Jump to content
petko_z

Данък 2019-2020-2021-2022

Recommended Posts

Преди 15 часа, Nikito82 написа:

Попитах ги чрез email и ми отговориха, че ще ми го издадът срещу 42лв и ще ми го пратят по еконт с наложен платеж. Трябва само да пратя снимка на малкия талон. 

Пробвай и в Пловдив, там платих 30 лв. Незнам защо има разлика в цената м/у градовете.

  • Благодаря 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Преди 2 часа, ceco_accord написа:

Държавата губи дела, но ги плаща от бюджета, тоест ги плащаме всички ние с данъците си. Докато отговорността не е персонална, това е "преливане от пусто в празно".

Ама хич не си далновиден .:D

Нали по някое време като се изпразни този бюджет, ще вдигнат още данъците, след време и още, и още, и след 100 г. (примерно),  данъкоплатците може да се вдигнат масово и да пометат тази администрация, а не като сега, да стачкуват 200 човека пред парламента с лозунг "системата ни убива", пък същите тези данъкоплатци вместо да ги подкрепят още сега, си викат "тия пък какво искат".

Прав е Димо, че трябва да се вдигнат данъците двойно, че даже и тройно, още сега на момента, :lol: ама е прав, защото гледа от неговата си камбанария .:)

Ако е някой пенсионер по болест и взема 140 лв. пенсия + невероятните 11.50 лв. от социала за транспортни разходи на инвалид, това е за месеца, не на ден, :yes: сигурно няма да кара Акорд с висок евро стандарт, а някой 20+ годишен таралясник, колкото да може да обикаля по болници и институции, и сигурно пак ще държи да се вдигнат двойно данъците на старите коли, без евростандарт.

  • Нагоре 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
преди 26 минути, mar_tod написа:

а не като сега, да стачкуват 200 човека пред парламента с лозунг "системата ни убива"

Има и такива където,пият кафе и играят хоро на протести...:huh:!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Отговорено (Редактирано)

Вчера платих данъка на колата. Избързах, защото ми беше любопитно. Гледах репортаж със зам. Кмета по финансите на Добрич и тя сподели, че най-голямо оскъпяване ще е за коли с Евро 3, между 15-20 годишни (точно каквато е мойта). Миналата година беше около 125лв., а сега платих 84лв. и някакви стотинки!

:punk:

Редактирано от ruil4o

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ruil4o ако беше написал и мощността щяхме нещо да разберем. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За гр. Шумен, дължим данък според общината за Акорд дизел 2005г., 103киловата - 198.48лв. Което означава, че не е вписана евро категория и я приравняват на Евро 2, съответно коефицента е 1,1.  В големият талон още от регистрацията на колата е вписано Евро 4 и данъка трябва да е 144лв. Мислех, че вземат данни от КАТ или като съм регистрирал колата в Общината съм копирал големия талон, ама не. В поеделник с копие от талон и Общината да се разправяме.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Преди 2 часа, vespa написа:

ruil4o ако беше написал и мощността щяхме нещо да разберем. 

Сивик 7 2001, 110кс.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Преди 1 час, goga написа:

За гр. Шумен, дължим данък според общината за Акорд дизел 2005г., 103киловата - 198.48лв. Което означава, че не е вписана евро категория и я приравняват на Евро 2, съответно коефицента е 1,1.  В големият талон още от регистрацията на колата е вписано Евро 4 и данъка трябва да е 144лв. Мислех, че вземат данни от КАТ или като съм регистрирал колата в Общината съм копирал големия талон, ама не. В поеделник с копие от талон и Общината да се разправяме.

Същият случай и при мен но не на хондата,в Плевен.В големия талон има отбелязано евро норма а в даначното не.От там ме посъветваха да не плащам а да донеса талона и ще направят корекция.Нямаше драми и така и стана.Преизчислиха си го преснимаха талона и всеки по своя път.Предполагам колега,че и при теб така ще се развият нещата а ако не дай ни за пример.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
На 8.03.2019 г. at 10:10, malak написа:

Пробвай и в Пловдив, там платих 30 лв. Незнам защо има разлика в цената м/у градовете.

