко милиона влизат в държавата. Е , не за данъци, но си има други начини .. хехе

 

 

E, как не за данъци? 
Всяка валута внесена кеш и похарчена в България вкарва много свежа кръв в икономиката на страната. После бизнесите като направят повече оборто, съответно плащат и повече данъци, макра че последното е малко съмнително. 

Да не говорим, че в БГ няма почти никаква стимулация и данъчни облекчения за малкия и средния бизнес. 

 

А иначе ние тук поддържаме българската култура не, за да ви се показваме на вас, а заради децата ни, за да си запазят те обичаите и културата ни, за да я предадат после на тените деца - т.е. да не ги оставим да се поамериканчат. Както съм казвам в Чикаго има 2-3 български училища кредитирани от МОН, чрез които деца родени тук или дошли в ранн възраст получават българско образование и диплома. Отделно има 2-3 български ресторанта, 2-3 народни ансамбъла и клубове за народни танци. Да не говорим, че има ФК Миньор Чикаго, ФК Левски Чикаго, ФК Балкан, ФК BG Lions и още други футболни отбори, в които хората ходят да играят след работа, но това не им пречи да печелят купи в регионалните първенства.

 

А в България по училищата не знам дали има вече футболни, баскетболни и волейболни отбори. Може американците да са по-дебели от българите, но спорта в училище от 1-ви до 12-ти клас е много сериозно организиран на професионално ниво и на добри спортисти се дават стипендии за безплатно висше образование. Така че, както е казал Тошко Колев "Кога ще ги стигнем Хамериканците?".

 

Една писта "Дракон", един път в годината - хората тук организират каране на писта всеки месец и дори някой път два пъти в месеца на истински писти за смешни пари от рода на $100-200 за цял ден каране на корем (две-три сесии).

 

* Не съм прочел още всички коментари.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В чужбина сме "г-н никой", а тук направо не сме и г-н..Какво се биете в гърдите за тази държава която ви е отнела свее?? Всеки ден убийства на жени и деца, прах мръсотия по улиците, дишаме..Водата ни не е вода, мишки в хляба които купуваме...Работиш за 500 лв, не ти ги и дават, като животно!! Нито администрация, нито управляващи, закони несъществуват..Убийци, на пътя, плаща 2000лв излиза под гаранция..Нямам още такава възможност, но силно се замислям да хвана самолета със семейството си..Накрая излиза един смешники ми казва, че родината, държавата му е свята, свята му е ракията и салата пред уредбата и Левски и ЦСКА.."Родолюбци" мислете за бъдещето, за децата си, че става страшно, този пъкъл които се образува няма да допринесе за нщ хубаво...

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тази тема заплашва да стане поредния пример как БЪЛГАРИ се "нахвърлят" върху БЪЛГАРИ.

Заключвам темата, поне докато не се охладят страстите.

Ако решението ми не  Ви се нрави, можете да поискате темата да бъде отключена от някои от колегите модератори/администратори.

  • Харесвам 1
  • Нагоре 1
  • Благодаря 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Guest
Темата е заключена и Вие нямате право да коментирате в нея.

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    No registered users viewing this page.

  • Предстоящи събития

    No upcoming events found
×
×
  • Създай нов...