Jump to content
Markony

Капкови проби на двигателни масла

Recommended Posts

Четвърта и последна капка:

1)      Автомобил – Honda Civic 1.6 i-DTEC, 2013г.;

2)      Масло – Mobil 1 ESP Formula 5w-30;

3)      Маслен филтър – HONDA OEM;

4)      Общ пробег на автомобила - 92 161км;

5)      Пробег на маслото в момента на вземане на пробата - 12 731км;

6)      Цикъл (извънградско/градско) – 80/20;

7)      Средна скорост - 71 км/ч;

8)      Сезон на експлоатация – 05.07.2018 - 22.10.2018;

9)      Моточасове – 181:35 часа;

10)  Изразходвано гориво - 603л;

11)   Kтм = (603 л./ 4.9 л.) = 123;

12)  Пробата е взета от напълно загрял двигател (10 мин след гасене) и се е сушила 24 часа на стайна температура;

13)  Обем на налятото чисто масло при смяната - 4,9 л.;

14)  Доливане на масло – не е правено.

15)  Други – предходно масло: Mobil 1 ESP 0W-30; смяната на маслото до сега винаги е била на 15 -16 000км; всички системи работят (ДПФ, ЕГР..);

16)  Капката е сканирана с Canon MG3550 на 600 dpi;

17) Снимка с телефон, като листа е поставен на прозорец.

 

Mobil 1 Formula ESP 5W-30_4.jpeg

Bild_4.jpg

  • Нагоре 4

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря! Маслото ще бъде сменено след около 1300 - 1500 км. Просто няма да имам възможност да пусна капка и да сканирам в рамките на 24 часа.

Часа вече е записан при дилъра. Остава ми да си избера заместващ автомобил.

 

  • Харесвам 1
  • Нагоре 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тест първи:

1)  Масло – Ravenol SSV 0w30, маслен филтър ОЕМ Хонда.

  2)  Автомобил –Honda Accord дизел 2.2 2005г.

  3)  Общ пробег на автомобила - 155500 км.

  4)  Пробег на маслото в момента на вземане на пробата - 6000км.

  5)  Цикъл (извънградско/градско) - около 1000км. градско и всичко останало извънградско. 

  6)  Средна скорост - 100-120

  7)  Сезон на експлоатация – от 07.09.2018г. до 28.10.2018г.

  8)  Моточасове – Нямам представа;

  9)  Изразходвано гориво - 370 л.

10)  Пробата е взета от загрят до работна температура мотор - до 10 мин. след като е изгасен ДВГ

11)  Обем на налятото чисто масло при смяната -  6,00л.

12)  Доливане на масло не е правено.

13) Други особености при експлоатацията: извънградското е около 1400км. извън магистрали и всичкото останало по магистралите в Унгария, Австрия и Германия при скорост 130-140 и често до 160.

Снимката е на прозореца правена и отделно качвам скана,  сканирано с 600 резолюция. Капката е сушена окло 36-40часа, просто я забравих. Ако трябва ще направя нова проба.

Scan Maslo.pdf

IMG_20181030_075603.jpg

  • Нагоре 4

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Перфектна е пробата! Няма нужда от нова.

Маслото е в идеална кондиция. Зоната на дифузия започва да трупа сажди,но има възможност за още много. В периферията се забелязва и доста голяма зона от чисто масло. 12 хил. км ще изкара със сигурност при тоя режим. След това ще е интересното, според мен.

По мои сметки си направил между 80 и 100 моточаса.

Предполагам, че ще е за смяна не по-рано от 15 хил км. Чакам да видим... :thumbs1:

  • Нагоре 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Този път се надявам да довършим теста до край. Дано не се налага да ходя пак до Германия така, че следващите километри вероятно ще са по тежки - основно градско по често студена.

 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Щом ще е друг режимът на експлатация, тогава по-бързо ще му свърши ресурса. Интересно кога... :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Малко мои разсъждения:

1) изминати 1 000км в градски условия - 25км/ч средна скорост = 40 м.ч.

2) изминати 1 400км при извънградски условия - 70км/ч средна скорост = 20 м.ч.