В Варна е 48лв. Вчера пуснах молба за издаване на такъв сертификат.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Отговорено (Редактирано)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Дано да стане. Този е умен мъж и му е ясно че нещата не отиваха на добре. А като стане, пак ще е интересно - кой ще върне парите на вече платилите за "услугата"?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Заглавието е подвеждащо. Няма никакво решение, а само предложение или предварителна идея на някого да бъде така. В статията не пише нищо конкретно, освен че смяната на талоните не е задължителна, което е ясно и в момента. "Ще бъдат търсени варианти..." - т.е. някога нещо може би ще се случи. Дотогава обаче за някои ще дойде денят за ГТП, който е свързан с платен данък. 

 

 Данъкът се начислява от общината, а не от МВР, и в това отношение договорка с МВР е безсмислена и глупаво да се афишира. Все едно аз да се договоря с омбудсмая, че цветята на 8 март няма да поскъпват спекулативно, пък то не зависи нито от мен, нито от нея. А общината - тя няма как да знае коя кола на какво евро отговаря. Евентуално може да постъпят по разумния начин - според годината на производство, но така например коли като моята, които са Е-4 и са произведени по-рано, когато още не е било в сила, ще бъдат приравнени на Е-3, което значи 25% по-висок данък. По този начин с Е-4 ще платя 117.8 в София, а с Е-3 - 147.ХХ или 30 лева разлика, а издаването на сертификат, че е Е-4 струва 40 в софийското Бултрако. Т.е. в крайна сметка пак ще се наложи издаването на такъв документ. Поне биха се спестили времето и нервите в КАТ-София, което засега е най-големият проблем, според мен. Подобна е ситуацията и в други градове, а в някои от тях вече разбрахме, че данъците са значително по-скъпи. Общината пък както винаги ще избяга от отговорност и ще каже "Каквото ни подават от КАТ, с това работим. Такъв е зкаонът" - и са прави, защото наистина е така. Трябва да се промени законът/наредбата или там по каквото смятат. Това разбира се става бавно, след обсъждане, първо, второ четене, публикация в ДВ... Пък то не може веднага така по средата, ще започне да важи от 01.01.2020... 

 

Но тука е така. 

 

В статията също така пише, че Евро-то не било вписано на коли, регистрирани преди 2007-ма, защото "не било започнало" тогава. Това не е вярно, в автофорумите, включително и този, е пълно със снимки на оригиналните чуждестранни талони на наскоро регистрирани коли, където данните ги е имало, но пак не са били вписани, просто защото служителите са са абсолютни книжни плъхове - трябва им наредба, в която да пише кои букви от швейцарския или италианския или испанския талон отговарят на Е-4/5, за да го запишат, иначе сами не смеят да вземат такива решения. Бюрократщина. 

 

Както писах и по-нагоре - представих Европейски сертификат за съответствие, според който можеха да бъдат вписани всички липсващи данни в талона ми, но те не го направиха, защото според тях съм отишъл само за ЕВРО. Или ойро. 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
На 8.03.2019 г. at 16:19, goga написа:

За гр. Шумен, дължим данък според общината за Акорд дизел 2005г., 103киловата - 198.48лв. Което означава, че не е вписана евро категория и я приравняват на Евро 2, съответно коефицента е 1,1.  В големият талон още от регистрацията на колата е вписано Евро 4 и данъка трябва да е 144лв. Мислех, че вземат данни от КАТ или като съм регистрирал колата в Общината съм копирал големия талон, ама не. В поеделник с копие от талон и Общината да се разправяме.

Цитирам се и допълвам: В Общината се подава уведомление за промяна на евро категорията, с копие от големия талон, искат и оригинала за сверка и на момента отразиха промените.

Относно данните от КАТ, същите се предоставят на общините чрез Министерството на финансите и така и не можаха да ми обеснят защо за мойта кола нямат данни за еврокатегорията - дали от КАТ към министерството, или от министерството към общината са "загубили" данните.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

https://new.uab.org/snews/v/923/Novo-reshenie:-Po-nisak-danak-za-kolite-s-evrokategoriia,-dori-da-ne-e-vpisana-v-talona/?fbclid=IwAR1QsoeB1eA9o4sa5JISeTHr5p2ap3B-GeIQI3vrz4OGL1EHg6luC91UYCU

 

Автомобили, които отговарят на Евро 4, 5 и 6 ще ползват отстъпка в данъка, дори и в талона на автомобила да не е посочена еврокатегорията. За тази договрка с ръководството на МВР съобщи вицепремиерът Томислав Дончев.

