Jump to content
Cap_Slow

Размисли и "здрасти" за новите автомобили - реален разход на гориво и заводски дефекти

Recommended Posts

Не знам как мога да я "накарам" да работи на 2 или 4 цилиндъра. Извънградско, за да работи на 2, трябва да я карам с 90-100. Ако това е единия тест, после как да карам с 90-100 на 4 цилиндъра :D Трябва да карам по-бързо, за да се активират, което обезмисля теста. 

Това е система за икономия, нещо като ЕКОрежим. Трябва нейде от менютата да може да я деактивираш. Ако работи постоянно - жална му майка на тоя двигател.

В менютата няма със сигурност. Може би може да се спре ако се пипа директно в компютъра на колата, което аз на гаранционна кола не бих правил.

Иначе до колкото знам, колата не изключва едни и същи цилиндри винаги, а ги "върти" да се износва равномерно. 

Това е хитро. А клапаните движат ли се или стоят постоянно затворени?

Преди 3 часа, dzrasd написа:

Иначе до колкото знам, колата не изключва едни и същи цилиндри винаги, а ги "върти" да се износва равномерно.

При 1.5 TSI ACT се изключват винаги само вътрешните два цилиндъра. Това може да се случи само от 1400 до 4000 об/мин. и скорост до 130км/ч.

Преди 3 часа, ceco_accord написа:

А клапаните движат ли се или стоят постоянно затворени?

На неактивните цилиндри клапаните са постоянно затворени.

• Confused 1

Posted (edited)

Сигурно и разпределителния вал, спира да се върти ? :o

шегичка.:)

Edited by Emicha
  • Like 1
  • Haha 1

Питах от любопитство. На хондовата система са затворени, но може при ВАГ да е друго решението.

Преди 18 часа, ceco_accord написа:

Примерите ти (макар и да ги водят комби), са хечбеци с по-голям багажник и по-дълъг покрив. Истинското комби е с почти вертикална задница като новия Пасат, старите комбита на Волво, или Акорд 7 турер. Предполагам че точно това не ти харесва, но именно то е много полезно в много отношения. Ако не е такова - със същата функционалност можеш да си вземеш Сивик 10 седан, тъкмо задните пътници няма да настиват като отвориш зиме отзад.

Сивик 10 седан, въобще не е опция. Трябва ми кола с голям багажник. По-голям (значително) от на Акорда ми - 460л. Този сивик е с 430л., хич не става. Комби или било то хечбек "с по-голям багажник и по-дълъг покрив" е това което напълно ще удовлетвори потребностите ми. Като казвам голям багажник, не ми е важно да мога да вкарам вътре шкаф/гардероб или 2 перални или 2-3 велосипеда и да затворя безпроблемно вратата. Трябва ми да събира по-голямо количество багажерии (сакове, куфари, раници, торби...), с лесен достъп и удобен за товарене. Тук визирам както възможността да мога да "нахвърлям" по-набързо дадено количество багаж, без да е необходимо да го редя, преподреждам и натъкмявам, така че да се уплътни на макс багажното отделение (което в момента правя), както и опцията при събрана/махната щора да продължа товаренето във височина, ако се наложи. Това е заради което искам такъв тип кола. 

...иначе, до сега не се е намерило комби на света, за което да кажа, че ми харесва и бих си го купил на драго сърце. Няма такова просто. Но... дойде момент, когато трябва да оставя тези си лични предпочитания на заден план. И все пак, има комбита, които считам за "приемливи" (като форма/визия) и бих взел заради функционалността им, но има и други, за които в момента не виждам как ще се пречупя да взема, каквото и да предлагат. Това е. Лично предпочитание и виждане, с което не ангажирам никой. 

преди 7 минути, mitaka_t написа:

... както и опцията при събрана/махната щора да продължа товаренето във височина, ако се наложи.

За това пак ще ти трябва с по-вертикално задно стъкло. Иначе мрежите зад задните седалки се хващат почти в горния край на наклонения заден джам.

Не ме разбирай погрешно, аз харесвам комбитата, особено функционалните. Да, не всички са красавци, но като ще е комби, "поне да е рошаво". :)

Супърб Комби, или Е класа комби, по 660-70 литра са багажниците

На 16.05.2019 г. at 11:43, mitaka_t написа:

Здравейте.............................

За сега съм решил, че ще е комби. SUV не искам. Относно произхода, френските и италианските возила съм ги отписал напълно. Немските все нещо не могат да ме "грабнат" (въпреки, че те май предлагат най-голямо разнообразие от комбита). Остават японски и корейски. За съжаление Акорд вече няма, Авенсис също и то... май май до тук с този сегмент/клас. За момента, опциите пред които съм се спрял (не е окончателно, още съм в процес на "размисли и страсти") са: 
  - Toyota Corolla Touring Sports (https://www.toyota.bg/new-cars/corolla-touring-sports/
  - Kia Ceed SportsWagon (http://kia.bg/models/ceedsw/gallery/
  - Kia ProCeed (http://kia.bg/models/proceed/gallery/
Разглеждам топ оборудването при всичките. 

Какво е мнението ви за тези "каручки"? Кое ви харесва, кое не... плюсове, минуси спрямо други марки и модели (кои?) според вас и т.н.
Приемам всякакви мнения, коментари и препоръки... 

Не знам защо е пропуснат най-логичният избор: Мазда 6 комби :)

Хем е японка (с прилична визия), хем е същия клас като Акорд, а и скоро ще стане време за нов модел и дилърите са склонни на добри оферти.

