Jump to content
dzrasd

Покупко-продажба на кола

Recommended Posts

Здравейте. Някой запознат ли е последно време как се продава/купува кола, която е вече регистрирана ?

Имам три казуса, които са ми любопитни, като всички седлки се случват в София:

1. Продавача е с местожителство В.Търново, колата е В.Търново, купувача е от София.

2. Колата и Продавача са от София, купувача е с адресна регистрация В.Търново.

3. И продавача и купувача (и колата) са с адресна регистрация В.Търново (но седлката се прави в София).

 

Бях чел, че вече номерата от КАТ София излизат само цифри и нямало значение адресна регистрация ? При третия вариант (и двата са от един и същ град, но в момента са в София) до колкото знам номера не трябва да се сменят, но трябва ли да се ходи до КАТ В.Търново ?

 

Благодаря !

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако са от един и същ град,т.е. с една и съща адресна регистрация(продавача и купувача),се прехвърля автомобила само документално,без да се изисква той да ходи до КАТ.Ако са с различна адресна регистрация е задължително да се представи МПС за сверка на рама в съответния кат по местоживеене на новия собственик.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А нов талон от къде се взима ?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

От КАТ.

Просто в единият случай няма нужда и колата да е там.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да разбирам, че може да е и от КАТ София ?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Може,ако си с адресна регистрация в София

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ходи се в този КАТ, където е адресната регистрация на купувача. Няма значение къде в БГ е нотариуса, при който е изповядана сделката.

 

На база на опита ми, повратна точка е с какви регистрационни табели е автомобила. Ако тя съвпада с рег. номерата по местоживеене на купувача се ходи в КАТ само за нов талон, в който е автомобилът е с променен собственик. Ако е с регистрация, различна от тази по местоживеене на купувача - ходи се в КАТ за нов талон и цялостна пререгистрация с номера, каквито са в района на купувача (за София май последно е "СВ").

 

За ходенето до общината и от двамата за (де)регистрация не съм сигурен дали не отпадна.

  • Нагоре 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Също да попитам, ако двама човека решат да си направят бартер на колите без доплащания, каква е процедурата ? Ходи ли се пак при нотариус ? Таксите различни ли са ? Благодаря !

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Същото е като при покупко- продажба на един автомобил, но по две, на всеки от автомобилите по договор и такса. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Инфо от КАТ подават до местни данъци и такси и вече не е необходимо да ходиш да зачисляваш автомобил,а само да го отчислиш,ако го продадеш.

  • Нагоре 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

То и отчисляването вече е автоматично. Няма нужда да се ходи до данъчното за да се отписва от там.

  • Нагоре 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да продължа малко темата. Някой запознат ли е про покупко-продажба на дадена кола, как се зивършвав самото разплащане ? Дават се парите на Нотариус като третра страна ? Тези пари могат ли да са банков превод, или трябва да е Кеш (ако става дума за примерно 20к лева) ? И тези пари са колкото е застрахователната оценка на колата, или реалната сума ?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Законът за ограничаване на плащанията в брой забранява плащания в размер над 10 000 лв. да бъдат в брой.

 

Обикновено когато се изповядва сделката пред нотариуса и сумата на сделката е за над 10 000 лв., двете страни декларират, че сумата или част от нея е платена или ще бъде платена еди-кога-си и представят банково извлечение или заверено платежно нареждане за направения превод.

Ако е под 10 000 лв. може и в брой на място, а може и не, като отново декларират, че е платена или ще бъде платена.

Вече ако сделката официално се изповядва на по-ниска стойност, то това си е избор на страните и такава се записва в договора.

Повечето нотариуси обаче си вземат техните такси не на база материален интерес, а на база мисля някаква тарифа, не знам каква база ползват. Може би е застрахователната оценка. Защото някой може да реши да изповяда сделка за автомобил струващ 3000 лв за 500-600 лв., но нотариусът в никакъв случай няма да вземе такса като 500-600лв.,  а по-скоро за пазарната оценка.

След това и в НАП едва ли ще се "вържат" да бъде декларирана тази по-ниска сума освен ако не се докаже основание за по-ниската цена (удар по колата или дефект в скорости, двигател или нещо подобно).

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря за отговора. Изобщо не съм наясно аз, май най-добре да ида до някой нотариус да питам. До колкото знам разходите по прехвърляне се поемат от купувача, но пък и се дължи май 10% данък в/у стойността на колата (за колкото е сключена сделката). То този данък е реално в/у печалбата на продавача, ама пак купувача поема таксата... Този данък се взима директно от нотариуса и отива за държавата (различен е от таксите му).

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Разходите по прехвърляне е въпрос на договорка кой ще ги поеме.

Данъкът, който визираш, не е 10%, а е "местен данък при придобиване на МПС" по ЗМДТ. Варира от 0.1% до 3%.

Всяка община си определя размера му. В София е 2.5%.

Ако колата е нов внос, не се дължи такъв данък, но тогава има мито и ДДС. В повечето случаи те са вече калкулирани в цената от продавача.

Печалбата няма нищо общо.

Редактирано от romborak

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мито и ДДС не е ли само за нововноси от държави извън EU - което обикновено значи Швейцария ?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако е от човек:

http://www.calculator.bg/1/avtomobili_taksi_danatzi.html

Обикновено се изповядват на по-ниска стойност от продажната.

 

Ако е от автокъща:

Екотакса

  • Нагоре 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Преди 13 часа, MZERO написа:

Мито и ДДС не е ли само за нововноси от държави извън EU - което обикновено значи Швейцария ?

 

Да, така е. Пропускът е мой.

Мито и ДДС са за внос извън EU.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    No registered users viewing this page.

  • Предстоящи събития

    No upcoming events found
×
×
  • Създай нов...