“Ще бъдат търсени варианти, включително служебен обмен на информация. В понеделник говорих с МВР и ме увериха, че няма да има задължителна смяна на талоните, за да е записан екостандартът на колата”, каза още Дончев пред “24 часа”.

До проблемa се стигна, тъй като вписването на еврокатегорията в талона започва през 2007 година. Голяма част от автопарка у нас е внесен преди това и автомобилите нямат вписана еврокатегория, дори да притежават такава.

По този начин е оказа, че много шофьори няма да могат да използват отстъпката от данъка, която беше въведена тази година, защото еврокатегорията не е отбелязана в талона им. Самата процедура по смяна на талона може да бъде дълга и сложна.

Цялата услуга в КАТ по идентификацията и смяната на талони на автомобила струва 20 лв., ако се плати през ПОС терминал, или 23 лв. на банковото гише. Ваденето на удостоверение от съответното автомобилно представителство също се заплаща. Според шофьори, които вече са се сдобили с такъв документ, той струва около 50-100 лева

  • Нагоре 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Вчера платихме данъка в Пловдив на 3 от нашите хонди .Хонда Акорд 1989година 1,6 кубика 88 коня  без еврокатегория 50 лв с отстъпката Хонда Сивик 2000 година 1,4 кубика 90 коня без евро 54 лв с отстъпка.Хонда Сивик Хибрид 2007 година 1,3 кубика 95 коня с вписано евро 4 в талона 60 лв с отстъпката .Можели колеги с Хибрид да споделят имат ли някъкви облекчения защтото реално излиза че Хибрида с евро 4 има най висок данък а би трябвало да е обратно.Увеличението реално на по старите коли е 100% за Акорда от 25 лв за 2018 на 50 лв а на Хибрида 50% от 40 лв на 60лв.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
преди 14 минути, nakata написа:

Увеличението реално на по старите коли е 100% за Акорда от 25 лв за 2018 на 50 лв а на Хибрида 50% от 40 лв на 60лв.

Целта на новите ставки е да се пълни хазната,всичко останало е "Мижи да те лажем"!

Ако целта беше екология би трябвало да се отчита и вида на горивото.

Четири автомобила с Евро-4,бензин,бензин на газ,дизел и хибрид,дали имат едни същи вредни емисии при равни други условия?!

Въпроса е риторичен и не очаквам отговор!😊

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Абе да е риторичен, колко да е риторичен .:D

Щом покриват един и същ евро стандарт, значи и емисиите са еднакви .

То по твоята логика, ако целта беше екология, най голяма роля за определяне на данъка трябва да играят изминатите километри (изгореното гориво) .

Тогава моя данък ще е най малък, защото миналата година примерно, съм навъртял едва хиляда километра. А ти, дори и да си на газ, ако си врътнал 10-15 к. 100% си отделил повече вредни емисии .:yes:

  • Нагоре 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И в Пловдив искат 42лв.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Вчера получих писъмце от общината,да ме уведомят че вече им дължа 102 гроша ,вместо досегашните 62. Ей така информативно да спомена.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Вчера колега се похвали,че данъка му на Сузуки витара -2010г е паднал с около 100лв.Регистрирано е 2015г и в талона е отбелязано евро4.Моята хонда црв е регистрирана 2013г и в талона не е отбелязано евро4,което има.И съответно данъка същия като миналата година-236лв.Въпроса е да изчакам ли с плащането,или да тръгвам по процедурата със смяна на талона?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да изчакаш какво?

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ето отговоpа от кат габpово

   

МИНИСТЕРСТВО НА ВЪТРЕШНИТЕ РАБОТИ

ОБЛАСТНА  ДИРЕКЦИЯ НА МВР - гр. Габрово, ул. “Орловска” №50

 

264000-2015-07.02.2019

 

До

Никола Илев

nikola.ilev@abv.bg

 

По вх. № 264000-1648 / 31.01.2019г.

 

 

 

Във връзка с Вашето запитване към ОДМВР гр. Габрово Ви уведомяваме, че съгласно НАРЕДБА № I-45 ОТ 24 МАРТ 2000 Г. ЗА РЕГИСТРИРАНЕ, ОТЧЕТ, СПИРАНЕ ОТ ДВИЖЕНИЕ И ПУСКАНЕ В ДВИЖЕНИЕ, ВРЕМЕННО ОТНЕМАНЕ, ПРЕКРАТЯВАНЕ И ВЪЗСТАНОВЯВАНЕ НА РЕГИСТРАЦИЯТА НА МОТОРНИТЕ ПРЕВОЗНИ СРЕДСТВА И РЕМАРКЕТА, ТЕГЛЕНИ ОТ ТЯХ, И РЕДА ЗА ПРЕДОСТАВЯНЕ НА ДАННИ ЗА РЕГИСТРИРАНИТЕ ПЪТНИ ПРЕВОЗНИ СРЕДСТВА за добавяне на липсващи данни се изисква заверен документ издаден за конкретното МПС от официален представител на марката с данни за еврокатегорията на която отговаря.