3) изминати 3 600км при магистрални условия - 120км/ч средна скорост = 30 м.ч. Много трудно се постига по висока средна скорост на магистрала. Рекорда ми е 135км/ч при яко каране с 180-200км/ч.

 

Общо 40+20+30 = 90 м.ч. и 6000км => 67 км/ч постигната реална средна скорост

 

Ако приемем, че маслото може да изкара 200м.ч. при нормална употреба ("normal" operating conditions) и около 100-120м.ч. при екстремна употреба (severe operating conditions), то аз бих го сменил след макс. 1 500 - 2 000км градско (severe conditions) шофиране, като взема под внимание:

- наближаващия зимен период

- наличието на био-съставка в дизела, която при многото студени стартове попада в маслото и го разрежда

Дори и при продължително каране със загрял мотор био-дизела (за разлика от нормалния дизел) не се изпарява, защото температурата му на кипене е над макс. раб. температура на твоя двигател. Общо взето използването на 0W30 масло през зимен период с чести стартове (градско шофиране) на студен двигател без наличие на система за предварителен подгрев не е препоръчително.

  • Нагоре 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Правилно разсъждаваш колега, с малки изключения.

1. Не може да сложим под общ знаменател всички 0W30 масла. Въпросното SSV 0W30 е на РАО- база, full SAPS с доста як пакет противоизносни присадки, с много висок TBN, съответно много добри диспергиращи свойства. Доказало е в действителност стабилността си и големият си ресурс в бензинов двигател, следователно ресурсът му в дизелов двигател следва да бъде още по-голям.

2. Относно разреждането му през зимата от био-дизела в горивото, аз смятам, че чак толкова фатално не може да бъде при двигател, който е проектиран да работи дори с масло 0W20. Тоест дори и био-дизелът да намали вискозитета му при 100°C и HTHS, двигателят може да го понесе без особени притеснения. Маслото пък има достатъчно ресурс от противоизносни присадки, за да защити двигателя в такава ситуация.

Единствено разсъждавам над ефекта от попаднал био-дизел в маслото, който може да доведе до нарушаване на нискотемпературните характеристики на маслото. Тоест да го направи по-малко течливо, но едва ли може да попадне чак такова голямо количество био-дизел, за да причини осезаемо такова влияние. Обаче такъв ефект ще има при всяко масло...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
11 hours ago, DTEC said:

[…]

Ако приемем, че маслото може да изкара 200м.ч. при нормална употреба ("normal" operating conditions) и около 100-120м.ч. при екстремна употреба (severe operating conditions), то аз бих го сменил след макс. 1 500 - 2 000км градско (severe conditions) шофиране[…]

Това може ли да се приеме в някаква степен като генерално твърдение за двигателните масла? По-конкретно ме интересува намаленото с до 50% време на живот в градски условия.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не успях да направя проба на 3000км, но сега ще е на 4600км на едната кола и 6000км на другата при еднакво време на смяната на маслата (04.06.18) 

1. Автомобил - Nissan Primera P12 2003г 1.8 Газ/Бензин

2. Масло - Ravenol 5W40 VSI / предишни три смени със същото

3. Маслен филтър - MAHLE

4. Общ пробег на автомобила - около 194 000

5. Пробег на маслото в момента на вземане на пробата - 4600км. (сменено 04.06.2018г.)

6. Цикъл - смесен- градско 80% / извън градско 20% ( Варна-София-Констанца ) 

7. Средна скорост - 25км/ч.

8. Изразходвано гориво - около 500 л . Ромпетрол - газ

9. Пробата е взета при загрял двигател (10 мин. след изгасяне) , сушена е 24 часа на стайна температура

10. Сканирана е на скенер Brother dcp-135c на 600dpi

 

Другата кола ... 

1. Автомобил - Honda JAZZ 2006г. 1.2 Газ/Бензин

2. Масло - Ravenol 5W40 VSI / предишни две смени с масло Bardahl - XTC 5W40 

3. Маслен филтър - FILTRON

4. Общ пробег на автомобила - около 156 000

5. Пробег на маслото в момента на вземане на пробата - 6000км. (сменено 07.06.2018г.)