Иначе по темата........най-добрият ми приятел си купи чисто нов Лансър през 2008г. Когато стана на 7-8 години почна да се оглежда за нова кола. Появи се много прилична оферта за чисто нов Accord 2.0 автоматик и се възползва. Отидохме с новата (тогава) Хонда до Швейцария и моят човек заяви, че Хондата ще му е "служебна" (работата му е такава, че ходи на всякакви места), а за лична кола си оставя Мицубишито, защото е в пъти по-приятно за шофиране и не иска да го съсипе с ежедневно каране по нашите пътища. Към настоящия момент в 3-годишния Акорд (50к км) са налети повече пари отколкото в 10-годишния Лансър (100к км), но и в двата случая сумата не е фрапираща.

През това време в семейството ми се извъртяха един Ситроен ZX, две Хонди (Акорд 5 и Сивик 6) и две Мазди (323 и 6 комби от първите шестици) - всичките купени на старо и заедно с поддръжката и консумативите като пари общо за всички са дадени горе-долу половината от покупната цена на Мицубишито или Акорда. Маздите и Сивика още си ги имаме, но в скоро време ще остане само комбито, а другите ще бъдат заменени от кола с валиден швейцарски, немски или австрийски TUV и цена не повече от 2000 евро.

Edited by xatamoto

Мога да споделя лични терзания от преди 1 седмица. От 2008ма карах Акорд 7м Турър, ако можех все още щях да го карам, но остаря горкия, а с оглед цените на които се продават в момент и ремонтите, които не бяха належащи, но след време щяха да са неизбежни ( вериги+съединители ) се разделих с него и търсенето се започна. Исках отново Акорд, гледах 8ма, гледах американски/канадски, гледах Кростурър - е, за съжаление Хонда си мислят, че в Европа сме малки и оставят адски малко място за крака на задните седалки ( аз съм 180см, не съм грамаден, но жената отзад й беше некомфортно ). За това по-малкото зло беше CRV 4та генерация. Не отписвай СУВ-овете. Да, от ниска кола на по-висока ще ти трябва време да свикнеш с позицията на шофьора. Багажник - голям и висок, по-широка е от Акорда вътре, вози по-меко, по-тихо и същевременно не толкова по-нестабилно. 

Що се касае до темата - дилемата за мен нова/стара кола или чисто нова беше много голяма и в крайна сметка надделя сигурния залог. Заложих на позната технология, опростена и издържала във времето - прост 2,0 кубика двигател. Новите турбо-мурбо малолитражки не ми вдъхват доверие, не знам защо. За това се отказах от дизелите, защото има много компоненти по двигателя, които увеличават възможността за потенциални ремонти прогресивно. За съжаление не съм и пораснал толкова, че да карам една кола 5години и да я сменя без да ми пука особено за колко ще я продам и взема най-новата. 

• Like 3

Преди 20 часа, xatamoto написа:

Не знам защо е пропуснат най-логичният избор: Мазда 6 комби

Mazda 6 не съм я забравил, просто съм пропуснал да я спомена, както и Kia Optima. Колата си е много яка, само че цената (с включени някоя и друга опции, които ми се иска да има) идва по-висока от лимита, който смятам че си заслужава да инвестирам в нов автомобил. Има и друго, заради което за момента "страня" от по-високия клас (Акорда и Авенсиса са ми слабост, затова се бях замислил за тях). Последните модели от този сегмент, особено комбитата, са "порастнали" не малко на габарити. Аз търся нещо сходно по размери със сегашния ми Акорд, но комби. Маздата, Оптимата, Супърба... са с ~20 см по-дълги и ~10 см. по-широки. Естествено няма нищо лошо в това, но просто наистина нямам нужда от нещо по-голямо от Акорда ми. Същевременно, долният сегмент също "расте" и в момента комбитата там се "въртят" около размера на Акорд-а ми. А и Оборудването им е доста богато, включват доста екстри от по-високите класове. Още нещо, странно или не, но споменатите модели от по-високия клас, с изключение на Супърб, имат по-малки багажници от доста модели от по-ниския клас. Поне такива са данните по каталог. Оптима-та, Мазда 6 и последния Авенсис (който се произвеждаше) предлагат около 550л., докато Голф, Фокус, Корола предлагат около 600л, а Киа Сийд и Октавиа - дори с още ~30л отгоре. Явно по-големите габарити се отразяват повече на пространството в салона, не толкова в багажното. Което е нормално, по-висок клас кола, по-луксозна, по-комфортна за пътниците. Но пък аз в момента не гоня по-голям комфорт, а функционалност.  

Още нещо си пропуснал, което е най логично според изискванията ти, Аурис има го и хибрид за градско ако караш много. 

Edited by vespa

Auris няма вече. Заменен е от новата Corolla. Може и да има тук-там някой останал по представителствата, но ще е до изчерпване на наличните количества, няма опция за поръчка, избор на оборудване, добавяне на екстри. 

След допълнителни "размисли и страсти".... май за момента се отказвам от Тойота Корола. Причините не са една и две, но няма да изпадам в подробности. 

За сега се насочвам се към Киа-та. Харесва ми на вид, отзивите са добри (макари съвсем начални, все пак модела е нов), цената е ОК, а това което предлага като оборудване за тази цена е супер. Бях в салона им, разгледах ги и останах доволен. Особено ProCeed-а ме изненада мноооооого приятно. Дизайна определено ме впечатли на живо. Много ми хареса. Естествено, този дизайн си върви и със недостатъците. И въпреки, че предлаганото багажно пространство се "вписва" в таргета, който гоня, трябва много внимателно да обмисля и да преценя дали предлаганата "обща" функционалност ще ми е ОК  или трябва да се придържам към "чистото комби". Записах си тест драйв и за двата модела и след това ще видим дали везните ще се наклонят на някъде.

А пък... може да изчакам и тазгодишният автосалон. Може да изкочат интересни предложения и/или оферти :)

Благодаря на включилите се по въпроса ми! :thumbs1:

Edited by mitaka_t