След представянето на документа в сектор Пътна Полиция ОДМВР Габрово се добавя еврокатегорията като се представят и документите по чл. 15, ал.1 на горецитираната наредба, информация за които може да намерите на сайта на ОДМВР Габрово.

 

 

 

 

 

 

ДИРЕКТОР

                                                         ОДМВР ГАБРОВО : п

                                         /Борислав Бончев/

 

 

 

 

Изготвил: Милен Калонкин

22.03.2019г.

отп в 2 екз.                                                                        

Екз. №1 – Деловодство

Екз. №2 - адресата                                                              

 

                                            Т

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Днес платих данъка в общината, на CR-V 2 ген.  (2,2 i-сtdi /140 кс./103 кв.) за гр. София и ако има значение - община Триадица.

Общо: 121,52 лв. - 5% = 115,44 лв.

Та това е - калкулатори сметки и така нататък, вече е в миналото.

Изглежда навсякъде си го смятат различно.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
На 19.02.2019 г. at 19:38, ogi28b написа:

Данъкът за кола 103 киловата в София, с Евро 4, произв. 2006 е 117.83 лв. Това повелявя законът. Всяко друго число е грешка някъде, на някого. 

 

 

Е ТОВА ВЕЧЕ Е АБСОЛЮТЕТН Т**АК, което са направили, и са ти взели повече пари. Те и на мен ще искат така да ми вземат повече. Отбелязвам те, ако ти е интересно да разбереш как и защо. @Emicha, мисля че и за други колеги е добре да го видят, за да не се чудят защо на калкулатора е едно, а на касата - друго. 

 

Както съм написал горе, данъкът за София, за всяка кола, която е 103 киловата, има вписано Е-4 в талона, регистрирана е в София и е на възраст между 10 и 15 години, следва да плати данък от 117.83 без отстъпката и от 111.94 с отстъпката от 5 %. Това прави по 9.82 лева средно за всеки месец.

 

НО! Това важи само ако колата ви има пълни 12 месеца, в които е вписана с Е-4.

 

Същата кола, но без Е-4, дължи 162.02 лева без отстъпката и 153.92 с отстъпката, или това прави средно по 13.50 лв за всеки месец.

 

Ако сте направили като мен - извадили сте си нов талон през месец февруари тази година, вие нямате пълни 12 месеца, а имате един месец, в който колата ви е била Евро-никакво по стария талон и още 11 месеца, в които вече е Е-4 по новия талон. 

 

Така дължите  11 * 9.82 + 1 * 13.50 = 121.52 без отстъпката или както колегата отгоре е написал - 115.44, ако успеете да се класирате за отстъпка, има още малко време.

 

Ако талонът ви е излязъл през месец март, ще имате за 2 месеца дължими вноски като за без Евро и за 10 месеца - с Е-4, което е равно на 125.20. И така нататък, всеки следващ месец забавяне ще ви струва по допълнителни 3.69 лева към данъка. 

 

Колега @topsat, ти се чудеше дали да изчакаш. Ето до това ще доведе изчакването. Все пак решението остава твое. 

 

------------------

Бих определил това нещо като пълно безумие - първо с това, че не ти признават категория поне Евро 3 за кола 2003-4-5 година, а трябва да го доказваш с документи от представителя, и второ - с това, че пак заради някакви документи излиза, че до едно време колата не е била Евро-4, ама изведнъж някаква леличка е написала 5 букви на лист хартия, пуснала е листа хартия през ламинатора и хоп! - готово, колата вече е Евро 4. Въпреки че им носиш документ, според който тя от излизането си от завода е Евро-4. Ама не - за тях е била Евро-0 до миналия месец, а сега вече е завод за парфюми и пресен кислород, като има нов талон. 

 

МАЛОУМНИЦИ!