6. Цикъл - смесен-градско 40% / извън градско 60% - ( Варна-София-Ахтопол-Вършец-Бургас-Шумен-Добрич-Букурещ ...) ако има значение !

7. Средна скорост - 35км/ч.

8. Изразходвано гориво - около 400л . Ромпетрол - газ

9. Пробата е взета при загрял двигател (10 мин. след изгасяне) , сушена е 24 часа на стайна температура

10. Сканирана е на скенер Brother dcp-135c на 600dpi

 

Благодаря за анализа :)

 

2 001.jpg

2пила.jpg

3 001.jpg

3пила.jpg

Редактирано от niksan_vn
  • Нагоре 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Преди 2 часа, dandilov написа:

Правилно разсъждаваш колега, с малки изключения...

Това масло е с нова рецептура и в него няма вече естери, за сметка на това са добавени Mo и Bor.

 

Наличието на дизелово гориво (дизел + био-дизел) в маслото е проблем, който се разисква доста изчерпателно. По последни данни най-голям проблем е био-дизела, който попада при много студени стартове и при регенерация на ДПФ (колегата няма такъв) в маслото. Мазда има специален TSB за това. Така че разреждането на маслото в дизеловите двигатели въобще не е за пренебрегване, като някои ще използват тази зима 5W-40 масла (след изтичане на гаранцията), спрямо 0W-30/5W-30 по време на гаранционния период.

 

П.П.: Не обременявам никой с моите разсъждения. Все пак съм любител. Просто черпя информация от много различни източници, където се разискват различни проблеми и техните решения.

 

Преди 1 час, Pavel_Pavlov написа:

Това може ли да се приеме в някаква степен като генерално твърдение за двигателните масла? По-конкретно ме интересува намаленото с до 50% време на живот в градски условия.

Градските условия попадат в графата интензивна експлоатация (severe conditions). Във всички книжки (инструкция за експлоатация на автомобила), които съм чел винаги интервала за смяна на маслото е бил с 50% намален. Пример:

433275114_Normal_severeconditions.thumb.png.dd91b089f6246750c77a75ca60062ecb.png

 

Ето и едно становище на Filter Manufacturers Council and the American Petroleum Institute:

Цитат

 

For instance, for a number of years, many new vehicle owners' manuals have recommended oil changes every 7,500 miles (12,000 km)/12 months or longer, and oil filter changed at the first oil change and thereafter at every second oil change, or at 15,000 mile (24,000 km) intervals for "normal" service.

For diesel and turbocharged engines, the owners' manuals recommend more frequent oil and filter changes.

 

For "severe" service, most owners' manuals recommend an oil change every 3,000 miles (5,000 km) and an oil filter change with every oil change.


 

 

  • Нагоре 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@niksan_vn

Маслото на Нисана е преполовило пътя си. Изглежда сякаш е карано на бензин, а не на газ. Това отново показва влиянието на проблемите на мотора върху маслото (по-износения двигател на Нисана, за което ти писа преди). Според мен, при запазване на същия режим на експлоатация на Нисана, следващите около 1500 (макс. 2000 км) ще се види по-драматично нарастване на замърсяването в зоната на дифузия, което може да наклони везните към планиране на смяна на маслото. Ще бъде интересно да се види капкова проба на 6000-6500 км.

 

Хондичката е пей сърце :D. В нейното масло има още доста живот, предполагам и сам си се досетил. Чистота, като цяло. Ядрото не е тежко замърсено и е добре формирано.

 

Редактирано от emod
  • Нагоре 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Emod... изкрено се смях, докато четях анализа ти. Нисана наистина е по-износен двигател, но го сменям на около 7-8000км., като през това време доливам от тубата. Той събира 2,7л, а взимам 5л туба, че докато дойде 8000км, тъкмо и тубата е свършила. Хондичката я кара 90% жената.... Ако и прочета коментара Ти, определено ще вирни носа си още повече (понеже имаме леко съревнование), а тук е момента в който се смях.... какви хубави думи за хондичката :) (чак се чудя да не и казвам, а тя искаше след 1000км да сменям маслото). Благодаря ти за пореден път за анализа, ще се постарая да направя тест отново след около 2000км.

