Jump to content
goldbyrk

Винетка

Recommended Posts

Днес посетих адвокат. Оказа се, че отговорността която би следвало да бъде носена от деклариралия регистрационният номер - собственик/ ползвател, е само проект за закон, но не и действащ закон. Второто преимущество което следва да бъде доказано чрез експертиза, е това че в електронният сайт за закупуване на винетка, липсва упоменатата стъпка за проверка на въведените от декларатора данни - 300лв. Разходи по делото - 350лв. Според адвоката, шанса за спечелване на делото е голям, но зависи от тълкуванията на конкретният съдия. Има вариант за завеждане на колективен иск, като така разходите биха се поделили между ищците. Оказа се също, че има много потърпевши, но нито едно заведено дело до момента!!! Ако някой познава други пострадали , ще се радвам да осъществим контакт и да предприемем заедно нужните действия. Както казах, за мен основният смисъл, е да се налага натиск над системата , затова колективният иск, би имал по широка публична гласност. Ако не се намерят други желаещи, най вероятно ще действам сам!

  • Нагоре 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
На 4.01.2019 г. at 21:04, nakata написа:

Колеги днес си купих годишна винетка от офис на А1.Служителя въвежда номера на колата и ти издава бележка , плаща се в брой .

Бележката служи ли като доказателство и към нея има ли прикрепен касов бон за платената сума? Служителят прави ли проверка за правилно въведени данни, или чак на разпечатката се вижда дали всичко е ОК?  Дали винетката е активирана веднага - чух че някъде пропускали това? На кой сайт може да се провери дали всичко е ОК?

Някой може ли да отговори на питанките ми и да качи снимка, да видя като как аджаба изглежда тая приумица?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Единствено на първия въпрос мога да пробвам да отговоря, като дам извадка от Закона за пътищата:

 

Чл. 10а

...

(4) При заплащане на винетната такса се издава електронна винетка, която представлява електронен документ по смисъла на чл. 3, ал. 1 от Закона за електронния документ и електронните удостоверителни услуги, удостоверяващ заплащането на съответната такса по чл. 10, ал. 1, т. 1 и съдържащ регистрационния номер на пътното превозно средство, неговата категория, датата на заплащане на таксата и срока на валидност.

(5) Длъжностните лица, осъществяващи контрол по изпълнение на задължението за заплащане на пътна такса по чл. 10, ал. 1, т. 1, нямат право да изискват от собствениците или ползвателите на пътното превозно средство да представят издадената им електронна винетка или доказателства за извършеното плащане.

 

Т.е. могат да сте спрат и да ти кажат "Не си платил", но не могат да те спрат и да ти кажат "Докажи, че си платил". За мен обаче остава въпросът какво ще стане ако просто те спрат и ти кажат "Ами вие не сте платили", а ти всъщност си платил. Заради това препоръчвам плащането задължително да е по банков път в различните му форми - платежно нареждане или дебитна/кредитна карта.  Пари в брой - ходи ги гони, но банковото плащане - няма мърдане. Не бих платил с пари в брой. 

 

  • Благодаря 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мда, мерси.

Аз за това питам, ако някой е платил кеш на А1 или някоя бензиностанция, да каже какво и що, и дали са го спирали за проверка (и всичко е било точно), или си е проверил нейде в нета че всичко е ОК.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз си купих годишна винетка от бензиностанция на Лукойл. Казах, че ще платя кеш. Попитаха ме за номера на колата и от кога да бъде валидна винетката (начална дата). След това касиерката изписа данните, в т.ч. номера на колата, и ми обърна екран, на който видях номера и потвърдих, че е вярно изписан. После направи две разпечатки. На една ме накара да се подпиша и си я прибра, Другата остана за мен. Платих кеш. Проверих винетката на сайта https://web.bgtoll.bg/Evignette. Понеже купих новата винетка преди старата ми винетка да е изтекла, първоначално новата се появяваше в сайта като неактивна. След това - на 01.02.2019 г., се активира. За проверка не са ме спирали.