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

То и аз точно това си помислих, че за месец и половина са я сметнали без никакво Евро, а до края на годината с Евро-4.

Не Т@ш@к - а измекярска и малоумна работа, ама нали трябва да има за Апартаментчета и баене при баячка, че финансовия много е плашлив:).

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Намерете адвокат и заведете колективен потребителски иск срещу общината.

  • Нагоре 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Днес платих данъка в община Асеновград на Акорд 7,2003 година 2,0 -155к.с.-146,53 лв. без категория.Миналата година беше 167 лв.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Минал си в другата графа,след 15г. за това е толкова.:)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте! Да споделя и аз. Община Самоков Хонда ХРВ 2001г. 105к.с. 111.65лв. С 5% отстъпка 106,07. Миналата година.... 106,07лв. :)

Sent from my STF-L09 using Tapatalk

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Преди 13 часа, JHM написа:

Минал си в другата графа,след 15г. за това е толкова.:)

Не е заради това. Миналата година коефициентът за възраст се променяше за коли до 14 години и такива от 15 нагоре. От тази година е до 15 години и от 16 нагоре. Така че и миналата година пак е бил в графата за коефициент 1. Самата кола е 2003 и миналата година е била на 16 години, а сега е на 17. Та възрастта в случая няма значение. 

 

Възрастта на една кола за нуждите на данъчното облагане = [текущата година] - [годината на производство] + 1 

 

---

Колега @Митко Йотов, когато даваш оценка "UPVOTE" на грешно изказване, това може да е подвеждащо за други потребители. Защо си го направил, ако не е тайна? 

Редактирано от ogi28b

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Преди 1 час, ogi28b написа:

Колега @Митко Йотов, когато даваш оценка "UPVOTE" на грешно изказване, това може да е подвеждащо за други потребители. Защо си го направил, ако не е тайна? 

А сега де...,и това доживях да прочета!:huh:

А ти защо повтаряш,вече написаното от мен,като пишеш същото,че колата е над 15г.:)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Потребителят е написал сравнение между миналата и тази година, а ти си му написал, че е минал в другата графа, защото колата му е остаряла, затова е толкова. Колата му не е минавала в друга графа по отношение на възрастта от миналата година до тази. И в двата случая се прилага коефициент 1 за възраст. (Дори да нямаше промени в другите ставки и коефициенти, и за двете години щеше да е едно и също по отношение не възрастта.)

 

Сега кажи, че всъщност си искал да кажеш друго, а не това, което пише и готово - ще изглежда, че се заяждам, а не че си объркал. Даже за да изглежда, че още повече се заяждам - защо ме цитираш, като съм писал точно преди теб и няма други отговори? ;)

Редактирано от ogi28b
  • Объркан 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Каквото кажеш,няма проблем..!:)

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
На ‎12‎.‎3‎.‎2019‎ г. at 18:43, goga написа:

Цитирам се и допълвам: В Общината се подава уведомление за промяна на евро категорията, с копие от големия талон, искат и оригинала за сверка и на момента отразиха промените.

Относно данните от КАТ, същите се предоставят на общините чрез Министерството на финансите и така и не можаха да ми обеснят защо за мойта кола нямат данни за еврокатегорията - дали от КАТ към министерството, или от министерството към общината са "загубили" данните.

Здравей, колега. От град Шумен, същата история. Ще отида да подам уведомление. На кое гише е това нещо?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не знам на кое гише, трябва да питаш охраната или на информация. Познавам шефката и направо при нея отидох. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Преди 9 часа, ogi28b написа:

Не е заради това. Миналата година коефициентът за възраст се променяше за коли до 14 години и такива от 15 нагоре. От тази година е до 15 години и от 16 нагоре. Така че и миналата година пак е бил в графата за коефициент 1. Самата кола е 2003 и миналата година е била на 16 години, а сега е на 17. Та възрастта в случая няма значение. 

 

Възрастта на една кола за нуждите на данъчното облагане = [текущата година] - [годината на производство] + 1 

 

---

Колега @Митко Йотов, когато даваш оценка "UPVOTE" на грешно изказване, това може да е подвеждащо за други потребители. Защо си го направил, ако не е тайна? 

 

Защото мисля,че е така бе Оги,и колегата JHM е прав.

След 15-стата година не минаваше ли в графа овехтяване,и данъка е на долу? (предполага се след като изтече 15 тата и се влиза в 16стата.)