Поздрави :)

  • Харесвам 1
  • Хаха 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
4 hours ago, DTEC said:

Градските условия попадат в графата интензивна експлоатация (severe conditions). Във всички книжки (инструкция за експлоатация на автомобила), които съм чел винаги интервала за смяна на маслото е бил с 50% намален. Пример:

433275114_Normal_severeconditions.thumb.png.dd91b089f6246750c77a75ca60062ecb.png

 

Ето и едно становище на Filter Manufacturers Council and the American Petroleum Institute:

 

Това го знам, но те съветват километрите и месеците да се съкратят на половина. Ако запазим същите моточасове чивот на маслото, това автоматично съкращава километрите доста – и така разсъждавах. Но сега виждам, че моточасовете се намалят, което би направило смяната на масло при градско каране наистина кратка…

  • Нагоре 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мазда в Германия сменя масло на дори 3 000км (около 100-120 м.ч,), поради увеличено количество течност (масло+вода+дизел+био-дизел) в картера. Като повишеното ниво измерено на щеката с понякога с около 3-4-5мм над показанието за макс.

 

Всъщност сега като се загледах, разбрах какво всъщност питаш.. Извадена само една част от моето мнение наистина не изглежда съвсем коректна - намаляване на часовете от 200 на 120. Но ако се прочетат и написаните преди и след това изречения, се вижда че имам нещо друго в предвид. Маслото вече има изработени 90 м.ч. и аз смятам, че след още около 80 м.ч. (2 000км с 25км/ч) или общо около 170м.ч. би било добре да се смени.  

  • Благодаря 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И аз смятам, предвид очакваната по тежка експлоатация на автомобила, че максимум на 8к. км ще трябва да сменя маслото. След още 1000км. ще направя още една проба да видим как е.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
преди 32 минути, goga написа:

След още 1000км. ще направя още една проба да видим как е. 

Залагам на това, че след 1000км. градско, капката няма да се е променила чак толкова много. Чакаме да видим. :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Преди 3 часа, JHM написа:

4.Пробег на маслото, в момента на вземане на пробата 7000км.

6.Средна скорост,около 40 км/ч.

8.Мото часове, около 140

Приемам, че пробега на маслото е вярно засечен. Съгласно уравнението:

Пробег на маслото (км) = Средна скорост (км/ч) х Мото часове (ч)

 

То тогава:

При изминати 7 000км и средна скорост 40 км/ч => 175м.ч.

При изминати 7 000км и 140м.ч. => средна скорост 50 км/ч

  • Нагоре 1
  • Благодаря 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Там са някъде колега,по скоро първата сметка 175м/ч,благодаря!:)

 

Редактирано от JHM

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

1)      Автомобил – Honda Civic Aerodeck, D15Z8, 1998 г.;

2)      Масло – Mobil 1 ESP Formula 5w-30;

3)      Маслен филтър – HONDA OEM (Purflux);

4)      Общ пробег на автомобила - около 417 310 км;

5)      Пробег на маслото в момента на вземане на пробата - 6500 км;

6)      Цикъл (извънградско/градско) – 50/50;

7)      Средна скорост - около 46 км/ч;

8)      Сезон на експлоатация – 01.07.2018 - 02.11.2018;

9)      Моточасове – около 140;

10)  Изразходвано гориво - около 425 л. Лукойл 95;

11)   Kтм = (425 л./ 3.7 л.) = 115;

12)  Пробата е взета от напълно загрял двигател (10 мин след гасене) и се е сушила 24 часа на стайна температура;

13)  Обем на налятото чисто масло при смяната - 3,7 л. (източено е и маслото от картера на главата, което обуславя 200 мл. повече налято чисто масло);

14)  Доливане на масло – не е правено; нивото не е променено или промяната е почти незабележима ( - 1мм на щеката; установих много лек теч на масло от гарнитурата на картера);

15)  Други – работещ EGR с прочистени пътища; нов катализатор; сравнително леко градско (трафикът не е тежък); доста „агресивно градско“ шофиране (не я жаля на стартовете от светофар или за включване в движението + доста гас/спирачка, вкл. терор веднага след студен старт), кратка магистрала с до 140-150 км/ч; Но… нещата скоро ще се променят. От понеделник ще се кара само до входа на София (Интер Експо Центъра). После с метрото. Омръзна ми да водя война за паркиране всяка сутрин.

