Jump to content
Markony

Капкови проби на двигателни масла

Recommended Posts

Off Topic

Усмивката (дето ти я цъкнах) е, защото си представям как Цецо бута колата, в буквалния смисъл на думата :D. Този жокер наистина е як и пази маслото, особено през зимния период :yes:.

Или имаш друго предвид - че маслото ще изкара до Нова година :)

• Like 1

Off Topic

Вий тАа тема я взехте на бъзик, ама познавах чиляк, дето запорожецът му зимуваше на трупчета, а напролет караше нас младите (тогава) да го бутаме, за да разбие и качи маслото в маторя. :)

Ако ще цапаме темата - накапал съм и други капки, подредил съм ги в редичка и съм им написал - коя още колко да изкара, но и те не обещават категорично.

Бутането е лесно. Ако нещо стане (и нищо не става от ДВГ-то), Бранко ще помогне да я забутаме до Дунава и направо в него. :)

• Like 1
  • Haha 2

Преди 9 часа, dandilov написа:

Не ми се вярва в Монтана, на къси разстояния, да може да направиш 30 км/ч. средна скорост! А и тези средни 86 км/ч. за извън града може би са малко по-малко... Та според мен си навъртял минимум 150 моточаса.

За да проверя / оборя тезата ти, реших да направя засичане на път за вкъщи, но нулирах брояча чак като излязох на главната (мой пропуск изваждащ 300 метра от общото разстояние), а отразеното също е по ежедневният ми маршрут до гаража. Този път ме хванаха и 4-те светофара, отделно имаше влачещи се и се движех предимно на 3-та. Обикновено колата е на 4-та (която включва над 45 км/ч (в автоматичен режим). Ако карам жената сутрин, разстоянието е 3 км и 1 светофар по-малко, а там вече се движа и на 5-а (малко над 60 км/ч. Мисълта ми е че 30 средна градска скорост е закръглена надолу стойност, а реалната за дълъг период е почти 40 км/ч. Иначе подозренията ти са верни, понеже примерно в Русе по булевардите тя надвишава леко 50, а разходът е под 10л. Другата снимка е на средният за прибирането разход, за да се види че не съм се юркал и някой да рече, ааа ... :) Снимка на времетраенето нямам, понеже загасих мотора и показанието се нулира, а го направих за да не качва средния разход работейки на място, докато извадя и снимам. Средният извънградски също е над 90 км/ч (особено има ли магистрали), но и там не съм спекулирал, а съм сложил последните няколко засичания по маршрута Монтана - Русе. Мисълта ми е че общите мото часове едва ли са повече, а може и малко надолу да са, но няма да цепим секундата. :)

Иначе олиото и цедката за фритюрника са налични и само требе готвачот да ги смени, ама он е калпазанин и ще пържи още валовете в тоа мазоч. :)

IMG_4977.JPG

IMG_4978.JPG

IMG_4979.JPG

• Like 1
  • Thanks 1

Преди 1 час, ceco_accord написа:

Иначе олиото и цедката за фритюрника са налични и само требе готвачот да ги смени, ама он е калпазанин и ще пържи още валовете в тоа мазоч. :)

Off Topic

О.К. Само да не прегОриш мекиците... :D

А иначе ме изненада със снимките. Още не може да ми побере акъла показанието... :huh: И то с 4 светофара!

• Haha 1

Преди 21 часа, emod написа:
  Скрий съдържанието

Усмивката (дето ти я цъкнах) е, защото си представям как Цецо бута колата, в буквалния смисъл на думата :D. Този жокер наистина е як и пази маслото, особено през зимния период :yes:.

Или имаш друго предвид - че маслото ще изкара до Нова година :)

Е кво да му стане на маслото в Монтана,като Цецо го задължават да ходи с колело на работа :).

Преди 21 часа, ceco_accord написа:
  Скрий съдържанието

Вий тАа тема я взехте на бъзик, ама познавах чиляк, дето запорожецът му зимуваше на трупчета, а напролет караше нас младите (тогава) да го бутаме, за да разбие и качи маслото в маторя. :)

Ако ще цапаме темата - накапал съм и други капки, подредил съм ги в редичка и съм им написал - коя още колко да изкара, но и те не обещават категорично.

Бутането е лесно. Ако нещо стане (и нищо не става от ДВГ-то), Бранко ще помогне да я забутаме до Дунава и направо в него. :)

Ти си ми любимия бетатестер. Само да си посмял да ми фърлиш маслото :)

• Like 1

Нема бе, споко! Дори не съм доливал в него, а най-важното е че спря да намалява, освен ако не запълва литража с некой друг флуид. :)

Другата седмица ще си го нагледаш.

С колело ходя, понеже е по-бързо, по-евтино, по-здравословно, по-екологично, по-безметежно за паркиране, по-безвредно за купето от към демиджи от калпазани и т.н. , а и на маторя с това златно масло му е тясно в града - требе си шосенце или аутобан.