- "От тази година е до 15 години и от 16 нагоре. Така че и миналата година пак е бил в графата за коефициент 1".

Да ама сметката му показва друго.

Оги държа да подчертая,че не съм данъчен служител и може да напиша нещо което не отговаря на истината или не точно,предполагам и колегата JHM също.

Виждам от постовете ти,че си изключително точен и детайлен в обясненията което е много хубаво но погледни си ръката и виждаш пет пръстчета на нея и нито един не е еднакъв но всеки си има своята функция в ежедневието и не може без тях.Та и при хората е така.

Та повярвай ми нямам лоши мисли нито към теб нито към когото и да е друг колега от ФОРУМА.За мен е истинско удоволствие да комуникирам с вас защото в нужда да мога да разчитам на вас включително и на теб!

Та пак на въпроса  - НЕ не е тайна с този "UPVOTE" просто показвам,че и аз съм на същото мнение,нито искам да "клъвна" някого нито да се харесам,предполагам,че колегата JHM е мислил по същият начин.🍻

Редактирано от Митко Йотов
  • Нагоре 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря за отговора. Значи и ти мислиш грешно. И двамата грешите. По-точното е - и двамата не познавате закона, видимо. Ето какви са фактите: до 31.12.2018 година в сила беше закон, според който данъкът се коригира с коефициенти за възраст както следва:

 

- до 5 години - х2.8

- над 5 (което значи от 6) до 14 години - коефициент х1.5

- над 14 (което значи от 15) - коефициент х1.0 

 

През миналата година всяка кола, произведена през 2003-та година, е била на възраст 16 години. За нея е бил приложим коефициент 1.0. Това не си го измислям за да си приказваме, ами е текст от закон. Аз само правя "копи-пейст" в случая. 

 

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

От 01.01.2019 е в сила изменение на ЗМДТ (чл. 55), според което коефициентите са възраст са както следва:

 

- до 5 години - 2.3

- над 5 (от 6) до 10 години - 1.5

- над 10 (от 11) до 15 години - 1.3 

- над 15 (от 16) до 20 години - 1.0

- над 20 години (от 21) - 1.1

 

(групата от 6 до 14 години е удължена с една година и е разделена на 2 други групи: от 6 до 10 и от 11 до 15)

 

През тази година всяка кола, произведена през 2003-та година е на 17 години. За нея е приложим коефициент 1.0. Видимо от текста на закона, няма промяна в коефициента за възраст за коли, произведени през 2003-та година. И по стария, и по новия закон, коефициентът е 1.0

 

Ето защо "Минал си в другата графа,след 15г. за това е толкова" е грешно. Причината на колегата от Асеновград да му е по-евтин данъкът е в това, че общината е приела най-ниските възможни ставки и коефициенти за тази година. През миналата година ставките са били по-високи. Тази година са приети минималните, които законът разрешава. Затова е. 

 

Благодаря, че изчетохте и разбрахте за промените в облагането по отношение на възрастта. Видях грешка и я посочих, и попитах защо даваш положителна оценка на грешно мнение. Не знаех, че и ти мислиш грешно, но след отговора ти разбрах. Не го приемайте с лошо, аз като сгреша и ми се посочи грешката, се радвам и благодаря, не се сопвам. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ето.Всичко е точно.

С тези постоянни изменения в закона на човек ще му трябват две-три години за да е на ясно в детайли,и то при условие,че няма да има други промени.:thumbs1:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
На 28.02.2019 г. at 17:26, ogi28b написа:

Сега ще пусна жалба до началника на ПП, ей така за спорта, за да се оплача, че съм представил документи и не са ми вписали нищо

Би ли споделил имаш ли отговор и какъв на жалбата,ако си пуснал такава?

 

Колега,благодаря за поясненията в детайли по горе,но

относно горното ми мнение за възрастта на колата,не  мисля че е чак толкова ФАТАЛНО и подвеждащо,тъй като форумът не е институция и последната дума я има общината.

Преди да платиш,ще вземеш инфо от там,поне аз така правя.:)

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не, не съм я пуснал. Не ми остава време да седна и да извадя подробно данните от сертификата за съответствие, да ги преведа и да ги посоча къде в талона се вписват. И тази седмица няма да е, че имам проблем с колата и ще се опитам да го реша в събота и неделя. 

 

 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    No registered users viewing this page.

  • Предстоящи събития

    No upcoming events found
×
×
  • Създай нов...