16)  Капката е скенирана със Samsung Xpress M2675FN на 600 dpi.

 

esp-6500.thumb.jpeg.aaa039434f7edb60755ee2ae6092165e.jpegesp-6500pila.thumb.jpeg.1b4c57a8f0847de77a32973f0232c64a.jpeg

 

400-6500 км (офисна хартия):

400-6500km_office_paper.thumb.jpg.5652ef0c1198184c960dbb025c9649cb.jpg

 

Продължавам експлоатацията на маслото поне още 1-ин месец (до 1-ви Декември).

После ще последва "жокерът" - ще източа около 1.5-1.7 литра масло и ще долея останалото ми чисто масло в тубата - около 1.3 литра.

Така ще може да видим и преценим ефекта на освежаването на маслото - в каква фаза ще се върне маслото.

След това ще му мисля :lol:.

 

Редактирано от emod
  • Харесвам 1
  • Нагоре 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Доста "бой" е изял този мобил:D,но може и още според мен.Зоната на дифузия не е толкова наситена (ядрото се държи):).Това с освежаването,ще го чакам с интерес!

Поздрави!

  • Нагоре 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
преди 11 минути, JHM написа:

Доста "бой" е изял този мобил:D,но може и още според мен.

Бих добавил и автомобил. :D

 

преди 29 минути, JHM написа:

Зоната на дифузия не е толкова наситена (ядрото се държи)

Да, наистина май се оказаха леките фракции. Ядрото одЪржа другите засега.

 

преди 30 минути, JHM написа:

Това с освежаването,ще го чакам с интерес!

И аз също. :thumbs1:

  • Нагоре 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Преди 2 часа, emod написа:

ще източа около 1.5-1.7 литра масло и ще долея останалото ми чисто масло в тубата - около 1.3 литра.

Така няма ли да докараш нивото до минимум-а? Все пак, колкото източиш, толкова трябва да налееш, за да запазиш нивото в норма...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Няма да е на минимума.

В момента съм на мах. на щеката.

Между мин. и мах. имам около 1 литър. Значи, ако източа 2 литра (1 л. ниво между мин. и мах. на щеката + 1 л. под минимума на щеката) и добавя 1.3 литра = компенсирам 1-ия литър под минимума на щеката и добавям още 300 мл. масло над минимума. Т.е. ще съм на около 1/3 над минимума на щеката (грубо).

Следователно, ако източа 1.7 л. и долея 1.3 л. нивото на маслото ще е някъде по-средата на щеката (все едно мотора е изгорил 400 мл.).

Пак съм в норма, но с около 400-500 мл. по-малко масло (ниво по средата на щеката), НО ще имаме по сериозно рефрешване на маслото.

Редактирано от emod
  • Харесвам 1
  • Благодаря 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

 Здравейте, колеги,

 

Поредната капкова проба на RAVENOL ECS EcoSynth SAE 0W-20 купено от ato24 с общите поръчки от форума.

 

Първа проба направена на 30.07.2018, изминати 52км.
Втора проба направена на 08.08.2018, изминати 564км.
Трета проба направена на 28.08.2018, изминати 1270км.
Четвърта проба направена на 17.09.2018, изминати 2087км.
Пета проба направена на 04.10.2018, изминати 3001км.
Шеста проба направена на 18.10.2018, изминати 4096км.
Това е седма проба направена на 05.11.2018, изминати 5083км.
 