• Haha 1

@JHM, би ли включил малко инфо за условията? Прощавай, ако си бил по-подробен в предните проби, предполагам, че ще е полезно и за пълнотата на поста :)

Капков тест 10
1.Mobil1 0W30 ESP.
2.Honda accord-K20Z2 2006г.
3.Общ пробег на автомобила-165400км.
4.Пробег на маслото, в момента на вземане на пробата 9000км.
5.Цикъл(извънградско/градско) 60/40%
6.Средна скорост,около 45км/ч.
7.Сезон на експлоатация 05.03.2019 до 17.08.2019г.
8.Мото часове около 200 (може и малко повече)?
9.Изразходвано гориво 800л. пропан бутан и 110л. бензин А-95.
10.Обем на налятото масло при смяната-4.55л.
11.Доливане 150мл.на 6000км,за да вдигна нивото пак на макс,като и сега си е там. 
12.Маслен филтър, Honda OEM Purflux ls350.
13.Въздушен "Blue print".
14.Режим на използване,къси преходи и извънградско до 140-150км/ч,няколко пъти до 4500 об/мин.
15.Предишно масло- Mobil1 0W20 AFE,petro-canada 5w30, Mobil1 0w20 AFE,Honda HG 0W20 Ultimate syntetic,MOBIL ESP0W30,Amsoil 0w20,petro canada 0w30,castrol edge 0w30,motul eco energy 0w30,castrol magnatec 5w40 
16.Пробата е взета от напълно загрял двигател,5 мин. след изгасяне. 
17.Сушена е 27ч. на стайна температура (просрочих малко ,така се случи)!
18.Сканирана е на скенер с разд. способност 600dpi,на офисна хартия,като капката е капнах от 1,5-2,0 см. височина.

19.Източено несливаемо количество старо масло,при смяната 500мл.

9000.thumb.jpg.ea2d6f8f127fbb21cbd4d296bf37ae6c.jpgImage.thumb.jpg.826214471aba1941d69f8e09a8b0b64b.jpg

Доста нашарих темата,ще чакам и вашите..!:)

• Thanks 1
  • Upvote 2

Posted (edited)

Надявам се поне да покажеш една проба към края на цикъла на 20-ката. Аз днес смених моето отново с петро 5в20, налях 4л. до максимума след спринцовката при 3.6 по книга, след няколко дена ще направя една проба за база докато е още прясно. :)

Edited by Rakeem
  • Like 1

1)     Автомобил – Honda Accord CL9, k24a3 03.2008г;

2)     Масло – Amsoil Signature Series 5w-30;

3)     Маслен филтър – Honda OEM;

4)     Общ пробег на автомобила - 226230 км;

5)     Пробег на маслото в момента на вземане на пробата ~ 6000 км;

6)     Цикъл (магистрала/извънградско/градско %) – 24/55/21;

7)     Средна скорост - 46 км/ч;

😎     Сезон на експлоатация – Април - Август 2019;

9)     Моточасове – 130;

10)    Изразходвано гориво - 520-530л. Лукойл 95. Предпоследният резервоар минах с Amsoil Power Improver, дават го че чисти нагари по клапани и бутала;

11)    Kтм = (525 / 4.5) = 117;

12)    Пробата е взета от напълно загрял двигател след магистрала Бургас-Пловдив стремях се да карам със 155км/ч по GPS и близо 4000 оборота (реших да си направя тест дали ще пипне масло), 11-12 минути след гасене и се е сушила 20 часа на стайна температура с климатик;

13)    Обем на налятото чисто масло при смяната - 4,5 л.;

14)    Доливане на масло – не е правено. Проверих маслото на сутринта след пробата, минимален разход. Прилагам и снимка на маслото на щеката (студено) за да се добие някаква представа за цвят.

15)    Предишно масло - две смени с Ravenol 5w-20 SFE, преди това 10w-40 на 20к в Швейцария две смени, преди него 5w-30 пак на 20к или година;

16)    Други – въздушен филтър KN панел не съм го чистил >20хил. км, всичко друго по колата е налично и работи;

17)    Капката е скенирана с копирна машина HP на 600dpi; 

18)    Режим на експлоатация - през седмицата 4-9км градско и 10-15км извънградско в посока, извънградско и магистрали почти винаги с 3-4 човека в колата и климатик. Имам и км по черни пътища покрай водоеми и горички, общо взето от всичко има.

Приемам съвети кога и с какво да сменя маслото.

[scan]19082019.png

[scan]19082019p.png

IMG_20190818_200821.jpg

• Like 1
  • Upvote 4

Маслото все още изглежда много добре! Явно и двигателят ти е чист.

От отзивите, които съм чел за Amsoil Signature Series 5w-30, си спомням, че повечето ползватели се оплакват от разход на масло след 6000 км. Тоест маслото започва да губи качества след 6 хил. км. Интересно ми е дали и при теб ще е така.

За сега всичко изглежда много добре. Карай да видим по-нататък... Ключова ще е пробата на 7000 км.

• Thanks 1
  • Upvote 1

@dandilov Amsoil SS не е ли от доста висок клас? 6000км ми звучат доста малко. Възможно ли е да е измило нагари, което по някакъв механизъм да е вдигнало разхода на масло?

За мен едно масло е от висок клас, когато го доказват експлоатацията, лабораторните анализи и съответните отзиви.

Всичко друго е реклама. ;)

• Like 1
  • Upvote 2

Off Topic

Последните постове са преместени в темата за маслата - КЛИК

Автомобил – Honda Civic 8th 1.4i-dsi i-shift

Масло – Petro Canada 5w20

Маслен филтър – Filtron

Общ пробег на автомобила - 67780 км.

Пробег на маслото в момента на вземане на пробата - 749 км;

Моточасове - 11

Среден разход по борд компютър след смяната - 5.8

Цикъл извънградско/градско - 80/20, имам към 60км навъртяни в София за един ден.

Пробата е взета от напълно загрял двигател и е сушена 24ч. на стайна температура, първа капка.

Обем на налятото масло - 4л. до максимума след изсмукване на несливаемия остатък.

WP_20190824_18_28_14_Pro (2).jpg

• Upvote 3