Ето снимка на разпечатката/касовия бон (заличени са личните данни на продавача, номера на колата и номера на винетката):

WP_20190403_009.thumb.jpg.e200b122241ca3eb26e6f054cdfe018d.jpg

Ето и данни от проверката на сайта:

vin.thumb.png.83fa911064510c22a7cf0d2f2cee4f9f.png

  • Нагоре 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Същото е и в БГ пощи. При плащане в брой издават бележка в която пише номера на колата и срока на валидност на винетката. При плащане по банков път имате ли някакъв подобен документ - получен на имейл или по друг начин.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колеги аз работя на бензиностанция лукойл и продавам доста  винетки.първата бележка която излиза е декларация която се подписва ,че номера е този който искате.ако сбъркате  и подпишете декларацията с грешния номер пари не се връщат.дори и да сте казали друг номер.подпишете ли декларацията край,а касовата белешка която излиза си я преснимайте на Ксерокс,че мастилото с времето избледнява.а бележката си е документ .

  • Благодаря 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И все пак е редно да се каже, че да си пазим касовата бележка е само ако искаме, „за всеки случай“. При проверка не сме длъжни да носим касов бон от покупката както със старите винетки. Всичко се гледа в системата. (аз нямам още личен опит)

Редактирано от Pavel_Pavlov

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Преди 15 часа, emod написа:

Аз си купих годишна винетка от бензиностанция на Лукойл. Казах, че ще платя кеш. Попитаха ме за номера на колата и от кога да бъде валидна винетката (начална дата). След това касиерката изписа данните, в т.ч. номера на колата, и ми обърна екран, на който видях номера и потвърдих, че е вярно изписан. После направи две разпечатки. На една ме накара да се подпиша и си я прибра, Другата остана за мен. Платих кеш. Проверих винетката на сайта https://web.bgtoll.bg/Evignette. Понеже купих новата винетка преди старата ми винетка да е изтекла, първоначално новата се появяваше в сайта като неактивна. След това - на 01.02.2019 г., се активира. За проверка не са ме спирали.

Ето снимка на разпечатката/касовия бон (заличени са личните данни на продавача, номера на колата и номера на винетката):

WP_20190403_009.thumb.jpg.e200b122241ca3eb26e6f054cdfe018d.jpg

Ето и данни от проверката на сайта:

vin.thumb.png.83fa911064510c22a7cf0d2f2cee4f9f.png

И при мен е точно така,само че моята я взех от изи пей.Ходих първо на бензиностанция Шел но там не дават винетки при плащане в кеш а има банкомат за винетки и се плаща с карта,но имах само кеш в мене и така......

Спираха ме пилицай и всичко е точно,преди проверката и аз си я проверявах в сайта и беше със статус активна

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Еми и аз се сдобих с такава екстра от А1 срещу "кешовица". Не са ми давали нищо да подписвам (само показания по-горе бон), но сега я проверих в сайта и си е активна.

Като намеря време тея дни, ще изчагъртам старата лепенка и колата ще олекне с няколко грама, та белким и по-добър асфалт да гази. :)

Лошо нема в новите технологии (когато работят), все натам ще вървим.

Чух че има проект за българска "черна кутия" за автомобил. Остава да я внедрят като задължителна и Дж. Оруел ще е познал бъдещето. :) Няма КАТ - само шах и мат. В близкото бъдеще ЕПС-тата ще са "свързани" и ще си комуникират за позиция, ще следят наоколо, ще се редят като влакче по магистралите и т.н. екстри от 5-о ниво автопилот. Като искаш да изпревариш, ще "даваш заявка", системата ще проверява дали е възможно, после дали е удачно, ще пита за потвърждение изпреварвания, той ще дава съгласие и тогава - айде моля, заповядайте да минете с 1 кола напред. А по щатските екшъни, крими контингентът още ще се вози с Хемита на карбуратори, така че пазете си актуалните коли, осигуряващи независимост и анонимност. :)

  • Хаха 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Купих директно от bgtoll.bg онлайн. Получих и PDF файл с номер на винетката, цена, номер на автомобила ми и т.н. Държа го в телефона си + разпечатка в джабката

  • Благодаря 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Много хубаво и добре че си спечелил но би ли споделил казуса?  

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Е то е ясен казуса, една камара време го въртяха по новините, объркал е номера и е трябвало да си купи повторно. 

Въпросът е дали са си оправили системата. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ти да видиш!

От догодина, годишната винетка за лек автомобил поевтинява с 10 лв!

https://vinetki.bg/?fbclid=IwAR1Q3GPYUPWP7jS8bhoNoAaJxCwEUG4lEQqoaU5iYXBa5fJ7fFohUqr2nwg

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    No registered users viewing this page.

  • Предстоящи събития

    No upcoming events found
×
×
  • Създай нов...