Ето и подробностите:

        Автомобил – Honda Accord '09 Tourer, R20A3, AT, с монтиран ГИ преди 46 хил. км.;
        Общ пробег на автомобила – 268 403 км;
        Масло – RAVENOL ECS EcoSynth SAE 0W-20;
        Маслен филтър  – HAMP;
        Пробег на маслото, в момента на вземане на пробата  – 5083 км.;
        Период на експлоатация  – 28.07.2018–05.11.2018;
        Обем на налятото масло при смяната – 3.9л.;
        Доливане - няма;
        Предишно масло – RAVENOL ECS EcoSynth SAE 0W-20;
        Цикъл(извънградско/градско) – 40/60%;
        Средна скорост  – 39км/ч.;
        Моточасове – около 130 м.ч.;
        Изразходвано гориво – 528л. пропан бутан и 36л. А95;
        Пробата е взета от напълно загрял двигател, 11-12 мин. след гасене;
        Сушена е 24ч. на стайна температура;
        Режим на използване – студен старт сутрин, после 30км, студен старт вечер и отново 30км.;
        Сканирано е с резолюция 600dpi. на офисна хартия.;
        Сканиращо устройство - Samsung SCX-4825FN;

 

Прикачам за сравнение предишните проби.

1.thumb.jpg.262ea348f1b282a980fbffa625c23bd0.jpg2.thumb.jpg.83ce400ba0f1e6ab88b44611ac4856f2.jpg3.thumb.jpg.5add2ae5ab19c1593469b6dfe1a01f4c.jpg4.thumb.jpg.a7942f9e9929679c03fe1fac46a1c2df.jpg5.thumb.jpg.b519199197f01739cd64315e633c825d.jpg6.thumb.jpg.51580f065c9ea7a596cdd7a5e03edeb2.jpg7.thumb.jpg.26311d084b8dc4fd6b9644865de48ded.jpg

 

Нещо не ми се получи добре кръгът този път.

Гледах по време на пренасянето на пробата от колата до стаята да не я накланям, но май не съм успял.

Редактирано от romborak
  • Нагоре 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

По-добре вземи нова проба и гледай да не разлееш капката, че иначе ни вкарваш в заблуждения...

Може да я оставиш за 1 час в колата, на потвърдено хоризонтална повърхност - да попие. После може да си я качиш в къщи да съхне.

  • Нагоре 1
  • Благодаря 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте, колеги,

 
Поредната капкова проба на RAVENOL ECS EcoSynth SAE 0W-20 купено от ato24 с общите поръчки от форума.

Правя отново седмата проба, че не се получи както трябва онзи ден.


Първа проба направена на 30.07.2018, изминати 52км.
Втора проба направена на 08.08.2018, изминати 564км.
Трета проба направена на 28.08.2018, изминати 1270км.
Четвърта проба направена на 17.09.2018, изминати 2087км.
Пета проба направена на 04.10.2018, изминати 3001км.
Шеста проба направена на 18.10.2018, изминати 4096км.
Това е седма проба направена на 07.11.2018, изминати 5204км.
 
Ето и подробностите:

        Автомобил – Honda Accord '09 Tourer, R20A3, AT, с монтиран ГИ преди 46 хил. км.;
        Общ пробег на автомобила – 268 523 км;
        Масло – RAVENOL ECS EcoSynth SAE 0W-20;
        Маслен филтър  – HAMP;
        Пробег на маслото, в момента на вземане на пробата  – 5204 км.;
        Период на експлоатация  – 28.07.2018–07.11.2018;
        Обем на налятото масло при смяната – 3.9л.;
        Доливане - няма;
        Предишно масло – RAVENOL ECS EcoSynth SAE 0W-20;
        Цикъл(извънградско/градско) – 40/60%;
        Средна скорост  – 39км/ч.;
        Моточасове – около 133 м.ч.;
        Изразходвано гориво – 541л. пропан бутан и 37л. А95;
        Пробата е взета от напълно загрял двигател, 12-13 мин. след гасене;
        Сушена е 27ч. на стайна температура;
        Режим на използване – студен старт сутрин, после 30км, студен старт вечер и отново 30км.;
        Сканирано е с резолюция 600dpi. на офисна хартия.;
        Сканиращо устройство - Samsung SCX-4825FN;

 

Прикачам за сравнение предишните проби.

 

1.thumb.jpg.a9282179c99f2e7f6fdf62a47835c7ce.jpg2.thumb.jpg.ec5fc9a7e58809eaa54756eef3dbe731.jpg3.thumb.jpg.d0d1686a7f8e584ccb54ca085a8f73ec.jpg4.thumb.jpg.0669c3d0e7c7d1bb63307b866401a2f4.jpg5.thumb.jpg.b15d55bab5ac562a7f03a30d2a32da6c.jpg6.thumb.jpg.1cc4d88eb48127644c507154a7bfc3bd.jpg7.thumb.jpg.9eaa3d6fe91991080bd32fe13aead8b3.jpg

 

Сега мисля, че се получи добре пробата.

  • Нагоре 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Обработих капката, но не мога да кача снимките :(

Липсва ми опцията за прикачване на файл.

Ще пробвам по-късно.

  • Нагоре 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз ще я кача вместо теб.

Чисто, без корекции:

Pila_7.jpg.6eeaa4edaf08f85b0881b51463b03921.thumb.jpg.71ceee389ec81c8d83b190bcf76f9b1a.jpg

 

С малко насищане на цветовете се получава следната картина:

Pila_17.jpg.6eeaa4edaf08f85b0881b51463b03921.thumb.jpg.87e42ebae8057407b6a03c54eea4097d.jpg

  • Нагоре 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
На 8.11.2018 г. at 15:59, emod написа:

Обработих капката, но не мога да кача снимките :(

Липсва ми опцията за прикачване на файл.

Ще пробвам по-късно.

Модераторите иматe неограничен сторидж. Засрами се..

 

Считано от днес Емо е модератор на раздел Общи.Уважавайте го и той няма да ви наказва,,:) ,Да му пожелаем успех и да бъде все така всеотдаен.

Сори за спама!

  • Харесвам 2
  • Нагоре 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте, колеги,

 

Поредната капкова проба на RAVENOL ECS EcoSynth SAE 0W-20 купено от ato24 с общите поръчки от форума.

 

Първа проба направена на 30.07.2018, изминати 52км.
Втора проба направена на 08.08.2018, изминати 564км.
Трета проба направена на 28.08.2018, изминати 1270км.
Четвърта проба направена на 17.09.2018, изминати 2087км.
Пета проба направена на 04.10.2018, изминати 3001км.
Шеста проба направена на 18.10.2018, изминати 4096км.
Седма проба направена на 07.11.2018, изминати 5204км.
Това е осма проба направена на 26.11.2018, изминати 6244км.
 
Ето и подробностите:

  •         Автомобил – Honda Accord '09 Tourer, R20A3, AT, с монтиран ГИ преди 47 хил. км.;
  •         Общ пробег на автомобила – 269 563 км;
  •         Масло – RAVENOL ECS EcoSynth SAE 0W-20;
  •         Маслен филтър  – HAMP;
  •         Пробег на маслото, в момента на вземане на пробата  – 6244 км.;
  •         Период на експлоатация  – 28.07.2018–26.11.2018;
  •         Обем на налятото масло при смяната – 3.9л.;
  •         Доливане - няма;
  •         Предишно масло – RAVENOL ECS EcoSynth SAE 0W-20;
  •         Цикъл(извънградско/градско) – 40/60%;
  •         Средна скорост  – 38км/ч.;
  •         Моточасове – около 164 м.ч.;
  •         Изразходвано гориво – 656л. пропан бутан и 50л. А95;
  •         Пробата е взета от напълно загрял двигател, 11 мин. след гасене;
  •         Сушена е 26ч. на стайна температура;
  •         Режим на използване – студен старт сутрин, после 30км, студен старт вечер и отново 30км.;
  •         Сканирано е с резолюция 600dpi. на офисна хартия.;
  •         Сканиращо устройство - Samsung SCX-4825FN;

Прикачам за сравнение предишните проби.

 

911592275_HondaAccord-Kapkovtest2-1-30_07_2018.thumb.jpg.024ee6a2d34d4e229586c55ec802d22d.jpg446466692_HondaAccord-Kapkovtest2-2-08_08_2018.thumb.jpg.ee33096552cc95b2d4e17a7271df4166.jpg1640729088_HondaAccord-Kapkovtest2-3-28_08_2018.thumb.jpg.75e1c3b457e6e70256877290ece601d3.jpg1487797797_HondaAccord-Kapkovtest2-4-17_09_2018.thumb.jpg.a6b873df5081a39f9d7d960e0711d586.jpg1913102930_HondaAccord-Kapkovtest2-5-04_10_2018.thumb.jpg.7466ae7327e6fc6b0d283efa5fdd078d.jpg478158274_HondaAccord-Kapkovtest2-6-18_10_2018.thumb.jpg.ff399f49b77869edb2c8bb3aefef5fb8.jpg2092703215_HondaAccord-Kapkovtest2-7-07_11_2018.thumb.jpg.68b7620feb167cfed8dab9d6bdcbbf7f.jpg29101345_HondaAccord-Kapkovtest2-8-26_11_2018.thumb.jpg.dee9c0d388c2a21ddc5e0b5b20bde2fa.jpg

 

П.П. Все по-отчетливо започва да се вижда на щеката до къде е нивото на маслото.

Нещо обаче ми се струва, че ядрото този път не е толкова добре изразено, както при предишната проба.

Да не би да е започнало да се разпада?

Редактирано от romborak
  • Нагоре 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мдааа...  Много ми е интересно какво ще покаже един лабораторен анализ в този момент! :rolleyes:

 

 

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Обработих всичко до момента (за пълнота):

Капката на 6244 км

6244_pila.thumb.jpg.6cb9612f4303fa23eaf43c4608e38917.jpg

 

Развитието от 0км до 6244 км:

0-6244.thumb.jpg.389cd2d3e149340dfe98c33b92fa7b82.jpg

Инверсия на "пилата" (за нагледност). Не бива да си вадим изводи за замърсеността на маслото от нея:

0-6244_invert.thumb.jpg.ef09c19fd531931e902f2e0e77f5e60c.jpg

 

Ако не се е случило някакво разливане на капката, докато е пренасяна, ясно се вижда, че ядрото се е разпаднало. Краевата зона (пръстенът) се е размил. Отделно, има осезаемо нарастване на обводняване на маслото - къдравия край на капката. Напълно е възможно обводняването да е причина за разпада на ядрото. От информацията за експлоатацията на маслото знаем, че маслото не е наситено с мърсотия. Напротив, едва наскоро е започнало да се забелязва на щеката. Водата влияе негативно върху пакета добавки, като влошава функционирането му.

 

  • Нагоре 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За да избегнем съмнение за разливане, мисля да взема още една проба утре.

Вече имам достъп и до друг, по-нов скенер (Canon MF416dn) и ще сканирам и на него, въпреки че за достоверност си мисля, че е по-добре всички проби да са на едно и също устройство.

  • Нагоре 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ето я днешната капка сканирана с Canon-a след около 30 часа. Цветовете са по-наситени.

 

IMG_0003.thumb.jpg.201b1e21058514d0e75a82977ed087ad.jpgcanon_pila.thumb.jpg.9037a8d6e9243b6d2f7f55343035e746.jpg

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Общо взето картината се припокрива с предходния скан.

Това е важно, за да отхвърлим скенера като причина за вида на капките!

  • Нагоре 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ето я новата проба от вчера.

Прикачам изображения и от двата скенера.

 

1465330461_HondaAccord-Kapkovtest2-82-28_11_2018.thumb.jpg.7efe7da64c5b29e8fc924e15bc7d0ac2.jpg1030527727_HondaAccord-Kapkovtest2-81-28_11_2018.thumb.jpg.d327e546d239e44d4ea74c7f75ba05e7.jpg

 

Като гледам все пак май си има ядро и най-вероятно нещо не съм направил както трябва при вземането на пробата онзи ден.

  • Нагоре 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    No registered users viewing this page.

  • Предстоящи събития

    No upcoming events found
×
×
  • Създай нов...